PDA

Επιστροφή στο Forum : καναρίνια


diafanh-psyxh
04-03-07, 21:46
όλα ξεκίνησαν όταν ήμουν 10 χρονών.ο ξάδερφός μου μου είχε χαρίσει στο χωριό ένα γαρδέλι που είχε πίάσει.τα χρόνια πέρασαν και το κακόμοιρο απεβίωσε.η μάνα μου μην αντέχοντας την γκρίνια μου,μου αγόρασε ένα ζευγάρι.ένα κίτρινο θυλικό και ένα σταχτί αρσενικό (το οποίο δεν της άρεσε γιατί έμοιαζε με σπουργίτη).τα ζευγαρωσα( με τη βοήθεια των γονιών μου) για να μην κουνάω το κλουβί φτάσαμε στο σημείο να έχουμε 58 καναρίνια διαφόρων χρωμάτων αγοράζοντας και κάποια σταδιακά.
αυτή τη στιγμή έχω 10 από τα οποία τα δύο είναι ενός μηνός.
παρακάτω μπορείται να τα δείτε και να παρατηρήσετε πόσο τα προστατεύουν οι γονείς όταν πλησίαζα στο κλουβί.

nasos
04-03-07, 22:33
καλα ασε εγω εχω κολλησει με παπαγαλακια.εχω κανει αναπαραγωγεσ!!!!!
πολυ πραμα.αλλα κολλασ να πουμε.ισωσ ανεβασω και γω καμια φοτο

diafanh-psyxh
04-03-07, 23:03
παπαγάλο είχα και εγώ έναν.τον είχε πιάσει ο πατέρας μου και τον είχε τσιμπήσει κιολας.προφανός ξέρεις τι τσίμπημα κάνουν έτσι? και να φανταστείς δεν ήταν κανας μεγάλος.το πουλί της αγάπης το λέγαν αλλά και αυτό απεβίωσε.το είχαμε εμείς 6 χρόνια.πόσο θα το είχε και αυτός που του έφυγε?


αν κολάς λέει?μόνο το κελάιδημα το καλοκαίρι δεν θέλεις τιποτε άλλο...

nasos
04-03-07, 23:12
μικρα σου λεω εγω.οχι μεγαλουσ παπαγαλουσ.μηπωσ λεσ τα lovebirds?μικρα ειναι και αυτα.ασε αυτα τα αρχισα μετα απο τα κλασικα παπαγαλακια.

Mike_G
05-03-07, 01:05
Κωστή απο ότι έχω μάθει τα καναρίνια θέλουν λίγο μεγαλούτσικο κλουβί. Μήπως αυτό που έχεις είναι λίγο μικρό ? ή είναι για την αναπαραγωγή μόνο ?

diafanh-psyxh
05-03-07, 02:49
εννοείται για την αναπαραγωγή ρε συ μιχάλη.το χειμώνα τα βάζω μέσα και όσο η καναρα καθόταν στην φωλιά μέχρι και τώρα που τα μικρά έχουν βγει και σαλαγάνε δεν το έχω βγαλει ακομα έξω.κανονικά θέλει διπλό κλουβί το οποίο έχει ένα χωρισμα στη μέση και προσθέτεις ένα χώρισμα (σαν το πλάι του κλουβιού) για να χωρίσεις το αρσενικό.πράγμα που ποτέ δεν έχω κάνει.
που να το βάλω το μεγάλο κλουβί ρε μιχάλη μέσα στη κουζίνα έχωντας το τριόροφο και άλλο ένα?



νασο τα overbirds λεω και εγω απλά το είπα ελληνιστή χεχε

diafanh-psyxh
23-04-07, 12:51
ένα ακόμη προστέθηκε στην οικογένεια.πριν 2 μέρες βγήκε από τη φωλιά του αλλά δεν μπορώ να τον κάνω να ξεκολήσει.το βράδυ πάει και κάθεται πάλι μέσα και η μητέρα του έχει κάνει καινούργιο αυγό.να δειτε πως σπρώχνει η μάνα το μικρο στην άκρη να πέσετε κάτω από τα γέλοια.τους έβγαλα και μία αναμνηστική φωτο όλη η οικογένεια μαζί.

corrolina
11-12-07, 13:40
Καλησπέρα σε όλους! βλέπω υπάρχει τοπικ με καναρινάκια κ μου θύμισε τα παλιά..μικρή εως και πριν περίπου 3 χρόνια ειχαμε απο ενα καναρίνι κ το φροντίζα εγώ ως επι το πλείστον στην οικογένεια. Τώρα τελευταία επειδή μου έχουν λείψει θα ήθελα να αγορασω κανα 2.Βεβαια οσα καναρινάκια ειχαμε ας τα είχαν χαρίσει φίλοι κ δεν τα είχαμε αγοράσει. Ξερει κανείς απο εσάς πόσο περίπου κυμαίνονται οι τιμές των καναρινιών σήμερα κ τι πρέπει να δω- ψάξω προτού αγοράσω κάποιο??:loud

endurasKE-30
04-06-08, 09:22
Ουπς.......
Αν και αργα να σου απαντησω οτι οι τιμες των καναρινιων κυμαινονται αναλογα με την ρατσα τους.
Αρχιζουν απο 30 ευρω και φτανουν και τα 300.
Παντως με 50-60 ευρω θα βρεις ενα καλο καναρινακι.
Εγω εχω 4 αρσενικα και 2 θυλικα.
Ενα σκουφατο και 2 Μαλινουα.

madvinegar
04-06-08, 09:53
Ξέρει απο πουλιά ο Κυριάκος... :hehe

endurasKE-30
04-06-08, 10:08
Λοιπον....
Στην οικογενεια των καναρινιων μου προστεθηκαν 3 νεα μελη!!!
Μολις βγηκαν απο το αβγο!
Η αισθηση ειναι απεριγραπτη και οι γονεις τους τα προσεχουν συνεχως.
Δειτε.

madvinegar
04-06-08, 10:16
Άψογα!! Ψυχούλες !!!!
Να ζήσουνε!!!

endurasKE-30
04-06-08, 10:43
Ευχαριστω Μιχαλακη!

Μαρία
04-06-08, 11:18
Είναι τόσο γλυκούλικα που θες να τα χαζεύεις με τις ώρες!Ψυχούλες!

corrolina
04-06-08, 14:31
Να σου ζησουν οι νεοσσοι!ειναι απιστευτη η αισθηση της νεας ζωης!!Εγω τελικα αγορασα αντι για καναρινια παραδεισια πουλια,συγκεκριμενα ζεμπρακια τα επονομαζομενα, δε ξερω αν τα γνωριζετε.

endurasKE-30
04-06-08, 14:37
Ευχαριστω πολυ! Καθε μερα πριν φυγω και μολις γυρισω τα χαζευω.
Σημερα ανοιξαν και τα ματια τους.
Το πιο μεγαλο απο τα τρια βγαζει φτερακια!

Τα ζεμπρακια ειναι ομορφα και αυτα απλα δεν κελαιδουν και γιαυτο δεν ειχα ποτε.
Αναπαραγονται πολυ ευκολα!!!

corrolina
04-06-08, 14:41
ναι θα ειναι τελεια τωρα διοτιτ θα βλεπεις καθε σταδιο τους.Τ απαραδεισακια δεν κελαηδανε με τη κλασσικη εννοαι του ορου αλλα κανουν ηχους κ μαλιστα ειναι πολυ ενεργητικα πουλακια,δηλ εχουν μια πολυ ιδιομορφη κραυγουλα.εγω τους εχω βαλει φωλιτσα κ αν κ ειναι γνωστο οτι κανουν πανευκολα πουλακια εμενα ακομα τπτ.ιδου κ η φωτο τους!

endurasKE-30
04-06-08, 14:44
Τωρα ξεχωριζουν ποιο εχει βγει πρωτο, δευτερο και το μικρο που βγηκε τελευταιο.
Μπορω να πω οτι εχουν ασχημηνει λιγακι αλλα οταν θα βγαλουν φτερακια θα ειναι ομορφα πιτσιρικια!
Του χρονου θα βαλω με αρσενικο και το αλλο θυλικο που εχω!

2 ζεμπρακια εχεις?

corrolina
04-06-08, 14:47
ναι η αληθεια ειανι οτι τα μικρα προτου βγαλουν φτερακια ειναι λιγο ασχημουλικα,κατι σαν το ασχημοπαπο!χεχε.εγω 2 εχω μονο αν κ θαθελα να εχω μια ολοκληρη κλουβα με αυτα!!

endurasKE-30
05-06-08, 23:23
Αννα ταμικρα απο κατω εχουν ενα υπεροχο μπεζ χρωμα και απο επανω καφε!
Λες αντι πρασσινα που ειναιοι γονεις τους να βγουν καφε???

spirosg6
06-06-08, 00:12
να σου ζησουνε.ειχε και εμενα ο πατερας μου στο χωριο πολλα κλουβια τα ζευγαρωνε ειχε πολλα πουλια στην αυλη ειχε φτιαξει ενα μεγαλο κλουβι 2 μετρα και παραπανω υψος,και εξαγωνο ηταν 1-1μιση μετρο πλατος.ειχε βαλει μεσα κλαδια φωλιες και τα σχετικα.ηταν πολυ ωραιο.δεν κολησα και γω αυτη τη λοξα