PDA

Επιστροφή στο Forum : how to install coilover sunspension on a EE101


MARMEL
05-12-06, 19:31
πηρα την αποφαση να την βαλω την συγκεκριμενη αναρτηση....
κανονισα με τον φωτη στο καταστημα του GEOMETRICAL στην πετρου ραλλη 102. γνωστης ο ανθρωπος!!!!
λυθηκαν οι παλιες koni μου και με τις καταλληλες εργασιες ρυθμισης κτλ μπηκαν οι νεες K-SPORTcoilover. οι Κ-SPORT μπορουν να ρυθμισουν τ αμαξι κατα 100 χιλιοστα. δλδ μπορουν να το ανεβασουν 2 ποντους και να το κατεβασουν 8...
πρεπει να το εχω κατεβασει γυρω στους 5,5 με 6 ποντους. οταν βρω μαμα 101 θα μετρησω και θα πω με σιγουρια ποσο ακριβως κατεβηκε. εκανα μια μικρη βολτα γυρω γυρω 2,3 τετραγωνα και ηταν ολα αλλιως. αλλο αμαξι!!!
αλλα ακομα ειναι νωρις φυσικα.....
ξαναπηγα για να γινει η ευθυγραμμιση και η τελικη ρυθμιση.....
υπαρχει ενα μηχανημα εκει στον φωτη το οποιο ειναι ειδικο για αυτες τις δουλειες. ενω μπαινει και σηκωνεται το αυτοκινητο απο μια μεγαλη ραμπα , βγαινει αλλη μια απο κατω σηλωνοντε οι τροχοι και ετσι κανεις την δουλεια σου σαν ανθρωπος ευκολα και ανωδυνα....

αφου τελειωσε η εργασια επρεπε να παω μεχρι τον μαλιωρα για να παρω κατι αντιστρεπτικες του γιαννη...
πηγα τεζα. τ αμαξι στιβαρο οπως πρεπει. αλαξα διαδρομη και πηγα και γυρισα απο το ποταμι. πατημενος. τ αμαξι ψοφαει για σφηνες... ειλικρινα. δεν θελει να γερνει καθολου. οι ρυθμισεις ειναι τερμα μαλακο το παξιμαδι που προφορτιζει το ελατηριο παρ ολα αυτα την αισθανεσαι σκληρη. διαβαζει πολυ σωστα το οδοστρωμα ακομα και με πολυ λιγα χλμ.
στα πολλα δειχενι να ειναι εκει και να σε βοηθησει....
φυσικα ακομα ειναι νωρις πιστευω θα χρειαστει ενα 20ημερο καταπονησης ωστε να κατσουν και να ψοφησουν στην καροτσα....
και φυσικα να τις συνηθισω....
για την ωρα ολα καλα. φυσικα τ αμαξι δεν ειναι οπως ηταν. εχει γινει απλα πιο απολυτο και πιο αμεσο...επισης νομιζω οτι βαρυνε λιγο ακομα το υδραυλικο τιμονι. ετσι εχω την εντυπωση....
παραθετωμερικες φωτο απο την τοποθετηση την ρυθμιση και την ευθυγραμμιση.........

MARMEL
05-12-06, 19:33
λυθηκαν οι παλιες....

MARMEL
05-12-06, 19:38
τοποθετηση νεων...

MARMEL
05-12-06, 19:44
μερικες ακομα απο την τοποθετηση...

hatzidi2
05-12-06, 19:47
καλές σφήνες εύχομαι.

Τελικά τι κάνει από κοπάνημα ?

MARMEL
05-12-06, 19:48
και μερικες απο την ρυθμιση και την ευθυγραμιση

MARMEL
05-12-06, 19:49
τελικα δεν κοπαναει. φυσικα ειναι πιο σκληρο αλλα εψαχνα να πεσω σε λακουβες...
μπαμ κοπανημα δεν υπαρχει. υπαρχει αμεση αποροφηση.το καλο ειναι οτι εχεις παρα πολλες επιλογες να κανεις με τις ρυθμισεις. τοσο απο κατω προφορτιζοντας το ελατηριο οσο και απο πανω με τα ειδικα ρυθμιστικα αλλεν κλειδια της αναρτησης που σε δευτερολεπτα τη σκληραινεις η τη μαλακωνεις...

dinos
05-12-06, 20:06
Καλορίζικα Πάνο!!!!Τι εγινε ρε παιδιά τι σας έπιασε όλους ξαφνικά κ πατε για αμορτισερ,χαμηλώματα κλπ????Πόσο σου πήγε Πάνο όλη η δουλειά?

MARMEL
05-12-06, 20:11
thnx λουτρινε... 120 μου πηρε ο φωτης...
τα θεωρω πολυ λογικα εως λιγα γιατι ειχε αρκετη δουλιτσα..

akis308
05-12-06, 20:24
Άντε καλορίζικια!!!
και ούτε πρόκειται να κοπανάει.
Το πρόβλημα στα αμάξια μας είναι ότι με σκληρή ανάρτηση τα φτύνουν τα top mount.
Εσύ δεν παίζει όμως να έχεις τέτοιο πρόβλημα...
Καλορίζικες και πάλι!
Και προσοχή...
Τώρα το αμάξι αν φύγει...
άντε βρες στο μετά....

Glanzaboy
05-12-06, 20:49
Kαλοριζικες φιλε,ειπα στον αγιο βασιλη να μου φερει και μενα τα χριστουγεννα μια....για να δουμε.......!Ισως να ειναι πολυ πιο απολυτο αλλα αν φυγει θα ξαναρθει με τους σωστους χειρισμους και ειναι και ενα απο αυτα που πληρωνεις αλλο να προσπαθησεις να το ''επαναφερεις'' με KAYABA και αλλο με k-sport,αποψη μου παντα και παλι καλοριζικες

MARMEL
05-12-06, 20:50
ευχαριστω παιδια!!!
αν φυγει? γιατι ετσι?
αμα δεις απο κοντα το παχος των top mount θα καταλαβεις.....

Gorillas
06-12-06, 01:01
Ξέρει κανείς κάποιον που μπορεί να μου βρεί το κατάλληλο ύψος για να ρυθμίσω την ανάρτησή μου γιατί έχω την αίσθηση ότι δεν είναι ιδανικό; Μήπως κάποιος με ζύγαρια;

toyota mania
06-12-06, 08:27
Μπραβο βρε Πανο, καλα στριψιματα.Ριξε και τις αντιστρεπτικες να το κανεις τραπεζι.
Λογικο ειναι να ειναι πιο αποτομο στο οριο, αλλα αυτο ειναι πολυ πιο πανω και που να δεις με τις αντι... που θα παει.Ποτε θα στριψουμε οοοοοολοι μαζι!!!!!!!

IVEHIN
06-12-06, 08:46
Μπραβο πανο.Καλοταξιδες και σου ευχομαι να τις ευχαριστηθεις.
Αντε να παμε να στριψουμε ολοι μαζι τωρα παρεουλα.

stm2001gr
06-12-06, 17:32
υπέροχα είναι καλορίζικα. οι δίσκοι μπροστά κ οι δαγκάνες είναι levin? τους προφυλακτήρες τους έχεις άβαφους για να ψαρώνεις?

MARMEL
06-12-06, 19:09
ευχαριστω παιδια. για την ωρα τις αντιστρεπτικες τις θεωρω περιτες. ηδη φωναζει η κυρα. σαν αγωνιαρικο ειναι λεει....
το αμαξι παντως θελει να στριβει.....
μου λεει στριψεεεεεε........
τους προφυλακτηρες δεν προκειτε να τους βαψω ΠΟΤΕ. μ αρεσει ετσι.
καποια στιγμη αμα τελειωσω με τα φρενα ισως κανω ενα ψιλοbodykit αλλα και παλι θα το σκεφτω πολυ. νομιζω οτι επειδη τους εχω αφησει ετσι οπως ειναι πολυ απλα μου εχουν περισεψει ... ευρω.
και αμα πεσει κανα βαψιματακι θα πεσει διχρωμια ετσι ωστε να μεινουν και παλι μαυροι. χε χε
τα φρενα μπροστα ειναι καραμαμα 1300 με δισκους τρυπητους χαρακτους brembo.τα πισω ειναι levin 269χιλιοστα!!! τρυπημενα χαραγμενα by marmel tuning!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! χε χε

το τιμονι γιατι βαρυνε ομως? παντα ετσι γινεται?

akis308
06-12-06, 19:14
Aπό το χαμήλωμα βάρυνε, μάλλον...
Να ξέρεις ότι όταν αλλάζεις το ύψος του αυτοκινήτου, το πρώτο πράγμα που την ακούει είναι το σύστημα διευθυνσης.
Μήπως, όμως, του έχεις δώσει και λίγη camber παραπάνω και καρφώνουν τα λάστιχα κάτω;;;

MARMEL
06-12-06, 19:22
οχι δεν εχει παραπανω καμπερ. περιπου σκαρτη μοιρα αρνητικο.
νομιζω οτι το τιμονι βαρυνε για τα μπροστινα ψαλιδια λογω χαμηλοματος ειναι περασει την οριζοντια θεση και ειναι λιγουλακι προς τα πανω.... με μια απλα ματια φαινοντε οριζοντια. αποψη μου ειναι να ειναι λιγο κατω απο την οριζοντια θεση. δοκιμαστηκε αλλα ηταν ψηλο πολυ. με την πρωτη ευκαιρια που θα του ριξω μια ματια θα δω τι θα κανω και με αυτο γιατι λογω των ρυθμισεων θα υπαρχει και αυτη η δυνατοτητα!!!!

IVEHIN
07-12-06, 09:07
Πανο και εγω μολις το χαμηλωσα με τα agx αμεσως βαρυνε το τιμονι.Λογικα το ιδιο εγινε και σε σενα.
Την παρασκευη προβλεπω βολτα μετα,ε???

MARMEL
07-12-06, 18:26
βολτα? που? αφου δεν εχει στροφες ρε. ασε που το σαβατο ξυπναω απο τις 5. θα ερθει ο μαραγκος να βαλω επιτελους την κουζινα!!!!
οποτε νανι νωρις....

stm2001gr
07-12-06, 20:05
χωράει και κουζίνα το 101???

MARMEL
08-12-06, 19:00
κουζινα δε χωραει το 101 εχει ομως 5volt usb πιατακι που ζεσταινει τον καφε μου.....
χεχε χε χε

akis308
08-12-06, 19:05
Υπάρχει τέτοιο πράγμα;;;
Θέλω και'γω....

MARMEL
08-12-06, 19:07
www.gadgetlife.gr

MARMEL
08-05-07, 21:59
σε λιγο καιρο θα αλαξω σασμαν...
και επειδη θα γινουν καποια λυσε δεσε λεω να κανω αλλη μια ευθυγραμιση
ξερουμε τιμες?

alex-g
09-05-07, 00:23
φιλε marmel να σε ρωτισω κατι ορεα ι αναρτιση ολα καλα και το μοτερ πρωτο
αλα εχο μια απορια τι βαροσ εχει η καροτσα σου? θα σου απαντισω εγο ειχα ενα προβλιματακι φραο κονι μπουκαλα ριθμιζομενι και ελατηρια εχο camper
μπροσ πισο και μπαρεσ πσαλιδιον εδο ειναι το θεμα σε καπια φασι οταν επεφτα σε χαμογελα του δρομου εχανα προσφισι απο πισω γιατο πιγα και τα ριρμμισαμε ανικσαμε τισ μπουκαλεσ και αλακσαμε τα μιγματα και κατι αλα ελατιριακια επισισ μιρρασα το βαρος και το ελαφροσα σχετικα μπροστα απο φτερα καπο πισο εκει που ειναι ι ρεζερβα μικρινε λιγο ι διαμετροσ λογο τον επεμβασεον τορα ειναι τρενο και πατα γερα κατο εχεισ παρατιρισει καμια ασταθια απο πλεβρικουσ ανεμουσ ι απο χοροπιδιματα με ταχυτιτα προσεκσετο!!!!!!! ειναι πολι σιμαντικο κατα τι γνομη μ

Gorillas
09-05-07, 02:50
Φίλε alex-g: Αν και δεν κατάλαβα πολλά από όσα είπες στέκομαι στο μοίρασμα του βάρους; Το έκανες με ζυγαριά; Ρωτάω γιατί ενδιαφέρομαι να δώ πως είναι το αμάξι μου γιατί έχω υποψίες ότι πρέπει να αλλαχτεί το ύψος.

alex-g
09-05-07, 09:53
κοιτα το υψος ειναι σχετικο εμενα ειναι μισο δακτυλο κατο τορα αυτο γινεται με γεμισματα το μοιρασμα και μετα πανο σε ζιγαρια δεν κσερο κατι παραπανο γιατι το πιρα ετοιμο απλοσ εμαθατο ιστορικο του αυτοκινιτου

Gorillas
09-05-07, 11:48
Σε ρωτάω γιατί ποιο πάνω αναφέρεις ότι εσύ το πήγες. Τελωσπάντως αν μπορείς να μάθεις που υπάρχει ζυγαριά στην Αθήνα θα βοηθούσες πολύ.

alex-g
09-05-07, 12:37
ζηγαρια φιλε μου αμα πασ σε καπιο σινεργιατζη σου θα στο παει ο ιδιος οποσ το παει για ευθιγραμμιση το αμακσι το πιρα ετοιμο αλα οταν χριαστικε service στιν αναρτισι ασχολιθικα απο το σαδιο που το ειχα παρει και μετα απλοσ περιεγραψα το ιστορικο του για το λογο οτι αμα χριαζοταν κατι δεν τηα μπορουσα να κουμποσο οτιδιποτε απανο το εθεσα ετσι γιατι ο μαρμελ εβαλε τορα τιν αναρτισι οποτε τορα μαθενει τιν εσθισι

Carinaman
09-05-07, 13:13
Ζυγαρια μπορεις να βρεις σε οποιαδηποτε μαντρα πουλαει καυσοξυλα.. Τις εχουν εκει για να ζυγιζουν τα φορτηγα με τα ξυλα..

Εγω ομως ψαχνω αλλο πραγμα.. Ζυγαρια που αποτελειται απο 4, μια για καθε τροχο για να δω τι παιζει με τα cornerweights του αυτοκινητου.. Και ειδικα οσοι εχουν coilovers και μπορουν δηλαδη να ρυθμισουν το υψος και κατα συνεπεια το βαρος κανονικα πρεπει να το κανουν οπωσδηποτε..

MARMEL
10-05-07, 21:10
ειμαι ακριβως 1145 κιλα με ολα μαζι μεσα.(πολυ βαρυς) sw, car-pc κτλ και με μενα μεσα και γεματος απο ολα τα υγρα. ζυγιστηκα στο λιμανι του πειραια και μαλιστα σε ψηφιακη. υπαρχει και στο περαμα μεσα στη ναυπηγοεπισκευαστικη ζωνη......

αυτο το link για τον giannisg6 που ψαχνεται......
http://willyfogg.com/en/p4708145/k-sport_coilover_kit_-_front__rear_set_-_toyota_corolla_levin_ae111_1998/

Gorillas
10-05-07, 21:19
Ζυγαρια μπορεις να βρεις σε οποιαδηποτε μαντρα πουλαει καυσοξυλα.. Τις εχουν εκει για να ζυγιζουν τα φορτηγα με τα ξυλα..

Εγω ομως ψαχνω αλλο πραγμα.. Ζυγαρια που αποτελειται απο 4, μια για καθε τροχο για να δω τι παιζει με τα cornerweights του αυτοκινητου.. Και ειδικα οσοι εχουν coilovers και μπορουν δηλαδη να ρυθμισουν το υψος και κατα συνεπεια το βαρος κανονικα πρεπει να το κανουν οπωσδηποτε..

Ακριβώς αυτό λέω και εγώ.

Ρε φίλε alex-g σε παρακαλώ ξαναδιάβαζε τα post σου γιατί δεν βγάζω άκρη. Αν το έβαζες και σε ενα επεξεργαστή κειμένου θα ήταν καλά. Φιλικά πάντα και χωρίς παρεξήγηση.

GIANNIS_G6
10-05-07, 21:44
αυτο το link για τον giannisg6 που ψαχνεται......
http://willyfogg.com/en/p4708145/k-sport_coilover_kit_-_front__rear_set_-_toyota_corolla_levin_ae111_1998/
:eek: :eek: $1,700.00AUD (inc GST (http://www.tweakit.net/shop/gst.php?osCsid=8d417431e82bae916417b3d869463e27))
$1,545.45AUD(ex GST (http://www.tweakit.net/shop/gst.php?osCsid=8d417431e82bae916417b3d869463e27))


Ποσοοοοο?????Μλκ Πανο παω να τις παρω τωρα!!!!!:D :oops:

Gorillas
11-05-07, 00:42
1700 αυστραλέζικα δολάρια (αυτό δεν σημαίνει A;) είναι γύρω στα 1037 ευρώ. Λογική τιμή για coilover.

MARMEL
11-05-07, 00:49
α ρε νικο πεστααα. ολα τα μπανιζεις
εδω εχουν 1400+ τις παιρνουμε καπου 1100.

hatzidi2
11-05-07, 00:53
τελωνειο μην ξεχάσειις

GIANNIS_G6
11-05-07, 12:23
τελωνειο μην ξεχάσειις
Το πιο βασικο ειναι αυτο φιλε μου,εκει θα τα σκασουμε χοντρα και θα ερθει μια η αλλη,τι να τις παρεις απο εκει τι να τις παρεις απο εδω!Μ ετο τελωνειο μπορει να σου ερθει και πιο ακριβα(λεμε τωρα),αλλα δεν αξιζει να περιμενεις και να πηγαινεις να πληρωνεις τελωνεια για να τις παραλαβεις απο το να πας να τις παρεις απο μαγαζι εδω κατευθειαν.:wink:

hatzidi2
11-05-07, 13:29
ναι στο τέλος καπου εκει καταλήγεις για να έχεις και την εγγυήση του προιόντος από Ελλήνα αντιπρόσωπο, γιατι μετά αντε βγάλε άκρη με Αυστραλίες.

Χώρια που με το Τελώνειο εγω προσωπικά δεν βγάζω άκρη.

pwpwpali
11-05-07, 17:55
ρε παιδια λυστε μου μια απορια αντε κ πηρες ζυγαρια κ εχεις ρυθμισζομενει αναρτηση...το αυτοκινητο ειναι μπρωστοβαρο...τι θα κανεις?θα το κατεβασεις πιο πολυ πισω απο μπρωστα για να χεις ιδιο βαρος?θα χασεις το τιμονι ομως ετσι

Gorillas
11-05-07, 21:51
Δεν είπε κανείς να το κάνεις 50-50. Απλά θα τσεκάρεις ότι είναι όσο ποιο κοντά γίνεται στο 60-40.

pwpwpali
12-05-07, 00:08
ναι αλλα παλι δε θα χασεις τιμονι...???αφου για να γινει αυτο πρεπει να φερεις τον κολο πιο κατω απο την μουρη για να αρχηση να πεφτει το βαρος πισω

Gorillas
12-05-07, 03:09
60 μπροστά ρε εννοώ!! Έχεις ακούσει μπροστοκίνητο αμάξι με 60% το βάρος πίσω???

pwpwpali
12-05-07, 15:34
καταλαβα τι ενοεις αλλα αν το βαρος ειναι μπρωστα για να πας ενα 7-8% πισω δεν πρεπει να κατσει ο κολος πιο κατω απο το μπρωστα μερος για να παει?κ μετα οταν βαζεις κ 1-2 ατομα πισω καμια βαλιτσα τι θα γινετε?

Gorillas
12-05-07, 18:21
Απλά με την ρυθμιζόμενη δεν ξέρεις ακριβώς που βρίσκεσαι σε κατανομή. Δεν είναι σαν το ελατήριο που ξέρεις στάνταρ πόσο θα πέσει κάτω. Άμα το φορτώσεις ότι και να κάνεις, όπως και αν είσαι πάλι χαλάς αλλά αυτό είναι άσχετο. Δλδ το mx5 λένε είναι σχεδόν 50-50. Αν βάλεις βαλίτσες (όσες παίρνει) και 2 άτομα είναι 50-50; Όχι βέβαια. Μιλάμε πάντα για άδειο αμάξι.

pwpwpali
12-05-07, 22:56
το μχ5 εχει μερχι κ την μπαταρια πισω...
κ τεσπα αν κατεβασεις 4 ποντους κατω μπρωστα δεν πρεπει να κανεις κ το ιδιο πισω?ασε που η tein πχ κατεβαινει 5.5 μπρωστα κ 4.5 πισω<τα νουμερα δεν θυμαμαι αν ειναι ακριβως οπως τα χα δει....>

MARMEL
05-06-07, 21:38
οφειλω να πω οτι εχω συνηθισει την αναρτηση εχω δεθει τοοσο πολυ μαζι της
εχει γινει το αμαξι ΕΝΑ με το δρομο...
βαση λογικης δε θα την βγαλω.....
εχω στριψει σε τετοιες στροφες που ποτε δε θα μου περνουσε απο το μυαλο οτι ενα γιαπωνεζικο θα εστριβε ετσι...
αξιζε τον κοπο τελικα!!! γιαννη g6 στην προτεινω ανεπιφυλακτα...

απο αυτα που ειδα το μονο μειονεκτημα ειναι οτι βρισκω παντου....
αλλα φταιω εγω γιατι το χαμηλωσα 5 cm. θελει ενα ποντο σηκωμα. 1 ωρα δουλεια δλδ....

MARMEL
06-09-07, 21:52
σημερα πηγα στον αναρτησα και εβαλα το δωρο των αμερικανων. ηταν πανευκολη δουλεια να αλαξεις φυσυγγι σε coiover αναρτηση. μπηκαν και τα δυο καινουργια επανω εγινε ευθυγραμμιση ξανα και τ αμαξι ειναι ετοιμοπολεμο και αθορυβο ξανα

http://img120.imageshack.us/img120/3779/186nu6.th.jpg (http://img120.imageshack.us/my.php?image=186nu6.jpg)
τα καινουργια φυσιγγια ετοιμα να μπουν μεσα στην αναρτηση

http://img66.imageshack.us/img66/1060/188nu8.th.jpg (http://img66.imageshack.us/my.php?image=188nu8.jpg)
η χαλασμενη λαδωμενη αναρτηση


http://img120.imageshack.us/img120/2387/190rr6.th.jpg (http://img120.imageshack.us/my.php?image=190rr6.jpg)
τοποθετημενη


http://img205.imageshack.us/img205/1583/189cu6.th.jpg (http://img205.imageshack.us/my.php?image=189cu6.jpg)

MARMEL
09-12-07, 15:51
εκατσα σημερα λιγο να κανω ρυθμισεις...
προφορτισα μια στροφη τα πισω ελατηρια...
και προφορτισα ακομα μια στροφη την αποσβεση συμπιεσης...
με σκοπο να γινει λιγο πιο μαχιμο ακομα......

wastegate
09-12-07, 17:11
κοιτα μην χανεις κωλο ρε...
Να ειναι κουτσουρο ο κωλος πισω δεν ειναι καλο θα ξεκωλαει...

pwpwpali
09-12-07, 17:17
τελικα τα ελατηρια οταν σηκωνεις το αμαξι παιζουν πανω κατω η ειναι τερμα πανω σφυγμενα?

MARMEL
09-12-07, 17:38
τελικα τα ελατηρια οταν σηκωνεις το αμαξι παιζουν πανω κατω η ειναι τερμα πανω σφυγμενα?

ειναι σφιγμενα

pwpwpali
09-12-07, 18:39
ε γι αυτο μου κοπαναγε εμενα γτ ο καλος ο μαστορας τα χε 3 cm να παιζουν...διαδρομη ελεγε.....φερε 150...μετα ξανακοιταγμα φερε αλλα 60....
καμια πιπα μαστορα?

chris 20v
12-12-07, 23:09
μαγκες καλησπερα πειτε μου τιν γνωμη σας για τον παπατζιμ ειναι καλος?γιατι πιγα το μωρο μου εκει για να μου φτιαξι την πλεξουδα δεν πιστευω να φαω καμια φολα?

pwpwpali
12-12-07, 23:24
μαγκες καλησπερα πειτε μου τιν γνωμη σας για τον παπατζιμ ειναι καλος?γιατι πιγα το μωρο μου εκει για να μου φτιαξι την πλεξουδα δεν πιστευω να φαω καμια φολα?

καταρχην εγραψες σε ασχετο τοπικ
κατα δευτερον δεν εχω ακουσει κατι ασχημο ακομα τουλαχιστον απο καποιον

MARMEL
20-10-08, 22:48
εχουν περασει δυο χρονια και οφειλω να υπενθυμισω ακομα και στον εαυτο μου οτι οι αναρτηση σκιζει...
δουλευει με την ιδια αισθηση 2 χρονια τωρα....

jason
20-10-08, 23:10
ετσι ετσι δυναμη...

GMASTER6
21-10-08, 01:22
Bγηκε πολυ καλη τελικα η αναρτηση απο οτι καταλαβαινω.
Ειδικα απο τη στιγμη που σου δινει την ιδια αισθηση ακομα αυτο τα λεει ολα:wink:

MARMEL
21-10-08, 16:56
ετσι τη νοιωθω...

νομιζω οτι κουραζεται μετα απο 2 ωρες συνεχους τσιτας και στροφων απανωτων...
εκει τ αμαξι πιθανον να χανει ελαχιστα την μπαλα...
αλλα... αμα ηταν συμβατικες (aftermarket) τους εδινα το πολυ 40 λεπτα να αντεχαν.... μετα.... βαρκα γυαλο σαν τις 12αρες...

εκανα και τεστα χτες...
στην γεφυρα στην πυροσβεστικη οπως πας απο πειραια προς περαμα-δραπετσωνα παραλιακα εστριβα με 160 ολα τα χρονια που περναω απο κει...
χτες εστριβα με τα ιδια.... και ειχε κ αλλο πιστευω...

δοκιμασα την 12αρα καραμαμα...
με 120 ηταν ετοιμη να σε πετασει στο διαζωμα.... :(

madvinegar
21-10-08, 17:06
Αμα ειχες την 101 με μαμα ανάρτηση θα ειχες φυγει στα πεζοδρόμια απο τα 100χαω... :hehe

MARMEL
21-10-08, 17:10
Αμα ειχες την 101 με μαμα ανάρτηση θα ειχες φυγει στα πεζοδρόμια απο τα 100χαω... :heheπιθανον....
πιθανον να μην ειναι κ ετσι....
ποιος ξερει.......

MARMEL
05-01-09, 21:20
χαχαχαχαχαχαχα

μερικες απιστευτες φωτο οι οποιες βγηκαν ετσι λογω της αναρτησης...

και να θες να τις ξαναβγαλεις ετσι δεν γινεται....

ddeus2003
06-01-09, 04:17
marmel-ada ποσο τις πηρες τις κ-σπορτ και απο που? Αν ειναι απ'εξω μπορεις να με βοηθησεις να τις παρω και εγω?

wastegate
06-01-09, 09:05
Απο Ελλαδα τις πηρε ο πουτης!!!και μαλιστα τις ετυχε αγγελια σε χαμηλη τιμη..

ddeus2003
06-01-09, 12:23
grrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr

MARMEL
06-01-09, 20:25
πιθανον μετα το πασχα να τις βγαλω....

ddeus2003
06-01-09, 20:36
το πασχα ειναι πολυ μακρυα!

JL_e10
06-01-09, 21:35
MARMEL διχως παρεξηγηση, αλλα τρελαθηκες?? Γιατι να τις βγαλεις??

MARMEL
06-01-09, 22:10
ειπα πιθανον...
θα κανω τη σκεψη μου και θα δω...
ο λογος ειναι το μωρο και τ αμαξι ετσι οπως ειναι ειναι ιδανικο για κοντρες σφηνες στροφιλικια και γενικα μπελαλιδικη οδηγηση...

το να τη βγαλω δε σημαινει οτι θα την πουλησω...
μπορει να τη βγαλω για κανα χρονο ξερω γω?

μπορει και να του αρεσει του μωρου και να την κρατησω..

η να καταφερω τελικα να συντηρω και να εχω 2 αυτοκινητα+jetski+CBR+WR και τοτε δε τη βγαζω με τιποτα...

τ ονειρο μου δλδ ειναι να κρατησω την 101 ως δευτερο αυτοκινητο και να το φτιαξω ετσι ουτως ωστε να μη μπορει να σταθει ανθρωπος μεσα..
θα δουμε...

παντως η αναρτηση για οικογενειακη χρηση δεν κανει....

MARMEL
06-01-09, 22:15
Απο Ελλαδα τις πηρε ο πουτης!!!και μαλιστα τις ετυχε αγγελια σε χαμηλη τιμη..
ηδη την θελει ο δημητρης...
μου ειχε οταν και οποτε τη βγαλω να του την πουλησω....

GIANNIS_G6
20-01-09, 01:24
http://cgi.ebay.com/ebaymotors/KSPORT-PRO-COILOVER-SPRING-98-02-TOYOTA-COROLLA_W0QQcmdZViewItemQQ_trksidZp3286Q2em20Q2el1 116QQitemZ390018036869QQptZMotorsQ5fCarQ5fTruckQ5f PartsQ5fAccessories#ebayphotohosting

:hehe:hehe:hehe:hehe
Aργησα λιγακι αλλα επανερχομαι μιας και μαλλον (δεν ειναι σιγουρο ακομα) θα πεσει αναρτηση και αν πεσει αντι να σκασω 700 γιουρια στο Ελλαντα για καγιαμπα και ελατηρια γιατι να μην βαλω αυτην?Ε Πανο συμφωνεις??:mrgreen:

(Τοποθετηση τσαμπε απο τον θειο μου αλλα απο ρυθμιση θα πρεπει να με φωτισεις Καραφλε πατερα..:mrgreen:)

MARMEL
20-01-09, 21:44
υπαρχει ανθρωπος να την ρυθμισει αλλα ρε γιαννη νομιζω στα ιδια λεφτα θα σου ερθει εδω στο ελαντα και εγγυημενη...

παντως αν την βαλεις... μπορει να βριζεις που δε θα ειναι το αμαξι ανετο στο ταξιδι με τηνη πεθερα σου μεσα
αλλα ΘΑ ΠΑΘΕΙΣ ΠΛΑΚΑ ΛΕΜΕ ΑΠΟ ΣΤΡΟΦΙΛΙΚΙΑ ΣΦΗΝΕΣ ΦΡΕΝΑΡΙΣΜΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΣΥΝΕΠΑΓΕΤΑΙ ΜΕ ΑΝΟΡΘΟΔΟΞΗ ΟΔΗΓΗΣΗ

GIANNIS_G6
20-01-09, 23:23
Ρε χ@στην πεθερα να την ξεκανουμε θελουμε ..ας γινει μια ωρα αρχιτερα...:twisted:
:hehe:hehe:hehe

Αληθεια απο που ρε συ στα ιδια λεφτα απο Ελλαδα??700 γιουρια καινουργια??Που?:question

MARMEL
21-01-09, 00:00
οχι 700 ρε . ελεος...
με μπερδεψες με τα δολλαρια...
θα σε παρω τηλ να σου πω σιγουρα...

αλλα οντως η τιμη (700) ειναι καλη που βρηκες γιαννη...

jason
21-01-09, 03:33
μαζι με μεταφορικα ειναι 1300$ δηλαδη 1000 ευρω κ να ευχεσαι να μν σε φορολογησουν στο τελωνιο.καινουργια απο ελλαδα κανει 1250 ευρω

MARMEL
21-01-09, 17:02
περιμενετε να μαθω τιμες...

MARMEL
27-01-09, 00:25
γιαννη τι εγινε τελικα? τι σκεφτεσαι?
δε σου αρεσε η σπεσιαλ τιμη?

GIANNIS_G6
27-01-09, 12:51
γιαννη τι εγινε τελικα? τι σκεφτεσαι?
δε σου αρεσε η σπεσιαλ τιμη?

Απλα τελικα αλλαξα γνωμη,τα λεφτα θα πανε μονο σε λαστιχα και τακακια που ειναι απλα απαραιτητα και δεν μπορω να κανω αλλιως και τελος...η μηχανη (το διτροχο) ειναι πλεον η προτεραιοτητα μου Πανο.
thanks και sorry που δεν απαντησα αλλα ειχα δουλεια την ωρα που εστειλες το μυν.:wink: