PDA

Επιστροφή στο Forum : Φιλτρο Αναθυμιασεων......τι Κανει Και Πως Δουλευει???


2litres
28-03-06, 03:14
Εχω που λετε βαλει ενα φιλτρο αναθυμιασεων στην corolliτσα μου της ITG μετα απο την προσθηκη προγραμματος και δεν κσερω ρε παιδια αν το εχο βαλει σωστα και τι πρεπει να κανω για αυτο..Μπορει καποιος να με διαφωτισει?Βασικα εχω βγαλει το σωληνακι που ξεκινα απο τη πολλαπλη εισαγωγης και καταληγει νομιζω κοντα στα μπουζι και εχω βαλει εκει το φιλτρακι..Το θεμα ειναι πωσ εχει μεινει τρυπα πανω στον σωληνα της πολλαπλης και τον εχω βουλωσει μονος με σιλικονη..Ετσι πρεπει να ειναι ?Γνωριζετε κατι επι του θεματος?




Ευχαριστω προκαταβολικα..

wastegate
28-03-06, 07:55
Τα πιο πολλα αυτοκινητα που εχω δει ετσι το εχουν.Σε ενα α χρονικο διαστημα παντως θα σου βουλωσει το φιλτρακι να ξερεις(ειδικα αν καις λαδακι αστο...).Επισης εχω δει και σωληνακι που βγαζει τις αναθυμιασεις εξω και τις οδηγει στο περιβαλλον.

MARMEL
31-03-06, 22:21
Εχω που λετε βαλει ενα φιλτρο αναθυμιασεων στην corolliτσα μου της ITG μετα απο την προσθηκη προγραμματος και δεν κσερω ρε παιδια αν το εχο βαλει σωστα και τι πρεπει να κανω για αυτο..Μπορει καποιος να με διαφωτισει?Βασικα εχω βγαλει το σωληνακι που ξεκινα απο τη πολλαπλη εισαγωγης και καταληγει νομιζω κοντα στα μπουζι και εχω βαλει εκει το φιλτρακι..Το θεμα ειναι πωσ εχει μεινει τρυπα πανω στον σωληνα της πολλαπλης και τον εχω βουλωσει μονος με σιλικονη..Ετσι πρεπει να ειναι ?Γνωριζετε κατι επι του θεματος?




Ευχαριστω προκαταβολικα..
αν ανεβαζες και καμια φωτο...........

alex-g
13-08-07, 10:06
εγο πιγα στο συνεργειο μου και μου ειπε να μηβαλο διοτι το οτι περνανε αναθυμιασεις δεν σιμενει οτι αυτα δεν υγροποιουντε ξανα σε λαδια εκτος αν κατθομε να το καθαριζο καθε μινα αλιος οτι λαδι περναει απο εκει παραμενει στο φιλτρο και εκτος αυτου αυτο δεν βγαζει μονο οταν αφισεις το γαζει ρουφαει κιολας με αποτελεσμα οτι (μακα) εχει κρατησει τιν ξαναπερνει μεσα και δεν νομιζο οτι το θελει κανεις σας αυτο

g6_saligkaros
16-08-11, 22:23
Μια φωτο θα βοηθουσε παντως...

NikiforosGT
17-08-11, 16:48
Δεν θυμάμαι πως είναι το σωληνάκι αυτο στο 4E-FE (αυτό το μοτερ δεν έχει η 101?) πάντως έχει 2 σωληνάκια στο 4Ε-FTE, το ένα παίρνει τις αναθυμιάσεις και τις γυρίζει στην εισαγωγή, στο συγκεκριμένο μοτερ πάνε στην σωληνα που παει ο αερας στην τουρμπινα και ειναι πανω στην μαμα σκαστρα, οποτε εμεις ειτε βαζουμε εκει δοχειακι με φιλτρακι ειτε σκετο. Σκετο δεν λεει γιατι γεμιζει λαδιλες και λαδια και βουλωνει παρα πολυ γρηγορα. Με δοχειο ειναι ποιο σωστό. Εγώ το εχω σκετο χυμα και δεν εχω κανενα προβλημα, ετσι το βαζει πολυς κοσμος. Και υπάρχει και ενα δευτερο ποιο δεξια το οποιο πάει επάνω στο ψευδοκαπακο και εκει εχει μια γωνια πλαστικη που ειναι και αντεπιστροφο!! οταν ειχα λυσει το ψευδοκαπακο για να αλλαξω το oring στον διανομεα τοτε μου εσπασε αυτη η γωνιτσα και εβαλα σκετο σωληνα, το αποτελεσμα ηταν να γυρισουν τα λαδια μεσα στην εισαγωγη και να τα καιει το μοτερ!!! εκτος τα ντουμανια που εβγαζε γεμισε λαδια τα μπουζι και σταματισαν τα 2 να δουλευουν!!! ειδα και επαθα να τα φτιαξω ξανα! προσοχη σε ποιο σωληνακι αναφερομαστε, γιατι δεν θυμαμαι στον 4E-FE αν εχει 1 ή 2!
Στην παρακατω φωτο το 1ο σωληνακι που ειναι χυμα βγαζει αναθυμιασεις απλα, το δευτερο που ειναι ποιο δεξια και παει επανω στο ψευδοκαπακο (με μαυρο χρωμα) ΔΕΝ το πειραζουμε γιατι το μοτερ κανει αρυθμιες αν βγει.

http://i180.photobucket.com/albums/x207/NikiforosGT/corolla/Moter1.jpg

Στο μαμα μοτερ 4E-FE υπάρχει βλέπω μονο το 2ο με το αντεπιστροφο (ετσι ειναι στην ΕΕ111 τουλαχιστον) οποτε ΔΕΝ το πειραζουμε!

http://i180.photobucket.com/albums/x207/NikiforosGT/corolla/hpim2512.jpg

Αν στο δικο σου ειναι διαφορετικο απο την 2η φωτο ή εχεις αλλο μοτερ βαλε μια φωτο να δούμε πως είναι! αν ειναι αυτο με την γωνια την πλαστικη που ειναι αντεπιστροφη μονο προβληματα θα εχεις αν το πειραξεις!