PDA

Επιστροφή στο Forum : ερώτηση για μετατροπή σε υδραυλικό.


Corollaxli
02-02-07, 19:26
παιδιά σκέφτομαι να αλλάξω το σύστημα του τιμονιού και από μηχανικό να το κάνω υδραυλικό.ξέρει κανείς τι διαδικασία χρειάζεται και πόσο θα πάει το μαλλί?αυτή τη στιγμή έχει μόνο μια υδραυλική υποβοήθηση γι'αυτό και δεν έχω κάνει την κίνηση ακόμα.επηρεάζει μήπως το ότι φοράει τιμόνι μομο?

manos vasilakis
09-02-07, 07:34
Επειδη την δουλεια την εχω κανει πριν τρια χρονια θα σου πω
θες
κρεμαγιερα υδραυλικη ,παγουρακι υγρων, τρομπα υγρων, ιμαντα ,σωληνωσεις ,κολωνα τιμονιου και τα πλαστικα της, τα πλαστικα που στεγανοποιουν το εσωτερικο με το εξωτερικο του χωρου κινητηρα εκει που βγανει ο αξονας της κρεμαγερας και φυσικα τα περαστικα τα οποια δεν τα πληρωσα μια και τα εβαλα μονος μου καπια Χριστουγεννα που ειχα αδεια,
κοστος 350Ε Για μεταχειρισμενα παντα.
Ολα ηταν απο ΑΕ92 εκτος απο την τρομπα που ηταν πανω στο μοτερ που ειχα βαλει 4ΕFTE.Στο κινητηρα τηςΕΕ90 δεν γνωριζω πια τρομπα ταιριαζει μια και του ΑΕ92 δεν μπαινει με τιποτα μια και την φοραει απο την αλλη μερια του κινητηρα.
Αυτο που λες με την υδραυλικη υποβοηθηση δεν το καταλαβα ? Οταν εχεις μηχανικη κρεμαγιερα η μονη υποβοηθηση ειναι τα χερια σου .



Υ.Γ Η μηχανικη κρεμαγερα πωλειτε για οποιον ενδιαφερετε 60Ε αψογη καθως και τα πλαστικα της κολωνας.

Corollaxli
13-02-07, 10:46
Οταν λέω για υποβοήθηση εννοώ δύο ιμάντες στο σύστημα της κρεμαγιέρας που ελαφραίνει κάπως το τιμόνι.Δόξα τω θεώ δυνατά χέρια έχουμε.Θα το κάνω μάλλον.Ευχαριστώ για τη βοήθεια.

akis308
13-02-07, 10:55
Οταν λέω για υποβοήθηση εννοώ δύο ιμάντες στο σύστημα της κρεμαγιέρας που ελαφραίνει κάπως το τιμόνι.Δόξα τω θεώ δυνατά χέρια έχουμε.Θα το κάνω μάλλον.Ευχαριστώ για τη βοήθεια.
??????
Μπορείς να το βγάλεις μια φωτογραφία αυτό???

fanis81
13-02-07, 12:20
Οταν λέω για υποβοήθηση εννοώ δύο ιμάντες στο σύστημα της κρεμαγιέρας που ελαφραίνει κάπως το τιμόνι.Δόξα τω θεώ δυνατά χέρια έχουμε.Θα το κάνω μάλλον.Ευχαριστώ για τη βοήθεια.

Κάπως περίεργο ακούγεται.
Δεν έχω ξανακούσει κάτι τέτοιο. Είσαι σίγουρος ότι δουλεύει κάπως έτσι;
Για στείλε φωτογραφίες, έστω και από το κινητό να καταλάβουμε αυτό που λες.

MARMEL
13-02-07, 18:53
υδραυλικη κρεμαριερα πουλαω αρκετα φτηνα!!!!:hehe

Corollaxli
14-02-07, 19:32
Kοιτάχτε να δείτε αυτό μου είπε το παλικάρι που μου το πούλησε το αυτοκίνητο.Εγώ δεν έχω πειράξει τίποτα.Αν δεν κάνω λάθος δεν είναι σε εμφανές σημείο.Θα προσπαθήσω πάντως.Σίγουρα από άλλο φιλαράκι που έχει κι αυτός το ίδιο μοντέλο έχει μεγάλη διαφορά.Το δικό μου τιμόνι είναι πολύ ελαφρύτερο.ΜARMEL όταν λες φθηνά πόσο δηλαδή?Στείλε ΠΜ άμα είναι.

akis308
14-02-07, 21:07
Nα σου πω...
Τι διάσταση ελαστικού έχει ο φίλος σου και τι εσύ???

Corollaxli
14-02-07, 21:45
185/60 R14 εγώ και 205/55 R15 ο φίλος μου.Γιατί ρε Άκη παίζει μεγάλο ρόλο η διαφορά του ελαστικού?

diafanh-psyxh
14-02-07, 22:18
ε γιαυτο το λόγο εσύ έχεις φίλε μου ελαφρύτερο τιμότι.όλα είναι θέμα τριβής.μεγαλήτερη επιφάνεια=μεγαλήτερη τριβή.

Corollaxli
15-02-07, 10:52
Σωστός ρε diafanh-psyxh.Όλα θέμα απλής φυσικής είναι.

Corollaxli
04-12-07, 20:29
Επαναφέρω λοιπον αυτό το θέμα τώρα που είμαι για αλλαγή κρεμαγιέρας.Αξίζει να βάλω υδραυλική κρεμαγιέρα και αν ναι πόσο θα στοιχίσει μια μεταχειρισμένη που μπορώ να βρω και τι άλλο θα χρειαστεί να μπει για να είναι κομπλε...ΟΥΦ αυτά.

MARMEL
05-12-07, 21:33
γυρω στα 100-170 ευρω. χρειαζεσαι αντλια λαδιου. βαση αντλιας λαδιου. ιμαντα αλλον για να δουλεψει η αντλια.μαρκουτσια. δοχειο λαδιου. ισως σταυρο που ειναι η υποδοχη απο το τιμονι.υπολογιζω να σου βγει κανα 300αρι πιστευω μαζι με τα εργατικα. περισσοτερες λεπτομερειες δεν ξερω.ρωτα τον αντωνοπουλο ποσο τη δινει και τα παραμφερη φυσικα.2109945134

Corollaxli
05-12-07, 21:35
Οκ ρε Πάνο ευχαριστώ πολύ.Πιστύω αξίζει μια τέτοια μετατροπή...

akis308
06-12-07, 10:54
ρωτα τον αντωνοπουλο ποσο τη δινει και τα παραμφερη φυσικα.2109945134
Kοίτα ρε που θα μας πάρουν και τη δουλειά.....

MARMEL
06-12-07, 11:04
χαχαχαχα αυτη τη δουλεια κανεις ρε? να δινεις το τηλ του θαναση?