PDA

Επιστροφή στο Forum : ΒΟΗΘΕΙΑ ΕΠΕΙΓΟΝΤΟΣ


makis7
12-06-07, 19:41
καλησπέρα παιδιά.έχω μείνει εδώ και μία εβδομάδα χωρίς αυτοκίνητο γιατί δεν βρίσκω μπουζοκαλώδια πουθενά.έχω την 4ΑGE 20 V και θέλω όποιος έχει υπόχη του κάτι ή εάν ξέρει κάποιο τρόπο να τα φτιάξω τα υπάρχοντα (έχουν καεί οι μονώσεις) να βοηθήσει.ευχαριστώ ποκαταβολικά ......

electro
12-06-07, 19:58
καλησπέρα παιδιά.έχω μείνει εδώ και μία εβδομάδα χωρίς αυτοκίνητο γιατί δεν βρίσκω μπουζοκαλώδια πουθενά.έχω την 4ΑGE 20 V και θέλω όποιος έχει υπόχη του κάτι ή εάν ξέρει κάποιο τρόπο να τα φτιάξω τα υπάρχοντα (έχουν καεί οι μονώσεις) να βοηθήσει.ευχαριστώ ποκαταβολικά ......

Συγγνωμη πηγες σε μαγαζια και δεν βρηκες τιποτα??? Πηγες σε κανενα συνεργειο που φτιαχνει ΤΟΥΟΤΑ ή σε καποιο που εχει ανταλακτικα και δεν βρηκες?

makis7
12-06-07, 23:52
Ναι δεν βρηκα τιποτα!!!! Εαν εχετε υποψην κατι βοηθηστε...................

endurasKE-30
13-06-07, 00:09
Φιλε μου πρωτο και κυριωτερο θα πρεπει να γραφεις με μικρα γραμματα οπως αναγραφεται και στους κανονες του φορουμ.
Δευτερον μπουζοκαλωδια μπορεις να βρεις στο ebay οπως εκανα και εγω για το δικο μου και για φιλους που χρειαστηκαν.

makis7
13-06-07, 00:40
sorry για τα κεφαλαια δεν το θυμομουν παιδια. Στο ebay ομως βρισκω της NGK για μοντελο 93-97 1.6 . Αυτα πειρατε και εσείς? Σε πόσο χρόνικο διαστημα ηρθαν και ποσο πηγε το μαλλι.

george4agelu
13-06-07, 11:33
210 8312148 και θα πάρεις μεταχειρισμένα να κάνεις προσωρινά τη δουλειά σου. Μετά στον μαλιώρα θα πας να παραγγείλεις, θέλουν μια εβδομάδα να έρθουν

electro
14-06-07, 17:03
Ρε παιδια , συγγνωμη. Δεν υπαρχουν ετοιμοπαραδοτα μπυζοκαλωδια????? Δεν ειναι λιγο κουλο???

Hlektrologos
28-11-07, 22:32
Για να μην ανοίξω νέο Topic θα σας πω εδώ το πρόβλημα μου.Πρι από 4 μέρες στα καλά καθούμενα μου άναψε το λαμπάκι check engine.Παρ' όλα αυτά το αυτοκίνητο δεν παρουσίαζε κάποια δυσλειτουργία.Πηγα απο το μηχανικο μου και το ειδε και μου ειπε οτι χρειαζοταν καθαρισμα η πεταλουδα.Σημερα το πρωι του το πηγα και το μεσημερακι πηγα να το παρω.Μου ειπε οτι η πεταλουδα μεσα ηταν χαλια και την καθαρισε.Επισης μου αλλαξε φιλτρο βενζινης γιατι ηταν χαλια απ΄οτι ειπε.Το πηρα το αυτοκινητο και στο δρομο πραγματι καταλαβα διαφορα.Ολα μια χαρα μεχρι που αρχισα να το σκιζω λιγο.
Μετα απο 3-4 φορες που χτυπησα κοφτες ξαφνικα το αυτοκινητο γονατισε.Σταματησα δεξια,δεν εσβησε αλλα δεν ανεβαζε πανω απο 2500στροφες.Μολις εφτανε σε αυτες τις στροφες τοτε επεφτε παλι στο ρελαντι.Παω ξανα στο μηχανικο και εβγαλε και ξανακουμπωσε τις φυσες της πεταλουδας και εφυγα.Στο δρομο μολις το ζορισα παλι τα ιδια.
Του το παω και το βαζει στο διαγνωστικο οπου του εβγαλε ενδειξη για τον ΜΑF.Βρήκε εναν μεταχειρισμένο και πηγε να το παρει ο πατερας μου.Το εφερε απο Αργυρουπολη Ζωγραφου χωρις προβλημα.Οταν το πηρα εγω μολις το ανοιξα λιγο παλι τα ιδια.
Μιλησα παλι με το μηχανικο και μου ειπε να του στειλω τον κωδικο που γραφει ο αισθητηρας πανω να παρει εναν καινουργιο να βαλουμε αυριο.
Το κακο ειναι πως εγω δεν πιστευω να φταιει ο MAF.Πιο πολυ μου φαινεται οτι ο εγκεφαλος μπαινει σε safe mode αλλα δεν μπορω να καταλαβω το λογο.Να πω πως αμα οταν το κανει αυτο σβησεις το αυτοκινητο και το ξαναβαλεις μπροστα ολα καλα μεχρι να το ξαναζορισεις.Εχει κανεις καμια ιδεα τι μπορει να ειναι?Κανενας που να εχει αντιμετωπισει παρομοιο προβλημα?Βοηθηστε γιατι εχω αγχωθει.Αν δεν φτιαχτει θα σκασω.

MARMEL
29-11-07, 00:56
210 8312148 και θα πάρεις μεταχειρισμένα να κάνεις προσωρινά τη δουλειά σου. Μετά στον μαλιώρα θα πας να παραγγείλεις, θέλουν μια εβδομάδα να έρθουν

ποιος ειναι αυτος γιωργο?

Nikr
29-11-07, 01:50
ΚΑΠΕΛΛΑ ΝΙΚΟΛΕΤΤΑ & ΣΙΑ ΕΕ
Εισαγωγές Ανταλλακτικών Αυτοκινήτων

Κ ΠΑΤΗΣΙΑ
Λιοσίων 274
Αθήνα
10445

2108312148

madvinegar
29-11-07, 08:58
Για να μην ανοίξω νέο Topic θα σας πω εδώ το πρόβλημα μου.Πρι από 4 μέρες στα καλά καθούμενα μου άναψε το λαμπάκι check engine.Παρ' όλα αυτά το αυτοκίνητο δεν παρουσίαζε κάποια δυσλειτουργία.Πηγα απο το μηχανικο μου και το ειδε και μου ειπε οτι χρειαζοταν καθαρισμα η πεταλουδα.Σημερα το πρωι του το πηγα και το μεσημερακι πηγα να το παρω.Μου ειπε οτι η πεταλουδα μεσα ηταν χαλια και την καθαρισε.Επισης μου αλλαξε φιλτρο βενζινης γιατι ηταν χαλια απ΄οτι ειπε.Το πηρα το αυτοκινητο και στο δρομο πραγματι καταλαβα διαφορα.Ολα μια χαρα μεχρι που αρχισα να το σκιζω λιγο.
Μετα απο 3-4 φορες που χτυπησα κοφτες ξαφνικα το αυτοκινητο γονατισε.Σταματησα δεξια,δεν εσβησε αλλα δεν ανεβαζε πανω απο 2500στροφες.Μολις εφτανε σε αυτες τις στροφες τοτε επεφτε παλι στο ρελαντι.Παω ξανα στο μηχανικο και εβγαλε και ξανακουμπωσε τις φυσες της πεταλουδας και εφυγα.Στο δρομο μολις το ζορισα παλι τα ιδια.
Του το παω και το βαζει στο διαγνωστικο οπου του εβγαλε ενδειξη για τον ΜΑF.Βρήκε εναν μεταχειρισμένο και πηγε να το παρει ο πατερας μου.Το εφερε απο Αργυρουπολη Ζωγραφου χωρις προβλημα.Οταν το πηρα εγω μολις το ανοιξα λιγο παλι τα ιδια.
Μιλησα παλι με το μηχανικο και μου ειπε να του στειλω τον κωδικο που γραφει ο αισθητηρας πανω να παρει εναν καινουργιο να βαλουμε αυριο.
Το κακο ειναι πως εγω δεν πιστευω να φταιει ο MAF.Πιο πολυ μου φαινεται οτι ο εγκεφαλος μπαινει σε safe mode αλλα δεν μπορω να καταλαβω το λογο.Να πω πως αμα οταν το κανει αυτο σβησεις το αυτοκινητο και το ξαναβαλεις μπροστα ολα καλα μεχρι να το ξαναζορισεις.Εχει κανεις καμια ιδεα τι μπορει να ειναι?Κανενας που να εχει αντιμετωπισει παρομοιο προβλημα?Βοηθηστε γιατι εχω αγχωθει.Αν δεν φτιαχτει θα σκασω.


Όταν σου είχε ανάψει το check engine σου το έκανε αυτο το γονάτισμα? Αν όχι, τότε κατι προξενηθηκε απο αυτα που πηραξε ο μηχανικος σου, δλδ πεταλουδα ή/και το φίλτρο βενζίνης.
Ισως φταίει λοιπον το φίλτρο. Ίσως εχει καποιο πρόβλημα ή δεν έχει τοποθετηθει καλά και στα ζόρια του μοτερ που πρέπει να αυξηθει και η παροχή καυσίμου, ίσως μπλοκάρει την ροή του καυσίμου και δεν περνάει αρκετό. Ισως μετα το αντιλαμβάνεται αυτο ο εγκέφαλος λόγω κακής καυσης και μπαίνει σε safe mode...
Μια μαντεψιά κάνω....

THEMIS
29-11-07, 09:13
Κλασσική συμπεριφορά safe mode είναι, η οποία αν βάλεις το αμάξι στο διαγνωστικό, θα σου δείξει αμέσως τι error έχει. Το σφάλμα δεν διαγράφεται επειδή έσβησε το check engine, αλλά συνήθως το check engine ανάβει κατά κόρον για αισθητήρα λ. Βέβαια υπάρχει και η περίπτωση άχρηστης βενζίνης, στην οποία πάλι δυστυχώς το error είναι στο διαγνωστικό αισθητήρας λ.

Πήγαινέ το σε εξουσιοδοτημένο να σου δουν αυτά που άλλαξες και να διαβάσουν το διαγνωστικό.

wastegate
29-11-07, 09:46
bill και εμενα ετσι περιπου εκανε αλλα με την διαφορα οτι οταν διαβασε πολυ θερμοκρασια το αμαξι εσβηνε και στα χαμηλα και στα ψηλα..
Σε εμενα εφταιγαν ομως οι μπριζες του πολλαπλασιαστη οταν ζεσταινοταν ανοιγαν και εμενα απο ρευμα..

Hlektrologos
29-11-07, 11:23
Το θεμα ειναι οτι ο μηχανικος μου το εβαλε στο διαγνωστικο και του εβγαλε λαθος στο MAF.Βαλαμε μεταχειρησμενο αλλα τοσο ατυχοι ειμαστε που και αυτο καμενο ειναι?
Μιλησα πριν λιγο μαζι του και μου ειπε οτι εχει μιλησει με TOYOTA και περιμενει να τον παρουν να του πουνε αν υπαρχει και ποσο εχει ενα καινουργιο MAF.Αντε να δουμε τι θα γινει.Ελπιζω να ειναι αυτο να ξεμπερδευουμε.

madvinegar
29-11-07, 11:31
Όταν λες MAF εννοείς το AFM ? (Air Flow Meter)?
Αν ειναι αυτο κοστίζει κάπου 100 ευρω.

Hlektrologos
29-11-07, 11:46
Ναι για αυτο λεω.Και εγω AFM το ηξερα αλλα τελικα ο μηχανικος μου ειπε οτι λεγετε MAF.

alimonos
29-11-07, 23:01
ρε μπας και ο μηχανικός έιναι MAFία ?????????

Hlektrologos
29-11-07, 23:17
Τον συγκεκριμενο μηχανικο τον εμπιστευoμαι εδω και πολυ καιρο.Δεν μου εχει κανει ποτε μ@λ@κΙ@,ειναι φθηνος,ειναι γνωστος μου και επισης Toyotakias.Αυριο θα παω να βαλουμε τον καινουργιο MAF και θα δουμε τι θα γινει.

Hlektrologos
01-12-07, 10:48
Δεν γινετε θα με τρελανει το καμαρι μου.Εχθες το περνω για να παω στη δουλεια.Στο δρομο το ιδιο βιολι.Μολις σχολασα και γυρναγα πισω τιποτα.Ολα καλα και ολα ωραια.Φανταστειτε οτι εφαγε σκισιμο απο Αργυρουπολη μεχρι Ζωγραφου και ολα καλα.Λεω τυχαιω θα ειναι.Σημερα το πρωι πηγα στο μηχανικο και στο δρομο παλι σκισιμο και ολα καλα εκτος του οτι αναψε το check engine παλι.Λεω στο μηχανικο τι εγινε και δεν μπορουσε να το εξηγησει ουτε αυτος.Μου ειπε οτι ο εγκεφαλος του αυτοκινητου μας οταν γινει καποιο λαθος και μπει σε safe mode μπορει απο μονος του μετα απο καποιες ωρες λειτουργιας να κανει νεα χαρτογραφιση και οτι μαλλον γι΄αυτο επεφτε συνεχεια σε safe mode.

Να επισημανω οτι οσο γινοταν αυτο με το safe mode δεν μου ειχε αναψει λαμπακι check.Τωρα που ολα ειναι μια χαρα μου αναψε.Θα παω μαλλον και σημερα το μεσημερακι που θα εχει το διαγνωστικο να το βαλουμε πανω να δουμε γιατι αναψε το check.Τι να πω.Δεν καταλαβαινω.

Stetas
01-12-07, 20:23
Ναι για αυτο λεω.Και εγω AFM το ηξερα αλλα τελικα ο μηχανικος μου ειπε οτι λεγετε MAF.

Εχω την εντύπωση οτι είναι το ίδιο πράγμα Μ AFM (Mass Air Flow Meter) μετρητής μάζας αέρα.
Βασίλη έχεις φιλτροχοάνη ή σκούπα ή φίλτρο ελέυθερο πάνω γιατί δε θυμάμαι?

Hlektrologos
02-12-07, 03:47
Nαι Στελιο εχω ελευθερο φιλτρο και ειχα να το καθαρισω και καιρο.Ο μηχανικος ειπε οτι απο εκει προηλθε η καταστροφη του MAF.Γι΄ αυτο οσοι εχετε ελευθερο φιλτρο τακτικο καθαρισμο για να γλυτωσετε τα χειροτερα.

Stetas
04-12-07, 16:34
Συνήθως το ελεύθερο φίλτρο μπερδεύει τους αισθητήρες τόσο στο AFM όσο και στο φιλτροκούτι, δοκίμασε αν θες πριν κάνεις κάτι άλλο με ενα εργοστασιακό φίλτρο αέρα να δείς αν θα ξαναανάψει το check.

Hlektrologos
04-12-07, 19:04
Ρε συ το φιλτρο ειναι πανω στο αυτοκινητο εδω και 2 χρονια χωρις κανενα προβλημα.Δεν μου ειχε βγαλει τιποτα.Εχθες εβγαλα τον πολο της μπαταριας για να κανει reset ο εγκεφαλος αλλα το check ξανααναψε.Να δω ποτε θα βρω χρονο να παω απο το μηχανικο μου να το βαλουμε στο διαγνωστικο.Παντος εγω μουφα βενζινη μυριζομαι.

Stetas
05-12-07, 16:53
Επιμένω να δοκιμάσεις με ενα μαμα φιλτρο πρώτα να δείς μήπως και φταίει αυτό.

θυμάσαι εκέινο το πρόγραμμα ''Αutodata'' που μου είχες δώσει?
Απο ότι θύμάμαι έχει μέσα οδηγίες πως να κάνει reset ο εγκέφαλος, και πως σβήνει το check του κινητήρα βέβαια δεν το έχω δοκιμάσει στο δικό μου αλλά αν το εμπιστεύεσαι εσύ φίλε δοκίμασέ το.

Hlektrologos
11-12-07, 03:10
Σημερα βρηκα χρονο και το πηγα στο μηχανικο.Το βαλαμε στο διαγνωστικο και εδειξε βλαβη στον αισθητηρα που μετρα την ταχυτητα.Να πω οτι εχω καταργησει το trip computer απο το αυτοκινητο και απ΄οτι μου ειπε πανω σε αυτο βρισκεται ο εν λογο αισθητηρας και γι΄αυτο αναβε το check.Μαλιστα μου ειπε να περασω απο εναν πολυ γνωστο ηλεκτρολογο που κανει μετατροπες σε Toyota γιατι ξερει τροπο ωστε να καταργησει τελειος τον αισθητηρα αυτον ετσι ωστε να μην αναβει το check.Ολα καλα λοιπον.Μενει να περασω και απο τον ηλεκτρολογο να δω αν γινεται.Αληθεια ξερει κανενας αν μπορει να γινει κατι τετοιο?Γιατι μου ακουγετε λιγο περιεργο.

Στελιο εκανα οτι ελεγε το AutoData αλλα και παλι μετα απο λιγο αναβε το Check.Και κατι ακομα, εχει βγει καινουργια εκδοση του που μπορεις να την κατεβασεις.Τωρα ειδικα που εβαλες και Internet.

Stetas
14-12-07, 00:24
Στελιο εκανα οτι ελεγε το AutoData αλλα και παλι μετα απο λιγο αναβε το Check.Και κατι ακομα, εχει βγει καινουργια εκδοση του που μπορεις να την κατεβασεις.Τωρα ειδικα που εβαλες και Internet.

Εννοείται πως θα ξανααναβε αφου η βλάβη δεν είχε φτιαχτεί του αισθητήρα!
Υποτίθεται φτιάχνεται η βλάβη και μετά κάνεις reset το check και δεν ξαναανάβει.
Ευτυχώς που δεν ήταν το AFM είδες? Αυτά δε χαλάνε Μπίλυ. Πάλι καλά! Αλλά την άλλη φορά που το βάλατε στο διαγνωστικό πως εδειξε βλάβη εκεί δε μπορω να καταλάβω?

Τεσπα στέιλε αν θές το λίνκ με το update του Autodata, θα με υποχρεώσεις!