PDA

Επιστροφή στο Forum : Corolla Ts 192 Hp Vs Skoda Octavia Gt 193 Hp


tranks
12-06-06, 10:55
Ενα φιλαρακι εχει παρει το OCTAVIA GT και θελει καποια στιγμη να ανοιξουμε.Με εβαλε χθες λιγο μεσα και ανοιξε τη δευτερα εχει πιο πολυ νευρο απο τα δικα μας τα TS αλλα δεν μπορω να πω οτι ενθουσιαστηκα.Καποτε ειμουν εθνικη και ειχα ενα OCTAVIA πισω μου (δεν ξερω πιο ηταν) , ανοιγα με τεταρτη και με μαζαβε πολυ σιγα αλλα εγω τοτε ειχα μονο 5.000 χλμ. και επισης ειχα και τον αερα ενω αυτος ηταν ακριβως πισω μου.Θα ηθελα να μου πειτε τις γνωμες σας και τα δικα σας ανοιγματα με τα OCTAVIA.

popol@ros
12-06-06, 16:55
για αρχη λογικα τον χτυπας.......
το θεμα ειναι οταν το οκταβια βαλει την τριτη.......

jimbo
13-06-06, 00:38
παιδιά το octavia ελιναι turbo. λογικά όταν θα κουμπώσει τρίτη θα σου φίγει. τώρα αν καταφέρειςε να κρατήσεις το μωρό σου αρκετα ψηλά στις στροφές ισως και να του την κανεις

LoVis
13-06-06, 10:12
βασικά και απο χαμηλά το OCTAVIA σκοτώνει...το εχω δει και παει πααααααααρα πολυ καλά...

wastegate
13-06-06, 10:16
σκοτώνει...
Βαρια λεξη χρησιμοποιησες....
Μπορει να σκοτωνει τα μυρμηγκια στο δρομο οταν τα παταει...

LoVis
13-06-06, 10:21
ασταδιαλα ( φιλικα σε στελνω )

wastegate
13-06-06, 10:23
χαχαχα αμα ειναι φιλικα το δεχομαι!!

hatzidi2
13-06-06, 10:52
να τα δούμε λίγο με νούμερα για να βγάλουμε μια άκρη
τα στοιχεια είναι από 4τρόχους, εάν και δεν μπορώ να βρώ
τι κάνουν στα 400μέτρα και χιλιόμετρο


για το skoda

Κυβισμός(κ.εκ) 1.781
Κύλινδροι / Διάταξη 4/Σ
Ισχύς (ίπποι) / σ.α.λ 193/5.300
Ροπή (Kgm) / σ.α.λ. 26,2/2.200
Τελική ταχύτητα 235
Επιτάχυνση 0-100(δλ.) 7,9
Βάρος(κιλά) 1.325
αναλόγια βάρους/ισχύς 6,87 κιλά ανά ΗΡ

για την ts

Κυβισμός(κ.εκ) 1.796
Κύλινδροι / Διάταξη 4/Σ
Ισχύς (ίπποι) / σ.α.λ 192/7.800
Ροπή (Kgm) / σ.α.λ. 18,3/6.800
Τελική ταχύτητα 225
Επιτάχυνση 0-100(δλ.) 8,4
Βάρος(κιλά) 1.220
αναλόγια βάρους/ισχύς 6,35 κιλά ανά ΗΡ

το 8,4 που δίνει για εμάς εγώ το αγνοώ, η απόδοση της ts είναι πολύ ποίο κάτω
και αυτό που κοιτάω είναι η αναλόγια βάρους/ισχύς
αρά στην μόνη περίπτωση που μας δίνω ελπίδα είναι από στάση.

εάν τα πας καλά στην αλλαγή 1ης με 2α τότε δοκιμάσε, σε καμία περίπτωση από
ρολλαριστές θα φας πολύ ξύλο, θα σε τσακίσει λόγω μεγαλύτερης ρόπης συν
τα άλογα του, τα βλέπει πολύ νωρίτερα στις 5300, που εκεί εσύ έχεις περίπου 120 άλογα.
εάν βρώ και λοιπά στοιχεία θα το κάνω edit.

billlllll
13-06-06, 11:51
Σωστός o Hatzidi... Άνοιξε από στάση ή από δευτέρα στο lift :P

spyros_45
13-06-06, 13:31
Πάντως μια και ανέφερε ο φίλος πιο πάνω νούμερα περιοδικού, πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω την εμμονή των περισσότερων περιοδικών του χώρου να δίνουν μετρήσεις 0-100 και ως εκεί. Ή το κορυφαίο? 60-100 με τετάρτη και 80-120 με πέμπτη. Άκου εδώ, δηλ τι συμπέρασμα να βγάλω ρε φίλε (περιοδικό) εγώ τώρα? Ποιο απο τα δύο μπουκώνει πιο εύκολα? Μόνο το drive για μένα δίνει λεπτομερή στοιχεία μετρήσεων:0-100,0-120,0-140,0-400μ,0-1000μ, 80-110 με τρίτη και με τετάρτη, 110-140. Βέβαια το συγκεκριμένο περιοδικό δίνει πάντα μεγάλη αβάντα (με τον τρόπο του) στα γαλλικά τουτού.

thanos0300
13-06-06, 14:25
ρε παιδια ασχετο, αλλα τι παιζει με την τιμη του Octavia GT? 21.000 και πηρα τουρμπατο με 193 αλογατα? και κατι αλλο... τι διαφορα με το RS? στον εξοπλισμο? thanks προκαταβολικα...

spyros_45
13-06-06, 18:05
Είναι απλό φίλε μου. Αν στο βάλουν σε υψηλότερη τιμή πολύ απλά θα πας να πάρεις VW ή Audi. Ετσι δεν είναι? Εξάλλου σε αίγλη και σε κύρος κατα τη γνώμη μου ποτε η σκοντα δεν θα φτάσει τις 2 προαναφερθείσες εταιρείες.

ΣΠΥΡΟΣ ΔΟΪΚΑΣ
13-06-06, 18:55
Πάντως μια και ανέφερε ο φίλος πιο πάνω νούμερα περιοδικού, πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω την εμμονή των περισσότερων περιοδικών του χώρου να δίνουν μετρήσεις 0-100 και ως εκεί. Ή το κορυφαίο? 60-100 με τετάρτη και 80-120 με πέμπτη. Άκου εδώ, δηλ τι συμπέρασμα να βγάλω ρε φίλε (περιοδικό) εγώ τώρα? Ποιο απο τα δύο μπουκώνει πιο εύκολα? Μόνο το drive για μένα δίνει λεπτομερή στοιχεία μετρήσεων:0-100,0-120,0-140,0-400μ,0-1000μ, 80-110 με τρίτη και με τετάρτη, 110-140. Βέβαια το συγκεκριμένο περιοδικό δίνει πάντα μεγάλη αβάντα (με τον τρόπο του) στα γαλλικά τουτού.

Κι όμως συνονόματε,κάπου χρησιμεύει,σε όλους αυτούς τους ακατονόμαστους που με 1.200άρια και 1.300άρια κάνουν προσπέραση στα ανωτέρω χ.α.ώ. και με τις προαναφερθείσες σχέσεις.. :lol: :lol:

Gorillas
13-06-06, 19:24
Ουσιαστικά με αυτήν την μέτρηση θέλουν να δείξουν την ελαστικότητα και την ροπή του κινητήρα. Πολλοί δεν κατεβάζουν και απλά πατάνε γκάζι και όποτε φτάσει!!! Πάντως για την κόντρα το corolla έχει πλεονέκτημα λόγω βάρους.

Jims192
13-06-06, 20:46
ρε παιδια ασχετο, αλλα τι παιζει με την τιμη του Octavia GT? 21.000 και πηρα τουρμπατο με 193 αλογατα? και κατι αλλο... τι διαφορα με το RS? στον εξοπλισμο? thanks προκαταβολικα...
Το octavia RS έβγαινε με 180 ps και με 210 ps RS abt.Ετσι λοιπόν αφού το Octavia 5 με τον 2ΤFSI βαπτίστηκε RS το Octavia (σκέτο) έχασε τον προηγούμενο τιτλο και πλέον η έκδοση αbt (σκέτη,όχι RS abt) βαπτίστηκε GT
ενω νομιζω οτι πλεον είναι η ποιό δυνατή εκδοσή του,αφου δεν βγαινει σε RS!

... Εξάλλου σε αίγλη και σε κύρος κατα τη γνώμη μου ποτε η σκοντα δεν θα φτάσει τις 2 προαναφερθείσες εταιρείες.

Oχι γιατί δεν μπορεί...αλλά γιατι δεν πρέπει..Εσωτερικός ανταγωνισμός γαρ...Πρέπει να υπάρχει μια διαβάθμιση ποιότητας κλπ ώστε να δικαιολογούνται και οι διαφορές στις τιμες!(Αudi>VW>Seat>Skoda)


Πάντως μια και ανέφερε ο φίλος πιο πάνω νούμερα περιοδικού, πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω την εμμονή των περισσότερων περιοδικών του χώρου να δίνουν μετρήσεις 0-100 και ως εκεί. Ή το κορυφαίο? 60-100 με τετάρτη και 80-120 με πέμπτη. Άκου εδώ, δηλ τι συμπέρασμα να βγάλω ρε φίλε (περιοδικό) εγώ τώρα? Ποιο απο τα δύο μπουκώνει πιο εύκολα?
Χαχαχα.Nαί όντως το έχω σκεφτεί και εγώ έτσι.Ειναι βεβαιο οτι σε τετοιου είδους μετρήσεις (μετρήσεις "του σωλήνα") ενα τουρμπάτο ή ενα με κοντο σασμάν υπερτερεί.Στην περίπτωση του ts οι συγκεκριμένες μετρήσεις οχι μονο το χαντακώνουν αλλά το στέλνουν πολύ χαμηλα,λόγω ανελαστικότητας κινητηρα τοσο χαμηλα,γιατι ενα ts με 4ή στα 60 όχι μόνο ειναι εκτώς ροπής αλλά εκτώς τόπου και χρόνου!Χάλια θα ήταν ακόμη και 60-110 με τρίτη...Ολα αυτά στα θεωρητικά ίσως έχουν κατι να δίξουν..Στο δρόμο όμως μονο εαν θέλεις να αυτοκτονήσεις,πάς με ts 4ή και 60 να κάνεις προσπέραση...εαν το δώσεις μια δευτέρα,εισαι εκεί που πολύ λίγοι ακολουθούνε...

Μόνο το drive για μένα δίνει λεπτομερή στοιχεία μετρήσεων:0-100,0-120,0-140,0-400μ,0-1000μ, 80-110 με τρίτη και με τετάρτη, 110-140. Βέβαια το συγκεκριμένο περιοδικό δίνει πάντα μεγάλη αβάντα (με τον τρόπο του) στα γαλλικά τουτού.


Ναι όντως...Και γι'αυτον το λόγο είναι το περιοδικό που έχω επιλέξει εδω και χρόνια να μην χάνω τευχος...Πιστευω οτι ποιό εγκυρο-χαβαλετζήδικο και σοβαρό συννάμα στον ειδικό τύπο!

ΣΠΥΡΟΣ ΔΟΪΚΑΣ
13-06-06, 21:30
Μόνο το drive για μένα δίνει λεπτομερή στοιχεία μετρήσεων:0-100,0-120,0-140,0-400μ,0-1000μ, 80-110 με τρίτη και με τετάρτη, 110-140. Βέβαια το συγκεκριμένο περιοδικό δίνει πάντα μεγάλη αβάντα (με τον τρόπο του) στα γαλλικά τουτού.


Ναι όντως...Και γι'αυτον το λόγο είναι το περιοδικό που έχω επιλέξει εδω και χρόνια να μην χάνω τευχος...Πιστευω οτι ποιό εγκυρο-χαβαλετζήδικο και σοβαρό συννάμα στον ειδικό τύπο!

Να δυναμομετρούσε κιόλας κάποια αυτοκίνητα που δεν μετράει με την δικαιολογία του ESP(ενώ άλλοι τα μετρούν-έτσι ισχυρίζονται τουλάχιστον) θα ήταν πολύ καλό.. :cool:

tranks
14-06-06, 00:27
Επισης το octavia GT ειναι η εκδοση με τα 150 αλογα και το φτιαχνουν εδω στην Ελλαδα, του βαζουν ζαντες 16'', αναρτηση KW τους προφυλακτηρες μπρος πισω και το προγραμματακι που το κανει 193 αλογα το οποιο δεν ειναι της ABT αλλα ειναι made in Greece.

spyros_45
14-06-06, 09:15
Επισης το octavia GT ειναι η εκδοση με τα 150 αλογα και το φτιαχνουν εδω στην Ελλαδα, του βαζουν ζαντες 16'', αναρτηση KW τους προφυλακτηρες μπρος πισω και το προγραμματακι που το κανει 193 αλογα το οποιο δεν ειναι της ABT αλλα ειναι made in Greece.

Μια φάση δηλαδή σαν το impreza 1600T, την ελληνική πατέντα. Ένα αυτοκίνητο που με κατόχους του που είχα συνομιλήσει μου το χαρακτήριζαν ΤΡΑΓΙΚΟ τόσο σε απόδοση αλλά κυρίως σε κατανάλωση!

wastegate
14-06-06, 09:25
Τοτε γιατι το πηραν?

kosmas
14-06-06, 09:32
Αν τα τρέξει κάποιος που ξέρει καλά τον VVTL-i από εκκίνηση το πάλικάρι δεν τη βγάζει ούτε με 2 καρότσες. Τώρα αν θέλει ρεπρίζ φρόντισε στο πάμε να είσαι στο Lift.

spyros_45
14-06-06, 09:46
Τοτε γιατι το πηραν?

Μπιλάρα για ένα αυτοκίνητο έχεις σφαιρική εικόνα αφού διανύσεις αρκετά χιλιόμετρα κάτω απο διάφορες συνθήκες. Τι θα καταλάβεις απο το τεστ drive? Επιπλέον νομίζεις ρε φίλε οτι ο περισσότερος κόσμος μπαίνει στο ιντερνετ να μαθαίνει στοιχεία? Subaru σου λέει είναι, 180 άλογα έχει, αξιόπιστο θα είναι, σε καλή σχετικά τιμή για τέτοιο αμάξι, έ δεν πάμε να το πάρουμε? Αυτοί που σου είπα Βασίλη το έχουν πουλήσει και οι δύο.

pwpwpali
14-06-06, 12:52
εκτος απο αυτα ειναι ενα μοντελο πισω στα octavia...μηπως ειναι αυτα που τους μεινανε κ τα ξεπουλανε?

popol@ros
14-06-06, 14:07
ενω το κορολλα ειναι μπροστα ενα πραγμα.......

toyota mania
14-06-06, 14:48
ενω το κορολλα ειναι μπροστα ενα πραγμα.......Βρε φιλε,αφου δεν τα γουσταρεις τα toyota γιατι μπαινεις και γραφεις μετα.Υπαρχει περιπτωσει να μπω εγω στο puntoclub να γραψω.Θα μου βρεις ενα oktavia 1.6 να κανουμε οτι γουσταρεις.

madvinegar
14-06-06, 15:09
Θα μου βρεις ενα oktavia 1.6 να κανουμε οτι γουσταρεις.

Σωστός ο Ηρακής.
Ή να βρεθεί ένα ΤΟΥΟΤΑ 1.8 τούρμπο για να γίνει σωστή σύγκριση. Μιλάμε για 2 κινητήρες που βγάζουν τα ίδια άλογα στα ίδια κυβικά, αλλά ο Ιαπωνικός το έχει καταφέρει ατμοσφαιρικά! Και πάλι η TS στέκεται αξιοπρεπώς με αμφιλεγόμενο αποτέλεσμα!
Και δεν μιλάω μόνο για τούρμπο. Φανταστείτε ότι αν συγκρίνουμε το octavia GT με την κομπρεσσεράτη έκδοση της TS, το octavia θα μετράει συνοικίες (αραιοκατοικιμένων περιοχών κιόλλας...).
Και μόνο που συγκρίνουμε κινητήρες διαφορετικής νοοτροποίας πιστέυω ότι φαίνεται το μεγαλείο της ΤΟΥΟΤΑ...

thanos0300
14-06-06, 16:30
παντως ρε παιδια, να πω την αμαρτια μου, οταν ειδα την διαφημηση μπηκα σε σκεψεις... να πουλησω την 1,4 sol f/l Ε12 και να παρω την Octavia... δεν ξερω τι λεει απο αξιοπιστια (δεν περιμενω να ειναι ΤΟΥΟΤΑ ασφαλως!!!)... τι γνωμη εχετε εσεις? αξιζει ή μπα???

Jims192
14-06-06, 17:30
παντως ρε παιδια, να πω την αμαρτια μου, οταν ειδα την διαφημηση μπηκα σε σκεψεις... να πουλησω την 1,4 sol f/l Ε12 και να παρω την Octavia... δεν ξερω τι λεει απο αξιοπιστια (δεν περιμενω να ειναι ΤΟΥΟΤΑ ασφαλως!!!)... τι γνωμη εχετε εσεις? αξιζει ή μπα???

Εάν θέλεις:
-αχανές πορτμπαγκάζ
-193 τουρμπάτα αλογα
-ελλήνική μετατροπή
-μόλις 2 χρόνια εγγύση
-μέτρια ποιότητα εσωτερικού
-παρωχημένη εξωτερική σχεδίαση
-άχρωμη σχεδίαση εσωτερικού
-μειωμένη αξία μεταπώλησης
και φυσικά αν διαθέτεις ακόμη 8000-9000 ευρώ ακόμη για την ανταλλαγή και δεν λυπάσαι να δώσεις αυτοκίνητο 2 ετών,τοτε ναι...Το GT είναι απο τις καλύτερες επιλογές που έχεις!

billlllll
14-06-06, 17:39
Σιγά την ελληνική μετατροπή ρε παιδιά ένα πρόγραμμα βάζουν (αυτό που αναφέρθηκε πως δεν είναι της ABT είναι σίγουρο? )

Πάντως στα 21.000 ευρώ το octavia GT για κάποιον που δεν τον ενδιαφέρει η σχεδίαση είναι κατα την γνώμη μου ευκαιρία....

spyros_45
14-06-06, 17:55
Εγώ προσωπικά μόνο στην ιδέα οτι το αμάξι μου θα έχει για σήμα έναν τσαλαπετεινό-καρακάξα ξέρω γω τι είναι αυτό ξενερώνω.

Jims192
14-06-06, 19:05
Σιγά την ελληνική μετατροπή ρε παιδιά ένα πρόγραμμα βάζουν (αυτό που αναφέρθηκε πως δεν είναι της ABT είναι σίγουρο? )

Ναι είναι σίγουρο.Σήμερα ρώτησα περνόντας...Και γιατί σιγά? Τι είναι Γερμανική?Τελοσπάντων δεν λύνουν και το μοτερ!
Πάντως στα 21.000 ευρώ το octavia GT για κάποιον που δεν τον ενδιαφέρει η σχεδίαση είναι κατα την γνώμη μου ευκαιρία....
22.000 ευρώ με το κλειδί στο χέρι![/quote]

Εγώ προσωπικά μόνο στην ιδέα οτι το αμάξι μου θα έχει για σήμα έναν τσαλαπετεινό-καρακάξα ξέρω γω τι είναι αυτό ξενερώνω.
:lol: :lol: :lol: ... Φτερωτό βέλος θαρρώ πως είναι (Winged arrow)
http://www.skoda-auto.com/global/history/company/

pwpwpali
14-06-06, 19:19
ειναι ενα μοντελο πισω ποσο θελετε να το δωσουν το 5 εχει 26μιση....

ΣΠΥΡΟΣ ΔΟΪΚΑΣ
14-06-06, 19:42
παντως ρε παιδια, να πω την αμαρτια μου, οταν ειδα την διαφημηση μπηκα σε σκεψεις... να πουλησω την 1,4 sol f/l Ε12 και να παρω την Octavia... δεν ξερω τι λεει απο αξιοπιστια (δεν περιμενω να ειναι ΤΟΥΟΤΑ ασφαλως!!!)... τι γνωμη εχετε εσεις? αξιζει ή μπα???

Εάν θέλεις:
-αχανές πορτμπαγκάζ
-193 τουρμπάτα αλογα
-ελλήνική μετατροπή
-μόλις 2 χρόνια εγγύση
-μέτρια ποιότητα εσωτερικού
-παρωχημένη εξωτερική σχεδίαση
-άχρωμη σχεδίαση εσωτερικού
-μειωμένη αξία μεταπώλησης
και φυσικά αν διαθέτεις ακόμη 8000-9000 ευρώ ακόμη για την ανταλλαγή και δεν λυπάσαι να δώσεις αυτοκίνητο 2 ετών,τοτε ναι...Το GT είναι απο τις καλύτερες επιλογές που έχεις!


Υπολόγισε την μεγαλύτερη κατανάλωση και τα μεγαλύτερα πάγια έξοδα(ασφάλεια) και θα δεις ότι και το Κορόλλα σου καλό είναι!!Επίσης,έχουν ακριβά σέρβις(γενικά το group).

popol@ros
14-06-06, 20:21
παντως ρε παιδια, να πω την αμαρτια μου, οταν ειδα την διαφημηση μπηκα σε σκεψεις... να πουλησω την 1,4 sol f/l Ε12 και να παρω την Octavia... δεν ξερω τι λεει απο αξιοπιστια (δεν περιμενω να ειναι ΤΟΥΟΤΑ ασφαλως!!!)... τι γνωμη εχετε εσεις? αξιζει ή μπα???


δεν στριβει ομως...... απειρα μουτρα......

και συν οτι οι πισω επιβατες καθονται στριμωχτα....

Roy-D
14-06-06, 22:21
ποιο πανω καποιος ειπε πως φοραει KW αναρτησεις που οκ ειναι πολυ καλες...γτ να μην στριβει. Εγω παντως αν δεν ειχα το corolla και εψαχνα ενα γρηγορο σχετικα αμαξι με λιγα λεφτα δεν ξερω αν θα ειχα και αλλη επιλογη.ασε που θεωρω το συγκεκριμενο μοτερ πολυ ποιο αξιοπιστο απο τα fsi που οσο να ναι θελουν να εχεις συμβαση με την motul!!!!! τωρα για καταναλωση δεν νομιζω πως αν ζορισεις τη τς να μην καιει και λογικο ειναι να καιει 193 αλογα αμαξι ειναι! δεν λεω ειναι το αμαξι απο τα ποιο ποιοτηκα και ποιο αξιομιστα κτλ κτλ οτι πληρωνεις περνεις...αλλα ειναι μια πολυ καλη αγορα για καποιον που δεν εχει να δωσει περιπου 30000. Ασε οθ βγαζεις εξτρα φραγκα αφου κανει λιφτιγκ στις Θειες...βγαζεις και την δοση!

popol@ros
14-06-06, 22:55
το οτι εχει KW δεν σημαινει οτι μπορει να στριψει και εξισου καλα...... μην τρελενεστε..... ενα παλιο πλαισιο ειναι με απλα ρυθμισμενη αναρτηση ..... και συν της αλλης εχει και 26 ολοκληρα κιλα ροπης στους μπροστινους τροχους.....

αν νομιζεις οτι αυτο το πραγμα μπορει να στριψει ανετα σε ορεινο φιδισιο δρομο, ΟΚ παο πασο....

Roy-D
14-06-06, 23:37
αν εχεις χερια!!!! λες και ολα πανε μπουνια σε ορεινο φιδισιο.... αυτο που θελω να πω ειναι οτι οτι πληρωνεις περνεις αλλα καμμια φορα οκ εχεις και μερκα +....ασε που κανει οσο ενα Corolla 1,6 και εχει και περισσοτερουσ χωρους. και για να μην παρεξηγξθω.δεν ειμαι φιλος του group απεναντιας. αλλα τα καλα γτ να μην τα λεμε. ας βγαλουμε κι εμεις κατι τετοιο σε αυτα τα λεφτα και δεν παταω ποτε σε ορεινο φιδισιο.

pwpwpali
15-06-06, 00:49
εχω φιλαρακι με rs η αληθεια ειναι οτι θελει συναιση με το γκαζι στην στροφη οσο για φιδια κτλ βαρυ ειναι κ οπως καθε βαρυ ετσι κ αυτο δεν τα παει καλα με την μεταφορα βαρους.με σταθερο γκαζι μπαινει παντως κ φοραει την μαμα αναρτηση δεν ξερω αν ειναιι kw που δεν νομιζω ειναι λιγο "βαρκα" για <kw παντα>παντως θα βαζα ενα φεση παραπανω για το 5 κ τεσπα αν δεν σας κανει στα μεταχιρισμενα εχει κ τα 4χ4 ιδιο μοτερ εβγαινε κ 193abt

Roy-D
15-06-06, 01:45
και λογικα ιδια λεφτα με αυτο καινουριο...ασε που μαλλον θα ειναι και σκισμενο....σε τετοια αμαξια χτυπας καινουργια....εκτος κι αν ειναι απο δικο σου και το ξερεις το αμαξι...

pwpwpali
15-06-06, 01:53
οχι εχω πετυχη πολλους παππουδες με οκταβια 4χ4 κ εχουν κανα 15αρι 01 02 αν θυμαμαι καλα...κ οκ το μοτερακι μπορει να μην ειναι σχισοματι αλλα αντεχει πολυ σε ολα τα θεματα....αλλα τι καθομαι κ μιλαω για αυτα εγω ενα mr2 θα περνα...:)

jimbo
15-06-06, 05:11
ρε παιδιά αφίστε το rs kai to gt εκε'ι που κάθονται!!! αν θέλετε λίγα σχετικά λεφτά ABT 4x4. και τότε οκ κάτι κάνεις αλλα μπροσθοκινητο coda δεν θα επερνα ποτε

spyros_45
15-06-06, 09:27
ας βγαλουμε κι εμεις κατι τετοιο σε αυτα τα λεφτα και δεν παταω ποτε σε ορεινο φιδισιο.


Η toyota φίλε όλα αυτά τα χρόνια έχει χτίσει ένα όνομα που συμβαδίζει με την ποιότητα και την αξιοπιστία. Έχει πείσει εκατομύρια καταναλωτές να εμπιστεύονται ανα τον κόσμο, ό,τι εκείνη παράγει. Πιστεύεις λοιπόν εσύ οτι η εταιρεία στο σημείο που είναι τώρα έχει σκοπό να χτυπήσει μέσω τιμιλογιακής πολιτικής την σκόντα? Δεν υπάρχει περίπτωση ποτέ μα ποτέ στα χρονικά να πέσει σε τέτοιο επίπεδο. Και μόνο ότι το συγκεκριμένο σκόντα κοστίζει΄όσο ένα 1600 κορόλα νομίζω τα λέει όλα.

LoVis
15-06-06, 11:13
ναι αλλα πες οτι εγω ειμαι λιγο ποιο βρωμογκαζιαρης και θέλω να εχω και γκαζι κτλπ κτλπ ...και δεν εχω χρημα να σκασω...τι κανω?:) και εγω το octavia θα διάλεγα απο το corolla γιατί ... εχει γκάζι ..( και τα προηγουμενα octavia βγηκαν και αξιοπιστα και βελτιώσιμα! ) χώρους και καληηηηηηηηηηηηηηη τιμή ...νταξ μην θάβουμε οτι δεν ειναι toyota :) ....

popol@ros
15-06-06, 11:47
αν εχεις χερια!!!! λες και ολα πανε μπουνια σε ορεινο φιδισιο.... αυτο που θελω να πω ειναι οτι οτι πληρωνεις περνεις αλλα καμμια φορα οκ εχεις και μερκα +....ασε που κανει οσο ενα Corolla 1,6 και εχει και περισσοτερουσ χωρους. και για να μην παρεξηγξθω.δεν ειμαι φιλος του group απεναντιας. αλλα τα καλα γτ να μην τα λεμε. ας βγαλουμε κι εμεις κατι τετοιο σε αυτα τα λεφτα και δεν παταω ποτε σε ορεινο φιδισιο.


τι εννοεις : αν εχεις χερια.......???

pwpwpali
15-06-06, 11:57
δεν ξερω ο roy-d την εχει δει λιγο πιλοτοs :P

thanos0300
15-06-06, 12:01
αρα απο οτι καταλαβα λεμε <<οχι>> ε?

popol@ros
15-06-06, 12:18
αρα απο οτι καταλαβα λεμε <<οχι>> ε?


φιλαρακι ολα ειναι σχετικα και τι ζηταει ο καθενας........

εμενα ας πουμε δεν με καλυπτει σαν αυτοκινητο..... τι να τα κανω τα 193 αλογα και τα 26 κιλα ροπης απο την στιγμη που δεν μπορω να τα κατεβασω οπως θελω ΕΓΩ στο δρομο....... για να λεω οτι ειμαι γρηγορος στην ευθεια???? δεν με συγκινει σαν ιδεα....

ολα ειναι θεμα προτεραιοτητων....... απλα η σκοντα προσπαθει να πιασει τα πουλια για να διωξει το στοκ της.....

madvinegar
15-06-06, 12:20
<<Όχι>> δεν λέμε σε καμία κόντρα.

Nikos
15-06-06, 14:34
<<Όχι>> δεν λέμε σε καμία κόντρα.
OXI ποτέ.
Ανοίγουμε με οτι να 'ναι :lol: :lol: :lol:
Και οχι μόνο σε ευθείες αλλά και στροφές :lol: :lol: :lol:

Roy-D
15-06-06, 15:49
ας βγαλουμε κι εμεις κατι τετοιο σε αυτα τα λεφτα και δεν παταω ποτε σε ορεινο φιδισιο.


Η toyota φίλε όλα αυτά τα χρόνια έχει χτίσει ένα όνομα που συμβαδίζει με την ποιότητα και την αξιοπιστία. Έχει πείσει εκατομύρια καταναλωτές να εμπιστεύονται ανα τον κόσμο, ό,τι εκείνη παράγει. Πιστεύεις λοιπόν εσύ οτι η εταιρεία στο σημείο που είναι τώρα έχει σκοπό να χτυπήσει μέσω τιμιλογιακής πολιτικής την σκόντα? Δεν υπάρχει περίπτωση ποτέ μα ποτέ στα χρονικά να πέσει σε τέτοιο επίπεδο. Και μόνο ότι το συγκεκριμένο σκόντα κοστίζει΄όσο ένα 1600 κορόλα νομίζω τα λέει όλα.
μαλλον δεν καταλαβες πως το ειπα. με 22000 δλδ δεν εχει την δυνατοτητα η τογιοτα να βγαλει ενα γρηγορο αμαξι σαν το 20v? αλλα και παλι με μαμα στησιμο corolla δεν πατας με πολλα σε ορεινο φιδισιο γτ μαλλον θα με πεταξει ή κανω λαθος?
δεν ξερω ο roy-d την εχει δει λιγο πιλοτοs :P
xexe ειμαι δεν την εχω δει!πλακα κανω εννοω γενικα αν εχεις χερια πας παντου αλλα αυτο ειναι κατι σχετικο...δεν αναφερομουν σε μενα..εγω εφυγα με 40 χλμ αρα δεν ισχυει για μενα!!!!!

Mike_G
15-06-06, 17:45
ναι αλλα πες οτι εγω ειμαι λιγο ποιο βρωμογκαζιαρης και θέλω να εχω και γκαζι κτλπ κτλπ ...και δεν εχω χρημα να σκασω...τι κανω?:) και εγω το octavia θα διάλεγα απο το corolla γιατί ... εχει γκάζι ..( και τα προηγουμενα octavia βγηκαν και αξιοπιστα και βελτιώσιμα! ) χώρους και καληηηηηηηηηηηηηηη τιμή ...νταξ μην θάβουμε οτι δεν ειναι toyota :) ....


Δηλαδή φίλε μου αν έβγαινε ένα Daihatsu γρήγορο και φθηνό θα το έπαιρνες ? σε ρωτάω γιατί όπως έχει η VW την AUDI για κυριλέ και την SKODA για φτηνή έτσι έχει και η TOYOTA την LEXUS για κυριλέ και την DAIHATSU για φτηνή λύση. Και μην μου πεις για ποιότητες και τα συναφή γιατί το ότι πληρώνεις παίρνεις ισχύει και μην κοιτάς μόνο την εμφάνιση (εξωτερική και εσωτερική) γιατί παραμέσα είναι τα προβλήματα.Για την αξιοπιστία και τα Daihatsu αξιόπιστα είναι μέχρι τώρα. Οσο για την βελτίωση αν τα έχεις να τα σκάσεις έχει λύσεις η skoda όπως και η Τoyota και στα καινούρια οκτάβια για να βάλεις ένα φίλτρο πρέπει να βγάλεις τον μισό κινητήρα

LoVis
15-06-06, 19:37
θα επαιρνα Daihatsu ναι...ξεχνας μηπως το γνωστο Charade ? Που εραβε κοσμο στην εποχή του ???Και δεν ειπα τιποτα για τα αυτοκίνητα σαν αυτοκίνητα...ειπα το αλλο..γιατι να δωσω λεφτα να παρω ενα 1.6 toyota και να μην δωσω τα ιδια λεφτα να παρω ενα Skoda Octavia GT ??? τι εχει η octavia δλδ λιγότερο απο την toyota ? σαν μοτερ βγηκε αξιοπιστο και σαν αμαξι μου αρεσει και εσωτερικο και εξωτερικο...και εχω δει και octavia na ραβουν ...μην πεις τωρα για τα προβληματακια που μπορει να εχεις επειδη ειναι Skoda? (VW απο πισω.. ) ..γιατι και στα toyota το 1 δεν αναβει το αλλο σπανε πλαστικα για την πλακα κτλπ...δεν συγκρινω εταιριες τωρα ουτε αυτοκίνητα..συγκρινω αποδοση / τιμή ... Και φιλικά παντα χωρις αντιπαραθεσεις..γνωμες λεμε κιετς..ξερς...:)

pwpwpali
15-06-06, 20:30
roy-d <kai kala re....>...εχετε δει το copen δυθεσιο ψευτορουντστερ<μπρωστα κινιση> ρεκαρο μπακετιεσ μεσα 1.3αρι 87αλογατα 9,5 0-100 850 κιλα κ κανα 180 τελικη και ειναι κ πολυ τρεντυ θα φορεθει πολυ το φθυνοπορο :)

popol@ros
15-06-06, 21:35
θα επαιρνα Daihatsu ναι...ξεχνας μηπως το γνωστο Charade ? Που εραβε κοσμο στην εποχή του ???Και δεν ειπα τιποτα για τα αυτοκίνητα σαν αυτοκίνητα...ειπα το αλλο..γιατι να δωσω λεφτα να παρω ενα 1.6 toyota και να μην δωσω τα ιδια λεφτα να παρω ενα Skoda Octavia GT ??? τι εχει η octavia δλδ λιγότερο απο την toyota ? σαν μοτερ βγηκε αξιοπιστο και σαν αμαξι μου αρεσει και εσωτερικο και εξωτερικο...και εχω δει και octavia na ραβουν ...μην πεις τωρα για τα προβληματακια που μπορει να εχεις επειδη ειναι Skoda? (VW απο πισω.. ) ..γιατι και στα toyota το 1 δεν αναβει το αλλο σπανε πλαστικα για την πλακα κτλπ...δεν συγκρινω εταιριες τωρα ουτε αυτοκίνητα..συγκρινω αποδοση / τιμή ... Και φιλικά παντα χωρις αντιπαραθεσεις..γνωμες λεμε κιετς..ξερς...:)

ναι ναι το γνωστο charade που πηγαινε μονο ευθεια......

τι εχει λιγοτερο το οκταβια απο το κορολλα???
1) ποιοτητα εσωτερικου
2) χωρους
3) κρατημα
4) καταναλωση
5) 6 χρονια εγγυηση
6) καλυτερο πλαισιο


φιλαρακι , ενα θα σου πω και να το θυμασαι....... τα αλογα δεν ειναι το παν σε ενα αμαξι......

spyros_45
16-06-06, 09:22
τι εχει η octavia δλδ λιγότερο απο την toyota ?


Χρήστο την επόμενη φορά που θα έρθεις απο δω για καφέ θα... jedi

pwpwpali
16-06-06, 14:35
ρε μην λετε οτι να ναι...ενα octavia εχει καλυτερο κρατημα απο ενα μαμα κορολακι.....μπαινει με ποιο πολλα στις στροφες...μην ξεχνατε οτι εχει κ μεγαλυτερο μεταξονιο...μην τα ισοπαιδονουμε ολα επειδη δεν ειναι ιαπωνας...ειναι μια κατηγορια πανω απο το κορολακι κ δεν συγκρινετε....κ ενα ibiza cupra τοσο παει μηπως να το συγκρινουμε?κ το charade μαμα δεν παει ευθια κ ας ηταν κ 10+ χρονον οταν το πηρα...μην τρελενεστε δεν εχει κ σοβαρη δυναμη απλα το 0-100 ειναι χαμηλο λογο πολυ χαμηλου βαρους

popol@ros
16-06-06, 14:41
ρε μην λετε οτι να ναι...ενα octavia εχει καλυτερο κρατημα απο ενα μαμα κορολακι.....μπαινει με ποιο πολλα στις στροφες...μην ξεχνατε οτι εχει κ μεγαλυτερο μεταξονιο...μην τα ισοπαιδονουμε ολα επειδη δεν ειναι ιαπωνας...ειναι μια κατηγορια πανω απο το κορολακι κ δεν συγκρινετε....κ ενα ibiza cupra τοσο παει μηπως να το συγκρινουμε?κ το charade μαμα δεν παει ευθια κ ας ηταν κ 10+ χρονον οταν το πηρα...μην τρελενεστε δεν εχει κ σοβαρη δυναμη απλα το 0-100 ειναι χαμηλο λογο πολυ χαμηλου βαρους


τι αλλο θα ακουσω εδω μεσα..........

spyros_45
16-06-06, 14:53
Και γω αυτό αναρωτιέμαι

pwpwpali
16-06-06, 15:29
ωχ εχουμε κραχτες ναι ναι ξερεις αυτο που ειπες ειναι μ@λ@κι@....καλος η κακος κυριοι ειναι η γνωμη μου δεν δεν σηκωνω τετοιου ειδους σχολια....κ τι αλλο θα ακουσω κ τι ειναι αυτος γιατι κ γω μπορω να σας στολιζω μεχρι αυριο ετσι....

LoVis
16-06-06, 15:52
καλα σας λεει ρε παιδες....εχετε μια ταση να ισοπεδωνετε οτι δεν ειναι Toyota ... και αν δεν εχετε οδηγησει αυτοκίνητο που σχολιάζετε τότε πως το σχολιάζετε αρνητικά για το πώς στρίβει ?απο την θεωρία????????????? εγω εχω οδηγησει και octavia abt και charade και στριβουν ( το δευτερο στρίβει τουλαχιστον μια χαρουλα ) . τι να πω...μην κράζετε τον αλλον για την γνώμη του και ας εχει αδικο..ξερω γω...

Φιλικα..:)

Μην το κανουμε το post αντιπαραθεσεις :P

spyros_45
16-06-06, 16:02
ωχ εχουμε κραχτες ναι ναι ξερεις αυτο που ειπες ειναι μ@λ@κι@....καλος η κακος κυριοι ειναι η γνωμη μου δεν δεν σηκωνω τετοιου ειδους σχολια....κ τι αλλο θα ακουσω κ τι ειναι αυτος γιατι κ γω μπορω να σας στολιζω μεχρι αυριο ετσι....

Ρε συ μην τρελαίνεσαι έτσι. Εγώ περισσότερο το λέω γιατί απλά δεν υπήρχε καμία νοηματική έννοια σε αυτά που έγραψες. Τι με νοιάζει εμένα αν η σκόντα είναι καλύτερη απο την Toyota.Καρφί δεν μου καίγεται. Απλά θέλω κάποιες φορές να καταλαβαίνω τι γράφει ό άλλος.

pwpwpali
16-06-06, 16:11
τεσπα...απλα επρεπε να τελιωσει αυτο γι αυτο κ απαντησα ετσι αν κ το μην. δεν ηταν τοσο για σενα....

Mike_G
17-06-06, 19:38
Και φιλικά παντα χωρις αντιπαραθεσεις..γνωμες λεμε κιετς..ξερς...:)

Και βέβαια ξέρω συζήτηση κάνουμε και τη γνώμη μας λέμε δεν υπάρχει θέμα αντιπαράθεσης. Αυτό που ήθελα να σου δείξω με την αναφορά μου στην Daihatsu είναι ότι ο ΤΟΥΟΤΑ έχει άλλους στόχους από ότι η skoda και για αυτό η σύγκριση είναι λάθος από την αρχή. Αν θέλεις φτηνή και γρήγορη λύση είσαι σε λάθος μέρος. Δεν πρόκειται να βρεις κατι τέτοιο από την Τoyota γιατί πολύ απλά πίσω από κάθε αυτοκίνητο (με ότι αυτό συνεπάγεται) υπάρχει μία δουλειά χρονοβόρα και με κάποιο κόστος το οποίο πρέπει από κάπου να βγει. Από την τεχνολογία του κινητήρα μέχρι το ποιο μικρό είναι μία δουλεία που την κάνει από την αρχή η Toyota ενώ η skoda χρησιμοποιεί τεχνογνωσία από μία άλλη εταιρία χωρίς κόστος γι αυτήν και έτσι μπορεί να πουλάει και ποιο φτηνά. Επίσης η VW έχει τις skoda και seat για ένα είδος πειραματισμού και την audi και τα ίδια της τα αυτοκίνητα για πηγή εσόδων απλά έκανε το λάθος τωρα τελευταία και έμπλεξε λίγο τα πράγματα με αποτέλεσμα να έχει εσωτερικά προβλήματα και να πέφτουν οι πωλήσεις από τα αυτοκίνητά της τα οποία έπρεπε πάνω από κάποια άλλα του group σε πωλήσεις. Πάντως συμφωνώ μαζί σου για το ότι πολλοί ισοπεδώνουν ορισμένα πράγματα χωρίς να έχουν προσωπική επαφή με το αυτοκίνητο αλλά από ότι ακούν. Εγώ έχω καθημερινή σχεδόν επαφή με ένα οκτάβια 5 και είναι πολύ ποιο οικονομικό σε κατανάλωση και πολύ ποιο καλά στημένο από το Corolla απλά με το παραμικρό ο ιδιοκτήτης του χάνει τον ύπνο του, πρόχειρη δουλειά σε πολλά σημεία (όπως οι διακόπτες των παραθύρων), χαμηλές επιδώσεις για την κατηγορία του και υψηλό κόστος συντήρησης. Προς το παρόν πάντως δεν είχαμε τα προβλήματα που είχαν άλλα Γερμανικά (astra) και Γαλλικά (clio).

pavleouras
18-06-06, 15:30
Σαφώς ένα κορόλλα είναι πιο ποιοτικό και καλύτερο συνολικά αμάξι από ένα οκτάβια. Επίσης να συμφωνίσω ότι σε ένα αμάξι δεν είναι το παν το γκάζι. Αλλά υπάρχουν και όρια. Για παράδειγμα ένα fiesta st είναι συνολικά καλύτερο αμάξι από ένα Vts πειραγμένο παρόλο που το Vts είναι πιο γρήγορο. Αλλά αυτά τα δύο αμάξια έχουν παρόμοιες κατευθύνσεις και άλογα.
Εδώ όμως μιλάμε για διαφορές 80 αλόγων. Προσωπικά θα προτιμούσα ένα οκτάβια από ένα κορόλλα 1.6 γιατί θεωρώ ότι 20.000 για 1.6 είναι πολλά. Και κάτι ακόμη. Η ΤΟΥΟΤΑ μόνη της βγάζει τα μάτια της. Όταν οι άλλοι βγάζουν Vts, colt, st, fr εμείς οι ανύσυχοι ΤΟΥΟΤΑκηδες τί θα πάρουμε? κορολλα 1.6 επειδή έχει καλύτερους χώρους? Εμένα με πιάνει το παράπονο ώρες ώρες όταν όλα τα περιοδικά μιλούν για τα γρήγορα γαλλικά, ιταλικά, γερμανικά και η ΤΟΥΟΤΑ απουσιάζει. Και πάλι τι να βγάλει? Γιαρις GT? Για γέλια θα είναι. Να υπήρχε ένα σταρλετ Gt σήμερα...

pwpwpali
18-06-06, 15:41
γιατι το colt ειναι καλυτερο δλδ που βγαινει τουρπατο?η το c2 vts?<που μονο το vts εμεινε απο το saxo>αισθητικα τουλαχιστον δεν μου κανουν κ καλυτερα απο το yaris oι καιροι αλλαξαν αλλα τουοτα πουθενα.....μαλιστα κυκλοφορει ενα civic νεο<διαστημικο μεν αλλα καλο για μενα>κ η κορολα μονο f/l κανει...

LoVis
18-06-06, 17:04
ρε παιδια...γιατι το colt να μην ειναι καλο δηλαδη η το c2 ? σε πληροφορω και το c2 μια χαρα αμαξακι ειναι και μεσα γαματο και απεξω μουρη και δυναμη εχει και οτι θες...και το colt ειναι μια χαρά αμαξακι και απο εσωτερικο και απο κινητήρα μιας που σου δίνει και απο χαμηλά ροπή και οτι θες... γιατι δηλαδη να μην ειναι καλά? και κατι αλλο που λεμε για τα σπορ...
ποσος μα ποσος κοσμος παιρνει ενα starletaki h corollaki και το κανει μετατροπή σε στάρλετ GT ?δεν καταλαβαίνω γιατι δεν το βλεπουν αυτό και συνεχίζουν να βγαζουν 1.6ρια με 110 Hp με 21.000 ευρώ ενώ θα μπορούσαν να βγάλουν turbaτα και γρήγορα αμαξάκια στις ίδιες τιμές και να γίνει πανικός...μηπως δεν εχουν την τεχνογνωσία ? λάθος στρατηγική απο την toyota πιστέυω...θα αρχίσει να χάνει αν συνεχίσει να απευθύνετε στους οικογενειάρχες και μόνο...γιατι έγινε χαμός με saxoralla ?γιατι ειναι αυτό που ζητάει το ελληνικό κοινό... γιαυτο και εγώ θα έπαιρνα OCTAVIA γιατι το θεωρώ δυνατό αμαξάκι και ομορφο και αξιόπιστο από όσα έχω δεί και διαβάσει μέχρι τώρα...kai btw ημουν φανατικός εχθρός της SKODA κάποτε...αυτά...

toyota mania
18-06-06, 19:26
Φιλε μου, χεστηκε η toyota για την ελληνικη αγορα, που ζητημα να φτανει το 0,5% απο τις πωλησεις τις παγκοσμιως,αλλα ειδικα χεστηκε για τα saxoralla που μονο ελλαδα ειναι γνωστη ποσοτητα και ειδικα χεστηκε να ικανοποιηση 5 κοντρακιδες των φαναριων που κοιτανε πως να ξηλωσουν πραγματα για να γινουν πιο γρηγοροι.Την ενδιαφερη να κατασκευαζει καλα αυτοκινητα και εχει αλλαξη status.Παει για τα μεγαλα σαλονια και αυτο παρτε το χαμπαρι.Λες να ενδιαφερει ας πουμε την BMW να χτυπηση το saxo η το rallye.

spyros_45
18-06-06, 20:02
Ο Ηρακλής με 4 βαρβάτες γραμμές τα είπε όλα. Πάνω κάτω δηλ, οτι είχα πει και γω στην προηγούμενη σελίδα και το ξαναλέω: ΣΙΓΑ ΝΑ ΜΗ ΠΕΣΕΙ Η TOYOTA ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ, ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑΣ ΚΑΙ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ ΣΥΝΟΝΥΜΩΝ ΜΕ ΤΗΝ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ! Σιγά να μην έχει βασικό στόχο η Toyota να κοντράρει την Σκόντα. Ας το κάνουν οι Κορεάτες αυτό!

pwpwpali
19-06-06, 00:43
lovis δεν ειπα οτι δεν ειναι καλα απλα ειπα τι λιγοτερο εχει το yaris απο αυτα για να μην βγει gt εκδοση καθε αυτοκινητο εχει το σκοπο του τπτ δεν ειναι για πεταμα...κ μιας κ μιλησες για εσωτερικο να αναφερω για το ραλακι που εβγενε μεχρι το 2003 κ ειχε τα μπουτον μεσα απο το 205 :) oσο γι αυτα που πε ο toyotamania με βρισκουν απολυτα συμφωνω...αλλα εχουμε φυγει απο το τοπικ κ θα μας βαλουν χερι....το τοπικ ειναι σε ενα φαναρι μια ts k gt εγω παντως αν κ ειναι εφιαλτης αυτος... το gt στα 160 θα χει φυγει μπρωστα :(

Glanzaboy
20-06-06, 17:59
Το θεμα ειναι οτι η κοντρα ειναι κοντρα ο νικητης ειναι ενας και σιγουρα στο τελος δεν ενδιαφερεται κανεις για γαλβανισμενο αμαξωμα και ποιοτητα κατασκευης γιατι στην κοντρα οοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοολα αυτα δεν παιζουν κανενα ρολο,η κοντρα ειναι προκληση........... σε επιταχυνση σε ταχυτητα σε καποια συγκεκριμενη αποσταση σε μια ευθεια τελοςπαντων η σε μια ''στριφτερη'' διαδρομη ειτε χασεις απο octavia ειτε απο starlet το θεμα ειναι οτι τον προκαλεσες σε κοντρα ναι αυτον που δεν στριβει ,ναι αυτον που εχει 1 μηνα εγγυηση και οχι 36 χρονια ,ναι αυτον που καιει 10 ευρω για να παει βαρκιζα και να ερθει ταπα και οχι 0,00003 που καις εσυ, ναι αυτον που δεν εχει καλη ποιοτητα κατασκευης,ναι αυτον που ειχε 3,6,9,18.000 ευρω αγορα και οχι 46,36,26.000 ευρω που στοιχησε σε εσενα, ναι αυτος που αγορασε το αμαξι με κλιμακα το 10 και επελεξε 8 για να τρεχει 1 για αξιοπιστια και 1 για ποιοτητα κατασκευης αν ηθελε αξιοπιστια η ποιοτητα θα επαιρνε κατι αλλο το παν δεν ειναι το γκαζι αλλα οταν εχεις ενα starlet Gt π.χ. μην αποζητας την ανεση και τους χωρους και οταν εχεις ενα 1.4 με 75 αλογα μην αποζητας τις επιδοσεις γιατι αν δεν το καταλαβες εισαι σε λαθος στρατοπεδο,εκτος κι αν τα εχεις και τα σκασεις και το φτασεις εκει που θες η παρεις ενα απο το εργοστασιο,μερικες συγκρισεις ειναι ανομοιες οπως και τα αυτοκινητα εχουν ομως ενα κοινο την κοντρα,δεν αναφερομαι σε toyota ts κ.λ.π δεν εχω κατι με καμια μαρκα αναφερομαι στον τροπο που καποιοι αντιλαμβανονται μερικα πραγματα

suboy
20-06-06, 18:22
για αρχη λογικα τον χτυπας.......
το θεμα ειναι οταν το οκταβια βαλει την τριτη.......

για ποια αρχη? ενα sec κατω εχει τα 100 το gt....... και ροπη χαμηλα...... και ενα λιπτον με καλαμακι.....

elpis
20-06-06, 18:59
Καλως η κακως η ΤΟΥΟΤΑ δεν εχει βγαλει κατι καινουργιο γρηγορο καλο θα ηταν να μην κραζουμε οτι δεν ειναι ΤΟΥΟΤΑ!!!Και οταν μιλαμε για κοντρα ξεχναμε ποιοτητα και ολα τα αλλα και απλα κοιταμε την δυναμη που βγαζει το καθε αυτοκινητο

pwpwpali
20-06-06, 19:53
καλα για το ενα sec στα 100 θα διαφωνισουν πολλοι...καθως στην celica δινουν μεχρι κ 7,2 0-100 κ ειναι κ ποιο βαρια αν θυμαμαι καλα...

akis308
20-06-06, 20:06
Η celica πάντα ήταν πιο βαριά, αλλά πάντα ήταν πιο γρήγορη.
Τουλάχιστον αυτή του '91 ήταν πιο γρήγορη από την ΑΕ92, παρόλο που φόραγε ακριβώς το ίδιο μοτέρ.
Το ίδιο συμβαίνει και τώρα.
Θες να το λένε αεροδυναμική, κιβώτιο....
Πάντως το σίγουρο είναι ότι άλλο corolla και άλλο celica.

hatzidi2
20-06-06, 20:10
για ποια αρχη? ενα sec κατω εχει τα 100 το gt....... και ροπη χαμηλα...... και ενα λιπτον με καλαμακι.....


εάν διαβάσεις μετρήσεις των 4τροχών (καποιο τεύχος του 2002) θα δεις ότι έχει 0-100 7.4" , οπότε μαλλόν ο οδηγός της ts θα κρατάει λίπτον με καλαμάκι.

pwpwpali
20-06-06, 20:12
αεροδιναμικη στα 0-100?1.2 sec παραπανω που δινουν?κιβωτιο νομιζω ειναι το ιδιο...ειναι μεγαλη η διαφορα....τεσπα...αντε θα τα πας ποτε με το φιλαρακι σου να μας λυσεις την απορια??????????:P

hatzidi2
20-06-06, 20:12
Η celica πάντα ήταν πιο βαριά, αλλά πάντα ήταν πιο γρήγορη.


από στοιχεία που βλέπω στις τελευταίες σελίδες κάθε power, η celica έχει βάρος 1140 κιλά ενω το corolla 1210

akis308
20-06-06, 21:04
sorry τότε δεν ισχύει για το τώρα.
Για το '91 πάντως ισχύει (celica(sti) 1100kg vs corolla(AE92) 990kg)

kosmas
21-06-06, 09:35
....τεσπα...αντε θα τα πας ποτε με το φιλαρακι σου να μας λυσεις την απορια??????????:P


Και αν έχεις αμφιβολίες φέρτον κατά Λάρισα.
Μην τον τρέξεις και μετά μας λές (σαν καποιο γνωστό εδώ μέσα) άλλαξα πρώτη στις 7600 και δευτέρα στις 6800 και πάει λέγοντας....

suboy
21-06-06, 16:43
για ποια αρχη? ενα sec κατω εχει τα 100 το gt....... και ροπη χαμηλα...... και ενα λιπτον με καλαμακι.....


εάν διαβάσεις μετρήσεις των 4τροχών (καποιο τεύχος του 2002) θα δεις ότι έχει 0-100 7.4" , οπότε μαλλόν ο οδηγός της ts θα κρατάει λίπτον με καλαμάκι.

και γιατι η toyota να ανακοινωνει 8.4? 1 sec πανω??

smart
21-06-06, 16:54
Αυτό που έχω να πώ όσο αφορά μετρήσεις κ.λ.π. και απο περιοδικά αλλά και από τη μαμά ΤΟΥΟΤΑ δεν πιστεύω τίποτα.

Και αυτό γιατί μπορεί το μοτέρ να είναι ακόμα "σφυχτό", ο οδηγός να μην το "πατάει", να κάνει τις αλλαγές όταν θυμάται και γενικά στο αν τα πάει καλά το περιοδικό με τις αντιπροσωπίες τις κάθε αυτοκινητοβιομηχανίας. Ξέρω οτι είναι αλλού αυτό το θέμα, απλά το αναφέρω.

Άν δεν κάνω εγώ ο ίδιος τις μετρήσεις, ή κάποιος ο οπίος "ξέρει να οδηγάει" δεν πιστεύω καμία άλλη μέτρηση.

pwpwpali
21-06-06, 16:58
ενω καποια αλλα που τα "αγαπανε" τους δυνουν κ 0.5 κατω ασχετα αν δεν το βγαζουν.....

pavleouras
21-06-06, 23:23
Φιλε μου, χεστηκε η toyota για την ελληνικη αγορα, που ζητημα να φτανει το 0,5% απο τις πωλησεις τις παγκοσμιως,αλλα ειδικα χεστηκε για τα saxoralla που μονο ελλαδα ειναι γνωστη ποσοτητα και ειδικα χεστηκε να ικανοποιηση 5 κοντρακιδες των φαναριων που κοιτανε πως να ξηλωσουν πραγματα για να γινουν πιο γρηγοροι.Την ενδιαφερη να κατασκευαζει καλα αυτοκινητα και εχει αλλαξη status.Παει για τα μεγαλα σαλονια και αυτο παρτε το χαμπαρι.Λες να ενδιαφερει ας πουμε την BMW να χτυπηση το saxo η το rallye.

Θα συμφωνήσω μαζί σου, αλλά να σχολιάσω και κάτι πάνω σε αυτό. Προφανώς και δεν είναι στόχος της ΤΟΥΟΤΑ να χτυπήσει τα σαξόραλα ή να συναγωνιστεί την σκόντα. Για να πω την αλήθεια, μία επίσκεψη σε σαίτ με μεταχειρισμένα σε χώρες όπως η Γερμανία θα σας κάνει να καταλάβετε ότι μόνο στην ελλάδα ασχολούμαστε με τέτοια αμάξια. Βέβαια ουτε να περιμένετε να βρείτε κορολα 1.4 στη Γερμάνια.

Που διαφωνώ όμως. Όταν η ΤΟΥΟΤΑ κάνει ανοίγματα σε μία κατηγορία αυτοκινήτων δεν το κάνει σώστα κατά τη γνώμη μου. Για παράδειγμα το Yaris TS που έβγαζε δεν συγκρινόταν με το vts τουλάχιστο για το κοινό που απευθυνόταν. Επίσης, βρείτε μου ένα λόγο που ο VVTL-i έμπαινε μόνο σε σέλικα και κορόλα και όχι στο mr2. Αυτά κατά τη γνώμη μου είναι λάθη στρατηγικής. Για αυτό γίνονται θρύλοι τα s2000 (όχι ότι το mr2 με τον VVTL-i θα ήταν σίγουρα καλύτερο). Επίσης, πέρνει την απόφαση να βάλει τον συγκεκριμένο κινητήρα στην κορόλα, δεν το κάνει όμως τόσο καθαρόαιμο όπως το TypeR. Νομίζω ότι αυτά είναι λάθη , τη στιγμή που άλλες εταιρίες κοροιδεύουν το κοινό για να προωθούν συγκεκριμένα μοντέλα και να τα κάνουν μύθους. Πχ. η VW έβαζε 225 άλογα στο ΤΤ, στο S3 όμως για τον πρώτο καιρό έβαζε 210 μόνο και μόνο για να διαχωρίσει τον απόλυτο σπορ μοντέλο της. Η Honda βάζει 240 στο s2000 και 200 στο typeR για να κάνει το διαχωρισμό μεταξύ τους. Πιστεύετε ότι θα είχε γίνει μύθος το s2000 αν φόραγε τον ίδιο κινητήρα το typer? Στον αντίποδα η ΤΟΥΟΤΑ βάζει τον κορυφαίο κινητήρα της όπου βρει. Αυτό βέβαια είναι υπερ μας αλλά σαν στατηγική είναι λάθος γιατί εξισώσενει μοντέλα που απευθύνονται σε διαφορετικό κοινό.

Και ένα τελευταίο λάθος. Η VW, η mercedes , κλπ έχουν τόσους οίκους βελτιώσεων που επίσημα βελτιώνουν τα αυτοκίνητά τους. Στην ΤΟΥΟΤΑ λίγο avans θέλεις να ρίξεις για να μη χτυπάει πιράκια και θες άλλον εγκέφαλο. Και μη μου πείτε ότι σιγά μην ασχολείτε η ΤΟΥΟΤΑ με βελτίωσεις. Συγκρίνετε την με τις εταιρίες που ανέφερα.

Roy-D
21-06-06, 23:32
Αν στην ιαπωνια κυκλοφορουν τερατα corroles με 4κινηση και πολλα κυβικα...δεμ καθεται να ασχοληθει με οικους βελτιωσεων!!!! αλλα γενικα συμφωνω μαζι σου φιλε.αντε να δουμε το 2007 με το νεο μοντελο τι θα κανει....και δεν μπορει να μην βλεπει τον ανταγωνισμο...βλεπε Χοντα. υστερα ας ερθει και το gt και το gti και το gtiiiiii

Glanzaboy
22-06-06, 14:55
Πιστευω οτι οσο ειμαστε στην Ελλαδα και εχουμε αυτους τους νομους για τα αυτοκινητα και τις φορολογιες,τελη κυκλοφοριας κ.λ.π. δεν προκειται ποτε να ασχοληθουμε με αλλα αυτοκινητα γιατι το κοστος ειναι αρκετα μεγαλο αρα υπομονη......

george4agelu
26-06-06, 23:19
για να επανέρθω λίγο στην αντιπαράθεση συμβαίνει να είχα ένα Skoda Octavia Rs για ένα διάστημα επειδή ήθελα ένα οικογενειακό και την Corolla 111 που έχω ακόμα. Το αυτοκίνητο ήταν πολύ δυνατό αλλά........ευχαριστώ το θεό που το ξεφορτώθηκα και πάω για το verso. Tα προβλήματα που αντιμετώπισα με το αυτόκίνητο ήταν απίστευτα (Ο διάφανη ψυχή ξέρει). Καμμένος εγκέφαλος, πολλαπλασιαστές, αμορτισέρ κ.λ.π. τα πρώτα 2 χρόνια. ¨εχοντας 190000 στο Corolla χωρίς κιχ, δεν ανέχομαι τίποτα λιγότερο. Τώρα για αξιοπιστία ρωτήστε τους ιδιοκτήτες και θα σασ πουν τα προβλήματα. Δεν είναι αστείο να ξεκινάς ταξίδι για Άρτα και να μένεις 12 το βράδυ στην Αμφιλοχία με μωρό μέσα από ΑΝΤΛΙΑ ΒΕΝΖΙΝΗΣ 6 ΜΗΝΩΝ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ!!!!!!!!!
Η ελληνική αντιπροσωπεία είναι υπεύθυνη που η Toyota δεν φέρνει γρήγορα μοντέλα στην Ελλάδα. Κάποια στιγμή όμως θα αναγκαστεί να το κάνει γιατί ήδη έμεινε πίσω.

toyota mania
27-06-06, 09:11
για να επανέρθω λίγο στην αντιπαράθεση συμβαίνει να είχα ένα Skoda Octavia Rs για ένα διάστημα επειδή ήθελα ένα οικογενειακό και την Corolla 111 που έχω ακόμα. Το αυτοκίνητο ήταν πολύ δυνατό αλλά........ευχαριστώ το θεό που το ξεφορτώθηκα και πάω για το verso. Tα προβλήματα που αντιμετώπισα με το αυτόκίνητο ήταν απίστευτα (Ο διάφανη ψυχή ξέρει). Καμμένος εγκέφαλος, πολλαπλασιαστές, αμορτισέρ κ.λ.π. τα πρώτα 2 χρόνια. ¨εχοντας 190000 στο Corolla χωρίς κιχ, δεν ανέχομαι τίποτα λιγότερο. Τώρα για αξιοπιστία ρωτήστε τους ιδιοκτήτες και θα σασ πουν τα προβλήματα. Δεν είναι αστείο να ξεκινάς ταξίδι για Άρτα και να μένεις 12 το βράδυ στην Αμφιλοχία με μωρό μέσα από ΑΝΤΛΙΑ ΒΕΝΖΙΝΗΣ 6 ΜΗΝΩΝ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ!!!!!!!!!
Η ελληνική αντιπροσωπεία είναι υπεύθυνη που η Toyota δεν φέρνει γρήγορα μοντέλα στην Ελλάδα. Κάποια στιγμή όμως θα αναγκαστεί να το κάνει γιατί ήδη έμεινε πίσω.Συμφωνω με τα παραπανω.Ο εξαλελφος μου(A4 1.8T)τα τιναξε η κρεμαγιερα στα 100.000(κοστος με παρελκομενα και εργασια 1500ε)και το δουλευει σαν οδηγος προθυπουργου.Εγω, εγω εχω γυρισει τα ακροπολις ολα και περνω τα πεζοδρομια αγκαλια(στο παρκαρισμα εννοω :lol: )και κιχ η κρεμαγιερα 156.000 χιλ.Η αντιπροσωπεια τις ειναι υπευθυνη αλλα οχι και τοσο,για του λογου του αληθες κανε μια διαδικτυακη βολτα σε ολες τις ευρωπαικες χωρες και θα δεις οτι πανω κατω(εκτος των diesel) τα ιδια μοντελα toyota εισαγουνε.Ειναι σε μεγαλο ποσοστο επιλογη της μαμα toyota.

spyros_45
27-06-06, 14:57
Απλά πράγματα είναι αυτά και τίποτα δεν ξεφεύγει απ το εμπορικό ρητό που λέει "ότι πληρώσεις παίρνεις". Δεν γίνεται σήμερα με 20 χιλιάρικα να έχεις 200 άλογα, όπως και να το κάνουμε αυτό. Όποιος το αγοράζει λοιπόν κακό στο κεφάλι του και εκ των υστέρων και στην τσέπη του κάνει. Και μια και ανέφερε ο φίλος παραπάνω για πολλαπλασιαστές, πραγματικά μου κάνει εντύπωση, πως γίνεται στο group vag τα seat και τα skoda να βγάζουν πρόβλημα στους πολλαπλασιαστές (του ξαδέλφου μου το ibiza) και τα γερμανικά όχι. Τόσο κόπανοι λέτε να ναι οι ξανθομπάμπουρες? Ένα κινητήρα τους έχουν δώσει και πολύ τους είναι.

pwpwpali
27-06-06, 15:55
εχουμε πει πολλες φορες οτι εκει που πραγματικα δινει τρελο φουτσο κ τρελες καροτσες οικοδομικα τετραγωνα ακομα κ νομους ειναι οι κοντρες στο συνεργιο...μονο κ μονο για αυτο μια τς αξιζει κ το καθε ευρω τον 25+χιλ. ευρω που εκανε...

tranks
02-07-06, 23:32
Λοιπον στο θεμα μας τωρα.σημερα πηγα με το φιλαρακι μου που εχει την OCTAVIA GT στο λουτρακι,στο δρομο παιζαμε συνεχια εχω να πως το octavia ειναι δυνατο αλλα το ts ειναι καλυτερο,δεν τα ανοιξαμε απο σταση, αλλα παντα ρολαριστα μια φορα τα δινουμε με τριτη και πηγενανε μαζι αλλα μολις βαζω τεταρτη και ειδικα στις 7800-8200 το ts ανοιγε καλυτερα μετα πεσαμε στα φρενα.το κερασακι στην τουρτα ηταν οταν πηγεναμε με 80 και μου λεει να ανοιξουμε με δευτερα μηλαμε μετραγε καροτσες, το ts οταν μπει στο lift δεν παιζεται.στο ts εχω βαλει το τελικο της remus και τη φιλτροχοανη της blitz κατι ψιλα βοηθανε και αυτα.αλλη φορα θα τα ανοιξουμε και απο σταση πιστευω πως αν κανω σωστη αλλαγη απο 1 σε 2 θα μετραει παλι καροτσες.

hatzidi2
03-07-06, 00:10
Περαστικά του.
Είδες αμα δεν ξέρει ο άλλος, μα από 80χλμ και με 2, μιλάμε για το καλύτερο σημείο στην ts

george4agelu
03-07-06, 19:45
Λοιπον στο θεμα μας τωρα.σημερα πηγα με το φιλαρακι μου που εχει την OCTAVIA GT στο λουτρακι,στο δρομο παιζαμε συνεχια εχω να πως το octavia ειναι δυνατο αλλα το ts ειναι καλυτερο,δεν τα ανοιξαμε απο σταση, αλλα παντα ρολαριστα μια φορα τα δινουμε με τριτη και πηγενανε μαζι αλλα μολις βαζω τεταρτη και ειδικα στις 7800-8200 το ts ανοιγε καλυτερα μετα πεσαμε στα φρενα.το κερασακι στην τουρτα ηταν οταν πηγεναμε με 80 και μου λεει να ανοιξουμε με δευτερα μηλαμε μετραγε καροτσες, το ts οταν μπει στο lift δεν παιζεται.στο ts εχω βαλει το τελικο της remus και τη φιλτροχοανη της blitz κατι ψιλα βοηθανε και αυτα.αλλη φορα θα τα ανοιξουμε και απο σταση πιστευω πως αν κανω σωστη αλλαγη απο 1 σε 2 θα μετραει παλι καροτσες.

Η ts είναι γρηγορότερη, γιατί το Octavia είναι βαρύ, όμως θα προσέξεις στο 0-100 γιατί αν δεν μείνεις στο όριο στροφών θα είναι δύσκολο την μαζέψεις. Επίσης με αυτό τον καιρό δεν είναι ότι καλύτερο το turbo.

pwpwpali
03-07-06, 20:41
ε ας παρει το lipton απο τον οδηγο του τς ο οδηγος του octavia να κρυοση λιγο το τουρμπακι του ετσι ειναι αλλοι τρωνε τα αγγουρια κ δροσιζοντε κ αλλοι ζοριζοντε question <για κανενα καρο δεν κανει καλο η ζεστη>

vision
01-08-06, 14:14
Αναφέρθηκε και πιο πριν αλλά σιγά σιγά ανεβάζει ποιότητα και η Skoda στα νέα μοντέλα της, που πάνε να χαρακτηριστούν ...ακριβά.
Με 26500 το νέο Octavia δεν είναι και φτηνό. Με 21000 έπαιρνες με τα ίδια σχεδόν άλογα το προηγούμενο μοντέλο με πλαστικούρες κτλ κτλ. που σημαίνει οτι έχει ανεβάσει ποιότητα σφαιρικά.
Θέμα σύγκρισης τώρα δεν τίθεται γιατί είναι τελείως διαφορετικά αυτοκίνητα.
Αν και γουστάρω τα Toyota μια και έχω, δεν μπορώ να πω πως δεν θα έπαιρνα το νέο "οικογενειακό" Octavia με τα 200ps. Το μόνο πρόβλημα είναι οτι καίει τα άντερά του.

Επίσης δεν υπάρχει περίπτωση να είναι πιο αξιόπιστο μηχανικά από ένα Toyota.
Ακόμα κι αν είναι γρηγορότερο, τι να το κάνω αν με αφήσει έστω και μια φορά στην Εθνική ή οπουδήποτε αλλού και να με βλέπουν όλοι να με κοροιδεύουν (πράγμα που κάνω πολλές φορές τώρα, όταν βλέπω διάφορα τελευταία μοντέλα άλλων εταιριών με ανοιχτή μηχανή και δεξιά...).

Τι να το κάνω όταν πιω και λίγο τσάι από ένα Skoda και μετά ο κάτοχός του πάει γραμμή για αλλαγή μπουζί, φλάτζες και ηλεκτρικά?
Προέχει η αξιοπιστία παρά τα πολλά άλογα.

menace
09-09-07, 03:28
γεια σας.συγνώμη για τα greeklish αλλά δεν έχω ελληνικά.λοιπόν...είχα ένα corolla vvt-i 2001 μοντέλο με μαυροκάπακο 1600 165 hp.το πούλησα και πήρα ένα rallye 1300 125 hp 8.300rpm κόφτη.το rallye το πήρα για λίγο 3 μήνες περίπου.(το rallye ήταν πιο γρήγορο από το toyota).μετά πήρα ένα octavia rs 180hp.διάβασα ότι λέτε για τα octavia και θα πω τα εξής.ότι έχει ο μανάβης φωνάζει!το octavia είναι μακράν καλήτερο από τα 3 γενικά!και στήσιμο,κ μοτέρ,κ πάτημα στον δρόμο.όσο για το μοτέρ της toyota...σε celica τουλάχιστον στην εθνική της ξεκόλαγα άνετα μαζί με 1 audi tt.οπότε μην συγκρίνεται turbo με ατμόσφαιρα.πολύ πιο δυνατό το octavia.όσο κ να μην σας αρέσει.κ εγώ το έβριζα πριν το πάρω...αλλά τώρα το βλέπω αλλιώς.από προβλήματα είναι να μην σου τύχει...εμένα δόξα το θεό είναι μια χαρά!το έχω 2 χρόνια.ηρεμίστε λοιπόν και αφήστε τις προκαταλύψεις περι toyota skoda.όλα καλά είναι.πιστεύω πως όλοι σας αν το είχατε στα χέρια σας μια βδομάδα...θα γουστάρατε (απο μέσα σας).για το octavia 5 rs??άστο το αμάξι είναι αλλού!φιλικά και πάντα με εκτίμηση στην toyota!

wastegate
09-09-07, 10:11
Ναι αλλα αμα πηγαιναν μαζι με κανα ταπερ κανεις δεν θα ελεγε τιποτα...
Μα και συ ραλι πηγες και πηρες μετα??
165 αλογα τα μαυροκαπακα δεν εβγαλαν ποτε στις μετατροπες οπως πιθανον να ξερεις!

2579
09-09-07, 11:25
παντος σε ενα ανοιγμα με rs 1800 στην εθνικη και με φουλ το αυτ/το πηγεναμε ισα και εκει που σιγα σιγα το πλησιαζα γιρω στα 190 μπηκε ο κοφτης τελικης δεν λεω οτι θα το περναγα οπως ημουν γεματος δλδ αλλα αδειο θα του τα εριχνα σιγουρα

pwpwpali
09-09-07, 12:42
ναι μωρε που να πατησουν τα τουοτα κατω?δεν στριβουν...παρτε γαλλικο παρτε γερμανικο στριφτε κ σεις απο την τουοτα γιατι τετοιους αναπηρους δεν γουσταρω...

RMS
09-09-07, 12:56
παιδια μην μασατε...το octavia με τα 193 το εχει παρει φιλος ,το δυναμομετρισε και του εβγαλε 155 αλογα στροφαλο!!!!.και το εχω ακουσει και απο αλλους.....εγω παντος εχω ανοιξει με octavia στην εθνικη και το εχω κερασει τσαι,αν δεν εκανε δεξια θα το ειχα περασει απο πανω....

dRiveR7
09-09-07, 13:00
παιδια μην μασατε...το octavia με τα 193 το εχει παρει φιλος ,το δυναμομετρισε και του εβγαλε 155 αλογα στροφαλο!!!!.και το εχω ακουσει και απο αλλους.....εγω παντος εχω ανοιξει με octavia στην εθνικη και το εχω κερασει τσαι,αν δεν εκανε δεξια θα το ειχα περασει απο πανω....

Άρα ας φυλάγονται και από 16αρια corolla οι octavia....τσαι και από εκεί....ε ρε τι θα ακούσουμε ακόμα....τα θέλετε και τα λέτε αυτά ρε σεις ή σας ξεφεύγουν??

RMS
09-09-07, 13:17
Άρα ας φυλάγονται και από 16αρια corolla οι octavia....τσαι και από εκεί....ε ρε τι θα ακούσουμε ακόμα....τα θέλετε και τα λέτε αυτά ρε σεις ή σας ξεφεύγουν??

εγω παντος δεν εχω δει γερμανικο αμαξι μαμα να δινει σε δυναμομετριση οσα αλογα λεει ο κατασκευαστης......πεθαμενα μοτερ ειναι που τους βαζουν turbo για να ξυπνισουν!! εχετε δει κανενα ατμοσφαιρικο μοτερ?

dRiveR7
09-09-07, 13:42
Ε τότε δεν τα ξέρεις καλά....δεν θα πάω μακριά, σε προηγούμενα μοντέλα κλπ...Δείτε τα νέα Tfsi... 185 δίνει...198 βγάζουν...240 δίνει στο cupra...238 βγάζει...
Όσο κολλημένοι και να είμαστε με την ΤΟΥΟΤΑ και γενικά τα ιαπωνικά, πρέπει να παραδεχτούμε και τις επιτυχίες των άλλων...μην είμαστε απόλυτοι...
Εξάλλου όσοι έχουν μπει σε 20V γερμανικό των 150-180-210-225-+++++ θα ξέρουν πως επιταχύνει...να μην πω για τους νέους Tfsi...
H TS μπορεί να κοντράρει ένα 20V των 180 και αυτό μόνο από στάση και αν...για να κοντραριστεί εν κινήσει πρέπει να στηθεί με 6000+...

wastegate
09-09-07, 13:46
γτο ιδιο και με τα ταπερ αλλα εκει κανεις δεν μιλαει...
Αυτα τα μοντελα καλο ειναι να το συγκριμουμε με αλλα τουρμπατα τις κατηγοριας τους...

sotosgh
09-09-07, 16:02
Παρ'ολο που έχω ΤΗΝ ΑΕ 101 1,6 λόγω νέου μέλους οικογενείας κοίταζα για κάτι άλλο οικογενειακό πιο μεγάλο απο την ΑΕ101 και περισότερο γκάζι λόγω ταξιδίων που κάνω.
Πήγα λοιπόν και εγω για το SKODA OCTAVIA 5 RS δεν λέω χαρτί το αυτοκίνητο και η προσφορά που κάνει 25% προκαταβολή και υπολοιπο άτοκο είναι πολύ δελεαστική πρόταση, αλλά ρε παιδιά απο τις 1800 στροφες
να μπαίνει η τουρμπίνα πολύ γρήγορα που αυτό συνεπάγετε και πολύ κατανάλωση.
Αυτό το λέω και το κοιτάζω λόγω ταξιδίων που κανω.
Και ένα σημείο μελανό κατ'εμέ αυτό το σηματάκι της SKODA να μην είχε θα ήταν χαρτί το αμάξι.
Και ένα τελευταίο. Αστέρι η TS αλλά για μας τους οικογενειάρχες " μικρή για πορπαγκάζ. Και το λέω γι'αυτό γιατί στην οικογένεια υπάρχει και μια Ε 12.

dRiveR7
09-09-07, 17:08
Πάρτην RS και βάλε ένα αστέρι της MERCEDES να σου φύγει η μανία...ρε σοβαρολογείτε? Με το σήμα παίρνεις αμάξι? Η παίρνεις γκάζια και καις και βενζίνη ή παίρνεις πατίνι και τσουλάς ανέξοδα...! Διάλεγεις...

spyros_45
09-09-07, 17:49
Ρε οδηγέ7 χαλάρωσε λίγο...οι σεατάκιδες και οι σκοντάκιδες αν δεν είχαν τον όμιλο vag να τους βάλει κάτω απ την ομπρέλα του, θσ κυκλοφορούσαν ακόμα με τα τεχνολογικά επιτεύγματα των 1600 κυβικών και 75 ίππων, τύπου σεατ τολεντο δεκαετίας 90. Ε μην, την βλέπουν λοιπόν ξαφνικά. όσο έχω στο μυαλό μου τα felicia και κάτι άλλα απίθανα κουτιά που αντί για μοτέρ φορούσαν καμινέτα, μουέρχεται να ξερνάω απο τα γέλια. Να είσαι σίγουρος λοιπόν πως όλοι αυτοί αν δεν ήταν στην επίβλεψη του ομίλου vag με ένα γιαπωνέζικο θα κυκλοφορούσαν τώρα κατα πάσα πιθανότατα, θα είχαν όμως το κεφάλι ψηλά!

dRiveR7
09-09-07, 18:06
Είδες λοιπόν που κοιτάτε τη φιγούρα και τη μόστρα μόνο? Και τι σε νοιάζει εσένα αν τους έχει αγοράσει ο χ,ψ,ζ όμιλος? Έχουν ποιοτικά και καλά αμάξια? Υπερτερούν σε πολλούς τομείς των ιαπωνικών...?? Παραδεχτείτε το επιτέλους....Και μη με πείτε φιλογερμανό κλπ που έχω ακούσει κατά καιρούς...Εγώ ήμουν αυτός που πρότεινα στον πατέρα μου και σε λίγους μήνες παίρνει ξανά corolla! Αλλά όχι για το σήμα, ή ότι είναι παντού καλύτερο αμάξι από τα αντίστοιχα jetta, passat, mondeo, octavia που κοίταζε, αλλά για λόγους ουσιαστικούς που είναι εξατομικευμένοι πάνω του. Αν ήθελε το πιο γρήγορο θα έπαιρνε octavia RS, αν ήθελε γρήγορο και πολυτελές passat tfsi, αν ήθελε τεχνολογία νέα και επιβλητικό αμάξωμα mondeo, αν ήθελε και το γκαζάκι του και σχετική οικονομία jetta. Αλλά αυτός ήθελε να κινείται με μια α αξιοπρεπή δύναμη, απλά αποδεκτή των 1.6 λίτρων, να είναι ασφαλές το αμάξι και να μη χρειαστεί να του βάλει κάτι εκτός των service και πράγματα που θα θελήσει ο ίδιος. Δηλαδή καταλήγουμε πάλι πως μας έχει μείνει να παλεύουμε με ατμοσφαιρικά μοτέρ, να έχουμε ποιότητα και αξιοπιστία. Στα άλλα υστερούμε...και ας έχουμε καλύτερο σήμα!!

pwpwpali
09-09-07, 18:56
Ρε οδηγέ7 χαλάρωσε λίγο...οι σεατάκιδες και οι σκοντάκιδες αν δεν είχαν τον όμιλο vag να τους βάλει κάτω απ την ομπρέλα του, θσ κυκλοφορούσαν ακόμα με τα τεχνολογικά επιτεύγματα των 1600 κυβικών και 75 ίππων, τύπου σεατ τολεντο δεκαετίας 90. Ε μην, την βλέπουν λοιπόν ξαφνικά. όσο έχω στο μυαλό μου τα felicia και κάτι άλλα απίθανα κουτιά που αντί για μοτέρ φορούσαν καμινέτα, μουέρχεται να ξερνάω απο τα γέλια. Να είσαι σίγουρος λοιπόν πως όλοι αυτοί αν δεν ήταν στην επίβλεψη του ομίλου vag με ένα γιαπωνέζικο θα κυκλοφορούσαν τώρα κατα πάσα πιθανότατα, θα είχαν όμως το κεφάλι ψηλά!

αν δεν ηταν θα χαν βαλει λουκετο.......
τωρα ομως ειναι....
κ σε πολλους τομεις ειναι καλυτερα ακομα κ απο τα golf το leon octavia και πενρεις κ ρεστα για βενζινες....γιατι το golf εχει το ονομα κ δεν χρειαζεται το παραπανω το leon octavia δεν το χει γι αυτο εχει κ το παραπανω....

wastegate
09-09-07, 19:01
spyros_45 τα κακολογεις ρε ειχαν και system porche καποτε...!!

dRiveR7 δεν θυμαμαι να σε ειχα πει φιλογερμανο...
Αλλα μιας και το ανεφερες ρε φιλογερμανε με κρυφο ισπανικα αισθηματα τα αμαξια αυτα εχουν τα β ή γ διαλογης ανταλακτικα του ομιλου...
Οι ποιο πολυ θελουν ενα αμαξι να μην χαλαει...

dRiveR7
09-09-07, 19:19
Κι όμως...αν και θεωρούμε πως σαν οι "μικρές" του ομίλου θα έχουν προβλήματα, συμβαίνει ακριβώς το αντίθετο...τα VW έχουν του κόσμου τα προβλήματα (πάσης φύσεως), ενώ τα skoda - seat πολύ λιγότερα και όσα υπάρχουν είναι ηλεκτολογικά-ηλεκτρονικά. Εγώ ξέρω περιπτώσεις με octavia που έχουν 100000+ χιλιόμετρα σε δρόμους αγροτικούς, χωματόδρομους αλλά και εθνική τελικιασμένα Θεσ/νίκη - Αθήνα πολλές φορές και να μην έχουν κάνει κιχ....όχι μόνο μηχανικά αλλά να μην υπάρχει καν υποψία τριγμών....
Εμένα δε μ ενοχλεί να λέμε δε θέλω γερμανικό γιατί ο ιάπωνας μου δίνει αξιοπιστία, μ 'αρέσει η ατμόσφαιρα, η ιαπωνική σχεδιαση...οτιδήποτε...αλλά ότι δε μ'αρέσει το σηματάκι...δεν έχει κύρος...βγάζει αντί για 193 άλογα 155, τα θεωρώ αστεία επιχειρήματα....
Τέλος πάντων...εγώ παραδέχτηκα πως έχουμε αξιοπιστία και άλλα θετικά...δε μπορούμε να παραδεχτούμε πως και οι γερμανοί υπερτερούν σε δύο τρία πράγματα αυτή τη στιγμή...??

john2121
09-09-07, 20:38
Κι όμως...αν και θεωρούμε πως σαν οι "μικρές" του ομίλου θα έχουν προβλήματα, συμβαίνει ακριβώς το αντίθετο...τα VW έχουν του κόσμου τα προβλήματα (πάσης φύσεως), ενώ τα skoda - seat πολύ λιγότερα και όσα υπάρχουν είναι ηλεκτολογικά-ηλεκτρονικά. Εγώ ξέρω περιπτώσεις με octavia που έχουν 100000+ χιλιόμετρα σε δρόμους αγροτικούς, χωματόδρομους αλλά και εθνική τελικιασμένα Θεσ/νίκη - Αθήνα πολλές φορές και να μην έχουν κάνει κιχ....όχι μόνο μηχανικά αλλά να μην υπάρχει καν υποψία τριγμών....
Εμένα δε μ ενοχλεί να λέμε δε θέλω γερμανικό γιατί ο ιάπωνας μου δίνει αξιοπιστία, μ 'αρέσει η ατμόσφαιρα, η ιαπωνική σχεδιαση...οτιδήποτε...αλλά ότι δε μ'αρέσει το σηματάκι...δεν έχει κύρος...βγάζει αντί για 193 άλογα 155, τα θεωρώ αστεία επιχειρήματα....
Τέλος πάντων...εγώ παραδέχτηκα πως έχουμε αξιοπιστία και άλλα θετικά...δε μπορούμε να παραδεχτούμε πως και οι γερμανοί υπερτερούν σε δύο τρία πράγματα αυτή τη στιγμή...??

Ναι αλλά καλό θα ήταν να κρίνουμε αμάξια στην ίδια κατηγορία και όχι μόνο αμάξια άλλης κατηγορίας με μονό κριτήριο τον κατασκευαστή πχ 1600 με 18Τ ή ακόμα χειρότερα 20ΤFSI γιατί είναι άδικο. Εξάλλου η αρχική σύγκριση (ΤS εναντίον GT) είναι αρκετά δίκαιη όσον αναφορά τα άλογα (αν και το ένα είναι hatchback και το άλλο σεντάν).

spyros_45
10-09-07, 13:40
Ρε οδηγέ7 για να μην παρεξηγούμαι σε αυτά που λέω θέλω να διευκρινήσω κάτι. Εγώ απο παλιά έχω πεί οτι βγάζω το καπέλο στους γερμανούς, γιατί μπορεί οι γιαπωνέζοι να φτιάχνουν αξιόπιστα αμάξια, αλλά οι γερμανοί ξέρουν να φτιάχνουν αμάξια. Τέλος πάντων είναι σχολή "Η γερμανική" σχολή, μεγάλη και τρανή. Το ίδιο γουστάρω και την Ιταλική σχολή. Έχουν και αυτοί την φιλοσοφία τους, όπως ακόμα και οι Γάλλοι και οι κορεάτες. Φυσικά και οι απόλυτοι, πανάκριβοι και σοβαροί Σουηδοί. Έχουν τα θετικά τους όλοι όπως βέβαια και τα αρνητικά τους. Είναι όμως αυτοκινητοβιομηχανίες με τεχνογνωσία δική τους. Ειδικά οι γερμανοί έφτιαξαν το πρώτο μοτέρ παγκοσμίως. Για τους Τσέχους και τους Ισπανούς τι να πείς τώρα ρε συ. Αυτοκινητοβιομηχανίες που κρέμμονται απο τις μπάλες των άλλων είναι. Δεν μου λένε κάτι, γιατί πολυ απλά δεν έχουν να προσφέρουν κάτι στην αυτοκίνηση ιστορικά. Είναι προσωπική μου γνώμη και βάση αυτού εγώ ποτέ δεν θα αγόραζα Σκόντα στην προκειμένη περίπτωση.

dRiveR7
10-09-07, 14:11
Καταρχάς είμαι dRiveR7...:D
Εγώ δεν μπορώ να διαφωνήσω σε αυτά που λες περί ιστοριών ή φιλοσοφιών των αυτοκινηστικών σχολών, γιατί θα ήμουν πολύ λάθος. Όμως είναι εμφανές πως οι ισπανοί-τσέχοι έχουν φτάσει ή και ξεπεράσει (έστω και με τη συμβολή των γερμανών), σε κάποιους τομείς ιάπωνες, ιταλούς, σουηδούς, ακόμα και τους ίδιους τους γερμανούς που τους δημιούργησαν στην ουσία.
Λοιπόν, αναφέροντας κ εσύ τα περί ιστορίας, σχολών κλπ...γίνεται φανερό πως για λόγους ψυχολογικούς, ιστορίας και ιματζ δε θα αγόραζες skoda ή seat και όχι για το ότι δεν είναι πλέον καλά αμάξια....

spyros_45
10-09-07, 14:33
Καταρχάς είμαι dRiveR7...:D
Εγώ δεν μπορώ να διαφωνήσω σε αυτά που λες περί ιστοριών ή φιλοσοφιών των αυτοκινηστικών σχολών, γιατί θα ήμουν πολύ λάθος. Όμως είναι εμφανές πως οι ισπανοί-τσέχοι έχουν φτάσει ή και ξεπεράσει (έστω και με τη συμβολή των γερμανών), σε κάποιους τομείς ιάπωνες, ιταλούς, σουηδούς, ακόμα και τους ίδιους τους γερμανούς που τους δημιούργησαν στην ουσία.
Λοιπόν, αναφέροντας κ εσύ τα περί ιστορίας, σχολών κλπ...γίνεται φανερό πως για λόγους ψυχολογικούς, ιστορίας και ιματζ δε θα αγόραζες skoda ή seat και όχι για το ότι δεν είναι πλέον καλά αμάξια....

Ντράιβερ7 είσαι ανεκδιήγητος, ιερόσυλος, υβριστής, επίσης βαριέμαι να αλλάζω το πληκτρολόγιο στα αγγλικά.

dRiveR7
10-09-07, 14:42
Γιατί ρε φίλε? Επειδή είσαι εσύ κολλημένος? Δεν είναι καλύτερο ποιοτικά ένα scoda από ένα fiat? Σε πολλές περιπτώσεις από ένα ιαπωνικό? Δεν είναι πιο καλοστημένο ένα seat από ένα toyota...?? Είναι πιο μοντέρνα σχεδιαστικά τα seat από τα volvo? Βγάζουν λιγότερα προβλήματα τα seat-skoda από τα VW?
Αν ο ανεκδιήγητος, ιερόσυλος, υβριστής είναι αυτός που λέει την αλήθεια και δεν έχει κολλήματα....τότε ναι είμαι!

Nikos
10-09-07, 14:53
:loud Ρε παιδιά,χαλαρώστε λίγο.

spyros_45
10-09-07, 14:55
Έγινε οδηγέ, άστο γιατί είμαστε εκτός.

dRiveR7
10-09-07, 14:55
Χαλαροί είμαστε...
Εντάξει Σπύρο..άστο γιατί δε βγαίνει άκρη...ο καθένας έχει την άποψή του. Εγώ νομίζω πως έχω δίκιο και δίνω επιχειρήματα και εσύ νομίζεις το ίδιο...

toyota mania
10-09-07, 17:45
Η VW ετοιμαζεται να δωσει τον ΜΠΟΥΛΟ στην SEAT γιατι την βαζει μεσα κατα αρκετες εκατονταδες ευρω καθε χρονο.Επειδη τα παιρνουν καποιοι στην Ελλαδα, τα παιρνουν και εξω νομιζεται.Εχω καποια λιστα απο εταιρειες, που στην παρουσα στιγμη εαν παιρνανε τον μπουλο και κλεινανε, δεν θα εχανε τιποτα η παγκοσμια αυτοκινηση.Εταιρειες που δανιζονται τεχνολογια ετοιμη και ζουν εις βαρος καποιον αλλον σε καποια GROUP.
SEAT, SKODA, CITROEN, LANCIA, ΟΛΗ Η ΑΓΓΛΙΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΓΟΡΑΣΜΕΝΗ, ΑΛΛΑ ΚΑΙ Η ΣΟΥΗΔΙΑ ΕΠΙΣΗΣ.
Η σηζητηση συνεχιζεται.

pwpwpali
10-09-07, 19:00
γιατι εχεις την εντυπωση οτι η τουοτα θα ταν σε καλυτερη κατασταση αν πουλαγε μονο ευρωπη?

toyota mania
10-09-07, 22:10
γιατι εχεις την εντυπωση οτι η τουοτα θα ταν σε καλυτερη κατασταση αν πουλαγε μονο ευρωπη?Αυτη ειναι η μαγκια, οτι δεν πουλαει μονο Ευρωπη.Για να πω την αληθεια την εχει γραμμενη.Αποτελει ενα μικρο ποσοστο επι των πωλησεων τις.Ομως χρεαζεται μεγαλη μαγκια. Xρειαζεται να εισαι μακραν, η καλυτερη εταιρεια στον κοσμο, για να πουλας αυτοκινητα στους πλανηταρχες (ΤΟΥΟΤΑ LEXUS LS 600) αλλα και στους ταλιμπαν HILUX,(αξεχαστες οι εικονες με τα hilux, με καμοια 500 στην καροτσα) LAND CRUISER.Να πουλας απο Ρωσια μεχρι Αυστραλια και απο Ταιβαν μεχρι Περου.Ανταρκτικη, με LAND CRUISER με ερπυστριες κ.α Ακομα και εαν κατοικηθουν οι γειτονικοι πλανητες παλι ΤΟΥΟΤΑ θα εχουν.

DaveMustaine13
10-09-07, 23:07
Η Σουηδια ειναι η μονη χωρα που μπορει να φτασει σε αξιοπιστια την Ιαπωνια ! Οσο για τα αλλα θα συμφωνησω σε ολα με τον toyota_mania εκτος του οτι η toyota εχει γραμμενη την Ευρωπη ! Η κυριως αγορα της toyota ειναι η Ευρωπη!

Edessaios
10-09-07, 23:33
Ε όχι και η αγορά της Ευρώπης είναι η κυρίως αγορά της ΤΟΥΟΤΑ!!!!
Ακριβώς όπως είπε ο Ηρακλής είναι ένα μικρό μερίδιο στο σύνολο των παγκοσμίων πωλήσεών της.Το οτι έχει σχεδιάσει και βγάλει κάποια μοντέλα εδώ στην Ευρώπη αυτό δεν σημαίνει οτι είναι και η κυρίως αγορά.....Απλώς έχει βάλει στόχο να αυξήσει το μερίδιο της στην Ευρώπη γι'αυτό και έφτιαξε τα εργοστάσια εδώ,γιατί την έσκιζαν στους δασμούς όταν έρχονταν τα αυτοκίνητα από Ιαπωνία και φυσικά πουλώντας τα πιο ακριβά αυτός ο στόχος δεν μπορούσε να επιτευχθεί.

DaveMustaine13
10-09-07, 23:45
Απο την στιγμη που οι πωλησεις πηγαινουν τοσο καλα εδω νομιζω πως θεωρειται βασικη αγορα!Και επειδη πηγαινει τοσο καλα γι'αυτο και δεν βγαζει πολλους κινητηρες οπως π.χ η VW ! Η VW ετσι προσπαθει να επεκταθει με fsi , tsi , tfsi και μαλλον τα καταφερνει !

pwpwpali
10-09-07, 23:47
ναι γραμμενη την εχει γι αυτο ανοιξε εργοστασια κ κανει ευρωπαικους σχεδιασμους κ 1002 για την ευρωπη...
ενοειτε πως σε ολες τις ηπειρους μια τετοια εταιρια θελει να αναιβει ακομα πιο πανω απ οσο ειναι κ στην 1η θεση ακομα να παει παντου παντα θα βλεπει για πιο ψηλα...

pwpwpali
10-09-07, 23:47
Ε όχι και η αγορά της Ευρώπης είναι η κυρίως αγορά της ΤΟΥΟΤΑ!!!!
Ακριβώς όπως είπε ο Ηρακλής είναι ένα μικρό μερίδιο στο σύνολο των παγκοσμίων πωλήσεών της.Το οτι έχει σχεδιάσει και βγάλει κάποια μοντέλα εδώ στην Ευρώπη αυτό δεν σημαίνει οτι είναι και η κυρίως αγορά.....Απλώς έχει βάλει στόχο να αυξήσει το μερίδιο της στην Ευρώπη γι'αυτό και έφτιαξε τα εργοστάσια εδώ,γιατί την έσκιζαν στους δασμούς όταν έρχονταν τα αυτοκίνητα από Ιαπωνία και φυσικά πουλώντας τα πιο ακριβά αυτός ο στόχος δεν μπορούσε να επιτευχθεί.

+1 δεν προλαβα να το δω

trelokomio
09-02-08, 01:51
καποιος ειπε δεν θυμαμαι ποιος οτι εχει οδηγησει το octavia rs με τα 210ps και οτι ειναι πολυ γρηγορο.παντως με ενα φιλο μου που εχει type r που υποτιθεται οτι εχει και 10 ps λιγοτερο οσες φορες πετυχαμε τετοια στο δρομο καναμε χαβαλε.

wastegate
09-02-08, 08:24
Λογικο ειναι να του φανει γρηγορο αν ειχε κανα αμαξι με 115 αλογα..

dRiveR7
09-02-08, 10:11
Για το RS abt το παλιό με τα 210 μιλάς? Ή το καινούριο RS με 200, που τελικά δυναμομετρείται 210? Όποιο και να λες το ταπερ δεν έχει ελπίδα εν κινήσει. Από στάση ναι το δέχομαι πως μπορέι να είναι έστω και λίγο μπροστά. Σκέψου πως από 1500-4000 στροφές το ταπερ έχει δεν έχει 15-16 κιλά ροπής και τα RS έχουν στο ίδιο διάστημα σταθερή 28 κιλά. Επίσης όταν το ταπερ φτάνει κοντά στα μέγιστα στις 7-8000 στροφές με 200 άλογα και 20 κιλά το άλλο έχει είσης 200 άλογα και 22-23 κιλα.
Άρα δύσκολα να κάνατε χαβαλέ με το RS...μάλλον αυτός έκανε με εσάς κ δεν άνοιγε...

COROLLA TS COMPRESSOR
09-02-08, 11:19
ανοιξαν 2 φιλαρακια απο 2ρες mexri τελειωμα 3τις
(corolla λιγο πριν το λιφτ )αποτελεσμα corolla + 2 μπροστα

dRiveR7
09-02-08, 11:37
Ποιό με ποιό άνοιξε?

COROLLA TS COMPRESSOR
09-02-08, 11:46
corolla vs octavia gt

dRiveR7
09-02-08, 12:09
Α οκ πάω πάσο...νόμισα TS με RS, που το RS είναι χαλαρά μπροστά, ειδικά το καινούριο...Το GT ναι είναι λίγο πίσω από TS.
Το GT υπόψην πως είναι 170 άλογα max, και όχι 193 που λέει η skoda. Έχει ελληνικό πρόγραμμα, λόγω του οποίου υπάρχουν έντονες αντιδράσεις από πολλούς κατόχους GT, πως δεν αποδίδει όσα υπόσχεται!

pwpwpali
09-02-08, 16:22
Α οκ πάω πάσο...νόμισα TS με RS, που το RS είναι χαλαρά μπροστά, ειδικά το καινούριο...Το GT ναι είναι λίγο πίσω από TS.
Το GT υπόψην πως είναι 170 άλογα max, και όχι 193 που λέει η skoda. Έχει ελληνικό πρόγραμμα, λόγω του οποίου υπάρχουν έντονες αντιδράσεις από πολλούς κατόχους GT, πως δεν αποδίδει όσα υπόσχεται!

το gt<OCTAVIA> παει...... με το 207 gt μου..... μην σου πω ειμαι μπρωστα<δηλαδη το περναω ισως>...αντιθετα απο τα 20vt 180αρια leon SEAT <που ναι μπρωστα μου λιγο...>

DJKEY
09-02-08, 16:47
το gt παρει με το 207 gt μου μην σου πω ειμαι μπρωστα...αντιθετα απο τα 20vt 180αρια leon που ναι μπρωστα λιγο...

δεν ξερω για τους αλλους...παντως εγω δεν καταλαβα τι θες να πεις :p lol

pwpwpali
09-02-08, 18:55
τωρα οκ?βγαζεις?

DJKEY
09-02-08, 19:00
τωρα οκ?βγαζεις?

zzzzzzzuperrrr!!! ;)

dRiveR7
09-02-08, 19:11
το gt<OCTAVIA> παει...... με το 207 gt μου..... μην σου πω ειμαι μπρωστα<δηλαδη το περναω ισως>...αντιθετα απο τα 20vt 180αρια leon SEAT <που ναι μπρωστα μου λιγο...>

Έτσι ακριβώς είναι...την έχουν πατήσει με το ελληνικό πρόγραμμα οι skodakηδες!

madvinegar
09-02-08, 19:13
pwpwpali εχεις το 207 gt? Καλο?

pwpwpali
09-02-08, 19:52
pwpwpali εχεις το 207 gt? Καλο?

ναι εχω αλλα αναλογα τι θες και γιατι....
δεν ειναι κανα γρηγορο ετσι...απλα τσουλαει καπως...δυσκολα καθεται μπρωστα σε κοντρα με σαξοραλο πρωτο σταδιο στα 135 αλογα...<απο σταση>
αλλα η συγκριση με σαχοραλο κ 207 σταματαει εκει ευτιχως μετα απο κει κ περα δεν εχει καμια σχεση με αυτα :) χωροι ανεση ποιοτητα ασφαλεια
το esp μου σπαει ωρες ωρες τα νευρα...αν και ειναι αρκετα καλοφτιαγμενο το προγραμματου.... <υπαρχη προγραμματακι που το βγαζει ομως κ :)>
τεσπα επειδη το χασαμε παλι οτι θελεις στειλε πμ. :)

Corollaxli
09-02-08, 23:19
Συγκριτικα το Octavia Gt με το TS πιστευω πως ενω παιζουν στα ιδια αλογα το GT ειναι λιγο μπροστα λογω τουρμπο.Και το τουρμπο του Octavia ανοιγει στις 1500 και κραταει ολη τη δυναμη μεχρι τον κοφτη(παντα μιλαμε για το μαμα).Τωρα το 207 GT δεν ξερω τι αλογα βγαζει και αν ειναι μπροστα απο το Octavia...

DJKEY
10-02-08, 00:18
παντως εγω ενα 207 gt ανοιγματα με πρωτες απο εξοδο παπαγου στην κατεχακη και ανοιγμα μεχρι δικα μου 190 ημουν μπροστα μιαμιση με 2 καροτσες χαλαρα.

dRiveR7
10-02-08, 11:56
Συγκριτικα το Octavia Gt με το TS πιστευω πως ενω παιζουν στα ιδια αλογα το GT ειναι λιγο μπροστα λογω τουρμπο.Και το τουρμπο του Octavia ανοιγει στις 1500 και κραταει ολη τη δυναμη μεχρι τον κοφτη(παντα μιλαμε για το μαμα).Τωρα το 207 GT δεν ξερω τι αλογα βγαζει και αν ειναι μπροστα απο το Octavia...

Κυριάκο, το GT μην το υπολογίζεις 193 άλογα. 165-175 βγάζει. Έχει πολύ ήπιο πρόγραμμα και έχουν φάει ξενέρα οι περισσότεροι κάτοχοι που το πήραν μόνο για γκάζια. Η TS είναι μπροστά από στάση και στις ρεπρίζ το GT, αλλά όχι με τη διαφορά που θα φανταζόμασταν λόγω turbo.
Το 207 GT έχει 150 θεωρητικά, αλλά είναι γύρω στα 160 δυναμομετρημένα, οπότε παίζει κάπου μαζί με το GT, λίγο μπρόστα-λίγο πίσω ανάλογα.

ppschrs
10-02-08, 17:52
Ρε Θανάση που τα ξέρεις εσύ όλα αυτά?Πολύ παρεξηγημένο το έχεις το αμάξι μας.Εγώ να σου πω από προσωπική εμπειρία πως όταν είμαι μέσα στο λιφτ για να σταθεί δίπλα μου ένα αμάξι θα πρέπει να είναι πάνω από 225 άλογα.Ολα αυτά λοιπόν είναι στη θεωρία και από συγκριτικά από διάφορα περιοδικά που το δουλεύουν χαμηλά.Μάλλον πρέπει να σε κάνω μερικές βόλτες μήπως αλλάξεις γνώμη.χεχεχε

dRiveR7
10-02-08, 18:30
Ρε Θανάση που τα ξέρεις εσύ όλα αυτά?Πολύ παρεξηγημένο το έχεις το αμάξι μας.Εγώ να σου πω από προσωπική εμπειρία πως όταν είμαι μέσα στο λιφτ για να σταθεί δίπλα μου ένα αμάξι θα πρέπει να είναι πάνω από 225 άλογα.Ολα αυτά λοιπόν είναι στη θεωρία και από συγκριτικά από διάφορα περιοδικά που το δουλεύουν χαμηλά.Μάλλον πρέπει να σε κάνω μερικές βόλτες μήπως αλλάξεις γνώμη.χεχεχε

Όχι ρε συ..πως κατάλαβες πως το έχω παρεξηγημένο? Ίσα ίσα λέω πως είναι μπροστά από GT. Μια χαρά γρήγορο είναι το TS, απλά δεν είναι γρηγορότερο από τα άλλα της κατηγορίας....
Τώρα όσον αφορά τα 225 άλογα που λες...Θες να πεις πως είσαι παντού και πάντα μπροστά από typer ή golft GTi και όλα τα tfsi? Εδώ η TS είναι πίσω από 20VT με 180 άλογα θα περνάει και άνετα μάλιστα 2.0 tfsi με 200?

ppschrs
10-02-08, 21:21
Δεν είπα παντού και πάντα.Είπα πως αν είμαι μέσα στο λιφτ για να μου φύγει κάποιος πρέπει να έχει πάνω από 225 άλογα.Πρόσφατο παράδειγμα ένα megane με τα 225.Απλά εγώ στα 160 ανοίγω με 4η ενώ αυτό άνοιγε αναγκαστηκά με 5η.Το αποτέλσμα ήταν στο τέλος να αναγκαστεί να κάνει στην άκρη...Γιατί είχα φτάσει στους 20 πόντους...

ppschrs
10-02-08, 21:26
Το TFSI με τα 200 επειδή το έχει ενας φίλος ανοίγουμε συνέχεια από τα 80 μέχρι τα 200.μέχρι τα 185 που κάνω αλλαγή 4η-5η πηγαίνουμε ακριβώς μαζί.Επειδή μέχρι εκεί εγώ είμαι συνέχεια με μια ταχύτητα κάτω.Οταν ομως βάλω 5η βγάζω τα κυάλια.Αυτό ακριβώς γινόταν.Τώρα που το έχει 260 άλογα μέχρι εκείνη τη στιγμή είναι μισό αμάξι μπροστά και μετά διπλά κυάλια.

DJKEY
10-02-08, 21:53
Είπα πως αν είμαι μέσα στο λιφτ για να μου φύγει κάποιος πρέπει να έχει πάνω από 225 άλογα.

+100!

εδω θα συμφωνησω καθετως και οριζοντιως. οποιος εχει οδηγησει TS καταλαβαινει ακριβως τι λεει ο ppschrs ;)

pwpwpali
11-02-08, 00:49
παντως εγω ενα 207 gt ανοιγματα με πρωτες απο εξοδο παπαγου στην κατεχακη και ανοιγμα μεχρι δικα μου 190 ημουν μπροστα μιαμιση με 2 καροτσες χαλαρα.

το χαλαρα που το βλεπεις? εισαι τα ιδια κιλα μην εισαι κ λιγοτερα... κ εχει μονο ροπη παραπανω απο σενα κ μετα τιης 5000 φουσκωνει....δεν παει...
αν ειναι μονο 2 καροτσες με απογοητευεις...πιστευω παει αρκετα καλυτερα η τς σε τετοιο ανοιγμα

COROLLA TS COMPRESSOR
11-02-08, 05:34
παλικαρια δεν ξςρω τι λετε
εγω ανοιξα με ενα 207 GT μετα τα διοδια στην ελευσινα απο 2ρες μεχρι 4ατες
η διαφορα ηταν 4 :car και ανοιγε........

Ayrton
11-02-08, 07:58
Όχι ρε συ..πως κατάλαβες πως το έχω παρεξηγημένο? Ίσα ίσα λέω πως είναι μπροστά από GT. Μια χαρά γρήγορο είναι το TS, απλά δεν είναι γρηγορότερο από τα άλλα της κατηγορίας....
Τώρα όσον αφορά τα 225 άλογα που λες...Θες να πεις πως είσαι παντού και πάντα μπροστά από typer ή golft GTi και όλα τα tfsi? Εδώ η TS είναι πίσω από 20VT με 180 άλογα θα περνάει και άνετα μάλιστα 2.0 tfsi με 200?

Από 20VT το βλέπω λίγο χλωμό...... (για το leon δεν λές?)

kosmas
11-02-08, 09:45
Από 20VT το βλέπω λίγο χλωμό...... (για το leon δεν λές?)

Ta 20vt με τα 180 είναι πολύ πίσω από μαμά TS.
Και όπως λέει και ο φίλος παραπάνω, όταν είσαι στο lift πηγαίνεις μαζί με type-r και golf gti

Ayrton
11-02-08, 09:52
Ετσι...... για το Leon δεν το συζητάμε..... πρέπει να είναι πολύ πίσω..... εδώ εγώ είμαι στην φάση που λέτε.... μέχρι και την 4η μου... είμαι κολλημένος μαζί του...... μόλις βάλω 5η... με χαιρετάει.... θέλω κυάλια!

Οπότε... η TS δεν πρέπει να το συζητάει καν μαζί του!

2579
11-02-08, 22:34
αν θελετε και την δικη μου γνωμη αν στηναμε το ενα διπλα στο αλλο για να δουμε πιο ειναι πιο γρηγορο μαλλον θα ηταν θεμα οδηγου παρα αυτ/του πανω κατω και τα 2 πιανουν τα 0...100 σε 7,6 και ιδια τελικη οποτε δυσκολα να πει καποιος ξεκαθαρα οτι το ενα η το αλλο υπερεχη .
το μονο σιγουρο ειναι οτι και τα 2 ειναι πιο αργα απο 20ν ως τα 120.

Χρηστος
11-02-08, 22:54
αν θελετε και την δικη μου γνωμη αν στηναμε το ενα διπλα στο αλλο για να δουμε πιο ειναι πιο γρηγορο μαλλον θα ηταν θεμα οδηγου παρα αυτ/του πανω κατω και τα 2 πιανουν τα 0...100 σε 7,6 και ιδια τελικη οποτε δυσκολα να πει καποιος ξεκαθαρα οτι το ενα η το αλλο υπερεχη .
το μονο σιγουρο ειναι οτι και τα 2 ειναι πιο αργα απο 20ν ως τα 120.


λεω και εγω δεν θα το πει!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Corollaxli
11-02-08, 23:02
.
το μονο σιγουρο ειναι οτι και τα 2 ειναι πιο αργα απο 20ν ως τα 120.

Οχι ρε φιλε μην τα ισοπεδωνουμε και ολα πια...Μιλοντας για μαματο 20ν παντα.Το 20ν βγαζει καμια 150αρα αλογα?Και ειναι στια ιδια με αμαξι 200 αλογων(TS) και με αμαξι γυρω στα 175-180 τουρμπο(Octavia)???

Χρηστος
11-02-08, 23:11
Οχι ρε φιλε μην τα ισοπεδωνουμε και ολα πια...Μιλοντας για μαματο 20ν παντα.Το 20ν βγαζει καμια 150αρα αλογα?Και ειναι στια ιδια με αμαξι 200 αλογων(TS) και με αμαξι γυρω στα 175-180 τουρμπο(Octavia)???


και εμεις το ιδιο λεγαμε ειναι δυνατον και ομως.........

Corollaxli
11-02-08, 23:13
και εμεις το ιδιο λεγαμε ειναι δυνατον και ομως.........

Tι?Παιζει κατι τετοιο???Εχει γινει???

wastegate
11-02-08, 23:22
Χρηστο απο ρολαριστα και εκτος λιφτ το τσ??

Χρηστος
11-02-08, 23:27
Χρηστο απο ρολαριστα και εκτος λιφτ το τσ??


οχι ρε βασιλη απο σταση και περιπου 600 μετρα μετα μαζευε την διαφορα των δυο καρων

Corollaxli
11-02-08, 23:30
Γιατι εγω ακομα δυσκολευομαι να το πιστευω...Το 20ν παιζει στα ισια της TS?Εστω και μεχρι τα 120...απο εκκινησεις το TS θα φυγει αρκετα μπροστα...απο ρολαριστες δεν το συζηταμε μιλαμε για αλλες ροπες αλλη δυναμη

Χρηστος
11-02-08, 23:35
Γιατι εγω ακομα δυσκολευομαι να το πιστευω...Το 20ν παιζει στα ισια της TS?Εστω και μεχρι τα 120...απο εκκινησεις το TS θα φυγει αρκετα μπροστα...απο ρολαριστες δεν το συζηταμε μιλαμε για αλλες ροπες αλλη δυναμη



και εγω δυσκολευομαι ακομα να το πιστεψω αλλα παιζουν πολλα ρολο σε μια κοντρα οποτε ειναι δυσκολο να βγαλεις ασφαλη συμπερασματα αλλα για την ιστορια υπαρχουν βιντεακια που αν ψαξεις και τα βρεις,θα δεις τι παιζει

Corollaxli
11-02-08, 23:47
και εγω δυσκολευομαι ακομα να το πιστεψω αλλα παιζουν πολλα ρολο σε μια κοντρα οποτε ειναι δυσκολο να βγαλεις ασφαλη συμπερασματα αλλα για την ιστορια υπαρχουν βιντεακια που αν ψαξεις και τα βρεις,θα δεις τι παιζει

Κοιτα συζηταμε παντα για μαμα ετσι???Και ειναι και κατα πολυ θεμα οδηγου.Αμα ειναι ο αλλος κουλαδι και evo να εχει θα τον περασω εγω με το 1300...Αλλα με 2 καλους οδηγους πισω απο τα τιμονια δεν πιστευω πως το 20ν εχει ελπιδα απεναντι στην TS

Roy-D
12-02-08, 00:02
ωχ ξαναανοιγει ο κεαδας!!!! και εγω με την σειρα μου θα πω οτι αν το 20v μεχρι τα 120 ειναι μπροστα τοτε τα υπερκυβισμενα το 400αρι το κανουν με 4 αμαξια διαφορα απο τα τς χαχαχαχαχαχαχα!!!,και ενα νεο...οτι και να γινει corolla σε λιγο καιρο θα εχω ειτε την δικια μου ειτε αλλη,εκει να κρυφτουν και πολλα τς και πολλα,μαλλον ποιο πολλα 20v!!!!!!.... !

dRiveR7
12-02-08, 00:14
Μη λέτε υπερβολέεεεεες...άκου το 20V μπροστά από TS....

Corollaxli
12-02-08, 00:16
Μη λέτε υπερβολέεεεεες...άκου το 20V μπροστά από TS....

Ετσι ρε Θαναση...Πες τα γιατι θα τρελαθουμε τελειως!!!

Roy-D
12-02-08, 00:26
η αληθεια ειναι οτι ο νικος(2579)περασε τς.τωρα το πως και το γιατι δεν το ξερω παντως ειχε γινει τζερτζελες τοτε!!!!! να σας πω την γνωμη μου για το θεμα? υποθετικα αν ενα αμαξι βαραει 8αρες και εχει δυναμη απο χαμηλα μεχρι τις 8αρες ακομα και καπως μικροτερη απο το λιφτ του τς το τς δεν εχει ελπιδα.... (τι αμαξι εχω στο μυαλο μου αραγε ειναι αλλο θεμα!!!)

γιατι περα απο την πλακα χωρις εκεντροφορους προγραμα και blitz τα τς ειναι ψωφια...μεχρι να φτασει 6200 περνανε 3 μερες!!!!

dRiveR7
12-02-08, 00:34
Σύμφωνοι και το έχω υποστηρίξει και προηγουμένως πως το TS δεν είναι τρομερά γρήγορα σε όλες τις συνθήκες...Είναι γρήγορα σε κόντρες και ανοίγματα που τα βολεύουν και μόνο εκεί. Όμως, το 20V κατά τη γνώμη μου και μιλώντας γενικά σαν μοτέρ είναι πολύ χαμηλότερων δυνατοτήτων από VVTLi. Υπόψην και οι καρότσες που φοριούνται τα 20V...200 κιλά κάτω από TS τουλάχιστον!
Στη συγκεκριμένη κόντρα που αναφέρετε δεν ξέρω τι έγινε και αν όντως πέρασε το 20V, για τον α ή β λόγο, κατά 99,9% ήταν τυχαίο και αν τα βάλουν άλλες 100 φορές δε θα ξαναγίνει...

ppschrs
12-02-08, 02:46
παιδιά εγώ δεν έχω ανοίξει με 20V και ούτε έχω μπει για να ξέρω πως πάνε.Ενα πράγμα μόνο θα σας πω.Ολο το θέμα με την TS είναι η οδήγηση.Αν το ξέρεις πολύ καλά μπορείς να το έχεις συνέχεια κοντά στο lift.Επίσης σε εκκίνηση μετράει παρα μα πάρα πολύ η αλλαγή 1η-2α.Αν την πετύχεις έχεις 0-100 7,4-αν δε την πετύχεις έχεις 8,5.Δε λέω ότι εγώ είμαι χεράς ή οδηγάρα απλά σας λέω τι ισχύει.Εχω κάνει άπειρες μετρήσεις.Επίσης αν είναι κρύα τα λάστιχα ή φαγωμένα πας πάνω απο 9.Οπότε όλα είναι σχετικά.

wastegate
12-02-08, 07:21
η αληθεια ειναι οτι ο νικος(2579)περασε τς.τωρα το πως και το γιατι δεν το ξερω παντως ειχε γινει τζερτζελες τοτε!!!!! να σας πω την γνωμη μου για το θεμα? υποθετικα αν ενα αμαξι βαραει 8αρες και εχει δυναμη απο χαμηλα μεχρι τις 8αρες ακομα και καπως μικροτερη απο το λιφτ του τς το τς δεν εχει ελπιδα.... (τι αμαξι εχω στο μυαλο μου αραγε ειναι αλλο θεμα!!!)

γιατι περα απο την πλακα χωρις εκεντροφορους προγραμα και blitz τα τς ειναι ψωφια...μεχρι να φτασει 6200 περνανε 3 μερες!!!!

Χρηστο το πως περασαν τοτε ηταν αλο θεμα...Δεν σου φταιει το αμαξι αν ο οδηγος δεν κανει για τετοια πραγματα..
Για ρωτα ομως λιγο οταν κατεβηκε κατω ενα παληκαρι απο δω που ξερει να το πηγαινει πως ιδρωσε ολων το αυτακι..
Νομιζω οτι ειχε κατσει και μισο αμαξι μπροστα το τς..

Nikos
12-02-08, 07:29
O Jims192 μπορούσε να έχει την TS στο lift και μπορώ να πω πως το αμάξι "ξύριζε",τα 20v απλά ακολουθούσαν.

Ayrton
12-02-08, 08:06
Αν και μιλάμε για ΤS vs Οctavia...... να θυμίσω το όλο σκηνικό που συζητιότανε τότε.......

Γιατί η TS που πέρασε ο 2579 δεν ήτανε η μόνη που έχασε...... ως γνωστών τότε είχε γίνει Εθνικό Θέμα....

Ξεχνάτε ότι και ο Marmel ξύρισε TS??? Και όχι μόνο....

Επίσης, ακόμα και να δεχτώ όλα όσα λέτε.... και ότι ήτανε μισό καρότσι πίσω το 20v...... καταλαβαίνετε βέβαια ότι μιλάτε για 40 άλογα διαφορά.... 3 τεχνολογικές γενιές διαφορά.... και πάραυτα κονταροχτυπιούνται! Αυτό τα λέει όλα! Απο μόνο του. Δεν χρειάζονται παραπάνω σχόλια.......

Οσο αφορά το Octavia..... είναι ψοφίμι μέχρι εκεί που δεν πάει άλλο...... με την TS δίπλα.... δεν νομίζω να έχει τύχει...

Το RS και είναι ψοφίμι........ πόσο μάλλον το Gt. Πάντως το 4χ4 Turbo, με τα 150 άλογα.... είναι πίσω και απο 'μένα!

wastegate
12-02-08, 08:09
Γιαννη μου δεν θυμαμαι του Πανου το αμαξι να ειναι μανισιο...

Ayrton
12-02-08, 08:17
Μαμίσιο δεν είναι.... πόσα άλογα είναι όμως? Για πές?
Ολη η διαφορά του Πάνου -και αυτό είναι εξακριβωμένο με μένα δίπλα του- είναι στην εκκίνηση! Μετά πηγαίναμε κόπιες.

wastegate
12-02-08, 08:40
160 ειναι...
Μα Γιαννη σε μια κοντρα το 80% ειναι η εκκινηση..
Αμα σου κανω εγω 2 αμαξια στην εκκινηση μετα για να με περασεις θελεις 50 αλογα παραπανω απο μενα για να με καλυψεις και να μου ριξεις και 1 κενο..
Ειναι αδικο να συγκρινεις ενα αμαξι α σταδιο με ενα μαμα...
Αν ηταν μαμα το 20ν τι θα γινοταν??

corollapatra
12-02-08, 09:37
O Jims192 μπορούσε να έχει την TS στο lift και μπορώ να πω πως το αμάξι "ξύριζε",τα 20v απλά ακολουθούσαν.
Ακριβώς. Όταν την TS ξέρει να την οδηγήσει κάποιος προκειμένου να βγάλει στο δρόμο αυτά που μπορεί, είναι μπροστά από 20V...

Ayrton
12-02-08, 10:57
Μα εγώ δεν λέω πουθενά ότι το 20V είναι μπροστά.... απεναντίας, δέχτηκα αυτό που είπες, ότι είναι πίσω... και είπα :

Επίσης, ακόμα και να δεχτώ όλα όσα λέτε.... και ότι ήτανε μισό καρότσι πίσω το 20v...... καταλαβαίνετε βέβαια ότι μιλάτε για 40 άλογα διαφορά.... 3 τεχνολογικές γενιές διαφορά.... και πάραυτα κονταροχτυπιούνται

madvinegar
12-02-08, 11:10
Ρε Γιάννη είσαι μεγάλη κουφ@λίτσα.... (Εχεις το σκορπίσιο κεντρί...):hehe
Μια στο καρφί και μια στο πέταλο οι απαντήσεις σου. Σαν τους χρησμούς της Πυθίας...:D

"Εγω δεν είπα ότι το TS δεν ειναι μπροστά αλλά... είναι 3 γενιές νεότερο, με 50 άλογα περισσότερα κτλπ κτλπ"... :hehe

Πρέπει να λάβεις όμως και υπόψην σου ότι λόγω του ότι είναι 3 γενιές μπροστά, έχει και 45 μπλιμπλίκια παραπάνω (αερόσακους, TRC, VRC, ABS, Clima, ηλεκτρουδραυλικά τιμόνια, brake assist, περιορισμούς στους ρύπους, μυδια, ξύδια κτλπ) που του αυξάνουν το βάρος και του μειώνουν τις αποκρίσεις και τις επιδόσεις.

Όταν κοντράρονται 2 αμάξια απλά κοιτάς το αποτέλεσμα. Υπάρχουν παλαιότερα αμάξια που τα ρίχνουν σε πολύ νεότερα κι ας έχουν λιγότερα άλογα (βλέπε rallye) και υπάρχουν και αμάξια νεότερα που είναι 10 κλάσεις καλύτερα και γρηγορότερα από παλαιότερα.

Οπότε το μόνο που πρέπει να ακούγεται ως συμπέρασμα εδώ είναι πως η TS ειναι πιο γρήγορη απο τα 20βάλβιδα.
Τωρα πιο ειναι πιο βαρυ, πιο εχει καλυτερα λάστιχα, πιο έχει παραπάνω άλογα κτλπ δεν νομίζω ότι πρέπει να μας κάνει να στύβουμε τα μυαλά μας και να ερχόμαστε σε αντιπαράθεση. Γνώμη μου πάντα...

corollapatra
12-02-08, 11:18
Συμφωνώ απόλυτα με τον από πάνω μου (http://www.corollaclub.com/forums/member.php?u=5163)...

Πάντως, κατά την γνώμη μου από την αρχή η συζήτηση είναι καμμένη. Γιατί; Γιατί συγκρίνουμε ένα μοτέρ (20V) με ένα αυτοκίνητο (TS). To 20V μπορεί να είναι φορεμένο επάνω σε 101 ή σε 111 ή σε carina ή δεν ξέρω και εγώ σε ποιά άλλη καρότσα. Το TS είναι ένα συγκεκριμένο αυτοκίνητο με ένα συγκεκριμένο σασί και ένα συγκεκριμένο κινητήρα. Και καθόμαστε και κάνουμε σύγκριση τον 20V σε 101 HB με την TS. Δηλαδή πιστεύει κανείς σε περίπτωση που είχαμε δύο 101 (ή δύο TS εάν θέλετε...), η μία με 20V και η άλλη με κινητήρα 1800 VVTLi της TS, θα υπήρχε λόγος να κάνουμε κουβέντα για το ποιο είναι μπροστά;

madvinegar
12-02-08, 11:33
Πωπωωωω... Έγραψε ο Αντρίκος... Με συνεπήραν τα λόγια του...

corollapatra
12-02-08, 11:43
Πωπωωωω... Έγραψε ο Αντρίκος... Με συνεπήραν τα λόγια του...
Έλα, έλα μαμουνάκι μου, μην κλαις, σώπα-σώπα... :easydoy:

kosmas
12-02-08, 12:00
Λοιποοοον,
Για να λήξει το θέμα και να θυμηθούμε όλοι ορισμένα πράματα τοτε οι μόνες αξιόλογες κόντρες ηταν με τον jim.
Γιατί κάποιοι επιτήδειοι είχαν βρει κάτι παιδάκια [όπως τον Νεοκλή, που αλλάζει τις ταχύτητες σαν ταξιτζής(SORRY κι ολας αλλα μονος του το ειχε πει ότι δεν θελει να το ζοριζεi) ]και καμάρωναν για τα 20v.
Ο μονος που τον πέρασε ήταν ο Χρήστος αλλα με 20v δηλητήριο οδηγό τρελό και κατά πολύ ελαφρύτερο . Άσε που ο jim δεν μπορούσε να κρατήσει 1η 2α στο lift και υποστήριζε ότι δεν γίνεται αλλά εγώ του το απέδειξα 3 φορές .
Με τον 2579 άνοιξε καμία 6-7 φορες σε ολες πισω 2 καρότσες ο 2579 και από ρεπριζ δεν το συζητάμε και με τον Marmel άνοιξε 200 μέτρα και ο Marmel έμεινε 2 καρότσες πίσω. Γι αυτό μην ακουω παλι λαλακιες. Εντάξει είπαμε το 20v είναι φοβερο μοτερ αλλα μεχρι εκει. Για να δοκιμασει κανεις να ανοιξει με την lotus που φοραει το ιδιο μοτερ?
Και από την άλλη το 20v φοραει 4πεταλουδο που δινει σχεδον τα ιδια αλογα οσο ενας κομπρεσσορας. Ας ερθει όποιος θελει να ανοιξουμε!!!!!! (πλακα κανω)

Υ.Γ.: Σας εκλιπαρώ μην αρχίσετε περι της χωανης του jim ότι του εδωσε 124 αλογα γιατι τα εχουμε πει 100 φορες ότι αυτος με χωανη και εγω μαμα ημουν μιση καροτσα μπροστα.

THE END

Ayrton
12-02-08, 12:00
χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

Μαζί σας είμαι κι εγώ....

Εάν ξεψαχνίσετε το τόπικ που γινότανε όλη αυτή η ιστορία.... ήμουνα ίσως ο μόνος 20V που έλεγε οτι η TS είναι πιο γρήγορη. Σαφώς και το δέχομαι αυτό... άλλωστε θα ήτανε κάπως να μην το δεχτώ......

Ομως όπως πολύ σωστά είπατε... στα παιχνίδια τις κόντρας πολλά παίζονται! ;-)

Bottom Line όμως.... η ΤS είναι πιο γρήγορη απο ένα 20V. Εγώ το πιστεύω αυτό.

Υ.Γ. Εγώ πάντως Κοσμά, πιστεύω ότι έδωσε..... 127... μάλλον τα μπέρδεψες λίγο!

Nikos
12-02-08, 12:12
Kαλά λέει ο Κοσμάς 124 άλογα,έχασε τα 3 άλογα όταν άνοιξε το καπό ο Jims για να μου δείξει τη χοάνη.

madvinegar
12-02-08, 12:18
Για να δοκιμασει κανεις να ανοιξει με την lotus που φοραει το ιδιο μοτερ?

Ά Ψ Ο Γ Ο παράδειγμα... Respect Κοσμά...

COROLLA TS COMPRESSOR
12-02-08, 12:22
Λοιποοοον,
Για να λήξει το θέμα και να θυμηθούμε όλοι ορισμένα πράματα τοτε οι μόνες αξιόλογες κόντρες ηταν με τον jim.
Γιατί κάποιοι επιτήδειοι είχαν βρει κάτι παιδάκια [όπως τον Νεοκλή, που αλλάζει τις ταχύτητες σαν ταξιτζής(SORRY κι ολας αλλα μονος του το ειχε πει ότι δεν θελει να το ζοριζεi) ]και καμάρωναν για τα 20v.
Ο μονος που τον πέρασε ήταν ο Χρήστος αλλα με 20v δηλητήριο οδηγό τρελό και κατά πολύ ελαφρύτερο . Άσε που ο jim δεν μπορούσε να κρατήσει 1η 2α στο lift και υποστήριζε ότι δεν γίνεται αλλά εγώ του το απέδειξα 3 φορές .
Με τον 2579 άνοιξε καμία 6-7 φορες σε ολες πισω 2 καρότσες ο 2579 και από ρεπριζ δεν το συζητάμε και με τον Marmel άνοιξε 200 μέτρα και ο Marmel έμεινε 2 καρότσες πίσω. Γι αυτό μην ακουω παλι λαλακιες. Εντάξει είπαμε το 20v είναι φοβερο μοτερ αλλα μεχρι εκει. Για να δοκιμασει κανεις να ανοιξει με την lotus που φοραει το ιδιο μοτερ?
Και από την άλλη το 20v φοραει 4πεταλουδο που δινει σχεδον τα ιδια αλογα οσο ενας κομπρεσσορας. Ας ερθει όποιος θελει να ανοιξουμε!!!!!! (πλακα κανω)

Υ.Γ.: Σας εκλιπαρώ μην αρχίσετε περι της χωανης του jim ότι του εδωσε 124 αλογα γιατι τα εχουμε πει 100 φορες ότι αυτος με χωανη και εγω μαμα ημουν μιση καροτσα μπροστα.

THE END
ΚΑΛΑ ΤΑ ΛΕΣ..........
ρε παλικαρια μια ερωτηση να κανω?
εχετε δει την επικεφαλιδα του τοπικ?
ελεοσ πια με τα ts vs 20v
ΕΛΕΟΣ ειμαστε ολη μια παρεα ΜΕ TOYOTA δεν βαρεθηκατε πια ............
ουτοση αλλιως μερικη πηραν το μαθημα τους
και καθως ανετρεξα πισω ειδα οτι:
αλλα αστο καλυτερα.......
παμε παρακατω παιδια COROLLA VS SCODA GT

kosmas
12-02-08, 12:28
Δικιο εχεις αλλα και το skoda το εξαντλήσαμε.
Παμε γι’αλλα

Roy-D
12-02-08, 15:50
σε λιγο καιρο ισως εχει τς vs υπερκυβισμενα....

madvinegar
12-02-08, 16:06
We have heard that before....

Roy-D
12-02-08, 16:11
ναι μιχαλη αλλα μια μπαρα μου κοψε την φορα....

pwpwpali
12-02-08, 18:38
λοιπον χθες ειχα την τυχη να χω ολη την ευθια μπρωστα μου μετα την βαρκιζα αδεια ...φαναρι κοκκινο κ μπρωστα ενα golf gt....εχουμε κ λεμε
καναμε 0-200 μεχρι την στροφη εγω ημουν απο πισω παντα...κ δεν εφυγε καθολου......αλλα ουτε κ μαζευα...αν δεν ηταν κουλος ο τυπος<που στις αλλαγες δεν εκανα καλυτερες σιγουρα>τα αυτοκινητα παν κοπια...κ βαζω 95αρα βενζινη χωρις να χω λαμπακι κατι που στο golf δεν ξερω αν παιζει :)

στο φαναρι ηταν κ μια τς η οποια δεν ανοιξε δυστιχως...

madvinegar
12-02-08, 18:44
Όλα αυτα με το 207 gt?

2579
12-02-08, 19:43
παιδια τα εχουμε ξαναπει οι λογοι που με περασε το τσ του τζιμς ηταν
1ον)οτι ειχε φιλτροχοανη που οπως ξερουμε ολοι δοκημασμενα εδινε +10 αλογα
2ρον)φοραγα λαστιχα καρφουρ 195/60/15
3τον) σε καθε ταχυτητα βαραγα 4 κοφτες με αποτελεσμα να χανω πολυτιμο χρονο
4τον)δεν ειχα 6ρι
οσο για το βαρος το 20ν καρινα μου ειναι 1200 κιλα και 1220 νομιζω το τσ για να φυγη και αυτο απο την μεση.
δεν συζηταμε για το τσ το νεοκλη που δικαιολογο την ηττα του με εμενα γιατι ειχε και 2ρο ατομο.

2579
12-02-08, 19:50
για περισσοτερη συζητηση μπορουμε να τα πουμε σε αλλη σελιδα

pwpwpali
12-02-08, 20:24
Όλα αυτα με το 207 gt?

αν σου λεγα πως το κανε το 111 μου θα με πιστεψεις?χαχαχαχα
εγω την κακια μου θα την πω...αφου πηγε ετσι αρα δεν παει το golf gt
γιατι πιστευω ουτε το 207 gt μου παει :)
α ειχε κ ενα γυρο με ενα 2.0 golf gti 3 με εξαμισεις κ ιστοριες αυτο εμεινε πισω τωρα ποσο ακριβως δεν ξερω αλλα αρκετα...ανοιγαμε εν κινηση ομως...χαχαχα

mpesikos
09-05-08, 12:50
χθες το βραδυ επιασα την κουβεντα με ενα παλικαρι που ειναι κατοχοσ ενος octavia gt.μου ειπε οτι του εφτασε 22000 χιλιαρικα με καποια εξτρα..απο τα πολλα του λεω δεν ανοιγομαστε να δουμε διαφορες?μου λεει δεν εχω προβλειμα,απο δευτερες η τριτες ομως..του απανταω οχι ρε φιλε εκει το εχω χασει σιγουρα το παιχνιδι αν ειναι απο σταση..κ τι μου ειπε?δεν θελω να το ζοριζω το αμαξι...!αν καταφερω κ τον πεισω θα σας πω τα αποτελεσματα γιατι ειμαι κ εγω πολυ περιεργος...

madvinegar
09-05-08, 13:46
αν ειναι απο σταση..κ τι μου ειπε?δεν θελω να το ζοριζω το αμαξι...!

No comments...:censored

DJKEY
09-05-08, 13:58
No comments...:censored

χαχαχαχαχαχαχααχαχααχαχαχα!

συναντησα χθες ενα φιλαρακι με ενα octavia 5 rs (και ξεχασα να στο πω ρε μαικ!)

τον πετυχα λοιπον εξω απο το σπιτι του...με ανοιχτο καπο! σταματαω του λεω τι εγινε ρε βασιλη? ασε μου λεει...λαδια-πολλα λαδια! πατησες λαδια ρε συ του λεω? τι να πατησω ρε μου λεει? μου τα πεταει συνεχεια στο καπο αν το πιεσω γερα! ε οχιιιιιιιιιιιιιιι! χαχαχαχααχαχαχα! ειναι και μπλε το αμαξι...του λεω δεν το πετας κατευθειαν στη μαρινα ζεας...να το χαζευει και ο μαικ? lol :p :p :p

madvinegar
09-05-08, 14:10
Ράγισε καμιά τάπα πάλι?

Αλλά... ξεχασα... μαζί σου δεν ξαναμιλάω... Είσαι παρωπιδάτος!...

:hehe :hehe :hehe

DJKEY
09-05-08, 14:11
Ράγισε καμιά τάπα πάλι?

Αλλά... ξεχασα... μαζί σου δεν ξαναμιλάω... Είσαι παρωπιδάτος!...

:hehe :hehe :hehe

πεστα πεστα! μη με αφηνεις καθολου σε χλωρο κλαρι! :p

trelokomio
09-05-08, 14:22
χθες το βραδυ επιασα την κουβεντα με ενα παλικαρι που ειναι κατοχοσ ενος octavia gt.μου ειπε οτι του εφτασε 22000 χιλιαρικα με καποια εξτρα..απο τα πολλα του λεω δεν ανοιγομαστε να δουμε διαφορες?μου λεει δεν εχω προβλειμα,απο δευτερες η τριτες ομως..του απανταω οχι ρε φιλε εκει το εχω χασει σιγουρα το παιχνιδι αν ειναι απο σταση..κ τι μου ειπε?δεν θελω να το ζοριζω το αμαξι...!αν καταφερω κ τον πεισω θα σας πω τα αποτελεσματα γιατι ειμαι κ εγω πολυ περιεργος...

Kανονικα ενα ανοιγμα απο σταση ειναι το πιο σωστο να γινει αλλα αν επιμενει ντε και καλα να ανοιξετε απο ρεπριζ καντου το χατηρι αλλα με δευτερα και 70km περιπου για να ειναι το δικο σου στο lift. Δεν θα προλαβει να δει τιποτα χαχαχαχα

wastegate
09-05-08, 16:15
1ον)οτι ειχε φιλτροχοανη που οπως ξερουμε ολοι δοκημασμενα εδινε +10 αλογα
2ρον)φοραγα λαστιχα καρφουρ 195/60/15
3τον) σε καθε ταχυτητα βαραγα 4 κοφτες με αποτελεσμα να χανω πολυτιμο χρονο
4τον)δεν ειχα 6ρι
οσο για το βαρος το 20ν καρινα μου ειναι 1200 κιλα και 1220 νομιζω το τσ για να φυγη και αυτο απο την μεση.
δεν συζηταμε για το τσ το νεοκλη που δικαιολογο την ηττα του με εμενα γιατι ειχε και 2ρο ατομο.


Ρε συ Νικο +10 αλογα με μια χοανη ειναι πολλλαααα ποιο πολυ ηχο κανει παρα παει απλα ο ηχος σου δινει αλλη αισθηση..
Τα λαστιχακια καινουργια δεν ηταν??
Τοση δυναμη ρε συ το 20ν που σε καθε ταχυτητα χτυπαγες 4 κοφτες??

PeterIoannou
09-05-08, 23:31
Ρε συ Νικο +10 αλογα με μια χοανη ειναι πολλλαααα ποιο πολυ ηχο κανει παρα παει απλα ο ηχος σου δινει αλλη αισθηση...
Με την TS τα πράγματα είναι λίίίίίγο διαφορετικά σε αυτόν τον τομέα...:banana
Πάνος.

vassilis_vvti
10-05-08, 00:55
Οσοι εχουν τουρμπο εχουν παντα την δικαιολογια δεν το παταω δεν το κανω δεν το ρανω...αν θες παμε απο ρεμπριζ...για αυτο ατμοσφαιρα και ολο το λαστιχο στην ασφαλτο.

wastegate
10-05-08, 18:15
Bασιλη ποιος τα λεει αυτα και μας βγαζει κακο ονομα???
Αν εμενες Σινδο θα μας ακουγες καθε βραδυ ποιος δεν παταει και ποιος δεν ρανει!!!!
Ασχετο αλλα η ατμοσφαιρα μονο στην πρωτη αφηνει λαστιχο!
Υ.Γ.
Πανο δεχομαι οτι περνει 10 αλογα αλλα η διαφορα δεν πιστευω να ειναι πανω απο μισο αμαξι!!

vassilis_vvti
10-05-08, 18:35
Τα ιαπωνικα τουρμπο ειναι εξαιρεση...δεν πιανουν...χαχα!!

PeterIoannou
11-05-08, 00:41
... Υ.Γ.Πανο δεχομαι οτι περνει 10 αλογα αλλα η διαφορα δεν πιστευω να ειναι πανω απο μισο αμαξι!!
Σε αυτό το σημείο -για το μισό αμάξι εννοώ- με πιάνεις αδιάβαστο, διότι ποτέ δεν με απασχόλησαν τέτοιες διαφορές, δεδομένου ότι θεωρώ πολύ σημαντικότερο το αυτοκίνητο να "πηγαίνει" καλύτερα στις καμπές, παρά στην ευθεία.
Και για να μην με περάσει κανένας για κολλημένο με την TS ή ατμοσφαιράκια ή οτιδήποτε τέτοιο, θεωρώ τον εαυτό μου πολύ τυχερό που στις αρχές της δεκαετίας του '90 είχα στην κατοχή μου ένα από τα πρώτα καταλυτικά Uno Turbo i.e. 1.4, το οποίο το κατατάσσω μεταξύ των καλύτερων και πιο διασκεδαστικών αυτοκινήτων που έχουν περάσει από τα χέρια μου. :banana
Και τότε, τα turbo ήταν πολύ λίγα και τα "ψαγμένα πειράγματα" ακόμα λιγότερα...;-)
Μιλάμε και για 18 χρόνια πίσω....:hehe
Πάνος.

wastegate
11-05-08, 19:09
Πανο αυτο ειναι στην νοοτροπια του καθε ενος..
Οσο ειχα το κορολα οι στροφες λιγο με απασχολησαν μιας και δεν μπορουσα να κινηθω οπως ηθελα για διαφορους λογους(κυριως επειδη χανω μουτρα!) και ειχα δυναμη για την ευθεια,τωρα πλεον μονο στις στροφες κινουμαι αξιοπρεπως μιας και στην ευθεια δεν εχω δυναμη!
Απλα στο λεω αυτο γιατι μπορει να επαιρνε και 20 αλογα αλλα το αμαξι να πηγαινε χειροτερα κιολας..

PeterIoannou
11-05-08, 23:37
... Απλα στο λεω αυτο γιατι μπορει να επαιρνε και 20 αλογα αλλα το αμαξι να πηγαινε χειροτερα κιολας..
Η TS, δεν έχει τέτοιο πρόβλημα...
Καλύτερα πάει με αυτά, χειρότερα, όχι.
Believe me!
Άσε που σήμερα στον αγώνα του GTCC έτρεχαν κάτι MR2 που φορούσαν 2ZZ-GE είτε τουρμπισμένο, είτε κομπρεσσοράτο και πήγαιναν πολύ, μα πάρα πολύ καλά... Άφθονα άλογα και τρελές ροπές... Και το ξέσπασμα, ξέσπασμα!
(Βέβαια, κάποια στιγμή, πεταχτήκανε από μία φωλιά κάμποσα Impreza και σχεδόν άλλα τόσα Evo και μείναμε με το στόμα ανοιχτό και το π0&λί στο χέρι...).
Πάνος

wastegate
12-05-08, 13:05
Βγηκαν πολλοι Βασιλιαδες μαζι γιαυτο!

Χρηστος
12-05-08, 17:30
Bασιλη ποιος τα λεει αυτα και μας βγαζει κακο ονομα???
Αν εμενες Σινδο θα μας ακουγες καθε βραδυ ποιος δεν παταει και ποιος δεν ρανει!!!!
Ασχετο αλλα η ατμοσφαιρα μονο στην πρωτη αφηνει λαστιχο!
Υ.Γ.
Πανο δεχομαι οτι περνει 10 αλογα αλλα η διαφορα δεν πιστευω να ειναι πανω απο μισο αμαξι!!



βασιλακη σε ατμοσφαιρα τα 10 αλογα ειναι πολλα,μην τα συγκρινεις με τουρμπατα που παιρνουν με ενα προγραμμα 40+

εδω 5 αλογα πηρα χωρις αντικοφτη και η διαφορα ηταν πολυ αισθητη

vassilis_vvti
12-05-08, 20:12
2ZZ-GE

ποιο μοτερ ειναι αυτο???TS???

PeterIoannou
12-05-08, 21:04
Ακριβώς!
Corolla και Celica TS.
Πάνος.

vassilis_vvti
13-05-08, 16:04
Ακριβώς!
Corolla και Celica TS.
Πάνος.

Και εχουμε ελλαδα τουρμπιζμενα τετοια μοτερ???Μονο για κομπρεσαρα εχω ακουσει και οσοι θελουν τουρμπο βαζουν το απλο 1,8 με τα 143 αλογα.

pwpwpali
13-05-08, 16:19
Και εχουμε ελλαδα τουρμπιζμενα τετοια μοτερ???Μονο για κομπρεσαρα εχω ακουσει και οσοι θελουν τουρμπο βαζουν το απλο 1,8 με τα 143 αλογα.

ενα τετοιο κομπρεσορατο φτανει τα 270 τραβαει χαμηλα δινει τρελα ψηλα...φαντασου στο mr2 τι θα κανει πανω που ναι 1000 κιλα
εδω με τα 143 εχει 8 0-100

PeterIoannou
13-05-08, 20:58
Και εχουμε ελλαδα τουρμπιζμενα τετοια μοτερ???Μονο για κομπρεσαρα εχω ακουσει και οσοι θελουν τουρμπο βαζουν το απλο 1,8 με τα 143 αλογα.
Απ' όλα έχει ο μπαξές!
Αν βρεθεί ο σωστός άνθρωπος που ξέρει, μπορεί να γίνουν ... θαύματα!
Πάνος.

kosmas
14-05-08, 09:02
ενα τετοιο κομπρεσορατο φτανει τα 270 τραβαει χαμηλα δινει τρελα ψηλα...φαντασου στο mr2 τι θα κανει πανω που ναι 1000 κιλα
εδω με τα 143 εχει 8 0-100

270 αλογα με τροχλια 0,35- 0,4 bar πιεση. Φαντασου τωρα που ανεβασαμε 0,7 πιεση τι γινετε. Ε Γιωργο???

vassilis_vvti
14-05-08, 17:25
ειχε στο ΜΑΧ POWER κοντρα Μr2 vs golf iv 1.8 t 260hp.Το Μr2 ειχε μοτερ ts και το περασε για πλακα...ειχε 0-100 5,9 δευτερολεπτα...

mpesikos
14-05-08, 17:41
ρε σεις εγω πραγματικα σας εχω χασει..εχετε ξεφυγει τελιος απο το θεμα:roll::hehe

mpesikos
22-07-09, 20:45
δεν ξερω πως κ γιατι αλλα εγω σημερα το μεσημερι περασα ενα τετοιο!
απο οτι εδειχνε-ακουγοταν πρεπει να ηταν μαμα κ ο οδηγος του ηταν ψιλο μεγαλος(35-40)
ημουν πισω του με τριτη,βγαινω διπλα του κ σιγα σιγα του ανοιγα..μεχρη τελειοματα τεταρτης που κοψαμε ηταν πισω ενα αμαξι!

PeterIoannou
22-07-09, 22:33
Όλο τους τάφους πας και βρίσκεις να ανοίξεις ρε Μπάμπη! :hehe:shoothim
Άσε που επειδή είσαι και 60 κιλά, τους έχεις ρίξει λόγω διαφοράς βάρους! :jumpers
Πάνος.

madvinegar
22-07-09, 23:11
Ναι αλλα σε ειπε έμμεσα "ψιλο-μεγάλο" ρε συ Πάνο... :hehe

Dr.Saimon
23-07-09, 03:23
Και εχουμε ελλαδα τουρμπιζμενα τετοια μοτερ??

2zz turbo του κολητου σε mr2 καροτσα με gt40 μεσα και παααααρα πολλα καλουδια εδωσε στο 1,4 500 ροδα.....(850 κιλα το αμαξι)
απλα τωρα ετοιμαζετε για 2bar+ και απο οτι λεει ο προγραμματιστης θα παει περιπου 650 με 700(ροδα παντα) με αγωνηστικες βενζινες φυσικα......

mpesikos
23-07-09, 11:15
Όλο τους τάφους πας και βρίσκεις να ανοίξεις ρε Μπάμπη! :hehe:shoothim
Άσε που επειδή είσαι και 60 κιλά, τους έχεις ρίξει λόγω διαφοράς βάρους! :jumpers
Πάνος.

ταφους?χμμμ..ναι!ας μην το σχολιασουμε καλυτερα αυτο,για ευνοητους λογους:ANGEL
σαψαλο με εκανες ρε πανο!75 ειμαι κ εχω βγαλει κ τις λαμες http://i544.photobucket.com/albums/hh336/SWIFTclubgr/Emoticons/thnas_hehe.gifασε που ημουν κ δικαβαλος κ αυτος μονος..
Ναι αλλα σε ειπε έμμεσα "ψιλο-μεγάλο" ρε συ Πάνο... :hehe
παψε εσυ..αμεσως να σπειρεις την διχονοια!!:hehe

PaNikos
24-07-09, 12:54
Με κανα golf gt-gti 'η κανα type r εχει ανοιξει κανεις ts-ακιας?

Dr.Saimon
24-07-09, 13:29
Με κανα golf gt-gti 'η κανα type r εχει ανοιξει κανεις ts-ακιας?

μαμα type r με μαμα corolla ts το type r ειναι αρκετα μπροστα......

εγω ειμαι απο μαμα type r ep3 περιπου 2 κενα μπροστα και απο το fn2 κολονα μπροστα.....με Gti δεν εχω ανοιξει ακομα....αλλα αφου το ταπερ ειναι μπροστα απο το Gti αρα μπροστα θα ειμαι......απο Gt τωρα δεν ξερω κατα ποσο μπροστα ειμαστε.....

mpesikos
24-07-09, 13:46
μαμα type r με μαμα corolla ts το type r ειναι αρκετα μπροστα......


οχι ρε συ..λαθος εισαι!γιατι ειναι πολυ μπροστα?
για να μην βγαινουμε οff,αυτο μπορουμε να το αναλυσουμε εδω..http://www.corollaclub.com/forums/showthread.php?t=8910

vassilis_vvti
24-07-09, 14:26
2zz turbo του κολητου σε mr2 καροτσα με gt40 μεσα και παααααρα πολλα καλουδια εδωσε στο 1,4 500 ροδα.....(850 κιλα το αμαξι)
απλα τωρα ετοιμαζετε για 2bar+ και απο οτι λεει ο προγραμματιστης θα παει περιπου 650 με 700(ροδα παντα) με αγωνηστικες βενζινες φυσικα......
Βημα λεμε βημα...χαχαχα!!Πως περναει η δυναμη θα ηθελα να ηξερα???
Αρα οταν λενε οτι τα ts δεν τουρμπιζονται ειναι μυθος...

neoklis
25-07-09, 17:39
Βημα λεμε βημα...χαχαχα!!Πως περναει η δυναμη θα ηθελα να ηξερα???
Αρα οταν λενε οτι τα ts δεν τουρμπιζονται ειναι μυθος...
αν θυμασε καλα σε γνωστο περιοδιο ειχε βγει corolla ts turbo 350 ps

Dr.Saimon
26-07-09, 03:28
αν θυμασε καλα σε γνωστο περιοδιο ειχε βγει corolla ts turbo 350 ps

το εχεις δει ποτε στο δρομο???
θυμαμε καλα απο ποιον βελτιωτη ειναι....και πιστεψεμε δεν εχω ακουση καθολου καλα λογια....εγω τουλαχιστον δεν το εχω δει ποτε στο δρομο!
ανφιβαλω αν δουλευη......και δεν φταιει φυσικα το αμαξι!

Βημα λεμε βημα...χαχαχα!!Πως περναει η δυναμη θα ηθελα να ηξερα???
Αρα οταν λενε οτι τα ts δεν τουρμπιζονται ειναι μυθος...

Με R888 μπρος πισω δεν εχει κανενα θεμα....κεντρομηχανο-πισωκινητο απλα ξεκιναει και σου κουνιετε ο βολβος του ματιου....δεν χανει καθολου!

kosmas
26-07-09, 12:49
το εχεις δει ποτε στο δρομο???
θυμαμε καλα απο ποιον βελτιωτη ειναι....και πιστεψεμε δεν εχω ακουση καθολου καλα λογια....εγω τουλαχιστον δεν το εχω δει ποτε στο δρομο!
ανφιβαλω αν δουλευη......και δεν φταιει φυσικα το αμαξι!



Με R888 μπρος πισω δεν εχει κανενα θεμα....κεντρομηχανο-πισωκινητο απλα ξεκιναει και σου κουνιετε ο βολβος του ματιου....δεν χανει καθολου!

έχει ένα θέμα με το σαζμαν όμως...

vassilis_vvti
26-07-09, 17:29
χτες καναμε δυο ανοιγματα corolla ts με octavia gt.ειμασταν απο δυο ατομα.Το πρωτο απο σταση...στο τελειωμα 2ας εναμιση αμαξι μπροστα το κορολα και μετα μπηκε το οκταβια απο πισω κοβωντας αερα αλλα μεχρι και τα 180 το κορολα ηταν μπροστα 2 αμαξια...μετα φαγαμε φαναρι.2 ανοιγμα απο πρωτες εμεις ειχαμε 5000 στο τς...το δευτερο ανοιγμα ηταν μεχρι τα 150 οπου μας κοψανε οι μπροστα και οι διαφορα ηταν παρα πολυ μικρη υπερ του τς(ηταν στο φλας μας το οκταβια).Και τα δυο αμαξια ειναι μαμα εντελως.Το τς το εχει παρει ο κολητος μου και το εχει μονο δυο εβδομαδες και δεν το εχει μαθει καλα ακομα.