PDA

Επιστροφή στο Forum : vehicle dollies εχετε δει πουθενα εδω ελλαδα, να πωλειται κατι?


SavvasKE35
14-02-07, 09:01
Το ειδα σε μια ιστισελιδα ενος τυπου, που τα προσεχε τα εργαλεια, και μου φανηκε πολυ βολικο, μιας και μπορεις να παρκαρεις με τα χερια σου, με 4 τεμαχια τετοια, το οχημα σου, σε μια γωνια της αποθηκης, κ γενικα να το κινεις οπου θελει ---σε λειο εδαφος--- χωρις να το βαζεις μπρος κ τα σχετικα.

Αν ειδε καποιος κατι τετοιο, σε καποιον που πουλαει εργαλεια κ.τ.λ. ας μας πει

http://cgi.ebay.co.uk/Car-Vehicle-Wheel-Dolly-Ideal-for-Body-Workshops_W0QQitemZ280057891572QQihZ018QQcategoryZ 36630QQrdZ1QQssPageNameZWD1VQQcmdZViewItem

Item number: 280057891572

http://www.tools-4-you.co.uk/wheel%20dolly.htm

endurasKE-30
14-02-07, 09:10
Καλα ρε Σαββηξ εσυ θα δωσεις χρηματα για κατι τετοιο ενω μπορεις να το φτιαξεις μονος σου αγοραζοντας μονο τα καταλληλα ροδάκια???
Τι δαιμονιος μηχανικος εισαι?

alimonos
14-02-07, 11:46
εδώ οφείλω να πω ότι ο Κυρ έχει δίκιο γιατρέ!!!
Σχεδίασέ το και σε AUTOCAD και "κόψε" μετά μια τετράδα ....

SavvasKE35
14-02-07, 12:17
δεν εχετε αδικο, θα κανω κανα σχεδιακι.

akis308
14-02-07, 12:52
Και μόλις ολοκληρωθεί η κατασκευή, βγάλε τιμή και φώρτωσε 4 κομματάκια στο κτελ...
Όχι τπτ άλλο, θα βοηθάει και στο παρκάρισμα....

endurasKE-30
14-02-07, 12:55
Βεβαια μπορεις να βρεις και τιποτε μετραχειρισμα απο την τροχαια.
Εχουν αυτοι για να σηκωνουν τα παρανομα παρκαρισμενα και να τα μεταφερει ο γερανος....
Βεβαια τα ροδακια τους δεν στριβουν αλλα αυτο αλλαζει....

manoliske30
14-02-07, 14:04
Σαββα βγαλε ενα σχεδιο και πηγαινε σε μια στραντζα -ψαλιδι να σου φτιαξουν τα κομματια παρε και τα υπολοιπα υλικα (λαμες ,ροδακια)και μονταρισε τα μονος σου ετσι θα σου κοστισουν πολυ λιγοτερα!

wastegate
14-02-07, 14:16
Πες καλη τιμη ρε... μαλλον θα παρω και γω 2 για να το εχω στις πισω ροδες!!

alimonos
14-02-07, 14:20
χαχαχαχαχαχαχαχα
Μπίλη δεν παίζεσαι !!!!
χαχαχαχαχαχαχαχα

nasos
14-02-07, 15:36
και πωσ τα βαζεισ αυτα κατω απο τισ ροδεσ?

endurasKE-30
14-02-07, 16:30
Νασο!!!!
Λαστιχο πως αλλαζχεις ρε τρελλαμενε?

Edessaios
14-02-07, 18:26
Νάσο σηκώνεις με τα χέρια το αυτοκίνητο από κάθε γωνία και με το πόδι σπρώχνεις από κάτω το σύστημα....... :mrgreen::mrgreen:

GEORGIOS_XYNOS
14-02-07, 21:29
θελετε να φτιαξουμε?
Ακουω ποιοι ενδιαφερονται
Δεν ειναι τιποτα και δεν χρειαζεται να φτιαξουμε ακριβως το ιδιο σχεδιο
μια λαμαρινα απλα με 4 ροδακια απο κατω.
Δεν χρειαζεται να εχει κουρμπα

akis308
14-02-07, 23:20
Εγώ μέσα, αλλά είμαι λίγο μακρυά....

endurasKE-30
15-02-07, 09:48
Η κουρμπα καλο θα ειναι να υπάρχει μονο και μονο σαν ασφαλεια να μην φυγει το αμαξι απο πανω.
Και εμενα θα μου ηταν χρησιμο κατι τετοιο αυτη τη στιγμη...

diafanh-psyxh
15-02-07, 10:06
αντί για κούρμπα μπορείται να κολλήσεται ένα τελάρο στο επάνω μέρος.σωστός?

GEORGIOS_XYNOS
15-02-07, 10:47
Οντως Διαφανε αυτο σκεφτομουν, αντι για κουρμπες απο πανω δυο εξογκωματα απο λαμαρινα, ειδωμεν.

diafanh-psyxh
15-02-07, 11:17
θα σου πρότεινα 4 χεχε καλήτερα να φιλάς τα ρούχα σου όλα παρά τα μισά.σιγά τον παραπάνω κόπο.

nasos
15-02-07, 12:57
καλα και θα βαζετε 4 φορεσ γρυλο για να το ανεβασετε και αλλεσ 4 για να το κατευασετε??????σε δουλεια να βρισκομαστε λεω εγω!
και σιγα τη χρησιμοτητα,αμα θεσ να το μετακινησεισ βαζεισ μπροσ και το κουνασ.σιγα το θεμα.εκτωσ και αν θελετε να παιζετε πασουλεσ με ταμαξι μεσα στο γκαραζ!

endurasKE-30
15-02-07, 13:46
Νασο συνελθε,
Εγω τωρα που ειμαι στο βαφειο και το αμαξι χρειαζεται να αλλαζει θεσεις (ειδικα αν δεν εχεις χωρο) αποφευγεις το βαλε μπρος κανε μανουβρες και σβυσε.
Και σκεψου τι γινεται αν εχεις κατεβασει και το μοτερ...

nasos
15-02-07, 15:02
ε ασ τα φτιαξει αυτοσ πουχει το βαφειο-συνεργειο!
εσυ τι τα θεσ?????

SavvasKE35
15-02-07, 22:33
Οι αποθηκευτικοι χωροι, στην σημερινη ζωη, κοστιζουν πολυ ακριβα!
αποτελεσμα?
Ειναι ανεκτιμητο, το εργαλειο με το οποιο μπορεις να βαλεις π.χ. για κανα 6μηνο, το εργαλειο σου, σε ενα χωρο περιορισμενο, που ουτε μανουβρες μπορεις να κανει, κ μπαινει σαν συρταρωτο.
επισης, αυτα τα βαλε μπρος-σβησε ανα 2-3 μηνες για μια μετακινηση, δεν ειναι κ τοσο καλα οταν κατι το δεν του εχεις αλλαξει π.χ. λαδια.
και τελος αν κανει καμια προχειρη δουλεια, ισως σε βοηθησει στο να το βαλεις αλλιως με την μια.

ενταξει, υπερβαλλω λιγο....

akis308
15-02-07, 23:21
Ρε σεις...
Τους γρύλους με ρόδες δεν τους έχετε ανακαλύψει ακόμα;;;
Να με δεις να μανουβράρω αγωνιστικό μέσα σε γκαρσονιέρα να πάθεις πλάκα...

SavvasKE35
16-02-07, 07:17
ή παλετοφορο χειροκινητο με ξυλινους τακους, να ζυγιασω-σουλιασω το οχημα κ να το παρκαρω?

κανα 2-3 ποστ ακομα, κ θα σας μιλησω για το πρωτο μου κλαρκ....να ειναι ΤΟΥΟΤΑ?

endurasKE-30
16-02-07, 09:25
και τελος αν κανει καμια προχειρη δουλεια, ισως σε βοηθησει στο να το βαλεις αλλιως με την μια.

ενταξει, υπερβαλλω λιγο....

Αυτο το τελευταιο δε το καταλαβα για εξηγα το λιγακι ρε Σαββηξ.

SavvasKE35
16-02-07, 14:04
Εποχιακος παρκαδορος.....εννοω κυρ.

fanatikoske30
18-02-07, 00:57
Στην Ελλάδα δεν τα βρήκα τα βρήκα όμως παρακάτω.

http://www.machinemart.co.uk/shop/categories/search/vehicle-lifts

Ότι χρειαστείς απο Μεγάλη Βρεττανία, στη διαθεσή σου.
Δημήτρης

SavvasKE35
20-02-07, 08:19
ευχαριστω , αλλα με ΦΠΑ κ μεταφορικα αποστολης, δεν θα ξεφυγουμε πολυ?

GEORGIOS_XYNOS
20-02-07, 08:27
Παρε ενα κροκοδειλακι 2τονο και αμα θες να κουνας την εμπρος πλευρα τον τοποθετεις ακριβως στην μεση της γεφυρας ή την πισω στο καβουκι του διαφορικου. Πιο γρηγορα και πιο καλα.

Janakas
06-03-07, 16:46
Αν αντεχουν τα ροδακια η μπορουμε να τα αντικατασητσουμε με πιο δυνατα, θα δουμε ασπρη μερα κ εμεισ οι μπροστοκινητοι...

Φαντασου να τα βαλεις στις πισω ροδες, να βρισκεσαι σε ενα παρκινκ και να κανεις σβουρες!!!

Μεχρι τωρα το κανω οταν εχω καυ*** με δισκους απο μαγαζια, εστιες, Goody's κτλ!!!Αξιζει, αλλα τρωγονται αρκετα γρηγορα!!

Ξερω οτι ξεφυγα λιγο απο το θεμα, αλλα πιστευω οτι αξιζε να γινει μια αναφορα!!

Θα βρειτε σχετικα βιντεακια στο youtube με τις λεξεις tray drift κ τ λ.
(Σορυ, αλλα δεν θυμαμαι ακριβως πως το ειχα βρει!!)

nasos
06-03-07, 17:26
αυτό μαλιστα!να το καταλάβω!πολύ καλα εκανεσ και το ανέφερεσ γιατί δεν μουχε περάσει ποτέ απο το μυαλό.μεταλλικοι δισκοι θαναι καλυτερα ε?αλλα θα κανουν και πιο πολύ θορυβο.και κανουμε εξασκηση στα αναποδα.ειχα κανει με εξομοιοτή - αραχνη που ειχε σε ροδάκια τισ πισω ροδεσ και ειχε τρελη πλάκα.
οποτε ψαχνουμε δισκουσ!

fanatikoske30
06-03-07, 23:39
ευχαριστω , αλλα με ΦΠΑ κ μεταφορικα αποστολης, δεν θα ξεφυγουμε πολυ?

Μεταφορικά ναί, αλλά ΦΠΑ γιατί; Το ΦΠΑ θα πληρωθεί εδώ. Στο Makro έχεις κοιτάξει;

nasos
08-03-07, 22:54
καλα αμα φτιαξετε θελω 2 οποσδηποτε!!!!
δοκιμασα αυτο το tray drift που ειπε ο φιλτατοσ o γιανακασ με τον κολλητο αλλα στην αρχη δοκιμαζαμε με δισκουσ-ταψια,αλλα δεν επιασε οσπου βαλαμε κατι σχαρεσ που βρηκαμε και δεν φανταζεστε τι εγινε.....το ελα να δεισ,μιλαμε τρελο γελιο και πολυ αναποδο.φουλ λοκκκ μιλαμε και αγιοσ ο θεοσ.τελικα δεν θελει κοπο,θελει τροπο!!χαχαχαχ
παρτε μια γευση

http://www.youtube.com/watch?v=DDSjQmF_CCU

http://www.youtube.com/watch?v=LKjypk35RRc

Edessaios
08-03-07, 23:28
Δεν πάτε καλά εσείς......:crazylol:jumpers

nasos
08-03-07, 23:33
Δεν πάτε καλά εσείς......:crazylol:jumpers

με το πλαι!!!!!χαχαχαχαχαχαχαχα

Janakas
09-03-07, 00:30
@ Edessaios: Δοκιμασε και δεν θα το μετανιωσεις!!!!!!

@fanatikoske30: Στο μακρο κανουν απο 5 ευρω μεχρι 7 οι δισκοι.. δεν λεει με τιποτα.. Οποτε ο,τι βρειτε σε στυλ γκουντις ειναι καλο!!!

@ Nasos: Συγχαρητηρια για τα βιντεο!!
Το σκεφτηκα κ εγω για μεταλλικους δισκους, αλλα φοβαμαι μη ζεσταθουν κ εχω κανενα προβλημα με κανενα λαστιχο..Υποθεσεις κανω!

Αντε, καλες παντες να εχουμε!

Δυστυχως ολα αυτα ειναι φτηνα υποκαταστατα της πισω κινησης...

Edessaios
09-03-07, 00:43
janakasgr έχω κι εγώ πισωκούνα και ξέρω.......:)

Janakas
09-03-07, 01:18
Ωπ, δεν το προσεξα πριν που σου εστειλα!!Εισαι ωραιος!
Δεν χρειαζεται να το δοκιμασεις καθολου τοτε με τη 12αρα!!

ddeus2003
09-03-07, 01:50
Nasos το παλικαρι που οδηγει στο πρωτο Video το fiesta ειναι ο Θανος?

nasos
09-03-07, 09:05
Nasos το παλικαρι που οδηγει στο πρωτο Video το fiesta ειναι ο Θανος?

ναι ρε εγω ειμαι.

nasos
09-03-07, 09:17
Το σκεφτηκα κ εγω για μεταλλικους δισκους, αλλα φοβαμαι μη ζεσταθουν κ εχω κανενα προβλημα με κανενα λαστιχο..Υποθεσεις κανω!
.

καλα αυτο με τη θερμοκρασια πρεπει να το προσεχεισ γιατι σε μασ που του βγαλαμε την πιστη,υπερθερμανθηκε το σιδερο που τριβοταν κατω με αποτελεσμα να κανει γραμμουλεσ στο λαστιχο που ακουμπαγε.αλλα αυτο εγινε γιατι ηταν λεπτο το σιδερο.αν βαλλεισ δισκο ασ πουμε μεταλλικο δεν υπαρχει προβλημα γιατι σαν ενοιαια επιφανεια θα διαχεεται η θερμοτητα και δεν θα παθει τιποτα το λαστιχο.
εγω παντωσ τη σχαρα δεν την αλλαζω!απλα θα βρω κατι να μπει αναμεσα απο τη σχαρα και το λαστιχο ωστε να λυθει αυτο το προβλημα και μετα ολα οκ!εχω κατι στο νου μου.θα τα δοκιμασω και βλεπουμε.

Janakas
12-03-07, 23:57
Δοκιμασε και πες μας!!
Ελιωσα παλι χθες με 2 δισκους αλλα ξενερωσα γιατι πηγα σε πολυ "σαγρε" ασφαλτο και φαγωθηκαν αμεσως..

Θα τη βρουμε τη λυση και θα λιωσουμε..