PDA

Επιστροφή στο Forum : ελλατηρια Killen για Corolla E 111


Παππας Γιωργος
31-01-07, 14:41
φιλοι corollaκηδες γεια σας

Ειμαι νεο μελος και θα ηθελα τα φωτα σας για ενα προβλημα που αντιμετωπιζω.
Επειδη εχουν πεσει τα μαμα ελατηρια μετα απο 7 χρονια
ηθελα να τα αλλαξω. εξω μου προτειναν ελατηρια killen .
Βοηθεστε με γιατι δεν εχω ακουσει κατι για αυτα .
Φοραω αμορτισερ KYB μαυρα και ζαμφορ ΤΤΕ εμπρος πισω.

:lol: ευχαριστω για την βοηθεια προκαταβολικα.
Δεκτη καθε δοκιμασμενη λυση.

Nikos
31-01-07, 15:13
Καλώς ήρθες στην παρέα μας.
Γι' αυτό που ρώτησες δές εδώ:
http://www.corollaclub.com/forums/showthread.php?t=8850

dinos
31-01-07, 17:04
Φιλε μου αν αλλαξεις ελατηρια κ χαμηλωσεις πρεπει να εχεις υποψην οτι θες κ αμορτισερ γιατι αυτα που φορας ειναι σαν τα μαμα κ οχι για χαμηλωμα....μετα πρεπει να ξερεις τι θες...θα θυσιασεις ανεση για κρατημα ή κρατημα για ανεση????Υπαρχουν πολλες λυσεις οπως mad, HR, APEX κλπ...εγω π.χ. φοραω ΑPEX με KONI k ειναι αρκετα σφιχτο αλλα μπαινει...αλλη λυση ειναι κ τα AGX ta KYB με MAD ή HR ελατηρια.Ψαξου παντως κ παρε αρκετες γνωμες κ προσφορες

akis308
31-01-07, 17:56
Αν κατάλαβα καλά, δεν σκοπευεις να χαμηλώσεις το αμάξι, αλλά να το επαναφέρεις στο σωστό ύψος...
Έτσι δεν είναι;;;
Δεν υπάρχει άλλη λύση για την περίπτωσή σου εκτός από Killen και Top Spring.
Τα δευτερα τα έχω δοκιμάσει και σου λέω να μην τα βάλεις, αφού μετά από 2 χρόνια έκατσαν πάλι.
Το καλύτερο θα ήταν να βρεις μεταχειρισμένα τα δικά σου από καποιον που
τα άλλαξε νωρίς για να χαμηλώσει το αμάξι του.

Άλλη λύση είναι τα ομοαξονικά της MAD, τα οποία ψηνόμουν να τα βάλω, αλλά τελικά δεν το έκανα γιατί αρχίζουν να δουλευουν μόλις κάτσει αρκετά.
Ακόμα, υπάρχει και η λύση της προσθήκης ή του ντύσιμου με αλφαδολάστιχου, αλλά το δευτερο δεν είναι και ότι μακροβιότερο, ειδικά αν το αμάξι σου, φορτώνεται συχνά...

Και τέλος μπορείς να κόψεις το πιατέλο και να το κολλήσεις ψηλότερα, χωρίς επικύνδινα αποτελέσματα, εφόσον θα πας σε κάποιον "σχετικό" με το άθλημα...

MARMEL
01-02-07, 00:02
καλως ηρθες στην παρεα μας φιλε μου.....
σ ενδιαφερει και να το χαμηλωσεις τ αμαξι σου ?

GiWrGoS@XXX
01-02-07, 01:53
Φιλε μου πριν παρω το corolla μου ειχα ενα εσκορτακι mk3 και του χα βαλει zachs αμορτισερ και και τα ελατηρια που λες....δεν μου αρεσαν καθολου σαν αποδοση.....επεσαν πολυ γρηγορα..και γενικα το αμαξι ειχε πολλες ταλαντωσεις πανω στις ανωμαλιες....βεβαια μιλαμε για διαφορετικα αμαξια κι αλλης τεχνολογιας αναρτησεις αλλα παντως δεν μου αφησαν καλη αισθηση..εγω δεν θα τα βαζα σε αλλο αμαξι μου...APEX,HR,EIBACH,MAD,διαλεξε κατι απο αυτα....