PDA

Επιστροφή στο Forum : ΚΑΤΑΛΥΤΗΣ


KostasCBR
10-03-07, 11:52
Εχω ακούσει οτι υπάρχει ο λεγόμενος βελτιωτικός καταλύτης. Εχει βάλει κανείς στο corolla του ???. Ο εξατμισάς μου λέει οτι με κόστος 350 € μπορώ να βάλω και εγώ. Εαν έχετε βάλει παρακαλώ να μου πείτε τις εντυπώσεις σας.

wastegate
10-03-07, 12:51
Πιο ελευθερος ειναι φιλε διαφορα δεν καταλαβαινεις αν αυτο εννοεις...
Οι πιο πολλοι απο δω μεσα ειμαστε μετατροπες οποτε..

diafanh-psyxh
10-03-07, 13:47
αν μπεις στην διαδικασία να αλλάξεις καταλύτη να ξέρεις ότι θα πρέπει να κάνεις σωστή δουλειά.καζανάκι μεσαίο και τελικό πιο ελεύθερα,ίσως χταπόδι,τη διάμετρο της σωλήνας από καταλλήτη και πίσω να την αυξήσεις...κάτι θα δώσει σίγουρα αλλά μη φανταστείς τρελά άλογα...μήπως σε συμφέρει να βάλεις ένα άλλο μοτέρ πχ αν εισαι 1300 να βάλεις ένα 1600?έστω και το απλό 4ΑFE?

Gorillas
10-03-07, 13:52
Καλώς ήλθες αρχικά. Εξαρτάται και για ποιο αυτοκίνητο μιλάς. Τί μοντέλο, κινητήρας κτλ.

Corollaxli
10-03-07, 13:54
Ρε diafanh-psyxh περίπου πόσο θα πάει η αλλαγή του μοτέρ?Το έχω σκεφτεί όχι ακόμα βέβαια γιατι το μοτέρ έχει και λίγα χιλιόμετρα αλλά είναι δεμένο ακόμα.

diafanh-psyxh
10-03-07, 14:18
τιμή φίλε δεν γνωρίζω.μπορείς να πάρεις τηλ κανα μαντρα.αν τα 20ν παίζουν από 1000-1700 που είχα ρωτησει, ε το 4AFE να εχει κανα 500άρικο(ξαναλέω δεν γνωρίζω τιμή).γιαυτό είπα για αλλαγή μοτέρ.αν ειναι να πάει όλα μαζί κανα 1000(αγορά τοποθέτηση,εξάτμιση αν χρειαζεται) και μόνο με τον καταλήτη είσαι στα 350,βάλε και ένα τελικό κανα 100,βάλε και ένα μεσαίο?ε τι σε συμφέρει?ένα πιο δυνατό μοτέρ ή μια μικρή βελτίωση στο δικό σου?σκέψου τι θα πάρεις από το ένα και τι από το άλλο

βεβαια ξεφεύγουμε από το θέμα που έχει ανοίξει το παλικάρι

wastegate
10-03-07, 14:27
Φιλε αν ειναι να βαλεις μοτερ βαλε κατευθειαν εναν 20ν ή 1,3Τ γιατι θα το μετανιωσεις ποτε το λιγο δεν φτανει να ξερεις.

KostasCBR
14-03-07, 16:52
Γεια σας, ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Το corolla είναι ΑΕ90 4ΑFE 1600 μανίσιο. Έχει χοάνη HKS,ρυθμιστή πίεσης, και τελικό ΤΤΕ. Το μοτέρ έχει 140 χιλ.χιλιόμετρα και δεν θέλω να κάνω αλλαγή.

gourtz
24-05-07, 16:09
ρε παιδια αν σε σταματησουν και δεν εχεις καθολου καταλυτη. τι γινεται απο προστιμο ποσο ???? γινεται καμια κατασχεση σε δυπλομα κτλ? αν παρο αν σπασμενο εχο εναν που κοιτασ απο την μια και βλεπεισ απο την αλλη ειναι σπασμενος με μια μπετοβεργακ αι ειναι σαν σολινα δυλαδι τορα απλα φαινεται οτι εχεισ καταλυτη αν τον βαλο πανο γινεται τπτ θα δο διαφορα? εχο τελικο και φιλτροχοανι. corolla e90 1.3 12v

toyota mania
24-05-07, 17:09
Γεια σας, ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Το corolla είναι ΑΕ90 4ΑFE 1600 μανίσιο. Έχει χοάνη HKS,ρυθμιστή πίεσης, και τελικό ΤΤΕ. Το μοτέρ έχει 140 χιλ.χιλιόμετρα και δεν θέλω να κάνω αλλαγή.Μπορεις να βαλεις ενα μεταχειρισμενο απο 20v, οπως εκανα εγω.Θα ξυπνηση αρκετα το μοτερακι.Υστερα εαν δεν εχεις την χταποδατη εκδοση του 4A-FE, μπορεις να βρεις ενα χταποδακι απο carina-avensis και να το βαλεις.Ειναι καλη βελτιωση.

ddeus2003
25-05-07, 01:59
φιλε gourtz εγω το εχω κανει αυτο που λες. Δεν με εχουν σταματησει ποτε να σου πω την αληθεια αλλα απο την στιγμη που εχεις καταλυτη επανω κατασχεση δεν σου κανουν.(κοιτα μονο μην βαλεις κανενα τελικο που να σηκωνει τον κοσμο γιατι την εκατσες) Παιρνεις ημερομηνια να πας κτεο και αν ειναι οκ στο κτεο το αμαξι(πρεπει να βαλεις πανω η τον μαμα η αλλον -εγω εχω κρατησει τον μαμα αφου ανοιξα εναν αλλο) νομιζω δεν πληρωνεις ουτε προστιμο!
Και διαφορα στο δικο μου 1600αρι μοτερ ειδα αρκετη!

gourtz
12-09-07, 22:19
εγω πριν ενα μηνα εβγλαα τον καταλυτη θορυβο κανει παρπαανω και απο αποδοση πολυ λιγα πραγματα ιδα πιο πολυ σε εκκινιση σαν να ανεσενει καλυτερα πιο κσεκουραστα καποσ ετσι δεν μπορο να το εξηγισω