PDA

Επιστροφή στο Forum : PAY-PAL


tsaftsouf20V
01-03-07, 20:11
Δεν ξερω κατα ποσο να εμπιστευτο αυτο το συστημα χρεωσης στο internet. Για να ακουσω αποψεις κατα προτιμηση απο καποιους που το εχουν δουλεψει η το δουλευουν ακομα! Φοβαμαι γιατι εχω μονο μια καρτα αλλα ειναι golden και οπως καταλαβατε κολαω λιγο.......

Gorillas
01-03-07, 20:26
Το έχω χρησιμοποιήσεις αρκετές φορές και είναι εντάξει. Είναι πολύ δημοφιλές στις συναλλαγές. Αν παρόλα αυτά το φοβάσαι αφού ολοκληρώσεις την συναλλαγή σου, μπορείς να διαγράψεις την κάρτα σου από το σύστημα.

tsaftsouf20V
01-03-07, 20:38
δηλαδη μπορω να βαζω τα στοιχεια της καρτας οποτε θελω να κανω μια αγορα κ μετα να την σβηνω κ ξανα το ιδιο μετα απο καιρο? αυτο κανεις κ εσυ?

alimonos
01-03-07, 21:26
φίλε τσαφ εδώ κι 2 χρόνια κανένα πρόβλημα ...

bluechris
01-03-07, 21:34
6 χρόνια που κάνω Hosting και έχω 2 πιστωτικές κάρτες πάνω δεν είχα ποτέ κανένα απολύτως πρόβλημα. Επίσης πληρώνω και το i-call με paypal γιατί αν πληρώνω έτσι δίνει δώρο και 5 euro.

Edessaios
01-03-07, 22:56
Κι εγώ που χρησιμοποιώ το pay-pal στις αγορές κανένα απολύτως πρόβλημα....

GEORGIOS_XYNOS
01-03-07, 23:32
Αν ειναι να πληρωσω παντως κατι ΜΟΝΟ με Paypal, αφοβα!!

Οταν Ο θειος Σκουπας να φτανταστεις αγορασε κατι απο το ebay και δεν του ηρθε, πηρε και refund!!!!
Τσαφ μονο paypal, αν θες κατι καλυτερο μονο δια χειρος!!!

Gorillas
02-03-07, 03:30
δηλαδη μπορω να βαζω τα στοιχεια της καρτας οποτε θελω να κανω μια αγορα κ μετα να την σβηνω κ ξανα το ιδιο μετα απο καιρο? αυτο κανεις κ εσυ?

Nαι και αυτό μπορείς να κάνεις χωρίς κανένα πρόβλημα. Γενικά στις συναλλαγές σου να προτιμάς paypal.

Geo!
02-03-07, 11:09
Είναι Ok!! Κι αν δεν θες να χρησιμοποιείς πιστωτική, μπορείς να χρησιμοποιείς χρεωστική (αυτές που είναι μόνο για ανάλυψη) και να βάζεις χρήματα στον λογαριασμό μόνο όταν θες να κάνεις αγορά online.

akis308
02-03-07, 12:02
Γίνεται με κάρτα ανάληψης;;;
Σίγουρα;;;
Ή μήπως εννοείς πιστωτικές προπληρωμένες, που μόνο όταν τις "γεμίζεις", επιτρέπουν συναλλαγες???

Geo!
02-03-07, 12:14
Χρεωστικές, καθαρά χρεωστικές! Οι καινούργιες που γράφουν πάνω Electron και κάποιες άλλες. Τώρα βέβαια βγάζουν κι αυτές που είναι μόνο για ίντερνετ!

manoliske30
02-03-07, 12:17
ξερει κανεις με ποια μορφη βαζεις τον αριθμο της καρτας στην paypal οταν δημιουργεις λογαριασμο?

1234567890000000?

1234-5678-9000-0000?
1234*5678*9000*0000?
1234/5678/9000/0000?

Edessaios
02-03-07, 15:17
Τα νούμερα τα βάζεις συνεχόμενα χωρίς κενά ή παύλες ανάμεσα.....

bluechris
02-03-07, 15:55
Πρέπει να πάω σπίτι για να το τσεκάρω γιατί δεν θυμάμαι τα Username/password μου

endurasKE-30
02-03-07, 20:36
Εγω χρησιμοποιω το paypal απροβληματιστα εδω και ενα χρόνο.
Ρε Γιωργη χρεωστικη καρτα ειναι μονο η Dinners και η American Express,

κωνσταντίνος
02-03-07, 21:39
Ρε μάγκες σε τέτοια θέματα είμαστε ακόμα σχετικά πίσω μπορώ να πω. εδώ αγοράζεις προπληρομένες κάρτες απο το περίπτερο και πληρώνεις το αντίτιμο. οι κάρτες αυτές δεν έχουν καμία διαφορά με τις πιστοτικές αλλά δεν απαιτείτε να δώσεις κανένα στοιχείο και δεν εμπλέκετε τράπεζα. το μόνο που κάνεις είναι μπένεις στην σελίδα, δηλώνεις ένα όνομα ότι νάνε και χρησημοποιείς αυτό. όταν τελειώσει την πετάς και πέρνεις άλλη...

tsaftsouf20V
02-03-07, 22:07
παιδια εισαστε απιθανοι! ουτε που τα ηξερα ολα αυτα.απλα οταν πατησα στο google pay-pal μου βγηκε κ ενα site pay-pal sucks κ διαβαζοντας το μπηκα σε προβληματισμο.αρχικα σκεφτηκα μηπως ηταν απλα για δυσφημηση μιας κ προτεινε κ αλλο τροπο πληρωμης οn-line αλλα παλι ως πρωταρης σκαλωσα! για ριχτε μια ματια κ πειτε μου ετσι για το γ@μωτω!

GEORGIOS_XYNOS
02-03-07, 23:27
Τσαφ εριξα, γραφουν καποια πραγματα που δεν μπορω να τα επαληθευσω, το σιγουρο ειναι οτι προαγει το site εναν αλλον τροπο πληρωμης.
Προσωπικα, οταν ειχα αγορασει καποια πραγματα τα οποια δεν ερχοντουσαν πηρα ταχρηματα μου πισω (εκτος μιας εξαιρεσης του Σαββα που μαλλον ακομα σε κανα λιμανι θαναι). Δεν ειχα προβλημα ουτε με την χρεωση ουτε με τιποτα.

tsaftsouf20V
03-03-07, 20:00
Δεν θελω να αγορασω κατι.να πληρωσω θελω για να παρω κωδικο κ να κανω login σε site με video για αυτοκινητα

GEORGIOS_XYNOS
03-03-07, 20:59
Ακομα καλυτερα, το site με video δεν θα εχει τα στοιχεια της καρτας σου , μονο η Paypal.

Vavvas
05-03-07, 17:48
Να κανω μια ερωτηση ποια η διαφορα του pay-pal με τη κλασικη χρεωση της πιστωτικης καρτας? Εχω σκοπο να κανω κατι σχετικο με τον tsaftsouf20v (να αγορασω gb για να κατεβαζω κατι ταινιες) αλλα αν βαλω pay pal τοτε πως θα πληρωσω θα ερθει καποιο χαρτι στο σπιτι μου ή κατι τετοιο? Οπως καταλαβαινετε ειμαι λιγο ασχετως

endurasKE-30
05-03-07, 21:18
Φιλε μου η διαφορα με το να πληρωσεις με το Pay pal ειναι οτι δινεις σε εκεινο τον αριθμο της καρτας σου και οχι στον πωλητη. Ο πωλητης απλως λαμβανει μια ειδοποιηση οτι ο Vavvas κατεθεσε για εσενα το ταδε ποσο που αντιστοιχει στο τάδε προιον. Ειναι εν ολιγοις αντιστοιχο του να καταθεσεις χρηματα στον λογαριασμο καποιου. Ετσι δεν δινεις τα στοιχεια σου στον ιδιο τον πωλητη που μπορει να σου παιξει καποιο παιχνιδι αλλα σε εναν παγκοσμιο οργανισμο κατι σαν τραπεζα.

Geo!
05-03-07, 23:21
Και φυσικά η τράπεζά σου θα σε ενημερώσει για την συναλλαγή σου, είτε στο βιβλιαράκι του λογαριασμού σου, είτε με το καινούργιο σύστημα που σου στέλνουν τις αποδείξεις από κινήσεις και συναλλαγές στο σπίτι!

Ρε Γιωργη χρεωστικη καρτα ειναι μονο η Dinners και η American Express,

Όχι μόνο! Και η Visa Electron που χρησιμοποιώ είναι μόνο για ανάληψη. Το ξέρω από πρώτο χέρι!

Geo!
14-03-07, 17:11
Ήθελα να στείλω ένα ποσό σε κάποιον μέσω Pay-Pal και μας ζήτησε παρακράτηση 5.4%. Ακυρώσαμε την συναλλαγή αλλά τα χρήματα είναι μπλοκαρισμένα! Στον λογαριασμό μου στην Alpha Bank φαίνονται σαν μη διαθέσιμα και δε μπορώ να τα μετακινήσω! Online τουλάχιστον! Έχει τύχει σε κανένα κάτι αντίστοιχο?

GEORGIOS_XYNOS
14-03-07, 20:01
Αν μπεις στην Paypal φαινονται στο Paypal account balance αυτα τα λεφτα?
Εκει που λεει available balance?
Δεν τα εχασες Geo αλλα δεν μπορουν να επιστραφουν στην πιστωτικη σου. Αυτο που κανει το Paypal ειναι να τα δεσμευει εκει στον προσωπικο σου λογαριασμο. Αν π.χ. πας τωρα να κανεις μια αγορα πρωτα θα τραβηξει λεφτα απο εκει και οταν τελειωσει το αποθεμα τοτε θα αναζητησει το υπολοιπο απο την πιστωτικη. Αν θες ομως εσυ να παρεις τα λεφτα σου πρεπει να δωσεις τα στοιχεια του κανονικου σου λογαριασμου της Alpha στην Paypal, δλδ εκτος της πιστωτικης που εχει δωσει και του τραπεζικου σου λογαριασμου. Εγω δεν το εκανα σε παρομοια περι[τωση, απλα οταν αγορασα κατι αλλο τα λεφτα αυτα φυγαν πρωτα πρωτα.
Αν γινεις seller στο ebay, για να μπορουν να μπαινουν τα λεφτα στο λογαριασμο σου πρεπει να τους δωσεις το νουμερο του π.χ.
Το 5% που εγραψεις δεν ειναι πολυ, πιστεψε με, ξερεις ποσα χρεωνουν οι τραπεζες, ή η western union? Ασε καλυτερα, δεν θες να μαθεις.
Αυτα Geo, σε καλυψα, τελος. Σσστ, μην πεις τσιμουδια!!!

GEORGIOS_XYNOS
14-03-07, 20:15
Να κανω μια ερωτηση ποια η διαφορα του pay-pal με τη κλασικη χρεωση της πιστωτικης καρτας? Εχω σκοπο να κανω κατι σχετικο με τον tsaftsouf20v (να αγορασω gb για να κατεβαζω κατι ταινιες) αλλα αν βαλω pay pal τοτε πως θα πληρωσω θα ερθει καποιο χαρτι στο σπιτι μου ή κατι τετοιο? Οπως καταλαβαινετε ειμαι λιγο ασχετως


Εκτος απο την απαντηση που σου δοθηκε παραπανω συμπληρωνω οτι αν π.χ. χρησιμοποιησεις την Paypal για κατι που αγορασες, και το τραγι απο το Αμερικα δεν στο στειλει ( το πακετο) και δεν σου στειλει κανενα verification οτι στο εστειλε (scann τo receipt απο το ταχυδρομειο, tracking number, κ.λ.π) τοτε μπορεις να πας στο resolution center εντος του Paypal και να κανεις ενα complain. Αναλογα εκει μπορεις να εκφρασεις το προβλημα που δημιουργηθηκε και να ζητησεις τα λεφτα σου πισω, χρηματικη ιανοποιηση, (κ.λ.π) Οσες φορες το χρησιμοποιησα ειχε αποτελεσματα.

Αν καποιος εχει αποριες :confused: με τους ορoυς που χρησιμοποιησα παραπανω και χρησιμοποιει το Paypal και τον ενδιαφερει να μαθει κατι παραπανω :banghead ΑΣ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΟΡΟΥΣ ΤΟΤΕ (ιστοσελιδα Paypal), οχι ολα στο πιατο!!!!!
:wink: :crazylol

Geo!
15-03-07, 00:50
Thanks Γώγο!! Αλλά δεν γίνεται.... αν δε μιλήσω θα σκάσω...@xmxm
Καλά δε λέω ότι τα έχασα!! Αλλά γιατί να μην μπορούν να επιστραφούν? Δεν υπάρχει επιλογή μέσα από την PAY-PAL? Και εξάλλου φαίνονται ακόμα μέσα στον λογαριασμό της τράπεζας. Το 5% δεν θα με πείραζε αν ήταν για τράπεζα του εξωτερικού! Αλλά το θέμα είναι ότι η τράπεζα όχι μόνο είναι Ελληνική, αλλά είναι και η ίδια! Όλη η ιστορία έγινε μόνο και μόνο για την ταχύτερη ολοκλήρωση της συναλλαγής και αυτό που καταφέραμε ήταν μια τρύπα στο νερό!@pooo

GEORGIOS_XYNOS
15-03-07, 08:52
Δεν μπορει να τα επιστρεψει διοτι δεν εχει λογαριασμο να τα επιστρεψει. Στην πιστωτικη δεν μπορει, το γιατι ξερω γω? κανας λογιστης ή τραπεζικος αν μπορει να σου απαντησει. Τωρα για το δευτερο που εγραψες εεεεε δεν εχετε τον Θεο σας, τοσο πολυ βαριεστε ρε? να πατε και μεχρι την τραπεζα? Ημαρτον!!!

endurasKE-30
15-03-07, 08:58
Λοιπον εγω δε τα εχω με την Pay Pal αλλα με το Ebay.
Ποιος ο λογος?
Αγόρασα κατι ρυθμιζόμενα γραναζια απο εναν τυπο στην Αμερικη.
Αγοραστηκαν στις 14 Νοεμβριου και δεν εφτασαν ποτε. Πριν ολοκληρωθει το διμηνο και εφοσον δεν ειχαν φτασει ανοιξα μια διαμαρτυρια στο Ebay για να μη χασω τα χρηματα μου. Αν και ο πωλητης επικοινωνησε μαζι μου και μου ειπε να βρουμε λυση εκτοτε δεν εγινε τιποτε και επειτα απο δικη μου ενοχληση δεν εγινε και παλι τιποτα.
Τι να πω βλακεια μου που δεν εκανα αναφορα στο Pay Pal????
Αναφορα στο Pay Pal εκανα χθες αλλα εκεινοι δεχονται μεχριο 45 ημερες.
Εχει καποιος αντιστοιχη περιπτωση?

Geo!
15-03-07, 09:01
Δεν μπορει να τα επιστρεψει διοτι δεν εχει λογαριασμο να τα επιστρεψει. Στην πιστωτικη δεν μπορει, το γιατι ξερω γω? κανας λογιστης ή τραπεζικος αν μπορει να σου απαντησει. Τωρα για το δευτερο που εγραψες εεεεε δεν εχετε τον Θεο σας, τοσο πολυ βαριεστε ρε? να πατε και μεχρι την τραπεζα? Ημαρτον!!!

Τα χρήματα λέει ξεμπλοκάρονται σε 2 εργάσιμες μέρες και είναι ξανά διαθέσιμα! Αν τελικά μείνουν εκεί θα πληρώσω το κινητό μου και τελείωσε η ιστορία. Δεν είναι θέμα βαρεμάρας... έπρεπε η συναλλαγή να γίνει χτες και οι τράπεζες είχαν κλείσει.@wall

alimonos
15-03-07, 09:52
από που παρήγγειλες τα γρανάζια Κυρ ?

endurasKE-30
15-03-07, 10:05
Απο εναν τυπο στην Αμερικη, Bryquone λεγεται και δεν ειναι πλεον registered ebay seller.

alimonos
15-03-07, 10:10
πόσο τα πούλαγε ρε και πήγες σ'αυτόν ?
Δεν σου έχω πει για την Techno Toy Tuning ή Τ3???

akis308
15-03-07, 10:13
Έχω εγώ ανάλογη περίπτωση Κυριάκο με ένα ρολόι 400$.
Το θέμα είναι ότι ο τύπος μου έστειλε την απόδειξη του εκεί ταχυδρομίου.
Η όλη ιστορία έγινε πριν 3 χρόνια.
Δεν έκανα παράπονο, δεν έκανα καμια αναφορά σε κανέναν, απλά έκοψα την πιστωτική και δεν ξανασχολήθηκα με ebay μέχρι πρότεινως που γνώρισα μια κοπέλα που δουλευει στο κέντρο διαλογής των δεμάτων εξωτερικου.
Της ανέφερα την περίπτωση και εκείνη μου περιέγραψε πως ήταν το ρολόι.
Μου είπε ότι θυμάται ότι το συγκεκριμένο δέμα, έπεσε, άνοιξε και το πήρε ο διευθυντης για να
το σφραγίσει ξανά κλπ.
Από τότε αγνοείται η τύχη του....

wastegate
15-03-07, 10:29
πολυ ανοιχτοχερης εισαι συντεκνε....

endurasKE-30
15-03-07, 10:33
Ρε Γιωργη πηρα AEM true time με 200 $...
Λες ρε Ακη να τα φοραει και εμενα κανεις τα γραναζια μου στο αμαξι του?
Που να του κοπει το λουρι του εκκεντροφορου...

alimonos
15-03-07, 10:59
κι εμένα μου φάγανε 2 θολόμπαρες αλλά τους την "φορεσα" στην επόμενη εταιρεία που καθυστέρησε να μου στείλει άλλες 2(οι οποίες ήρθαν μετα 3 μήνες!!!) και τελικά μου ξαναστείλαν ΚΑΙ άλλες 2 (που ήρθαν νωρίτερα από τις πρώτες!!!) χεχεχεχεχε

GEORGIOS_XYNOS
15-03-07, 20:20
Λυπαμαι αλλα αν αγοραζετε κατι για 300 και 400 δολλαρια, πρεπει να κοιτατε το feedback, να πληρωνετε κατι παραπνω για να εχετε εγγυηση, να δειτε με τι εταιρια θα το στειλουν, να πληρωσετε βαρβατα μεταφορικα για να ερθει 100%. Και αν δεν εχει ερθει μεσα σε 45 μερες καντε complain και παιρνετε τα χρηματα σας.

endurasKE-30
16-03-07, 10:29
Τι να πω? Αυτος ειχε 100% feedback.
Και εκανα complaint στο e-bay μεσα στις 45 ημερες αλλα οχι στο pay pal και μαλλον αυτη ηταν η βλακεια μου.

TOLIS EE80
10-03-08, 00:35
Δεν βηκα πιο σχετικο τοπικ.
Θελω να κανω μια αγορα απο εταιρεια που εδρευει στην Αγγλια. Με το ΦΠΑ τι γινεται? Μια φορα το πληρωνω και αυτο θα ειναι της Αγγλιας?

PeterIoannou
10-03-08, 01:17
Δεν βηκα πιο σχετικο τοπικ.
Θελω να κανω μια αγορα απο εταιρεια που εδρευει στην Αγγλια. Με το ΦΠΑ τι γινεται? Μια φορα το πληρωνω και αυτο θα ειναι της Αγγλιας?
Ναι.
Πάνος.

wastegate
10-03-08, 08:38
παιδια εγω παω να δηλωσω την καρτα και μου βγαζει αυτο το μυνημα

This credit card has been denied by the bank that issued your credit card. For details on why your card was denied, please contact your credit card issuer's customer service department. Or, you may want to try adding a different credit card

γιατι ομως??την καρτα τγν πηρα την παρασκευη λαι ειναι βιζα ελεκτρον

TOLIS EE80
10-03-08, 08:49
Μηπως δεν την εχεις ενεργοποιησει?

wastegate
10-03-08, 09:18
Για βοηθησε με γιατι δεν ξερω!!!
Οταν λες να την ενεργοποιησω τι εννοεις??
και πως το κανω?

TOLIS EE80
10-03-08, 10:02
Πας σ'ενα ΑΤιΜο και επιλεγεις "ενεργοποιηση καρτας"

Edessaios
10-03-08, 19:10
Ετσι όπως λέει ο Τόλης είναι.....Κάθε κάρτα θέλει ενεργοποίηση.
Αυτό το μήνυμα το βγάζει και όταν το υπόλοιπο της κάρτας δεν φτάνει για την συγκεκριμένη αγορά που θέλεις να κάνεις.Αλλά αυτό λογικά δεν ισχύει στην περίπτωσή σου γιατί είναι καινούργια η κάρτα και δεν την έχεις χρησιμοποιήσει. Μήπως όμως η αγορά που θέλεις να κάνεις όντως ξεπερνάει την αξία της κάρτας?

wastegate
10-03-08, 19:23
να την δηλωσω στο paypal προσπαθω ρε σεις και μου βγαζει αυτο..
Σημερα πηγα στο ατμ για να κανω ενεργοποιησει αλλα δεν μου ειχε τετοια επιλογη "δουλευε" κανονικα..

Edessaios
10-03-08, 19:42
Εχεις βάλει στο pay pal άλλη φορά τέτοιου είδους κάρτας?
Μήπως αυτές που είναι προπληρωμένες δεν τις δέχεται το pay pal?

nuntius
11-03-08, 07:53
Τις προπληρωμένες τις δέχεται σίγουρα, γιατί εγώ αγοράζω με την προπληρωμένη της eurobank και ποτέ δεν είχα πρόβλημα. Ούτε μου ζήτησε ποτέ ενεργοποίηση. Την πήρα από την Τράπεζα, δεν έχει και pin γιατί δεν συνδέεται με λογαριασμό, την δήλωσα μόνο σε paypal και όχι σε ebay, μου χρέωσε και 1-1,5 δολάριο για το use enrollment την πρώτη φορά το οποίο και μου επέστρεψαν με την πρώτη αγορά και ποτέ δεν είχα πρόβλημα. Μήπως θέλει σχετική ενεργοποίηση από την Τράπεζά σου;

wastegate
11-03-08, 13:23
Δεν ειναι προπληρωμενη καρτα πιστωτικη ειναι.
Χτες πηγα σε ΑΤΜ δεν εγραφε πουθενα για ενεργοποιηση..
Θα παω αυριο στην τραπεζα και θα ρωτησω τι να κανω..

TOLIS EE80
11-03-08, 16:18
Wastegate, η electron δεν ειναι πιστωτικη (credit), ειναι χρεωστικη στο λογαριασμο δηλαδη debit. Αλλα οποια κι αν ειναι κανονικα πρεπει να την δεχθει.

endurasKE-30
11-03-08, 16:21
Αυτο που χρειαζεται ειναι ενας 5ψηφιος κωδικος τον οποιο ζητας απο την τραπεζα σου να στον δωσει και τον δηλωνεις στην paypal ωστε να μπορει να διαχειριζεται την καρτα σου.

theodoret
11-03-08, 16:22
παιδια για το pay pal θελει visa electron,δεν ειναι απαραιτητο να ειναι πιστωτικη αλλα και αναλυψεων,οχι ομως debit

TOLIS EE80
11-03-08, 16:34
Αν και δεν ειμαι τραπεζικο, η electron ή maestro ειναι καρτες ειναι cash card ή debit card παντα με οριο τις καταθεσεις του τραπεζικου λογαριασμου σου.

theodoret
11-03-08, 16:41
η maestro ειναι χωρις οριο,μονο με τον λογαριασμ(π.χ debit).η electron visa εχει πιστωτικο οριο και ειναι οκ για to pay pal(εγω ειμαι τραπεζικος!! )

TOLIS EE80
11-03-08, 19:11
εγω που εχω electron δεν ξερω γιατι αλλα εχω πιστωτικο οριο τον λογαριασμο.

wastegate
12-03-08, 12:40
Παιδια πηγα στην τραπεζα και δεν ηξεραν τπτ μονο μου ειπαν οτι δεν την δεχετε...
Μπορειται να μου πειτε τι ακριβως να κανω??
Η καρτα ειναι της Εθνικης..

akis308
12-03-08, 12:48
Kαι εσυ ρε Βασιλάκη τι ήθελες να μπλέξεις με την Εθνική;;;
Μακράν η πιο ακριβη και χειρότερη τράπεζα με εξυπηρέτηση για κλάμματα...
τουλάχιστον εδώ κάτω, άσε που που 3 στις 5 φορές τα ΑΤΜ της είναι εκτός λειτουργίας...

madvinegar
12-03-08, 16:13
Να 'ταν μονο εκει κάτω...

MARMEL
12-03-08, 16:17
και στη ροδο τα ιδια.....
φαντασου οτι δεν μπορουσα να τρωω ψαρια καθε μερα!!!

wastegate
13-03-08, 10:24
Για καθημερινη χρηση eyrobank εχω απλα εβγαλα της Εθνικης γιατι ηταν φοιτητικη και δεν πληρωνεις τα παγια και κατι αλλα..

theodoret
13-03-08, 11:06
παντως παιδια αν θελετε να ειστε σιγουρη,εγω εχω βαλει την visa electron της alpha που δεν ειναι πιστωτικη ,και απλα οταν βαζω στον λογαριασμο λεφτα και τα περνει απο εκει.

MARMEL
24-06-08, 21:36
με αυτην την καρτα τηε alpha θα κανω και γω τελικα τη δουλεια μου για να φερω τα πραγματα που θελω για το jetski απο usa.
και ερωτω το εξης...

ποια ειναι τα διαφορα tips που υπαρχουν ωστε να μην πληρωσω στα σιγουρα extra τελωνειο εδω στην ελλαδα?

ποια ειναι τα καλυτερα? εχω ακουσει πες του να γραψει οτι ειναι μεταχειρισμενο πες του να γραψει οτι ειναι δωρο κτλ...

ισχυουν αυτα? η ειναι πρασινα αλογα?

και ρωταω γιατι προκειται για jetski που οι τελωνιδες-φαρισαιοι το θεωρησουν ειδος πολυτελειας και τελικα τα πληρωσω ακριβοτερα απο οτι στην αθηνα... ξερω γω?
θα θελα να ξερω τι και πως γιατι οπου να ναι θα πρεπει να κανω order τα πραγματα και θα πρεπει να τους εξηγησω...

για τους γνωστες τωρα τα πραγματα που θα φερω απ εξω ειναι...

πηνια μτχ
βολαν μτχ
καρμπυρατερ new
αξονας new
βασεις κτλ μτχ
μιζα new

endurasKE-30
24-06-08, 22:09
Παναγιωτη ξεκαθαρισε του οτι επειδη εχουμε προβλημα στην ελλαδα θελεις να δηλωσει οτι ειναι μεταχειρισμενα και πολυ χαμηλη τιμη αγορας.
Αυτο ειναι δικοπο μαχαιρι για σενα καθως αν χαθει κατι τοτε αυτο ειναι αφαλισμενο για την τιμη που εχει δηλωθει....
Δηλαδη για ενα καινουργιο καρμπυρατερ των 300 ευρω πχ εσυ θα παρεις πισω 30...
Τσεκαρε να συμφωνει με αυτο!
Και ζητησε να στα στειλει με εταιρια που θα μπορεις να παρακολουθεις την πορεια του προς εμας.
Να εχει tracking No και μπαινοντας στο σαιτ της μεταφορικης θα βλεπεις που ειναι καθημερινα.

MARMEL
24-06-08, 22:13
Παναγιωτη ξεκαθαρισε του οτι επειδη εχουμε προβλημα στην ελλαδα θελεις να δηλωσει οτι ειναι μεταχειρισμενα και πολυ χαμηλη τιμη αγορας.
Αυτο ειναι δικοπο μαχαιρι για σενα καθως αν χαθει κατι τοτε αυτο ειναι αφαλισμενο για την τιμη που εχει δηλωθει....
Δηλαδη για ενα καινουργιο καρμπυρατερ των 300 ευρω πχ εσυ θα παρεις πισω 30...
Τσεκαρε να συμφωνει με αυτο!
Και ζητησε να στα στειλει με εταιρια που θα μπορεις να παρακολουθεις την πορεια του προς εμας.
Να εχει tracking No και μπαινοντας στο σαιτ της μεταφορικης θα βλεπεις που ειναι καθημερινα.
ρε συ κυριακο ειναι η πρωτη φορα που θα πληρωσω μεσω paypal...
προτιμω να μην τα θαλασωσω...
και πιθανον να τα θαλασωσω αμα παω να τα κανω αυτα!!!
τι διαολο να υπαρχει κινδυνος να χαθει κατι που θα μου στειλουν?

θα προσπαθησω παντως αλλα σιγουρα θα σε χρειαστω!!!

οτι και να γραψει αυτος στην συσκευασια το ανοιγουν στο τελωνειο στα σιγουρα? παιζε να γραφει αδερφος ξαδερφος κτλ?

endurasKE-30
24-06-08, 22:20
Ρε Πανο το αν θα το ανοιξει ο τελωνιακος εχει να κανει με πολλα.
Α) Αν ξυπνησε σωστα το πρωι,
Β) Τι ονειρο ειδε και αν τρομαξε
Γ) Τι βιωματα εχει απο την παιδικη του ηλικια
Δ) Αν τον ανακουφησε η συζηγος

Στειλε μου ρε συ item no να δω και θα σου πω.

MARMEL
24-06-08, 22:42
μα δεν ειναι απο ebay ρε κυριακο...
ειμαι σε αμερικανικο φορουμ το οποιο γινεται πανικος στις αγγελιες...

τα παιρνω απο ιδιωτες μεσω paypal...

και επειδη τυχαινει να εχω ενα γνωστο τελωνη-φαρισαιο προτεινεις να του πω τπτ αυτουνου ας πουμε να εχει το νου τους κτλ σε αυτην την φορτωτικη? παιζει αυτο η θα σκασει στα γελια?

και αν καποιος τελικα μου βαζει προσθετα χρηματα να πληρωσω τι γινεται αμα εγω δε συμφωνω?

endurasKE-30
24-06-08, 22:45
και αν καποιος τελικα μου βαζει προσθετα χρηματα να πληρωσω τι γινεται αμα εγω δε συμφωνω?

Τι θελει να πει ο ποιητης???

Οσο για τον γνωστο σου δεν μπορεις να ξερεις σε ποιο τελωνειο θα παει ρε συ.

MARMEL
24-06-08, 22:48
Τι θελει να πει ο ποιητης???

Οσο για τον γνωστο σου δεν μπορεις να ξερεις σε ποιο τελωνειο θα παει ρε συ.
μα αν εχω καποιο νουμερο του πακετου κτλ δε θα μπορεσει να το βρει ωστε αν ειναι αλλου να παρει τον ΄συνεδελφο΄΄ να το αφησει υσηχο? :hehe

endurasKE-30
24-06-08, 22:54
Προσπαθησε το ρε Παναγιωτη.
Τι να πω?
Μακαρι να τα καταφερεις.

KOMIS
25-06-08, 00:11
εκτος ευρωπ.ενωσ.πληρωνεις στο τελωνιο φορο σε οτιδηποτε εχει αξια πανω απο 100e η αντιστ.δολαρια γιεν...τωρα αν ο τελωνας βαριεται τις διαδικασιες και το προιον εχει μεχρι 200,μπορει και να το περασει στο ντουκου.ο φορος ειναι νομιζω (δεν ειμαι σιγουρος ακριβως ποσο ειναι τωρα)το 25% της αξιας του προιοντος μαζι με τα μεταφορικα.τωρα για να στο στειλει ο πωλητης απο κει εδω αναγκαστηκα θα βαλει και την αποδειξη μεσα οποτε γνωριζουν την αξια του προιοντος που θα φορολ/θει.

endurasKE-30
25-06-08, 00:27
Φιλε Κομη τα πραγματα δεν ειναι παντα ετσι.
Δλδ δεν ειναι καθολου ετσι.

Τα παραδειγματα ουκω λιγα.

Βολαν απο Ιαπωνια μεταχειρισμενο με δηλωμενη αξια 80 ευρω πληρωσε 27 ευρω φορο.
Κρανος καινουργιο απο Αμερικη με αξια 600 δολλαρια και αποδειξη εντος δεν πληρωσε τπτ.
Κρανος αξιας 400 δολλαριων απο Αμερικη με ιδια λοιπα στοιχεια δεν πληρωσε τπτ.

KOMIS
25-06-08, 00:43
απο οσο ξερω για τα νομιμα,σου εγραψα.τωρα εσυ θα ρισκαρεις να φερεις κατι αξιας ασ πουμε 600 e παιζοντας κορωνα γραμματα αν θα εχεις φορο η οχι?πριν 2 μηνες συναδελφος απο δουλεια γυρισε τα πραγματα πισω γιατι του ζητησαν φορο.αγορασε απο αμερικη σκονες bodybuilding και χαπακια βιταμινες αξιας 800 e.την πρωτη φορα αγορασε για δοκιμη κατι σκονες περιπου στα 100ε και του τα εστειλαν σπιτι κανονικα χωρις φορο.την επομενη ομως τον πηρανε τηλ.απο τελωνιο και του ειπαν για τον φορο,ανεβηκε πολυ η τιμη και απο οσο μου ειπε τα γυρισε πισω

endurasKE-30
25-06-08, 00:49
Η αποδειξη μπαινει σε αγορα καινουργιου προιοντος.
Απο το e-bay συνηθως βαζουν την αποδειξη του paypal.
Και βεβαια το ρισκαρεις καθως κερδιζεις παρα πολλα!
Τα ΤΟΚΙΚΟ μου ηρθαν ελλαδα με αξια 100 ευρω και αγοραστηκαν 400.

Μαρμελαδα στειλε το λινκ ρε συ να δουμε το παζαρι αυτο.

TOLIS EE80
25-06-08, 07:21
Για μια ακομη φορα θα αναφερω τις εμπειριες μου. Εχω λαβει 3-4 πακετα απο Αυστραλια και ενα απο Καναδα. Τα 3 απο αυτα πακετα ηταν αξιας 100-150 ευρω. Και οχι τιποτα αλλο, αναγραφοταν στο χαρτι που συμπληρωνει ο αποστολεας το συνολικο ποσο (αγορας+μεταφορικων εξοδων) και ηταν σαν να "φωναζα" "ΚΟΙΤΑΤΕ, ΚΟΥΚΟΥ, ΕΓΩ ΠΛΗΡΩΣΑ ΓΙ ΑΥΤΑ 250 AUD (153ευρω)". Ωστοσο ποτε δεν ελαβα τηλεφωνημα απο το τελωνειο. Επισης αναγραφοταν στο πακετο "USED".
Μια σκεψη που μου δημιουργηθηκε ηταν το σχολιο της ταχυδρομικου υπαλληλου στο τελευταιο δεμα που παρελαβα "Δεμα απο κανα ξαδελφο, συγγενη απο Αυστραλια?" Μηπως το τελωνειο κανει τα στραβα ματια μεταξυ των Ελληνων και της Ελληνικης ομογενειας της Αυστραλιας? Λεω τωρα... Αν και στο δεμα δεν αναγραφοταν ως αποστολεας ο John Floros

danik
25-06-08, 07:29
Μια σκεψη που μου δημιουργηθηκε ηταν το σχολιο της ταχυδρομικου υπαλληλου στο τελευταιο δεμα που παρελαβα "Δεμα απο κανα ξαδελφο, συγγενη απο Αυστραλια?" Μηπως το τελωνειο κανει τα στραβα ματια μεταξυ των Ελληνων και της Ελληνικης ομογενειας της Αυστραλιας? Λεω τωρα... Αν και στο δεμα δεν αναγραφοταν ως αποστολεας ο John Floros


xaxaxax...δεν νομιζω ρε φιλαρακι...αυτοι θελουν να βγαλουν λεφτα και απο την ιδια τους τη μανα..ειναι φοροεισπρακτορες-λαμογια..

:crazylol

corollapatra
25-06-08, 09:03
Φιλε Κομη τα πραγματα δεν ειναι παντα ετσι.
Δλδ δεν ειναι καθολου ετσι.

Τα παραδειγματα ουκω λιγα.

Βολαν απο Ιαπωνια μεταχειρισμενο με δηλωμενη αξια 80 ευρω πληρωσε 27 ευρω φορο.
Κρανος καινουργιο απο Αμερικη με αξια 600 δολλαρια και αποδειξη εντος δεν πληρωσε τπτ.
Κρανος αξιας 400 δολλαριων απο Αμερικη με ιδια λοιπα στοιχεια δεν πληρωσε τπτ.
Radio TV-DVD PIONEER από Αμερική αξίας περίπου 350 € με απόδειξη μέσα στο πακέτο, πλήρωσε 127 € φόρους στο τελωνείο... Την πάτησε φίλος προ ενός μηνός... Τα πράγματα παιδιά είναι λίγο φλου με το τελωνείο για εισαγωγές εκτός Ε.Ε. Όντως υπάρχει ένα όριο για το οποίο δεν πληρώνεις κάποιο φόρο από όπου και εάν έρχεται (δεν θυμάμαι ακριβώς το ποσό). Από εκεί και πέρα είναι και θέμα τύχης...

endurasKE-30
25-06-08, 10:08
Δεν υπαρχει καποιο στανταρ Ανδρεα.
Ειναι αναλογα τα κεφια και την περιπτωση.
Εχουν πει πολλοι οτι το οριο ειναι τα 80 ευρω αλλα στην πραξη εχει διαψευστει.

danik
25-06-08, 10:37
Δεν υπαρχει καποιο στανταρ Ανδρεα.
Ειναι αναλογα τα κεφια και την περιπτωση.
Εχουν πει πολλοι οτι το οριο ειναι τα 80 ευρω αλλα στην πραξη εχει διαψευστει.


εγω οταν ρωτησα μου ειχαν πει οτι το οριο ειναι τα 2.5 κιλα βαρους.
και τα 100ευρω. Αν ερθει καποιο αντικειμενο με ιδιωτικη εταιρια πχ acs γενικη ταχυδρομικη και μπλα μπλα μπλα..τοτε το πακετο ανοιγεται ουτως η αλλος..

Αν παλι σου στειλουν ενα αντικειμενο απο usa με την ταχυδρομικη εταιρια των us επειδη ειναι δημοσια..δεν το ανοιγουν στο τελωνειο. Ειναι πολλα κολπα που παιζουν...Αν βιαζεται καποιος και πληρωσει air-mail high priority για αποστολη αντικειμενου στο τελωνειο ΘΑ ΤΟ ΑΝΟΙΞΟΥΝ..και ας λεει και used και ας λεει και GIFT..δεν ξερω γιατι το κανουν αυτο..απλα 2 φιλαρακια μου πηραν iphone απο usa..ο ενας με usms [u.s.mail services- κατι τετοιο] και δεν πληρωσε τελωνειο..απλα ηρθε συστημενο για τα ελτα..και ο αλλος που εβαλε αποστολη με air-mail σε 2 μερες...τον πηραν απο τελωνειο να πληρωσει 175 ευρω φορο εισαγωγης αντικειμενου....

αντε βγαλε ακρη..:beg

madvinegar
25-06-08, 10:47
Εγω νομίζω πως παίζει ρόλο και το πακεταρισμα και τα συνοδευτικά εγγραφα.

Αν το κουτί έχει απ'έξω τιμολόγια με τιμές, ΦΠΑ και αναγραφει καθαρά πως ειναι αγορά μεγάλης αξίας από μαγαζί εκτος ΕΕ τότε περναει τελωνείο.
Αν ο πωλητής έχει βάλει το προιόν απλά σε ένα ταχυδρομικό φάκελο χωρίς να αναγράφει αξίες, ΦΠΑ κτλπ και γράξει και "gift" ή "low value item" απ'έξω, τότε πιστευω ούτε που το ανοίγουνε. Εχω παραγγείλει και εγω πολλά πράγματα αλλα μόνο απο E-bay και τονίζω στους πωλητες να το κανουν έτσι.
Αν το ψωνίσεις όμως απο ηλεκτρονικό μαγαζί (εστω και μεσω e-bay) και πρεπει ο πωλητης να δηλωσει τα τιμολόγια κτλπ στην εφορία του, τότε ειναι αναγκασμενος να τα κάνει όλα νόμιμα και λογικά σε τσιμπάει και το τελωνείο.

Φυσικά όμως, όπως λετε και εσεις, και λαμβάνοντας υπόψη ότι ζούμε στην χώρα του ποτέ-ποτέ, ανάλογα με τα κέφια του Τελώνη και του Φαρισαίου και του τι ελλείψεις έχει, τη γλιτώνεις ή χρεώνεσαι...

endurasKE-30
25-06-08, 10:56
Φυσικά όμως, όπως λετε και εσεις, και λαμβάνοντας υπόψη ότι ζούμε στην χώρα του ποτέ-ποτέ, ανάλογα με τα κέφια του Τελώνη και του Φαρισαίου και του τι ελλείψεις έχει, τη γλιτώνεις ή χρεώνεσαι...

Ετσι μπραβο, τωρα ερχεσαι στα λογια μου.
Αυτο ειναι που συμβαινει πραγματικα.

Οποτε μετα την συννενοηση με τον πωλητη ωστε να αναγραψει μειωμενη αξια η commercial sample η used στο πακετο, αναψτε και καμια λαμπαδα στον Αγιο Χριστοφορο ωστε και να φτασει καλα αλλα και να μην π[ερασει απο τελωνειο.

MARMEL
25-06-08, 21:36
ποιο λινκ? ποιο παζαρι ρε κυριακο?

μιχαλη αμα ειναι ετσι να του πω να τα τυλιξει σε στουπια και εφημεριδες.... :hehe

madvinegar
26-06-08, 09:36
xaxaxaxaxaxxaxa...

Σωστός ο Πάνος! :hehe :hehe :hehe

TOLIS EE80
30-06-08, 09:58
Λοιπον.
Κανω καταθεση απο δικο μου λογαριασμο paypal σε αλλο λογαριασμο paypal αλλου προσωπου. Αυτος ειδοποιειται αμεσα οτι εγινε η δοσοληψια. Ωστοσο ποσες μερες απαιτουνται για να μπουν στο τραπεζικο λογαριασμο του?
Γνωριζει καποιος κατι, καπου, καπως?

madvinegar
30-06-08, 10:06
Αν και όπως λες αυτος το βλέπει άμεσα ότι έγινε η "κίνηση", ίσως θέλει περίπου 2 μέρες για να μπουν τα λεφτά.
Από τη στιγμή όμως που αυτος ειδοποιείται ότι έφυγαν τα λεφτα, είναι σαν να τα έχει πάρει γιατι έχουν δεσμευτεί και "φύγει" απο τον δικό σου λογαριασμό.

endurasKE-30
30-06-08, 10:19
Ετσι ακριβως!
Εμενα μπορει να μου πει κανεις πως γινεται να κανεις Paypal Confirmed την διευθυνση σου????
Δεν το βρισκω πουθενα.

madvinegar
30-06-08, 10:31
Κυριάκο το έχω προσπαθήσει και έχω κάνει και ερώτηση στο Paypal. Έχει να κάνει με την διευθυνση που δηλώνεις. Μου εχουν απαντησει πως υπάρχουν κάποιες χωρες (όπως η Μπανανία) που δεν μπορουν να σε κανουν confirmed γιατί δεν έχουν δηλωμένες τις διευθύνσεις της χωρας...
Εγω, από τις αγορές που έχω κανει και το 100% θετικό μου feedback κανονικά έπρεπε να ειμαι καρα-confirmed αλλά δυστυχώς...
Με λίγα λόγια δεν κάνεις κάτι εσυ. Γίνεσαι αυτόματα confirmed μετα απο κάποιο αριθμό επιτυχημένων συναλλαγών.

Πάντως δεν εχω αντιμετωπίσει ποτέ προβλημα απο πωλητη για αυτο το θέμα...

endurasKE-30
30-06-08, 10:36
Ουτε εγω εχω αντιμετωπισει προβλημα και εχω 150 συναλλαγες με 100% feedback.
Απλα μου εσπασε τα νευρα που δεν το εβρισκα.

TOLIS EE80
30-06-08, 12:52
Αν και όπως λες αυτος το βλέπει άμεσα ότι έγινε η "κίνηση", ίσως θέλει περίπου 2 μέρες για να μπουν τα λεφτά.
Από τη στιγμή όμως που αυτος ειδοποιείται ότι έφυγαν τα λεφτα, είναι σαν να τα έχει πάρει γιατι έχουν δεσμευτεί και "φύγει" απο τον δικό σου λογαριασμό.
Σε εμενα περιμενουν να μπουν πρωτα στο λογαριασμο τους και μετα να μου στειλουν τα πραγματα.
**να τα κανουν μασουρι και να τα βαλουν στο π#π# τους .Ακου κει...

madvinegar
30-06-08, 12:54
Απαράδεκτο. Αυτη ειναι και η ουσία του pAypal. Βεβαιώνει στον πωλητή ότι του έχουν στείλει τα λεφτα ώστε να προχωρήσει άμεσα και χωρίς φόβο στην πραγματοποίηση της συναλλαγης.
Τεσπα, υπομονη ρε Τολή. Δεν θα αργήσει.

endurasKE-30
30-06-08, 12:58
Κοιτα Μιχαλη, μερικοι πωλητες το αναφερουν ξεκαθαρα.
Items will be shipped once payment is cleared.
Οποτε εκει δεν μπορεις παρα να περιμενεις.
Τολη τι ψωνισες παλι?

akis308
30-06-08, 13:01
Australia μεριά Τόλη???

TOLIS EE80
30-06-08, 13:11
Ειμαι αρρωστος (δισκοκηλη στον αυχενα) εδω και 45 μερες και κανω shopping therapy!
Κυριως ναι Ακη, αλλα και απ' ολο τον κοσμο.
Το θεμα ειναι να μου τα στειλουν!
Περισσοτερο αγχος εχω gia αγορες απο το ebay παρα απο ιδιωτες στο twincam.org!

MARMEL
30-06-08, 19:10
εστειλα τα πρωτα μου χρηματα μολις τωρα...

ειχα βαλει τα λεφτα την παρασκευη στην καρτα αλλα δεν εγινε ενημερωση μεσα στο σ/κ και δεν μπορουσα να τον πληρωσω...

και ηταν σημερα πιο φτηνα κατα 2 ευρω λογω του οτι επεσε κ αλλο το δολλαριο.

το 100% feedback τι ειναι?

Edessaios
30-06-08, 19:14
Το feedback είναι κλίμακα αξιολόγησης για το πόσο έμπιστος είναι κάποιος στις συναλλαγές του.Οσο πιο υψηλό τόσο το καλύτερο.

MARMEL
30-06-08, 19:16
αχ ναι!!! αλλα δεν αγορασα απο ebay οποτε δεν εχει σχεση

endurasKE-30
01-07-08, 09:41
Confirmed Addresses

https://www.paypalobjects.com/WEBSCR-525-20080625-1/en_US/i/scr/pixel.gifhttps://www.paypalobjects.com/WEBSCR-525-20080625-1/en_US/i/scr/pixel.gif
What is a Confirmed Address?
A buyer's Confirmed Address is checked against the credit card billing address maintained by his or her credit card company, or is verified by PayPal. Because Confirmed Addresses must be in the name of the account holder, Gift Addresses can never be confirmed.

What is an Unconfirmed Address?
An Unconfirmed Address is any address which is not associated with a credit card or which has not been verified by PayPal. Gift Addresses and addresses associated with a Switch or Solo card are considered Unconfirmed. Most non-U.S. addresses cannot be confirmed at this time.


Αυτη ειναι η εξηγηση που δινει η paypal στην αποδειξη που στελνει οταν πληρωσεις για κατι.
Δεν αναφερει πουθενα ομως πως γινεται και γιατι καπου δεν γινεται.
Εγω πληρω τους ορους για να γινει αλλα.....

Λοιπον αγορασα ενα οργανακι πιεσης λαδιου αλλα ο πωλητης δεν εχει paypal.
Εχει στειλει καποιος money order στο εξωτερικο να μου πει πως γινεται?

TOLIS EE80
01-07-08, 09:46
εγω western union χρησιμοποιω αλλα δεν καλυπτεσαι απο πουθενα

endurasKE-30
01-07-08, 10:01
Αν σου πω μπορεις να βαλεις 105 δολλαρια σε καποιον?

madvinegar
01-07-08, 10:02
Most non-U.S. addresses cannot be confirmed at this time.


Αυτό τα λέει όλα Κυριακο.

nuntius
01-07-08, 10:38
Παιδιά, εγώ έχω confirmed address, μήπως φταίει που είχα δηλώσει αριθμό κάρτας και στο profile μου στο site του ebay; Για προσπαθήστε το, γιατί εμένα έτυχε να μου ακυρώνει πωλητής την αγορά μου όταν δεν ήμουν επιβεβαιωμένος...:ouch

MARMEL
01-07-08, 18:50
εγω που τον πληρωσα τον ατιμο μου εστειλε mail οτι εχω unconfirm adress.
τι ειναι απλι αυτο? τι γινεται δλδ? στο paypal που ξαναειδα την εχω βαλει κανονικα οπως μου εστελναν πραγματα απο δανια ας πουμε..

κυριακο?

danik
01-07-08, 20:59
εγω στο paypal εχω βαλει δυο διευθυνσεις..μια στην αθηνα και μια στη λαμια οπου ειμαι φοιτητης..ολα εχουν ερθει κανονικα..δεν μου χει βγαλει καποιο απροοπτο μεχρι τωρα το paypal..και οσον αφορα το confirmation σε καρτες και λοιπα το χω κανει και εχει στειλει και πληρωμη ανω των 350 ευρω εκ μερους καποιου φιλου και ολα καλα μεχρι τωρα...Τωρα εχουμε παραγγειλει χοανη,παραλληλο ecu και ηλεκτρικα παραθυρα για ενα mazda 323, και ολα καλα και αυτη τη φορα..:pc

endurasKE-30
01-07-08, 21:56
εγω που τον πληρωσα τον ατιμο μου εστειλε mail οτι εχω unconfirm adress.
τι ειναι απλι αυτο? τι γινεται δλδ? στο paypal που ξαναειδα την εχω βαλει κανονικα οπως μου εστελναν πραγματα απο δανια ας πουμε..

κυριακο?

Ρε συ τι συζηταμε τοσο καιρο????
Τουλαχιστον σου εκανε refund τα χρηματα???

Φιλαρακι αν δε το δεχτει δε μπορεις να κανεις και πολλα.

MARMEL
01-07-08, 22:33
τι λεγαμε δλδ? του απλα ο πωλητης δεν εβλεπε μεσα στο paypal του τη διευθυνση μου.ειχε κενο μου ειπε
του την ξαναπα και ολα οκ. μαλιστα του εκανα copy-paste κατευθειαν απο το site!!!
το refund τι ειναι?

δεν ερχεσαι για κανα καφε να τα βολεψουμε ρε? :hehe

MARMEL
01-07-08, 23:43
το shiping&handling τι ειναι?
πηρα δυο motor mounds μεσω ebay και καπου σε μια σελιδα ειδα ενα νουμερο 12κατι... για το shiping-handling.

ε εβαλα και γω 15 στο shiping-handling :hehe να χει.... :hehe

λαλακια εκανα? ερχοντε παντως λεει ολα οκ

κυρ ελα απο το σπιτι γιατι με βλεπω να μοιραζω λεφτα παλι
στο paypal acound μου, τα δειχνει ολα κανονικα παντως!!!

endurasKE-30
01-07-08, 23:47
Χαχαχαχαχα

Να σου δωσω ενα mail να βαλεις χρηματα??

MARMEL
01-07-08, 23:48
δωσε ρε και να δεις τι θα σου βαλω...

ας απαντησει ο μιχαλης τι θα σου βαλω μεσα
χαχαχαχαχα

τα μετσαφορικα ειναι ρε? και γιατι ελεγε 12κατι? εδωσα παραπανω ας πουμε? και γιατι τα πηρε?

MARMEL
01-07-08, 23:49
Dear panos papadopoulos,

This email confirms that you, marmel2006, have paid exacttrans@comcast.net $27.00 USD using PayPal.

This credit card transaction will appear on your bill as "PAYPAL *EXACTTRANS".


Payment Details

Purchased From:http://images.paypal.com/en_US/i/scr/pixel.gifexact-personal-water-craft-inc Transaction ID:http://images.paypal.com/en_US/i/scr/pixel.gif26633958PW386420A
Item # Item Title Quantity Price Subtotal 110102041296 1990 to 2004 Yamaha motor mount spacer 550cc to 1200cc (http://cgi.ebay.com/ebaymotors/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=110102041296) 2 $6.00 USD $12.00 USD
Shipping & Handling:
(includes any seller handling fees) $15.00 USD Shipping Insurance (not offered): -- http://images.paypal.com/en_US/i/scr/greyline.gif Total: $27.00 USD

MARMEL
01-07-08, 23:50
το βλεπεις το 15$?
επρεπε η οχι τελικα ρε κ τι ειναι αυτο? βασικα δεν ξερω μερικες λεξεις τι σημαινουν στο συνολο του κολπου αυτου

endurasKE-30
01-07-08, 23:57
11.5 ηταν τα μεταφορικα για Αμερικη.
Τωρα αν δεχθει τα 15 παιζεται...
Πρωτα να τους ρωτας για τα μεταφορικα ρε!

MARMEL
02-07-08, 00:03
11.5 ηταν τα μεταφορικα για Αμερικη.
Τωρα αν δεχθει τα 15 παιζεται...
γιατι θα τον χαλασει δλδ?

MARMEL
25-07-08, 21:35
ρε παιδια εχω ενα προβληματακι με το ebay.
τα τελευταια πραγματα που μου λειπουν τα βρηκα αλλα ο τυπος δε τα στελνει ελλαδα. του ειπα να τα πληρωσω εγω και να τα στειλει στον αδερφο μου αλλα παλι δε τα στελνει γιατι λεει δε θα ειναι ασφαλισμενα. ο αδερφος μου δεν εχει paypal acound. τι μπορω να κανω? μπορω να αλαξω την διευθυνση μου με αυτη του αδρφου μου ωστε να τα πληρωσω εγω απο δω ως αμερικανος και καλα και να πανε σπιτι του στο τεξας? η θα φανει αυτο οτι ειμαι απο ελλαδα και θα εχω αλλα μπερδεματα?

TOLIS EE80
25-07-08, 22:06
Πανο, απ' οτι κοιταξα στο "edit address" δεν μπορεις να αλλαξεις την χωρα. Μπορει να αλλαξεις ολα τα υπολοιπα στοιχεια αλλα οχι τη χωρα. Δοκιμασα να ανοιξω νεο λογαριασμο με μια πιστωτικη και μονο που εβαλα το νουμερο της καρτας αυτο εβγαλε απο μονο του country Greece. Ο μονος τροπος μαλλον ειναι να ανοιξεις νεο λογαριασμο με καρτα του αδελφου σου.
Αλλος τροπος ειναι να τον πληρωσεις με καταθεση σε λογαριασμο τραπεζης ή με Western Union αν και εφοσον δεχεται τετοιου ειδους πληρωμες.

endurasKE-30
25-07-08, 22:59
Εγω εχω στειλει πραγματα και Αμερικη και Αγγλια απλα δηλωνωντας αντιτοιχες διευθυνσεις και με συννενοηση με τον πωλητη!
Γινεται ρε κουζουλε.

TOLIS EE80
25-07-08, 23:06
Ειναι κογκας (κολλημενος) ο πωλητης.

MARMEL
26-07-08, 14:16
με ενας αγγλο που μιλουσα για το προβλημα που εχω μου ειπε οτι ειναι λαλακας ο αμερικανος που δεν το κανει....

αλλα ο αμερικανος μου ειπε οτι δεν θα υπαρχει ασφαλεια για το ανταλακτικο

δειτε τι μου στειλε....

YOU SHOULD BE ABLE TO PURCHASE THE ITEMS AND SPECIFY THE TEXAS ADDRESS YOU WANT THE PARTS SHIPPED TO. HOWEVER YOU DON'T HAVE ANY SECURITY THROUGH EBAY OR PAYPAL IF THE ADDRESS IS NOT CONFIRMED, YOU COULD ALSO TRY TO ADD HIS ADDRESS AS A CONFIRMED ADDRESS TO YOUR ACCOUNT, THAT WOULD BE THE BEST THING FOR BOTH OF US.

MARMEL
31-07-08, 23:07
αλλη ερωτηση...
αλλα απαντηστε ε?

προκειται για κατι πραγματα που ολα αυτα τα εχει ενας τυπος.
του ειπα οτι θελω μερικα τεμαχια 5-6.
και οτι τα θελω ολα σε ενα κουτι ωστε να πληρωσω μια φορα το ταχυδρομειο...
μου ειπε οτι θα πρεπει να τα αγορασω μεσα απο το ebay απο το καταστημα του. οταν αγορασα τα πρωτα 2-3 τεμαχια ειδα οτι το paypal με χρεωνει ταχυδρομειο σε αγορα του καθε τεμαχιου.
αν μετα ολα αυτα αυτος τα βαλει σε ενα κουτι και τα στειλει τι γινεται με τα παραπανω λεφτα που εγω εχω πληρωσει για ταχυδρομικα?

TOLIS EE80
31-07-08, 23:39
Εκανα μια δοκιμη με κατι λαμπακια απο τον ιδιο πωλητη και οντως εχεις δικιο. Για επικοινωνησε με τον πωλητη σου να δεις τι θα σου πει.

endurasKE-30
01-08-08, 08:55
πωπωπωπω...
Σαν μικρο παιδι κανεις ρε συ.

Ρωτας σε αυτη την περιπτωση πριν αγορασεις αν μπορει να τα στειλει ΟΛΑ μαζι σε ενα πακετο using combined shipping.
Ετσι οτι και αν σου βγαζει το ebay για μεταφορικα εκεινος στο invoice που θα σου στειλει θα εχει την τιμη που θα σου εχει πει.

TOLIS EE80
01-08-08, 18:26
Marmel, εμενα μου το εκανε απο μονο του. Ενω ηταν 10$ ανα παραγγελια (δυο εκανα, επομενως 20$), τελικα στο email μου, ελαβα ενα 10$.

MARMEL
01-08-08, 18:38
βρε δεν πα να λετε οτι θελετε?
μολις τωρα ειδα οτι στο paypal εχω πληρωσει 3 φορες εξτρα ταχυδρομειο ηδη στα τρια τεμαχια που αγορασα...
τωρα αμα τα φαιρεσουν ειναι αλλουνου παπα ευαγγελιο...
στην συνενοηση ειμαστε ακομα. επισης απο δαυτον κερδισα ακομα 5 τεμαχια. να δω τι θα γινει και με αυτα!

τους ρωτω τι γινεται με τα χρηματα που πληρωσα εχτρα ως ταχυδρομικα ανα τεμαχιο και δεν εχουν απαντησει

πως γινεται να χρεωσουν λιγοτερο αφου ηδη εχω πληρωσει? οταν στο γραφει στο paypal το ποσο που εχεις δωσει δεν σημαινει οτι το πληρωσες?

και υπαρχει περιπτωση να σου επιστρεψουν τα εξτρα ταχυδρομικα? επισης δεν μου εκαναν invoice για να τα πληρωσω απο το paypal παρα μου ειπαν οτι πρεπει να τα αγορασω απο το ebay ντε και καλα!!!

TOLIS EE80
01-08-08, 18:48
Λοιπον τι εγινε σε μενα. Εκανα 2 παραγγελιες απο τον ιδιο πωλητη 6$ κοστιζε η καθε παραγγελια και 10$ τα ταχυδρομικα σε καθε παραγγελια. Δηλ συνολο 32$. Ωστοσο δεν πληρωσα αμεσα, (ειμαι ακομα στο site του ebay) το σταματησα εκει που λεει οτι πρεπει να πληρωσεις "συνολο τοσα". Μετα απο καμποση ωρα ελαβα email οτι πρεπει να πληρωσω 6$ για καθε παραγγελια και 10$ ταχυδρομικα. Φυσικα σε μενα ηταν κατι απλο γιατι μιλαμε για λαμπακια.
Σου εχει ερθει email απο το paypal οτι εκαναν δεκτη τη συναλλαγη?

MARMEL
01-08-08, 18:51
ναι ρε αφου εχω αποδειξη απο paypal οτι πληρωσα τοσα για το καθε τεμαχιο και τοσα για shiping για το καθε τεμαχιο.
3 τεμαχια 3 email εχω....

TOLIS EE80
01-08-08, 19:00
Οχι οτι πληρωσες μονο, εαν αυτοι εκαναν confirmed.

MARMEL
01-08-08, 19:06
αρα θα πρεπει να το επιβαιβεωσουν αυτοι πριν παρουν τα χρηματα? και πως θα το ξερω εγω? δλδ αν μου στειλουν ενα email και μου πουνε οτι αντι για 30 σου πηραμε 12 πως θα το επιβαιβεωσω εγω μετα?

endurasKE-30
01-08-08, 19:29
Καλα εισαι εντελως στοκος.
Τωρα μενει να προσδιορισω τι ειδος.
Μαλλον με ινες υαλου πρεπει να εισαι.

Λοιπον, ο πωλητης (αν ειναι σωστος και θελει) εφοσον τωρα τον εχεις πληρωσει ηδη, μπορει να σου κανει refund καποια χρηματα στο λογαριασμο σου.
Δηλαδη αν πληρωσες 30$ για 3 αντικειμενα και δει οτι θελει 15$ να τα στειλει ολα μαζι σε ενα πακετο, τοτε θα σου βαλει πισω στο λογαριασμο σου τα 15!

Αυτο βεβαια το κανουμε ΠΡΙΝ πληρωσουμε και ΠΡΙΝ κανουμε buy τα αντικειμενα με το να ερθουμε σε επικοινωνια με τον πωλητη.

Βεβαια υπαρχουν και αυτοι που "ζουν" απο τα μεταφορικα και δεν κανουν combined shipping.

Και ακουστε τι επαθα εγω.
Αγορασα για ενα φιλο σωληνακι βενζινης με ατσαλινο πλεγμα.
Οι τιμες ειναι ενδεικτικες.
Αγορασα 3 μετρα 6 mm με 20$ shipping
Αγορασα 3 μετρα 8 mm με 30$ shipping
Αγορασα 3 μετρα 12 mm με 40$ shipping

Τον ρωτησα λοιπον επειδη ηθελα να τα αγορασω ολα μαζι αν μπορει να τα στειλει σε ενα πακετο ωστε να γλυτωσω καποια μεταφορικα και απαντησε οτι δεν κανει combined shipping και πληρωσα 90$ μεταφορικα ενω ο τυπος τα εστειλε ΟΛΑ ΣΕ ΕΝΑ ΠΑΚΕΤΟ!!!!

Φταιω εγω να τον μαυρισω στο feedback??????

MARMEL
01-08-08, 20:32
να τον μαυρισεις οπως θα κανω και γω εσενα και αυτον αμα τελικα δεν στελει χρηματα πισω....
και σορυ που ρωταμε ρε κυριακο. πρωτη φορα μας τυχαινουν αυτα. αν εσυ απο την μερα που γεννηθηκες τα ηξερες ολα σορυ αλλα εγω τωρα μαθαινω και δεν ειναι υποχρεωμενος κανενας να απαντησει...

ολα μονος μου θα τα κανω ρε ολα μονος μου :hehe

MARMEL
01-08-08, 21:09
χαχαχαχα ρε τον ανθρωπο...
μου εστειλε invoice να πληρωσω και αυτα που κερδισα ολα μαζι και μαλιστα 28$ shiping ενω ηδη εχω πληρωσει τρια ταχυδρομεια για αλλα 3 τεμαχια που αγορασα. για να στειλει χρηματα πισω ομως δε λεει. και φυσικα η συνενοηση ηταν να τα βαλε οοοολα μαζι σ ενα πακετο να πληρωσω μια φορα shiping

TOLIS EE80
06-09-08, 15:30
παω να κανω αγορα και μου βγαζει αυτο (δοκιμασα με 1000+ μετα με 600ευρω) Confirm my debit or credit card - Enter the 4-digit PayPal code from your card statement to get Verified and lift your limits. Που θα βρω αυτους τους κωδικους?
Τι παπαρια ειναι αυτη τωρα!
Δοκιμαζω με 100 ευρω και κανω ελευθερα την αγορα.
Το paypal εχει χρηματικο οριο? Και αν θες να κανεις μεγαλου ποσου αγορα πρεπει να κανει επιβεβαιωση?

wastegate
06-09-08, 18:06
Τολη εκει σκαλοσε και γω και βρηκα λυση!!
Οταν κανεις πρωτη φορα εγγραφη στο παιπαλ σου δινει ενα κωδικο εκει που σου χρεωνει..
Οποτε πας στην τραπεζα παιρνεις το χαρτι που λεει την χρεωση γραφει χχχχpaypal οπου τα χχχχ ειναι ο κωδικος..
Εγω εβγαλα αλη καρτα λογο αυτης της μ@λ@κι@ς οταν το καταλαβα και τωρα θα περασω την δευτερη...

TOLIS EE80
06-09-08, 19:15
Για καντο πιο αναλυτικα.
το κωδικο που τον βλεπω ακριβως?
στο στελνουν σε email?
οχι τιποτα αλλο το paypal συμφερει γιατι δοκιμασα να αγορασω με πιστωτικη (εκτος paypal) και χρεωνουν αρκετα.

wastegate
06-09-08, 20:42
οχι πας στην τραπεζα και ζητας τον αναλυτικο λογαριασμο της καρτας σου και το βλεπεις απο εκει

danik
06-09-08, 20:44
οχι πας στην τραπεζα και ζητας τον αναλυτικο λογαριασμο της καρτας σου και το βλεπεις απο εκει


η απο το atm ζητωντας κινηση λογαριασμου...εχει τον κωδικο διπλα απο την χρεωση "paypal charges"

TOLIS EE80
06-09-08, 20:51
Εχει περασει καιρος απο τοτε που πρωτοχρησιμοποιησα το paypal. Πως θα ζητησω κινηση λογαριασμου για 7 μηνες?
το paypal δεν μπορει να μου δωσει καινουργιο κωδικο?

danik
06-09-08, 21:01
Εχει περασει καιρος απο τοτε που πρωτοχρησιμοποιησα το paypal. Πως θα ζητησω κινηση λογαριασμου για 7 μηνες?
το paypal δεν μπορει να μου δωσει καινουργιο κωδικο?


παρε στην τραπεζα σου..αυτοι εχουν αρχειο με οοοολες τις κινησεις της καρτας.:call

endurasKE-30
06-09-08, 21:06
παω να κανω αγορα και μου βγαζει αυτο (δοκιμασα με 1000+ μετα με 600ευρω) Confirm my debit or credit card - Enter the 4-digit PayPal code from your card statement to get Verified and lift your limits. Που θα βρω αυτους τους κωδικους?
Τι παπαρια ειναι αυτη τωρα!
Δοκιμαζω με 100 ευρω και κανω ελευθερα την αγορα.
Το paypal εχει χρηματικο οριο? Και αν θες να κανεις μεγαλου ποσου αγορα πρεπει να κανει επιβεβαιωση?

Ρε Τολη!!!!!!!!!
Ποσες φορες το εχουμε συζητησει αυτο!!!
Παρε τηλ νασου πω!

TOLIS EE80
08-09-08, 14:42
Λοιπον.
Αποτι εχω καταλαβει.
Ο κωδικος δεν στελνεται με την πρωτη αγορα. Εχω τον αναλυτικο λογαριασμο της τραπεζας και δεν υπαρχει τετραψηφιος κωδικος. Ο χρηστης πρεπει να επιλεξει το απεριοριστο οριο συναλλαγων, να χρεωθει 1,50 ευρω (ή δολαριο) και μετα με το πρωτο αναλυτικο λογαριασμο θα του ερθει και ο κωδικος. Και αυτο γιατι, στο λινκ που ειναι να μπει ο κωδικος και στις δυο καρτες που εχω (η πρωτη ειναι απο 27/3/08 και η δευτερη απο 6/9/08) γραφει Date of PayPal charge: Sep. 6, 2008 το οποιο σημαινει οτι ενεργοποιησα την υπηρεσια μολις προχθες.
Κανω λαθος?

endurasKE-30
08-09-08, 14:43
Λαθος!
Ψαχνω να βρω που το εχω γραψει εδω μεσα και εχω ανεβασει και print screen.

madvinegar
08-09-08, 14:56
Σου κανει το Paypal αυτοματη χρεωση 1,50 δολλαρια ωστε να μπορεσει 1ον να βεβαιωσει πως η καρτα ειναι δική σου και 2ον για να φανει στην αναλυση του λογαριασμού σου διπλα απο αυτη τη χρεωση ο 4ψηφιος κωδικός ενεργοποιησης που σου λενε.
Αυτο το 1,50 δολλαριο θα σου αφαιρεθεί από την πρωτη αγορα που θα κάνεις.
Σου επισυναπτω και ενα οδηγο που εχω ετοιμασει για την γνωσιακη βαση, που λογικά θα σε βοηθησει.

TOLIS EE80
08-09-08, 16:18
Καλος οδηγος αλλα συμφωνα με αυτο δεν θα μπορουσα να ειχα κανει αγορες μεσω του paypal, οπου μεχρι σημερα εχω κανει τη μεγιστη ποσου αγορα 150 ευρω περιπου. Τωρα που θελησα να κανω αγορα ανω 500 ευρω μου ζηταει κωδικο για να κανω αγορες ανευ οριου(αν και μου φαινεται οτι και παλι υπαρχουν κατι ορια μηνιαια, ετησια κλπ). Kαι σε κανενα αναλυτικο λογαρισμο της τραπεζας δεν εχω λαβει τετραψηφιο κωδικο,οπως γραφει και ο οδηγος "Χρεωση 1,95 δολλαρια απο το paypal 4525". Εγω επιμενω οτι με την εγγραφη στο paypal μπορει καποιος να κανει αγορες μεχρι πχ 150 ευρω. Μετα πρεπει να ενεργοποιησει την υπηρεσια no limits

madvinegar
08-09-08, 17:44
Νομιζω πως τα όρια που αναφερεις ειναι για πολύ μεγαλυτερο ποσό και το εχουν κανει ετσι για να αποφευγεται η πλύση χρημάτων.
Για να καταλάβω...
-Κάνεις καινουριο λογαριασμό ή είχες απο παλιά και θελεις να τον ξαναενεργοποιησεις?
-Πότε έκανες αυτη την πληρωμη με την κάρτα?
-Εκανα ενα search στο Paypal και βρήκα πως για να ενεργοποιησεις το no limits ακολουθας καποια βηματα. Στα κανω copy-paste εδω:

How can I lift the sending, receiving and withdrawal limits on my account?
To lift your account's limits, please follow these steps:

Here's How:

Click the My Account tab.
Select the Lift your account limits link in the To Do list on the Account Overview page or the View Limits link if the first one is not displayed.
Complete all required steps listed.


Once you have done this, your account will be Verified and all limits will be lifted.

Please note that sending and withdrawal limits are renewed on a yearly basis.

jason
19-09-08, 21:30
θελω να παρω αυτο το laptop http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=200255174188&ssPageName=ADME:B:EOIBSA:UK:31


θα χρειαστει να πληρωσω και τελωνειο?γινεται να το αποφυγω?για πειτε καμια ιδεα

TOLIS EE80
20-09-08, 00:03
Επειδη αγοραζεις απο UK δεν εχεις τελωνειο
το λινκ που εχεις βαλει μου βγαζει "invalid item"

jason
20-09-08, 14:18
ωπ λαθος,απο αμερικη θελω να παρω.για πειτε

karekas
30-09-08, 19:18
παιδια των κωδικο που σου στελνει η paypal για επιβεβαιωση τησ καρτας των βλεπεις και απο ατμ η μονο απο την τραπεζα?

TOLIS EE80
30-09-08, 20:31
Και απο τον ενημερωτικο λογαριασμο αλλα και απο ατμ

MARMEL
14-11-08, 20:35
ρε σεις που εχετε paypal σας ηερθε ενα mail για να ανανεωσετε τα στοιχεια σας? η μονο σε μενα ηρθε? τι να κανω? αν δεν κανω update το προφιλ μου θα κλεισει ο λογαριασμος μου στο paypal ειπαν...

τι να κανω? πειτε γρηγορα

το mail μου ρθε απο... srvcez@ppal.com

μουφα η αληθινο?

μπηκα στον λογαριασμο μου απο το κανονικο site που πληρωνα αυτα που αγορασα και μου ζητησε το τηλ της δουλειας μου για επιβεβαιωση και update και με εβαλε κανονικα μεσα!!! οποτε? τι συμβαινει?

TOLIS EE80
14-11-08, 21:30
χμμμμ! εγω δεν εχω λαβει τιποτα και μολις δοκιμασα και μπηκα στο λογαριασμο μου κανονικα

MARMEL
14-11-08, 21:31
αλλος παυπαλιστας?

michael_s
15-11-08, 01:59
ουτε σε μενα εχει ερθει κατι τετοιο!ο λογαριασμος μου λειτουργει κανονικα!

madvinegar
17-11-08, 09:09
Πάνο προσεχε μην ειναι απάτη! Στελνουν τετοιες μουφες κατα καιρους για να σου υποκλεψουν τα στοιχεία.

Για εμενα κατά 99,9999% ειναι απάτη γιατι στο Paypal το λενε ξεκαθαρα πως ΔΕΝ ΧΑΝΟΥΝ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ του πελατη ετσι απλα.

Αν θελεις για σιγουρια, μη στειλεις τα στοιχεία σου, αλλά στειλε ενα ε-μαιλ στο Paypal και ρωτησε τους. Νομιζω υπάρχει καπου λινκ που πατάς για να κανεις report spam ή fake e-mails κτλπ.

endurasKE-30
17-11-08, 10:06
Phising λεγεται αυτο παιδια.
Μην δινεται στοιχεια σας μεσω ιντερνετ.

MARMEL
17-11-08, 19:42
μα δεν εδωσα τιποτα ρε σεις...
παραλιγο δλδ...
ειπα να ρωτησω εσας τους ξερολες... :hehe

electro
17-11-08, 19:52
Εγω την εκανα την βλακεια μου.... Πατησα και εκανα και καλα log-in. Ενοειται πως αμεσως αλλαξα τον κωδικο μου στο paypal , αλλα σημερα μου ξαναηρθε ενα τετοιου ειδους μαιλ και ελεγε το ονομα μου. Φυσικα δεν απαντησα. Εστειλα και Mail στο paypal την Παρασκευη , αλλα δεν μου εχουν απαντηση. Εχει στειλει κανεις? Ξερει ποσο καιρο κανουν για να απαντησουν?

TOLIS EE80
17-11-08, 21:12
Και γω ελαβα σημερα ενα email απο το paypal για χριστουγεννιατικες αγορες. Δεν ασχοληθηκα καθολου

MARMEL
18-11-08, 19:09
Αυτο το ελαβα κα γω εχτες και εμοιαζε γνησιο και ειχε διευθυνση του paypal....

αυτο που ειχα λαβει ειχε παραξενη διευθυνση. παντως τα αγνοησα και τα δυο....

nuntius
18-11-08, 20:19
Αυτό που λέτε παιδιά με τα χριστουγεννιάτικα για το Paypal μου ήρθε και εμένα και είναι νόμιμο εντελώς. Έχει διευθύνσεις και αυθεντικά links! Μακριά από phishing!!!

endurasKE-30
19-11-08, 09:28
Παιδια το paypal σας στελνει κατα καιρους μειλ διαφημιστηκα.
Δεν στελνει ομως ποτε ε-μειλ που να ζηταει να του στειλετε κωδικους και ονοματα.

TOLIS EE80
24-11-08, 19:22
Ρε παιδια, οταν σου στελνουν λεφτα μεσω paypal, το πaypal μιζωνεται? Και μετα απο ποσες ημερες μπαινουν στο λογαριασμο?

electro
24-11-08, 20:48
Το Paypal αναλογα με το ποσο που θα σε πληρωσουν περνει ενα ποσοστο. Δεν ξερω ποσο ακριβως ειναι γιατι εξαρταται επισης και απο τον ειδος του λογαριασμου που εχεις και τον τζιρο που κανεις. Τελος νομιζω οτι τα λεφτα μπαινουν γρηγορα.

TOLIS EE80
24-11-08, 21:36
μου εβαλαν 90 ευρω και κρατησε 6.50 ευρω!!!

Geo!
25-11-08, 02:18
Το Paypal αναλογα με το ποσο που θα σε πληρωσουν περνει ενα ποσοστο. Δεν ξερω ποσο ακριβως ειναι γιατι εξαρταται επισης και απο τον ειδος του λογαριασμου που εχεις και τον τζιρο που κανεις. Τελος νομιζω οτι τα λεφτα μπαινουν γρηγορα.

Αυτό γίνεται μόνο όταν σου βάζουν λεφτά, σωστά? Γιατί τόσο καιρό που χρησιμοποιώ την pay-pal για αγορές δεν έχω δει να παίρνει τίποτα...

endurasKE-30
25-11-08, 08:37
Δεν παιρνουν τιποτε γιατι εσυ αγοραζεις ενα προιον σε μια τιμη και απο τα χρηματα που πληρωνεις ενα ποσοστο αφαιρειται.
Δηλαδη ο εμπορος δεν παιρνει ολα τα χρηματα που πληρωνεις εσυ οπως ο Τολης.
Ετσι και εγω οταν μου ειχε στειλει ο Αλιμονος καποια χρηματα εχασα 6% σαν προμηθεια της paypal.

madvinegar
25-11-08, 09:00
Το Τόλη του κράτησαν 7,222222222222%

Πάντως ειναι λογικότατο να σου κρατανε προμηθεια. Σου παρεχουν ενα παγκόσμιο "μαγαζι" το οποίο ειναι και πασιγνωστο για να πουλας τα προιόντα σου.
Κατι πρεπει να παρουν και αυτοι.

TOLIS EE80
25-11-08, 23:00
Ολα τσαμπα ξεκινανε και μετα σε γδυνουν

TOLIS EE80
26-11-08, 21:31
Πρεπει να κανω καποια διαδικασια να μπουν τα λεφτα στον λογαριασμο τραπέζης μου. Γιατι αυτα 4 ημερες τωρα ειναι στο paypal λογαριασμο μου και ψωνισα κατι και τραβηξε το paypal απο αυτα για να πληρωσει!

TOLIS EE80
27-11-08, 21:27
ρε παιδια πως θα βαλω τα χρηματα στον τραπεζικο λογαριασμο μου?
Μα κανεις?

madvinegar
28-11-08, 09:24
Δυστυχως δεν εχω πουλησει ποτε μεσω Paypal για να ξερω...
Δεν τους κανεις ενα e-mail να ρωτησεις?

Βασικά, δεν ειχες δηλωσει αρ. Λογαριασμου από την αρχή? Γιατι δεν στα εβαλε εκει κατευθείαν? Μηπως πρεπει να πας σε καποια επιλογη και να επιλεξεις καποιον λογαριασμό για τα λεφτά που σου στελνουν?
Μπορει αυτος που εχεις δηλωσει να ειναι μονο για πληρωμες!
Για τσεκαρε το...

endurasKE-30
28-11-08, 10:38
Ρε Τολη πρεπει να δηλωσεις αριθμο τραπεζικου λογαριασμου στην παυπαλ για να τα εχεις διαθεσιμα. Αλλιως τα εχεις διαθεσιμα για να ψωνιζεις.
Για να τα εκταμιευσεις πρεπει να εχεις δηλωσει τραπεζικολογαριασμο και να εχεις επιλεξει να γινονται οι πληρωμες προς εσενα σε εκεινον.

madvinegar
28-11-08, 10:41
Άρα καλά τα λεω.

TOLIS EE80
28-11-08, 15:58
Ρε Τολη πρεπει να δηλωσεις αριθμο τραπεζικου λογαριασμου στην παυπαλ για να τα εχεις διαθεσιμα. Αλλιως τα εχεις διαθεσιμα για να ψωνιζεις.
Για να τα εκταμιευσεις πρεπει να εχεις δηλωσει τραπεζικολογαριασμο και να εχεις επιλεξει να γινονται οι πληρωμες προς εσενα σε εκεινον.
Για βοηθησε? Ποια επιλογη ειναι?

NikiforosGT
11-12-08, 21:27
θέλω να πω και εγώ με την σειρά μου, ότι έχω αγοράσει πολλά πράγματα από ebay με paypal φυσικά, μικρής αξίας πράγματα και εκτός μια φορά που μου έστειλαν μια λάθος μπαταρία για κινητό και μου είπαν μετά από email να την στείλω πισω για αλλαγή αλλά δεν το έκανα, δεν είχα κανένα πρόβλημα! από hong kong πράγματα σε 1 week και από Αγγλία σε 2-3 μέρες! Θέλω τώρα να ρωτήσω κάτι ίσως άσχετο, θέλω να πάρω κάτι αναρτήσεις coilover G4 και είναι σε δημοπρασία, αν τελικά τις πάρω υπάρχει περίπτωση εκτός τα 100 ευρώ σχεδόν που έχουν μεταφορικά να με χρεώσουν και άλλα στο εδώ τελωνείο στο αεροδρόμιο? και αν ναι πως μπορώ να χρεωθώ λιγότερα ή να το αποφύγω αυτό? ξέρει κανείς τίποτα σχετικό ?

TOLIS EE80
11-12-08, 21:46
Ο αποστολεας να γραψει στο πακετο "used" ή "gift" ή να γραψει μειωμενη τιμη αγορας.
Συνηθως οταν αποστελλεται με ups ή ems ναι μεν περναει απο τελωνειο αλλά το διωχνουν χωρις επιβαλλουν καποιο φορο.
Προσφατα μου εστειλαν μια κουτα σε μεγεθος νουνου με αναγραφομενη αξια 700 ευρω και δεν πληρωσα τιποτα

endurasKE-30
11-12-08, 21:52
Να ζητησεις USPS η EMS μακρυα απο UPS & FEDEX!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ζητησε να δηλωσει gift & low value!!!!!!!

NikiforosGT
11-12-08, 23:03
Thanks για τις απαντήσεις σας, αλλά δεν βλέπω να τα παίρνω τελικά.

TOLIS EE80
11-12-08, 23:05
:):):)............

madvinegar
12-12-08, 11:21
Από ποια χωρα θα τα επαιρνες? Αν ειναι απο EU λογικά δεν χρεωνεσαι τελωνείο.

NikiforosGT
12-12-08, 12:58
Αυστραλία!

madvinegar
12-12-08, 13:08
Οπότε αν ειναι ακριβο και εκτος ΕU λογικά αν σε τσιμπουσανε θα πληρωνες τελωνείο...

KOSTAS_KE35
12-12-08, 22:19
εγω παιδια εχω παρει πολες φορες πραγματα απο το ebay και απο αμερικη και ταιλανδη και απο ευρωπη και δεν εχω πλερωση τελονιο

madvinegar
14-12-08, 14:38
Αναλογως την τιμη και το τι γραφει απ'εξω απο το πακετο ο αποστολέας.

Και εγω δεν εχω πληρωσει ποτε αλλα προσεχω...

NikiforosGT
14-01-10, 17:56
Καλησπέρα! μου έκαναν αλλαγή πιστωτικής λόγω λήξης της προηγούμενης και πάω να την δηλώσω στο paypal με αλλαγή κάρτας δλδ και δεν την παίρνει λέει αυτό :

This credit card has been denied by the bank that issued your credit card. For details on why your card was denied, please contact your credit card issuer's customer service department. Or, you may want to try adding a different credit card.

Μίλησα με την τράπεζα και μου είπε ότι είναι ενεργή! επίσης είναι συνδεδεμένη με λογαριασμό και έχει χρήματα μέσα. Στο web banking είδα ότι δηλώθηκε η νέα μόλις χτες μήπως θέλει μερικές μέρες να την "δει" το σύστημα? η τράπεζα μου λέει ότι δεν βλέπει κινήσεις! τι μπορεί να συμβαίνει ? καμιά ιδέα κανείς ?

Japanese
14-01-10, 20:08
Και εγώ είχα πρόβλημα μόλις μου έκαναν την αλλαγή στη κάρτα. Μόνο που η δικιά μου είναι pre-paid, όχι πιστωτική. Πάντως αυτό που έκανα ήταν να βγάλω τη παλιά τη κάρτα που είχα στο paypal και να περάσω τα στοιχεία της καινούργιας. Δε ξέρω κατα πόσο σε βοήθησα.

NikiforosGT
14-01-10, 20:35
Μα αυτό ακριβώς έχω κάνει! και δεν την περνάει!!!! η τράπεζα λέει ότι είναι ενεργή κανονικά!

Japanese
14-01-10, 20:48
Περίεργο! Σίγουρα έχεις μέσα στο paypal μόνο τη καινούργια; Μήπως έχεις και καμιά παλιά ξεχασμένη;

rockie
25-12-11, 02:30
Καλησπερα!
Εχω βρει κατι που θελω να αγορασω(απο Μαλεσια) αλλα ειναι εκτος ebay και ο πωλητης μου λεει να κανουμε την συναλλαγη μεσω paypal.
Εγω δεν εχω paypal αλλα αμα φτιαξω και γινει η συναλλαγη με αυτον τον τροπο υπαρχει περιπτωση να χασω τα λεφτα μου?πχ σε περιπτωση που μου στειλει ενα αδειο δεμα ή με καποιον αλλον τροπο?
Σκεφτικα να του ζητησω να το στειλει με αντικαταβολη και οταν το παρω να πληρωσω κιολας αλλα αυτο μπορει να εχει επιπτωσεις?πχ σε πιο αυξημενη τιμη(μεταφορικα) ή το προϊον να καθυστεριση να ερθει?
Και τελος υπαρχει περιπτωση για ενα μικρο δεμα,οσο δηλαδη ενα πισω φαναρι αυτοκινητου το οποιο δν ειναι βαρυ,να χρεωθω τελωνιο?
Σορρι για τις πολλες και μπερδεμενες ερωτησεις αλλα πρωτη φορα θελω να αγορασω κατι απο εξωτερικο και επειδη το ποσο δεν ειναι και μικρο εχω αγχωθει:o

NikiforosGT
25-12-11, 08:52
Καταρχην τα αλλα θεματα που ρωτας δεν εχουν σχεση με PAYPAL! το paypal ειναι ενα διεθνες συστημα ας πουμε για να μην δινουμε παντου αριθμο της καρτας μας! οποτε εκει εχει την καταχωρηση μας με τα στοχεια μας και μετα πληρωνεις μεσω paypal. Μπορει φυσικα καποιος να μην στειλει τπτ οπως επαθα εγω μια φορα από ebay με χαμηλο ευτυχως κοστος 25 ευρώ, και δεν ηρθε ποτε κατι και ο αλλος δεν απαντουσε στα emails μου! παντα το ρισκαρεις εφοσον πληρωνεις πρωτα εσυ και φυσικα προσεχεις να ειναι μαγαζι ή αν ειναι απο ebay να εχει θετικό feedback οσο γινεται ποιο κοντα στο 100%. Αν ειναι στο ξεκαρφωτο το ρισκαρεις πολυ, αν ειναι μεγαλο κοστος αστο καλύτερα! για τελωνειο τωρα οσες χωρες ειναι εκτος ΕΟΚ περνανε και πληρωνεις, το ποσο εξαρταται απο τον ογκο-βαρος αλλα ισως και την τιμη αγορας (αν την βλεπουν). Πχ εμενα μου εχει τυχει απο Taiwan να παρω κατι που ειχε 55 ευρω και να δωσω τελωνειο αλλα 25, ηρθαν ταχυμεταφορες ΕΛΤΑ σπιτι αλλα ζητησαν τα 25 ευρω λεγοντας πως ειναι τελωνειο. Ομως οταν εχω παρει απο Κινα κατι μεγαλο και βαρυ δηλωσαν αλλο ποσο απο το πραγματικο και δεν πληρωσα μια για τελωνειο! συνηθως σε πραγματα απο την Αμερικη μας σκιζει το τελωνειο!

aliengoa
25-12-11, 11:35
Νικηφόρε έχω πιστωτική στο Paypal απο το 2006 και ενω μου την έχουν αλλάξει δεν έιχα πρόβλημα. Σου άλλαξαν το νούμερο της κάρτας; Εμενα μόνο το "πλαστιικό" μου άλλαζαν τόσο καιρό και φυσικά μαζί με αυτό το CVV (τα 3 ψηφία απο την πίσω μεριά). Θα αλλάξω σύντομα τον τύπο της κάρτας μου και θέλω να ξέρω μήπως τυχόν αντιμετωπίσω και εγώ πρόβλημα). Αν θέλεις στείλε μου με pm με ποια τράπεζα είσαι.

rockie μην δεχτείς εκτός ebay. Το paypal σου δίνει μια τυπική προστασία για τα χρηματά σου εφοσον κάνεις την αγορά απο το ebay. Ασε, υπάρχουν και αλλού πορτοκαλιές...

michael_s
25-12-11, 11:54
Αν κανεις αγορα μεσω paypal και δεν παραλαβεις το δεμα σου μπορεις μεσα στο χρονικο περιθωριο των 45(νομιζω) ημερων να πας στο "resolusion center" και να κανεις "open case" αναφερεις οτι δεν παρελαβες δεμα και αφου δωσεις ολα τα στοιχεια στο paypal αναλαμβανει εκεινο.Συνηθως περνει γυρω στις 2 βδομαδες αυτη η δουλεια αλλα αν εχεις δικιο θα το βρεις!Εμενα μου εχει τυχει 3-4φορες και πηρα κανονικα τα λεφτα μου πισω!Και απο αγορες ebay και απο direct αγορες!

aliengoa
25-12-11, 13:07
εξαρτάται απο τον πωλητή! Εγώ σε direct αγορά για κάτι περιφερειακά για κονσόλα δεν μου έδινε αυτή την δυνατότητα. Ισως να μην την έδινε γιατί δεν πλήρωσα πάνω απο 25ευρώ.

NikiforosGT
25-12-11, 22:07
Αν κανεις αγορα μεσω paypal και δεν παραλαβεις το δεμα σου μπορεις μεσα στο χρονικο περιθωριο των 45(νομιζω) ημερων να πας στο "resolusion center" και να κανεις "open case" αναφερεις οτι δεν παρελαβες δεμα και αφου δωσεις ολα τα στοιχεια στο paypal αναλαμβανει εκεινο.Συνηθως περνει γυρω στις 2 βδομαδες αυτη η δουλεια αλλα αν εχεις δικιο θα το βρεις!Εμενα μου εχει τυχει 3-4φορες και πηρα κανονικα τα λεφτα μου πισω!Και απο αγορες ebay και απο direct αγορες!

Αυτο εγω δεν το γνωριζα!!!! αλλα και εμενα καπου 25 ευρω ηταν!
Φιλιππε εμενα οταν ληγει η καρτα στελνουν αλλη ολοκληρη και την παλια απλα την καταστρεφω! μπαινω στο paypal στην επισημη σελιδα δλδ και κανω login και αλλαζω τον αριθμο μου! δεν ειναι τπτ ιδιαιτερο ειναι πολυ ευκολο! εμενα αλλαζε ολο το νουμερο, σε Eurobank έχω. Επισης αγορες μεσω paypal μπορεις να κανεις και απο μαγαζια εκτος ebay, πχ εγω αγοραζα από το chinavasion για ηλεκτρονικες συσκευες, απο εκει εχω παρει και το dvd/tv αυτοκινητου και την πισω καμερα και εχω μεινει πολυ ευχαριστημενος απο ολα!

aliengoa
25-12-11, 23:22
Εμένα πάλι δεν αλλάζει ο αριθμός! Μόνο το CVV αλλάζει. Και εγώ όπως σου είπα πήρα πράγματα εκτός ebay.co.uk και πλήρωσα με paypal.
Τώρα θα καταργήσω την πιστωτική και θα αφήσω μόνο την χρεωστική (είχα και τις 2 καταχωρημένες και διάλεγα όποια με βόλευε).