PDA

Επιστροφή στο Forum : Γρύλοι Πορτας


Glanzaboy
29-03-06, 16:22
καλησπέρα παίδες εχω ενα στρογγυλοφάναρο 3θυρο 99' πρεπει να αλλαξω γρυλους πορτας,τα μοτερ ειναι στα τελευταια τους και αυτα ρωτησα στη Τοyοτα και μου ειπαν 63euro περιπου ο καθενας χωρις μοτερ φυσικα,οσους φανοποιους ρώτησα μου ειπαν να αποφυγω τα ημιτασιον (75euro μαζι με μοτερ) εχει δοκιμασει κανεις κατι αναλογο;;;Αν γνωρίζατε κατι θα με βοηθουσε Ευχαριστώ

dinos
29-03-06, 20:29
Γεια σου αγορινα...δεν συναντηθηκαμε τελικα σημερα....ναι καλα σου ειπαν γιατι θα εχεις προβλημα με τα ημιτασιον....το συζητουσα με ενα παιδι απτο κλαμπ κ μου το λεγε

ke_30 gt
29-03-06, 23:36
εγω παντως σε ενα ΚΕ-30 εχω βαλει του εμποριου γιατι δεν υπαρχουν για αυτα τα μοντελα γνησιοι γρυλοι ηλεκτρικων (λογικο ειναι αλλωστε!!!!) τα εχω πανω 5 χρονια και δεν εχω το παραμικρο προβλημα!!!! τωρα τι να σας πω!!! μπορει να ετυχε!!! φιλε μου τα γνησια ειναι γνησια και με εγγυηση απο τη μαμα ΤΟΥΟΤΑ αλλα και του εμποριου ειναι πιο οικονιμικα και μπορει να βγουν το ιδιο καλα (αναλογα και τι μαρκα ειναι του εμποριου!!)

Glanzaboy
30-03-06, 15:45
Ευχαριστω πολύ παιδες ,dino εμεις ετσι οπως παμε δεν θα τα πουμε ποτε φιλαρακι

akis308
30-03-06, 19:00
Ρε φίλε γιατί δεν ψάχνεις για μεταχειρησμένα;;;

Glanzaboy
31-03-06, 14:29
Φιλε El corollinio πηρα τηλ.αλλα δεν εχει υπαρχει τιποτα,σε ευχαριστω παντως οπως και να 'χει

Glanzaboy
31-03-06, 14:32
φιλε Ακη εχω ψαξει στα μεταχειρησμενα και δεν εχω βρει κατι ,αν βρεις κατι ενημερωσε με σε παρακαλω,σε ευχαριστώ

akis308
31-03-06, 14:59
Έχω ένα φίλο που διέλυσε ένα Ε12 πρόσφατα. Θα τον πάρω τώρα τηλ. Πες μου όμως κάτι, θέλεις και τους 2;

akis308
31-03-06, 15:01
Eίναι μηχανικός στην TOYΟTA και θα ξέρει αν κάθονται πάνω στο δικό σου.

Glanzaboy
01-04-06, 14:18
Ναι φιλαρακι και τους δυο,σε ευχαριστω

akis308
03-04-06, 13:32
Τον πήρα και τους έχει δώσει.Τζίφος λοιπόν.

Glanzaboy
03-04-06, 14:57
κανουν ομως επανω στο δικο μου;;;

akis308
03-04-06, 18:16
Μαλακία. Δεν τον ρώτησα. Θα τον δω το βράδυ και θα σου πω.

Glanzaboy
17-04-06, 19:16
βρηκα γρυλους οεο,αυθεντικους μεταχειρισμενους μαζι με μοτερ 180ευρω και οι δυο!!! και ημιτασιον καινουργιους μαζι με μοτερ 140ευρω και οι δυο ,βασικα ειμαι σε διλημα την κουρτινα 1 ??? η το κουτι 3 ??? οι μεταχειρισμενοι ειναι αυθεντικοι αλλα χωρις εγγυηση οι καινουργιοι ημιτασιον αλλα με εγγυηση,μηπως θα μπορουσε να βοηθησει κανεις???????

pwpwpali
17-04-06, 19:23
aπο ηλεκτρολογικης αποψης κ μονο... αν το μοτερ οταν μπει δουλευει κανονικα κ ενα χρονο εγγυηση να σου δωσει παραμυθη ειναι ειναι σιγουρο οτι θα δουλευει...το μετα ειναι το θεμα.για τα καινουρια αναφερομε

Glanzaboy
17-04-06, 19:58
Κοιτα βασικα σκεφτομαι οτι αν χαλασει ο ημιτασιον θα μου δωσει αλλον αφου θα εχει εγγυηση,αν χαλασει ο μεταχειρισμενος αυθεντικος πρεπει να τα σκασω παλι

pwpwpali
19-04-06, 15:39
μην κολλας αφου ειναι κ ποιο φτηνος τσιμπατον.ο μεταχηρισμενος δεν ξερεις ποσο καιρο δουλευε ομως...

stm2001gr
20-04-06, 08:30
Σου έκαψε μοτέρ? η σου έσπασε γρανάζι? Εγώ έπαθα και τα δύο. Έχω 101. Το μοτέρ έχει ένα διμεταλλικό έλασμα στη μία από τις δύο επαφές. Όταν ζοριστεί από τον χειριστή(πχ. ανέβηκε το παράθυρο τελείως αλλά το καταραμένο δάχτυλο συνεχίζει!!!!!) κόβει το ρεύμα. εγώ το γεφύρωσα με μια αντίσταση 0.5Ω 10W και λειτουργεί τώρα άψογα. Η αντίσταση αντικαθιστά το διμεταλλικό έλασμα.
Όταν έσπασε γρανάζι στην άλλη πόρτα, ευτυχώς ήταν το μεγάλο, όπου το εσωτερικό του είναι από καουτσούκ.(για απορρόφηση των δονήσεων) Δηλαδή νόμιζα ότι έσπασε αλλά κόπηκε το καουτσούκ. το κόλλησα με κόλλα στιγμής και δουλεύει.
το πρόβλημα με το μοτέρ το έπαθα πριν 2 χρόνια και το γρανάζι πριν 1 . άντεξαν δηλ. οι κατασκευές αλλά είναι και οι 2 στα πίσω παράθυρα.
Αν νομίζεις ότι μπορείς να το πατεντάρεις δοκίμασε το. δεν έχεις να χάσεις τίποτα.

pwpwpali
20-04-06, 17:59
το καλυτερο γι αυτο ειναι ενα μπουτον οπου με ενα κλικ κλεινει ολο το παραθυρο κ για να το σταματησεισ ξανακανεις κλικ ετσι δε ζοριζετε καθολου.

Glanzaboy
20-04-06, 22:10
Φιλε stm2001gr στην ακρη που κανει το χιαστη ο γρυλος στο κατω μερος εχει στραβωσει το ενα μπρατσο του και φευγει το ραουλο απο τον οδηγο οποτε ανεβαινει προς τα επανω το παραθυρο,δοκιμασα να το στραβωσω για 3 μερες δουλευε μετα ξαναγυρισε στην αρχικη του θεση ξαναεφυγε δηλαδη πηγα στον φανοποιο δοκιμασε το ιδιο αλλα τιποτα,ο δευτερος λογος ειναι οτι ακουγονται τριγμοι οταν ανεβαινουν επανω και τα δυο παραθυρα και μου ειπε ο φανοποιος οτι τα μοτερ ειναι στα τελευταια τους,ελπιζω με την περιγραφη μου να καταλαβες τιποτα

kjunior
21-04-06, 00:26
gia sas paidia!!! xronia polla se olous sas kai kalo pasxa!!!exo ena strogilofanaro toy 98 kai stin porta toy odigoy mou exei xalasei to koympi pou anoigoklinei to parathiro toy sinodigoy me apotelsma na mou mplokarei kai to allo kai merikesfores den mporo na to anoixo katholou!xerete ti mporo na kano? giati rotisa stin toyota poso exei olos o mixalismos stin porta kai mou eipan kati gia 250euro o mixanismos

hraklispro
21-04-06, 18:44
gia sas paidia!!! xronia polla se olous sas kai kalo pasxa!!!exo ena strogilofanaro toy 98 kai stin porta toy odigoy mou exei xalasei to koympi pou anoigoklinei to parathiro toy sinodigoy me apotelsma na mou mplokarei kai to allo kai merikesfores den mporo na to anoixo katholou!xerete ti mporo na kano? giati rotisa stin toyota poso exei olos o mixalismos stin porta kai καλησπερα φιλε μου. και γω ειχα το ιδιο προβλημα με την corolla μου και μου ζηταγαν 300ευρω και εψαξα σε μεταχειρο και βρηκα ολο το μπρατσο 150 ευρω

kjunior
21-04-06, 23:33
mipos mporeis na mou peis kai pou to brikes mpas kai bro kai go kati tetio?

pwpwpali
24-04-06, 14:35
στη φρατζη μπορειτε να βρειτε πολλα πραγματα αλλα μηπως ειναι μονο ο διακοπτης το προβλημα?

kjunior
26-04-06, 01:36
mono aytos o diakoptis einai to problima to thema einai an mporo na kano kati mono se ayton gia na min xriastei na allaxo olo to mixanismo!!

stm2001gr
27-04-06, 14:43
Πάντως παιδιά μην κολλήσετε το γρανάζι αν σας τύχει Αυτό που έγραψα πιο πάνω ! Δεν άντεξε. Μόλις έφτιαξε ο καιρός και χρησιμοποίησα το παράθυρο χάλασε. Αυτό που έκανα ήταν να κόψω τελείως το λάστιχο και να τοποθετήσω μια βίβα μ3 ίσως και μικρότερη για να ενώσω τα δυο γραναζακια που ένωνε το καουτσούκ. Μετά το πλάκωσα με καυτή σιλικόνη για να κρατάει την απόσταση και όλη τη δύναμη της περιστροφής τη μεταφέρει η βίδα. Τρύπες για τη βίδα δεν έκανα ! Αποκάλυψα αυτές που έχει το γρανάζι για να δέσει με το λάστιχο. Νομίζω πως έγινε πολύ πιο ανθεκτικό.

Ρε παίδες δε δοκιμάζετε να γεμίσετε το μπράτσο του γρύλου με ηλεκτρόδιο? Αυτό δεν στραβώνει ή λάθος κατάλαβα? έχει διαφορά το ηλεκτρικό από το μανιβελάτο μηχανισμό?

stm2001gr
27-04-06, 15:02
Καλύτερα να ρωτήσεις ξανά στην αντιπρ. στα ανταλλακτικά ή να πάς σε κάποιο κατάστημα με ΤΟΥΟΤΑ ανταλλακτικά και να ρωτήσεις πόσο έχει ένας διακόπτης. Αν θέλεις καινούριο! αλλιώς τσιμπάς ένα από μεταχειρισμένα. Καλύτερα να το βγάλεις από την πόρτα και να το έχεις στο χέρι. Εξυπηρετεί στην εμφάνιση!!!!\
Αν σε δουν με εξάρτημα στο χέρι συνειδητοποιούν ότι ξέρεις τι σου γίνεται, μίας και εντόπισες το πρόβλημα και ότι δεν μπορούν να σε κοροϊδέψουν. ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΜΑΣ ΠΕΡΝΑΝ ΓΙΑ ΛΑΛΑΚΙΕΣ!!!! Κανόνας διπλωματίας.

Φιλικά Σταμάτης

pwpwpali
27-04-06, 16:37
σωστος....το χα παθει με την ρυθμηση φωτων οταν καεικε το λαμπακι πηγε ο γερος μου κ πηγαν να του πουλησουν ολο το ρυθμιστη.αποτελσμα ηταν να το κανω βιδες κ να παω με το λαμπακι στο χερι :)