PDA

Επιστροφή στο Forum : Avensis 2001 Ερωτήσεις :)


stam
17-07-06, 15:30
Γεια σας παιδιά και συγχαρητήρια για το πανέμορφο και πολυ χρήσιμο site-club! :)

Έχουμε στην οικογένεια ένα Avensis 1.6 VVti (αγορασμένο 1/2001) με γύρω στα 50000 χιλιόμετρα στο κοντέρ.

Επειδή έφτασε ο κόμπος στο χτένι είπαμε να αλλάξουμε λάστιχα. (Μαμά: 195/60/15 Μιchelin Energy)

Πήγαμε να ρωτήσουμε για τα Michelin Energy E3A και μας είπαν 115ευρώ/λάστιχο, δηλαδή η τετράδα 460ευρώ;.

Είναι λογική η τιμή? Μήπως δεν αξίζουν τα λεφτά τους και να ψάξουμε για κάποιο άλλο μοντέλο της Michelin ή κάποια άλλη μάρκα? Ξέρω ότι δεν αξίζει να κάνεις τσιγκουνιές σε αυτό το θέμα, απλά αν είναι να δώσουμε να πάρουμε κάτι καλό...

Το αυτοκίνητο δεν κάνει πάρα πολλά χιλιόμετρα το χρόνο και αυτά δεν είναι με μεγάλες ταχύτητες (οι επαρχιακοί δρόμοι της Σάμου βλέπετε! :)). Ψάχνουμε απλά να είναι καλά και να παρέχουν στοιχειώδες κράτημα σε προσπεράσεις κτλ άντε και καμία φορά άμα το πιέσουμε σε καμία στροφή αλλά σπάνια.



Και μία άλλη ερώτηση που έχω στους "συναδέλφους" με το ίδιο αμάξι:

Όταν αλλάζεις από πρώτη σε δευτέρα νοιώθω ότι χρειάζετε παραπάνω από την κανονική δύναμη για να μπει η δευτέρα. Δεν κάνει κάποιο τρίξιμο ή κάποιο θόρυβο όταν κουμπώνει αλλά μου φαίνετε πολύ "σκληρή" όταν πάει να μπει. Πχ οι άλλες αλλαγές 2α>3η και 3η>4η γίνονται πολύ εύκολα. Δηλαδή η αίσθηση είναι κάπως...
Έχει αντιμετωπίσει κανείς κάτι παρόμοιο? Οι βαλβολίνες αλλάχτηκαν στα 30000χιλιόμετρα στο service (Συνθετικές βαλβολίνες 75W90 λέει η απόδειξη).

Συγνώμη για το μακροσκελές μήνυμα και ευχαριστώ για το χρόνο σας!

Γιάννης

toyota mania
17-07-06, 18:16
Προφανως μιλας για το πρωτα energy,αυτα που ειχαν τα avensis t22 pro facelift σαν πρωτη τοποθετη,αλλα αυτα δεν παραγονται χρονια τωρα και εχουν αντικατασταθει με τα καινουργια energy.Tα καινουργια energy ειναι πολυ καλα και θα σε καλυψουν ανετα γι'αυτο που τα θες,διαφορετικα με τα ιδια χρηματα πας σε pilot primacy,με λιγες θυσιες σε ανεση,αλλα καλυτερη αισθηση και χειρισμο.
Για το σαμαν δοκιμασε μια αλλη βαλβολινη, εγω βαζω αυτη CASTROL TAF-X 75W-90 http://www.castrol.com/castrol/productdetailmin.do?categoryId=73000020&contentId=6030438 συν MOTOR KOTE,αλλα μπορει να εχει κουραστει και ο συμπλεκτης,που εγω ειδα μεγαλη διαφορα στις αλλαγες μολις τον αλλαξα,αλλα απο οτι βλεπω δεν εχεις πολλα χιλ.

stam
17-07-06, 19:25
Σε ευχαριστώ πολύ για την γρήγορη ανταπόκριση στο μήνυμα μου!


Τελικά μάλλον κατά Energy μεριά θα πάμε αφού μάλλον είναι καλά για αυτό που τα θέλουμε, απλά ήθελα και μία άλλη γνώμη!

Αυτό με το σασμάν το κάνει σχεδόν από την αρχή, δεν έτυχε να βρω κάποιον να δω πως κουμπώνει σε αυτόν... Μέσα στην βδομάδα που θα πάω για service θα τους το πω να το τσεκάρουν μπας και βγει τίποτα...

Ευχαριστώ και πάλι

pwpwpali
18-07-06, 16:19
παντα η αλλαγη απο 1η σε 2α ειναι ποιο ζορικη απο την 2α σε 3η σε οτι καρο κ αν εχω οδηγηση...γι αυτο κ πολλοι στις γρηγορες αλλαγες την χανουν η βαραει γραναζακι...γκρρρρ....θα προτεινα pilot παντως....καθως τα energy γδερνοντε ευκολα στουσ καλους μας δρομους...κ αν θες καλυτερη αισθηση τιμονιου ανεβα μια διασταση αν την περνει η ζαντα σου βεβεα 205/55/15

Carinaman
19-07-06, 11:37
Τα energy δεν ειναι λαστιχο επιδοσεων, ειναι "οικογενειακο" λαστιχο..Αν θελεις να ειναι ανετο και κανεις ταξιδια κτλ τοτε βαλτο, αλλιως αν ζητας κατι παραπανω, αστο καλυτερα..Τα ειχα πριν, γιαυτο στο λεω..Στον 1.5 χρονο ειχαν γινει σλικ..

stam
20-07-06, 14:18
Τελικά βάλαμε τα Energy, σαν αυτά που είχε (διάσταση κτλ).

Αυτό με τις ταχύτητες ρώτησα στο service και μου είπαν ότι έτσι είναι και δεν έχει κάποιο πρόβλημα.

Τώρα επόμενο βήμα είναι να βρούμε πως μπορούμε να βρούμε καμιά πατέντα για line in στο μαμά cdplayer αν και δύσκολα τα πράγματα!

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!!

Γιάννης

vassilis_vvti
03-08-06, 00:25
Φιλε εχω και εγω το ιδιο μοντελο και μου κανει και εμενα το ιδιο(εννοω αλλαγη 1η σε 2α)χανουμε πολυ εκει και πεφτουν πολυ και η στροφες αλλα μολις μπει η τριτη και αρχιζει να γεμιζει ειναι ολα τα λεφτα.

Γεωργιος Καρκατσουλης
21-02-07, 18:27
ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΧΑ ΜΕ ΤΙΣ ΑΛΛΑΓΕΣ ΑΠΟ 1 ΣΕ 2 ΚΑΙ ΑΛΛΑΖΟΝΤΑΣ ΒΑΛΒΟΛΝΕΣ ΜΟΥ ΕΡΙΞΑΝ ΚΑΙ ΕΝΑ ΠΡΟΣΘΕΤΟ ΥΓΡΟ ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΕΓΙΝΕ ΚΑΛΥΤΕΡΟ