PDA

Επιστροφή στο Forum : Corolla Ts Vs Colt Czt


ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΔΕΔΕΣ
04-05-06, 13:15
Διαβάστε εδώ να γελάσετε που γράφουν οτι μας πατάνε άνετα τα COLT CZT !!!!

http://www.coltclub.gr/forum/viewtopic.php?t=220

hatzidi2
04-05-06, 13:50
Το έχω διαβάσει και έχω γράψει κιόλας.
με του φίλου μου που έχω βάλει, μου φεύγει λίγο στην αρχή και μόλις μπεί η δευτέρα στο lift (εχούμε και αυτό το πρόβλημα) και μετά αρχίζει το μάζεμα.
Δηλαδή όλα εξαρτόνται από σε τι μέρα κουλαμάρας θα με πετύχει.
Ολα αυτά στα από στάση, γιατί από ρολλαριστές δευτέρες θα φύγει μέχρι να μπούμε πάλι στο Lift.

Jims192
04-05-06, 14:02
Ναι το διαβασα και γω.Ενταξει δεν γραφουν τα παληκάρια οτι μας έχουν και στο χαλαρό.Εχουν πολλοι τις αμφιβολίες τους...Αλλά απο οτι καταλαβα μια κόντρα ιδανικά στημενη για μας έτσι ωστε να απλωθεί το αυτοκίνητο ειναι ρολαριστα με 1ή και 6000 στροφές.Με ρολαριστες 2ες και 6000 τα χλμ ειναι πολλά για ανοιγμα.Παντως με 1η και στις 6000+ ειναι το ιδανικότερο ανοιγμα για το ts.Δεν χανεις απο σπινιάρισμα και εισαι ακριβώς με το καλημέρα στο lift.Σε τετοια κόντρα δεν νομίζω να έχει τυχη το czt καθώς βεβαια θα θελει κατευθειαν αλλαγη στην 2ά...Καλό και πολύ τιμιο το mitsubishακι που το χω σε πολύ εκτίμηση αλλά δεν νομίζω...[tab:76fc5719b3][/spoiler]

s.nikolopoulos
04-05-06, 14:34
ΓΡΑΦΩ ΕΔΩ ΓΙΑΤΙ ΤΙΣ ΠΙΟ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΕΓΡΑΦΑ ΕΓΡΑΦΑ ΓΙΑ ΤΟ TS.
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΩ ΟΛΟΥΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ,ΤΙΣ ΑΝΤΙΔΙΚΙΕΣ ΜΕ ΟΣΟΥΣ ΕΙΧΑ,ΤΙΣ ΑΝΤΑΛΑΓΕΣ ΓΝΩΣΕΩΝ ΚΑΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΩΝ ΠΟΥ ΚΑΝΑΜΕ ΚΑΙ ΤΕΛΩΣ ΠΑΝΤΩΝ ΟΛΑ ΟΣΑ ΚΑΝΑΜΕ ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΣΤΟ SITE KAI ΣΤΙΣ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ.
ΟΠΩΣ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ ΤΟ ΠΟΥΛΗΣΑ ΤΟ COROLLAKI ΜΟΥ ΕΔΩ ΚΑΙ 15 ΗΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΕΥΤΙΧΙΣΜΕΝΟΣ ΚΑΤΟΧΟΣ ΕΝΟΣ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ.ΘΑ ΜΠΑΙΝΩ ΝΑ ΒΛΕΠΩ ΝΕΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΑΝ ΞΕΡΩ ΚΑΤΙ ΝΑ ΓΡΑΦΩ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΘΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΔΕΔΕΣ
04-05-06, 14:49
Καλοτάξιδο !!! Καλές βόλτες .

Πές μας και τι πήρες έτσι για να δούμε πόσο μακρυά πήγες μετά την TS.....

s.nikolopoulos
04-05-06, 15:42
LANCER EVOLUTION IX!!!!!

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΔΕΔΕΣ
04-05-06, 15:49
Έφυγες σε άλλο επίπεδο...

Καλούς δρόμους !!!

Jims192
04-05-06, 18:49
LANCER EVOLUTION IX!!!!!
!@#$!%!&!..EVO...??? Καλοτάξιδο να είναι και καλές βόλτες...Εφυγές μακρυά πολλύυυ μακρυά!!!

corollapatra
04-05-06, 20:37
LANCER EVOLUTION IX!!!!!


Ρε φιλαράκι, έχουν βγει καλά αυτά τα αυτοκίνητα; Γιατί δεν βλέπω να κυκλοφορούν πολλά στον δρόμο... :lol: :lol: :lol:

Gorillas
04-05-06, 21:06
Ρε Γιώργο τί πήγες και έκανες την κότα; Έπρεπε να πεις ότι θα τους ξεκοιλιάσεις έτσι και τους πέτύχεις μπροστά σου. Ειδικά αυτόν που λέει ότι σας έχει τόσο χαλαρά που έκανε και πλάκα!!!

hatzidi2
05-05-06, 00:41
Σε κάθε forum υπάρχει και ένας που νομίζει ότι έχει τους άλλους χαλαρά, άλλος κάνει πλάκα, άλλος νομίζει ότι κλέβει εκκλησίες, όποτε δεν αξίζει να ασχολείσαι.

Νομίζεις ότι εάν μπούν στο δικό μας από αλλά forum δεν θα λένε τα ίδια. (π.χ. GTA)

spphoenix
11-05-06, 15:11
Εχω ανοίξει με czt. Απο σταματημένη η ts (αν ο άλλος δεν είναι κουτσός) το czt περνάει μπροστά. Μετά όμως τα πράγματα αλλάζουν ριζικά! Το άνοιγμα της 2ας κ της 3ης του ts δεν μπορούν να συγκριθούν σε καμμία περίπτωση με του czt. Oποιος πιστεύει οτι το czt θα είναι μπροστά μεχρι το τέλος είναι πολύ ιερόσυλος!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Jims192
12-05-06, 10:59
Ολα αυτά στα από στάση, γιατί από ρολλαριστές δευτέρες θα φύγει μέχρι να μπούμε πάλι στο Lift.
Kαι κει που περιφερόμουν αργα χθες στην λάρισα βλέπω ένα coltaki τέζα και μόλις πάω να ανοίξω γιατι ερχόμουνα απο πίσω βλέπω παει να στρίψει.Κρίμα λέω και δίνω μια περνόντας απο δίπλα...Τελικά το μετανοιωσε και δεν έστριψε στο επόμενο φαναρι ήρθε διπλα.Αγφού είδε οτι υπήρχει διάθεση πήγαμε σε ενα πεδιό δοκιμών,και μεχρι να φτάσουμε είχε παρει και 2-3 τηλέφωνα και ήρθαν αλλοι τρείς με διαφορα..Τεσπα στην ουσία...

Απο στάση ξεκινάμε καλύτερα εμεις γιατι δεν μπορεί να απενεργοποίησει το esp και παμε μαζί.Μετα αφου μου το λεει παμε λιγο ρολαριστά με 1ή και 20 km και μεχρι να μπώ στο lift παει 2-3 καρότσες μπροστα,μετα μπαινω και με καμια ταχύτητα η διαφορά δεν άλλαζε,καπου στα 200 αρχίσω να μαζευω πολύ σιγα,αλλά πολύ σιγα....Παει καλά το coltaki.

Μετα το παληκαρακι,του ειπα να με κανει μια βολτα,αλλά τελικά μου το δωσε να το οδήγησω!!!Καμια σχέση τα αυτοκίνητα...Μ'αρεσε...ειναι ποιοτικό σταθερο θα έλεγα(το συγκεκριμένο ειχε -6cm χαμήλωμα) και δυνατό εκει που εμεις ειμαστε ψόφιοι...Κανει ένα αρπαγμα δλδ καπου πρίν τις 3000στρ και δίνει μεχρι τις 6500+. Συνεπώς το θεμα είναι πώς θα φύγεις...Αμα ξεκινήσει καλύτερα χλώμους μας κόβω!Αν όχι στα ίδια...Πάντως δεν ειναι πανάλαφρο όπως πίστευα.Ειναι 1140 κιλά...Εχει πολύ ωραία ροπή χαμηλα(άγνωστο για μας) και γενικά θεωρώ οτι αυτο το αυτοκινητάκι ειναι ο συχγρονος "φαναρτζής",καθώς δεν του λείπει και τπτ.Ενω πολύ ομορφο και γλυκό είναι και το εσωτερικό του με αρκετά καλή πλευρική στηριξης bucket και προτότυπο σχεδιασμό!Βλέπω να βρωμαει ο τοπος σε κανενα χρόνο!

ΣΠΥΡΟΣ ΔΟΪΚΑΣ
12-05-06, 11:24
Πάντως την Κυριακή που πέρασε ήμουν στα Μέγαρα για το "GTI της χρονιάς" των 4Τ (το Golf GT βγήκε) και μίλησα με παιδιά από το Coltclub.Μου είπαν ότι θέλουν να αλλάξουν κολάρα μέσα,γιατί τα μαμά μετά από σκίσιμο "φουσκώνουν σαν μπαλόνι" και μάλιστα το σκέφτονταν γιατί θα έχαναν εγγύηση.Είχαν πάντως ένα πολύ όμορφο,με carbon look καπό,17άρες ανθρακί και απ' ότι μου είπαν 185 άλογα.

hatzidi2
12-05-06, 13:02
Ολα αυτά στα από στάση, γιατί από ρολλαριστές δευτέρες θα φύγει μέχρι να μπούμε πάλι στο Lift.
Kαι κει που περιφερόμουν αργα χθες στην λάρισα βλέπω ένα coltaki τέζα και μόλις πάω να ανοίξω γιατι ερχόμουνα απο πίσω βλέπω παει να στρίψει.Κρίμα λέω και δίνω μια περνόντας απο δίπλα...Τελικά το μετανοιωσε και δεν έστριψε στο επόμενο φαναρι ήρθε διπλα.Αγφού είδε οτι υπήρχει διάθεση πήγαμε σε ενα πεδιό δοκιμών,και μεχρι να φτάσουμε είχε παρει και 2-3 τηλέφωνα και ήρθαν αλλοι τρείς με διαφορα..Τεσπα στην ουσία...

Απο στάση ξεκινάμε καλύτερα εμεις γιατι δεν μπορεί να απενεργοποίησει το esp και παμε μαζί.Μετα αφου μου το λεει παμε λιγο ρολαριστά με 1ή και 20 km και μεχρι να μπώ στο lift παει 2-3 καρότσες μπροστα,μετα μπαινω και με καμια ταχύτητα η διαφορά δεν άλλαζε,καπου στα 200 αρχίσω να μαζευω πολύ σιγα,αλλά πολύ σιγα....Παει καλά το coltaki.

Μετα το παληκαρακι,του ειπα να με κανει μια βολτα,αλλά τελικά μου το δωσε να το οδήγησω!!!Καμια σχέση τα αυτοκίνητα...Μ'αρεσε...ειναι ποιοτικό σταθερο θα έλεγα(το συγκεκριμένο ειχε -6cm χαμήλωμα) και δυνατό εκει που εμεις ειμαστε ψόφιοι...Κανει ένα αρπαγμα δλδ καπου πρίν τις 3000στρ και δίνει μεχρι τις 6500+. Συνεπώς το θεμα είναι πώς θα φύγεις...Αμα ξεκινήσει καλύτερα χλώμους μας κόβω!Αν όχι στα ίδια...Πάντως δεν ειναι πανάλαφρο όπως πίστευα.Ειναι 1140 κιλά...Εχει πολύ ωραία ροπή χαμηλα(άγνωστο για μας) και γενικά θεωρώ οτι αυτο το αυτοκινητάκι ειναι ο συχγρονος "φαναρτζής",καθώς δεν του λείπει και τπτ.Ενω πολύ ομορφο και γλυκό είναι και το εσωτερικό του με αρκετά καλή πλευρική στηριξης bucket και προτότυπο σχεδιασμό!Βλέπω να βρωμαει ο τοπος σε κανενα χρόνο!

Δημήτρη ήταν μαμά το συγκεκριμένο, γιατί με του φίλου μου με 3η και 4η τον μαζευώ σιγά αλλά σταθερά, εκτός και αν παίζει το φίλου μου να είναι ακόμα πολυ σφιχτό καθώς έχει μόνο 2500 χιλιόμετρα και η πούτ@α που θα φάμε αργότερα να είναι μεγάλη.

Πρέπει να βελτιωθώ γρήγορα, λες να βάλω την φιλτροχοάνη σου που δίνει και 10 αλόγακια, να κάνω και την ροική βελτιώση στο χταπόδι σε πρώτο στάδιο για να αρχίσω να τον shoothim

spyros_45
12-05-06, 14:17
Πάντως γενικά ρε παιδιά οι Μιτσούμπες σε όλες τις κατηγορίες είναι πολυ τσαμπουκαλήδες. Στο συνεργείο που κάνω σερβις μου είπε οτι τα μοτερ τους είναι σχεδόν ίδια με των honda. Αυτό δεν το ήξερα...ισχύει αλήθεια?

Jims192
22-06-06, 18:31
Χθές το βράδυ,μόλις είχα γυαλίσει το corollaki βγήκα βόλτα στο δροσερό αέρα (37 βαθμούς είχε ο κάμπος πάλι) της Λάρισας.Επί πόση ώρα ένα μαυρο czt μου κολλούσε. Με το που ανοιγα λίγο,τσουπ απο πίσω. Και ενώ είπα να μην ανόιξω γιατι ήμουν λίγο απασχολήμενος (απολάμβανα μια ΕΨΑ πορτοκάλι με χαλαρη μουσικούλα) δεν αντεξα. Αφου εκανε 5-6 σφήνες ήρθε δίπλα μου στο φανάρι.Και τα δίνουμε.''Πουλησα" την πρώτη και τον άφησα να φύγει ελάχιστα μπροστά,με κούμπωμα δευτέρας ειμαστε μάζι. Και με όλες τις αλλές (μέχρι 5ή-Ειχαμε βγει ήδη περιφεριακό) έμεινε μια+ καρότσα πίσω.Τελικά με ενα μονο άνοιγμα δεν βγάζεις ασφαλή συμπέρασματα,καθώς σε προηγούμενο άνοιγμα ήμουν πίσω...
Πάντως τι πράγμα είναι αυτό,να μην μπορείς να πιείς μια πορτοκαλαδίτσα ήρεμα...Εχει γεμίσει ο τόπος παλιοχαρακτήρες κοντράκιδες... :P

Nick-K
22-06-06, 20:14
Χθές το βράδυ,μόλις είχα γυαλίσει το corollaki βγήκα βόλτα στο δροσερό αέρα (37 βαθμούς είχε ο κάμπος πάλι) της Λάρισας.Επί πόση ώρα ένα μαυρο czt μου κολλούσε. Με το που ανοιγα λίγο,τσουπ απο πίσω. Και ενώ είπα να μην ανόιξω γιατι ήμουν λίγο απασχολήμενος (απολάμβανα μια ΕΨΑ πορτοκάλι με χαλαρη μουσικούλα) δεν αντεξα. Αφου εκανε 5-6 σφήνες ήρθε δίπλα μου στο φανάρι.Και τα δίνουμε.''Πουλησα" την πρώτη και τον άφησα να φύγει ελάχιστα μπροστά,με κούμπωμα δευτέρας ειμαστε μάζι. Και με όλες τις αλλές (μέχρι 5ή-Ειχαμε βγει ήδη περιφεριακό) έμεινε μια+ καρότσα πίσω.Τελικά με ενα μονο άνοιγμα δεν βγάζεις ασφαλή συμπέρασματα,καθώς σε προηγούμενο άνοιγμα ήμουν πίσω...
Πάντως τι πράγμα είναι αυτό,να μην μπορείς να πιείς μια πορτοκαλαδίτσα ήρεμα...Εχει γεμίσει ο τόπος παλιοχαρακτήρες κοντράκιδες... :P

Καλά του έκανες!!! tongue :lol:

ΣΠΥΡΟΣ ΔΟΪΚΑΣ
22-06-06, 21:07
Πάντως τι πράγμα είναι αυτό,να μην μπορείς να πιείς μια πορτοκαλαδίτσα ήρεμα...Εχει γεμίσει ο τόπος παλιοχαρακτήρες κοντράκιδες... :P

Τελικά,όχι μόνο ήπιες την πορτοκαλάδα σου,αλλά φανηκες γεναιόδωρος και κέρασες και παγωμένο τσαγάκι..!!! :lol: :lol:

Jims192
22-06-06, 21:14
Τελικά,όχι μόνο ήπιες την πορτακαλάδα σου,αλλά φανηκες γεναιόδωρος και κέρασες και παγωμένο τσαγάκι..!!! :lol: :lol:

Aπο μικρός όταν έπαιζα μπάλα,ήξερα την κατάληξη μου...Ολοι μου φώναζαν οτι "καθόμουνα περίπτερο"... :hehe

smart
23-06-06, 10:18
Διάβασα τα σχόλεια τους και μπορώ να πώ οτι κόλλησα λίγο.

Το Colt CZT μου θυμήζει κάτι περιπτώσεις του στύλ PuntoSaxoRalla.
Πανάλαφρα αυτοκίνητα με δυνατά μοτέρ. εγώ αυτά πάντως δεν τα θεωρώ αυτοκίνητα. Τέλωσπάντων...

Αν όλα πάνε καλά και πάρω το TS του Astakou, έχω και στο μυαλό μου κάτι μικρές επεμβασούλες, (Σωστές επεμβασούλες Astake μην ανησυχείς) ας έρθουν τα παιδιά με CZT να δούμε πόσα πύδια χωράει ο σάκος. :fierydevil :twisted: fire

Jims192
23-06-06, 11:28
Αν όλα πάνε καλά και πάρω το TS του Astakou, έχω και στο μυαλό μου κάτι μικρές επεμβασούλες, (Σωστές επεμβασούλες Astake μην ανησυχείς)

question question question Βελτίωσεις στο Ts του Astakou?Πέρνει και άλλο? Βαριά κανα kompressor να μεινε να βαλλεις...αντε και τον παράλληλο που εβγαλε...
Εχεις καταλάβει οτι σκέφτεσαι να αγοράσεις το ποιό "θρυλικό" πλέον ts του corolla club? Αντε μην το καθυστερήσεις...Πανε να το πάρεις!

popol@ros
23-06-06, 11:30
Διάβασα τα σχόλεια τους και μπορώ να πώ οτι κόλλησα λίγο.

Το Colt CZT μου θυμήζει κάτι περιπτώσεις του στύλ PuntoSaxoRalla.
Πανάλαφρα αυτοκίνητα με δυνατά μοτέρ. εγώ αυτά πάντως δεν τα θεωρώ αυτοκίνητα. Τέλωσπάντων...

Αν όλα πάνε καλά και πάρω το TS του Astakou, έχω και στο μυαλό μου κάτι μικρές επεμβασούλες, (Σωστές επεμβασούλες Astake μην ανησυχείς) ας έρθουν τα παιδιά με CZT να δούμε πόσα πύδια χωράει ο σάκος. :fierydevil :twisted: fire


καμια σχεση το κολτ με το saxo - rallye.... μα καμια

φερνει λιγο στο πουντο αλλα και παλι δεν ειναι σαν και αυτο.... (ειναι χειροτερο;)

smart
23-06-06, 12:51
Παίρνει... π.χ εκκεντροφόρους...

Έχω βρεί κατι πραματάκια αλλα θα δείξει. Ασ το πάρω πρώτα με το καλό, και μετά βλέπουμε.


popol@ros στο στυλ του πάντως αυτά μου θυμίζει. Βέβαια το μόνο σίγουρο είναιοτι δεν έχουν καμία σχέση, αλλα το ελαφρύ αμάξομα + δυνατό μοτερ είναι που το κάνει να΄μοιάζει λίγο στα άλλα.

powerCTS
26-06-06, 10:13
Ναι παίρνει εκκεντροφόρους.. ποιος θα τους βάλει δεν ξέρω... εμπιστεύεσαι εσύ κάποιον να σου ανοίξει αυτό το μοτέρ; Αν το πάρεις (που σου το εύχομαι) δεν θα θέλεις τίποτα άλλο... Το αυτοκίνητο σκοτώνει! Πάει όπως το δικό μου ακόμα και σε ρεπρίζ! Από ρολαριστές πάμε τα ίδια! Σκέψου 28 κιλά ροπή έχω στο GTi και πάμε ίδια! Πραγματικά πολύ καλό!

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΔΕΔΕΣ
26-06-06, 12:43
Δέν υπάρχει κανένα μα κανένα πρόβλημα για αξιόπιστη τοποθέτηση των εκκεντροφόρων. Όποιος θελήσει και όταν έρθει η ώρα θα γίνει η τοποθέτηση και μέσα σε ΤΟΥΟΤΑ που τους ΕΧΕΙ ΗΔΗ ΦΟΡΕΣΕΙ ΣΕ TS.

DimitrisTS
12-10-06, 22:39
Παιδιά καλησπέρα. Δέν έχω Corolla αλλά μιά Celica TS. Σε τρείς καλές αναμετρήσεις με Colt ήμουν πάντα μπροστά (δέν ξέρω κατα πόσο ήταν καλοί οι οδηγοί τους). Στις στροφές τα πράγματα είναι αρκετά δύσκολα για ένα Colt με μιά TS Celica πάντα. Τη μία φορά ήταν και χαμηλωμένο με ελατήρια και αμορτισέρ. Ξέρω πως είναι κάπως διαφορετική η Celica αλλά το έγραψα περισσότερο σάν εμπειρία και μπορεί κάποιοι να τα ξέρατε ήδη. Δέστε αυτό το post σάν ελαφρό OFFTOPIC. hi

billlllll
13-10-06, 01:33
Ναι παίρνει εκκεντροφόρους.. ποιος θα τους βάλει δεν ξέρω... εμπιστεύεσαι εσύ κάποιον να σου ανοίξει αυτό το μοτέρ; Αν το πάρεις (που σου το εύχομαι) δεν θα θέλεις τίποτα άλλο... Το αυτοκίνητο σκοτώνει! Πάει όπως το δικό μου ακόμα και σε ρεπρίζ! Από ρολαριστές πάμε τα ίδια! Σκέψου 28 κιλά ροπή έχω στο GTi και πάμε ίδια! Πραγματικά πολύ καλό!

Εντάξει ρε συ δεν θα αλλάξει και πιστόνια :lol: . http://monkeywrenchracing.com/pipercams2zz.html

Εκκεντροφόρους stage2 και powerfc :beg :beg