PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποσες Ιντσες Ειναι Τα Εργοστασιακα Ηχεια Για ε111


dragon
08-12-06, 19:15
Ποσες Ιντσες Ειναι Τα Εργοστασιακα Ηχεια Για ε111.Βοηθηστε ρε παιδια και τι να βαλω για εμπρος αω γινεται τιμες και db.και αν θα πρεπει να βαλω ενισχυτη.εχω πηγη alpine 9812

Hlektrologos
08-12-06, 19:36
Για ιντεσες δεν θυμαμαι να σου πω με σιγουρια αλλα νομιζω ειναι 3'' αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος μην λεω και μπαρουφες στο παλικαρι.Αυτο παλι ειναι σχετικο γιατι τα μαμα ηχεια ειναι τοποθετημενα πανω σε μια μεταλικη κατασκευη η οποια βιδωνει πανω στην πορτα.Αν φτιαξεις κατι παρομοιο εσυ μπορεις να βαλεις και μεγαλυτερα ηχεια αλλα προσεχε να μην μπαινουν πολυ βαθια μεσα στην πορτα γιατι μπορει να σου βρισκουν στο τζαμι οταν αυτο κατεβαινει.Εγω παντος εβαλα αλλα ηχεια λιγο μεγαλυτερα και αυτο που εκανα ηταν να βγαλω τα μαμα ηχεια απο τις βασεις τους,την βαση την εκοψα λιγο με ενα τροχο και βιδωσα πανω της τα καινουργια ηχεια.

Οσο για τον ενισχυτη δεν χρειαζεται αν δεν θελεις κατι παραπανω στον ηχο σου.Τα ηχεια που θα βαλεις θα μπορουν να παιξουν κατευθειαν απο τον ενισχυτη της πηγης.(Εκτος και αν ειναι γομαρια)

pwpwpali
09-12-06, 20:32
δεν θυμαμαι σε τι μοναδα ειναι μετρημενα αλλα ειναι η 5.5 η 6.5 αν κ σε αυτο το μεγεθος τα μετρανε κ σε εκατοστα απο ακρη σε ακρη...μιλαμε παντα για τα ηχεια που ναι στις μπρωστα πορτες τα οποια ειναι τελεια για μαμα ηχεια....χωρις ενυσχητη....αν βαλεις ενυσχητη βαλε κατι μεγαλυτερο σε διασταση τρυπα μην φοβασε....αν δεν βαλεις....βαλε οβαλ πισω παλι μεγαλη διαφορα θα δεις.....ακομη δεν εχω δει κατι που να παιζει καλυτερα σε αυτο το μεγεθος που εχουμε μπρωστα.α και μακρια απο sony.

El Corollinio
10-12-06, 12:29
εγω τα αλλαξα φιλε και τα μαμα ηταν σε τριγωνη μεταλλικη βαση πριτσινωμενη στις πορτες.Εγω ξυλωσα τα μαμα,προσεκτικα ισιωσα ενα χειλακη που ειχε γυρω γυρω η τρυπα και εβαλα 6.5 (η 5.5) ιντσων,αλλα με αναστροφο μαγνητη (ετσι νομιζω τα ειπε) για να ειναι ποιο στενα...