PDA

Επιστροφή στο Forum : Ke30 Μετατροπες


fanatikoske30
07-03-06, 15:42
Μολις αγορασα ενα ΚΕ30 1166 cc με 58000 γνήσια χλμ. Το σκαρι του βεβαια θελει δουλεια (εχει κοψει το χρωμα και εχει ψιλισκουριες, τρακαρισμα κανενα). Δεν μου αρεσουν οι μεγαλες βελτιωσεις και θελω μονο να του δωσω 15-20% παραπανω ιπποδυναμη με βελτιωσεις που μπορω να κανω μονος μου (φιλτροκουτι και εξατμιση). Αν κανεις εχει καμμια ιδεα απο που να ξεκινησω ας μου γραψει. Θα βαλω φωτο της Corollas μου συντομα.

endurasKE-30
07-03-06, 15:51
Φιλε καλως ηρθες στην παρεα.


Μολις αγορασα ενα ΚΕ30 1166 cc με 58000 γνήσια χλμ.


Καλοταξειδο το κορολλακι σου αλλα μηπως εχει 6 ψηφια στο κοντερ?

Υπαρχουν αρκετα πραγματακια που μπορεις να κανεις για να ξυπνησεις το μοτερακι σου.
Πρωτο και κυριωτερο ενα διπλο μηχανικο καρμπυρατερ με ενα παπαδακι με φιλτρο ελευθερας και ελα ελευθερο τελικο.(το μεσαιο ειναι ετσι κιαλλιως ελευθερο)

GEORGIOS_XYNOS
07-03-06, 19:23
Μολις αγορασα ενα ΚΕ30 1166 cc με 58000 γνήσια χλμ. Το σκαρι του βεβαια θελει δουλεια (εχει κοψει το χρωμα και εχει ψιλισκουριες, τρακαρισμα κανενα). Δεν μου αρεσουν οι μεγαλες βελτιωσεις και θελω μονο να του δωσω 15-20% παραπανω ιπποδυναμη με βελτιωσεις που μπορω να κανω μονος μου (φιλτροκουτι και εξατμιση). Αν κανεις εχει καμμια ιδεα απο που να ξεκινησω ας μου γραψει. Θα βαλω φωτο της Corollas μου συντομα.

Επειδη ειμαι περιεργος, πρωτα θα δω το κουβαδακι σου, θα μου εξιστορησεις την τρελα σου, θα μου εξηγησεις γιατι ασχολεισαι με μια γρια 30 ετων, τι χρωμα ειναι η γρια σου, και μετα ευχαριστως ειμαστε εδω!
Μεχρι τοτε θα σε βοηθαει ο Κυρ, τωρα που θα καταληξεις δεν ξερω.

GEORGIOS_XYNOS
07-03-06, 19:26
Αντε και ενα tip:
Με φιλτροκουτι και εξατμιση ΜΟΝΟ θορυβο θα κανεις!

corolla1975
07-03-06, 19:27
Εγω τετοιου τύπου πληροφοριες δεν μπορω να σου δωσω. Αλλα μην ανησυχεις πηρες μια πρωτη γευση απο endurasKE-30 και συντομα θα ακολουθησουν και αλλοι..... οι αυτοαποκαλουμενοι μεταλλαγμενοι (προσεχε μην σε μεταλλαξουν).

Εγω αυτο που εχω να πω ειναι πως οι ΚΕ30 αυξανομαστε και πληθαινουμε παρα τα 30 χρονακια που εχουμε στην πλατη μας! ΑΘΑΝΑΤA [acronym:687b25bd5d="ΔΙΑΦΟΡΑ"]COROLLA[/acronym:687b25bd5d] !!!1viking

fanatikoske30
07-03-06, 22:31
Το κοντερ δεν εχει 6 ψηφια, αλλα εχω το πρωτοτυπο βιβλιο σερβις απο τον Κασιδοπουλο με τα σερβις του.

fanatikoske30
07-03-06, 22:49
Γενικα εχω τρελλα με τα Ιαπωνικα αυτοκινητα, παλαια και καινουρια. Γεγονος ειναι οτι υπαρχει φοβερη σκηνη με τα παλια Corolla σε Αυστραλια και Αμερικη και επιτελους τωρα και στην Ευρωπη με φανατικους υποστηρικτες για ενα αυτοκινητο διαχρονικο, με απιστευτη αξιοπιστια και σχετικα καλη υποστηριξη και δυνατοτητα βελτιωσης. Αυτο που προσωπικα εμενα μου αρεσει γενικα στα Ιαπωνικα ειναι οτι ειναι λιγο διαφορετικα απο τον ανταγωνισμο και ΔΕΝ ΧΑΛΑΝΕ ΠΟΤΕ!!! Το αμαξακι ειχε εναν ιδιοκτητη απο καινουριο, ταμπλω σαν να βγηκε απ'την πρεσσα καινουριο αλλα με κανα δυο σκισιματακια στο καθισμα του οδηγου. Το χρωμα δυστυχως ειναι κιτρινο (ή μουσταρδι). Ευτυχως που ξερω κανα δυο φανοποιους και δεν θα μου παρουν πολλα. Να το κανω κοκκινο η ενα ωραιο κιτρινο-πορτοκαλι για να μην χρειαστει να τρεχω στο Υπουργειο για την αλλαγη; Φωτο θα βαλω συντομα.

GEORGIOS_XYNOS
08-03-06, 01:04
Δεν απαντας ομως στα ερωτηματα που τεθηκαν και ζητας πολλα για ανταλλαγμα, 20% αυξηση ιπποδυναμης,....... συνεχισε την ιστορια, φωτο, αργεις αργεις...
Αξιοπιστια ψαχνεις σε κατι που ειναι 30 ετων?
Πανε παρε ενα σταρλετ. Δεν το λες καλα το ποιημα, ο Παριανος π.χ. το ξεκαθαριζει: "πισωκουνα και τα μυαλα στα καγκελα", εσυ μας μιλας για αλλη Γη, αλλα μερη (Αυστραλιες, Αμερικες).... δεν ξερω το μπερδευεις το θεμα.
Εγω το ΑΜΑΞΙ το εχω πρωτο χερι, οποτε καμμενος εγκεφαλος. Εσυ ψαχνεις αξιοπιστια?
Οτι και να ακουμπησεις στο αμαξι σου ειναι στα τελευταια του, οτι και να σκεφτεις.
Αξια μηδεν, επιταχυνση μηδεν, επιβραδυνση μηδεν, κρατημα μηδεν(παντα σε σχεση με τα καινουργια), γκομενες να σε δουν με δαυτο, γραφικο θα σε λενε οπως τον Κυρ, τι εισαι νοσταλγος του νικελ προφυλακτηρα?
Πανε αγορασε ενα Σκαραβαιο, εκει να δεις αξιοπιστια, τα playmobil πιο δυσκολα ειναι.
Δεν ξερω μου τα μπερδευεις, δεν ανοιχτηκες ακομα........

ke_30 gt
08-03-06, 06:03
φιλε μου καλως ηρθες και απο μενα αλλα λυπαμε που θα στο πω συμφωνω με τον
GEORGIOS_XYNOS διοτι το αμαξι αυτο ειναι παλιο δεν εχει αντοχες δεν εχει ροπες κτλ που προαναφερθηκαν!! πες μας γιατι το πηρες ??? δεν ειχες αλλο αμαξι, στο χαρισαν, το θες σαν δευτερο να κανεις τις δουλειες σου καθημερινα ? παντως να ξερεις οτι με το μοτερ αυτο δεν θα δεις διαφορα...... (αλλο ενα πραγμα που προσωπικα μου κανει εντυπωση! ολοι οσοι τα εχουμε τα φτιαχνουμε οσο μπορουμε για αυτο και τα εχουμε εσυ θες να το αφησεις 1200 ??? παντα φιλικα και με τις καλυτερες προθεσεις αλλα και περιεργος!!!!!

GEORGIOS_XYNOS
08-03-06, 10:17
βιβλιο σερβις απο τον Κασιδοπουλο με τα σερβις του.

Αυτος εμπορος Σαλονικης δεν ηταν?
Ηταν και εμπορας και αλλου? Στην Ατενα?
Ηξερα οτι ηταν the one and only αλλα νομιζα μονο για τον Βορρα, ηταν και πιο χαμηλα?
Και εκλεισε ο πουτης?
Για λεγε απο που η σκουφια σου, και ποιον αερα ρυπαινεις με τα καυσαερια σου?

endurasKE-30
08-03-06, 10:50
Αξιοπιστια ψαχνεις σε κατι που ειναι 30 ετων?
Πανε παρε ενα σταρλετ.
Οτι και να ακουμπησεις στο αμαξι σου ειναι στα τελευταια του, οτι και να σκεφτεις.
Αξια μηδεν, επιταχυνση μηδεν, επιβραδυνση μηδεν, κρατημα μηδεν(παντα σε σχεση με τα καινουργια), γκομενες να σε δουν με δαυτο, γραφικο θα σε λενε οπως τον Κυρ, τι εισαι νοσταλγος του νικελ προφυλακτηρα?
Πανε αγορασε ενα Σκαραβαιο,



φιλε μου καλως ηρθες και απο μενα αλλα λυπαμε που θα στο πω συμφωνω με τον
GEORGIOS_XYNOS διοτι το αμαξι αυτο ειναι παλιο δεν εχει αντοχες δεν εχει ροπες κτλ που προαναφερθηκαν!!


Ρε δε πατε να πνιγειτε!
Τον πιάσατε απο τα μουτρα τον ανθρωπο...
Ναι ρε ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ!!!!
30 χρονια το αμαξι μου μου ζητησε μονο μια τρομπα φρενων!!!
Ξερετε τι θα πει αυτο?
Φιλαρακι μη μασας.

GEORGIOS_XYNOS
08-03-06, 11:21
Ο ανθρωπος αυτος ρωτησε κατι για αυξηση ιπποδυναμης 20%, τι εχεις να προτεινεις κυριε Κυριακο, με το μαμα κουβαδακι σου?
Για γραψε εσυ που τα ξερεις ολα παντογνωστη!!!!

endurasKE-30
08-03-06, 11:36
Φιλτατε Γωγο,

Ο φιλος ζητησε οπως αναφερεις πολυ σωστα αυξηση ιπποδυναμης 20%. Που κολλαει η αξιοπιστια που λες εσυ??? Και πες μου ενα λογο που σε κανει να πιστευεις πως το κουβαδακι που οδηγατε εσυ και η οικογενεια σου εδω και 32 χρονια δεν ειναι αξιοπιστο!!!
Το 1166 εχει αν δε κανω λαθως 54 αλογα. δηλαδη μιλαμε για 10 αλογα αυξηση ιπποδυναμης.Πιστευεις οτι ειναι ανεφικτο με ενα διπλο μηχανικο με ελευθερο φιλτρο,και ενα τελικο καζανακι να καταφερει κατι τετοιο? Δε του λεω για εκκεντροφορο γιατι ο τελευταιος των Μοικανων ΜΠΟΥΜΠΗΣ δεν υπαρχει πλεον.
Για πες τωρα τι εχεις να πεις εσυ.
Υποψην οτι ο Βουλγαρης απο το 4Κ εβγαλε 130 αλογα και το ιδιο απο ενα 3Κ.
Για κανε τους υπολογισμους σου και πες μου τι ποσοστο αυξησης εχει...
4Κ ---> 60 Αλογα σε 130
3Κ ---> 54 Αλογα σε 130

GEORGIOS_XYNOS
08-03-06, 11:56
Φιλτατε Γωγο,
Υποψην οτι ο Βουλγαρης απο το 4Κ εβγαλε 130 αλογα και το ιδιο απο ενα 3Κ.

Με τα λεφτα που θα κανει σε μας ο Βουλγαρης το 4Κ να βγαζει 130 αλογα και το ρελαντι του να ειναι στις 2.500 στροφες, Θεογνωστη, αγοραζω 2 μαυροκαπακα και κανω μετατροπη το ενα να κινει τους εμπρος τροχους και το αλλο τοποθετημενο στο πορτμπαγκαζ να κινει τους πισω τροχους!!!
ΠΟΥ ΖΕΙΣ ΩΡΕ??????????????
Ενα σου λεω μονο: πιστονια απο daihatsu σφυρηλατα!!!!!!!1
ΤΟ εχεις ψαξει ή εισαι σαν τις κυρατσες που κατι ακουνε στο ραδιοφωνο και μετα νοζιζουν οτι τελειωσαν και το πανεπιστημιο?
Ξερεις τι αλλαζει για να βγαλει 130 αλογα?
Αντε μην αρχισω.... ασχολεισου με την εκδρομη της Πατρας............

SavvasKE35
08-03-06, 12:33
γογο, σε εχει πιασει μια "επαρση" συναισθηματων. Κανεις ντορο-τρυκημια χωρις λογο. Εσυ δεν μας ελεγες ,ξεφωνημεν, οτι δεν ο 4Κ γινεται "τερας"? και εμεις παιδευομασταν εβδομαδες για να σε πεισουμε 4AGE, και διαλεγες την μεση, τον 2TG? αααα...τα ειπα του πουτη.

endurasKE-30
08-03-06, 13:06
αααα...τα ειπα του πουτη.

Καλα εκανες και του τα ειπες του παλιοπουτη.
Φιλε fanatikoske30 που μενεις? Να συναντηθουμε να τα πουμε και απο κοντα.

alimonos
08-03-06, 13:26
χαχαχαχαχαχχαχαχαχαχαχαχαχα.........
σαν τα γερόντια στο μάπετ- σόου κάνετε ρεεεεεεεεεεεε!!!!!!!!!!!!!!!!1 χαχαχαχαχα
τον τρελάνατε τον άνθρωπο!!!
Με γειά το όχημα φίλε και μην απογοητεύεσαι.... πρέπει αυτές τις μέρες να έιναι ανάδρομος
ο πλανήτης των εκκεντροφόρων κλπ ...... χαχαχαχα
περίμενε και θα τους περάσει !!!

GEORGIOS_XYNOS
08-03-06, 13:30
γογο, σε εχει πιασει μια "επαρση" συναισθηματων. Κανεις ντορο-τρυκημια χωρις λογο. Εσυ δεν μας ελεγες ,ξεφωνημεν, οτι δεν ο 4Κ γινεται "τερας"? και εμεις παιδευομασταν εβδομαδες για να σε πεισουμε 4AGE, και διαλεγες την μεση, τον 2TG? αααα...τα ειπα του πουτη.

Πιο φθηνα σου βγαινει να βαλεις εναν 2TG παρα να μεταμορφωσεις εναν 4Κ ή 3Κ.
Διαφωνει κανεις?

GEORGIOS_XYNOS
08-03-06, 13:37
Θελεις 20% αυξηση ιπποδυναμης?
Βαλε εναν 4K-U
Θελεις και λιγο παραπανω ροπη?
Βαλε εναν 5Κ
δεν θελεις να πληρωνεις για εναν 1500 κινητηρα τελη κυκλοφοριας?
Πανε παρε ενα cinquecento

endurasKE-30
08-03-06, 13:41
Να πεταξεις το δικα σου τα χρεπια ΚΕ30 και να παρεις τσινκουετσεντο τοτε Γωγο
ΑΣΕ ΤΟΝ ΗΣΥΧΟ ΡΕ!!!!

GEORGIOS_XYNOS
08-03-06, 13:45
Να πεταξεις το δικα σου τα χρεπια ΚΕ30 και να παρεις τσινκουετσεντο τοτε Γωγο
ΑΣΕ ΤΟΝ ΗΣΥΧΟ ΡΕ!!!!
τι εκανα παλι?
Ερωτηση εκανε , απαντηση εδωσα, εσυ τι προτιενει δλδ?
Εγω δινω λυση με 150 Ευρο, εσυ τι λυση δινεις?
και ποσα?
Εδυ και τωρα αναμετρηση θελω, χτυπα!!!

endurasKE-30
08-03-06, 16:09
Τι θελεις?
Κοντρα?
Ενταξει.
Φιλε βαλε ενα 2TG τιποτε αλλο.

GEORGIOS_XYNOS
08-03-06, 16:52
ερχεσαι στα λογια μου...
2τG, το κουβαδακι σου με αυτον τον κινητηρα εβγαινε Japan, 110 αλογακια με τετραδες.
Και ξερω εναν εδω μεσα που εχει 2 απο δαυτους, εαν τους προλαβεις, δλδ.
Ke30_gt λεγεται, στειλτου pm.
Εαν παλι επιμενεις να τυρρανιεσαι με τους Κ κινητηρες, μιλα με τον tioklou, μαζι να τυρρανιεστε!

fanatikoske30
08-03-06, 21:54
Ειπαμε μου αρεσουν τα παλαια Ιαπωνικα, αν μου αρεσαν τα Γερμανικα θα ειχα παρει σκαραβαιο, και τι, νομιζεις ο σκαραβαιος ειναι πιο αξιοπιστος; Οι νικελ προφυλακτηρες μπορω να πω ειναι ωραιοι (οταν ειναι γυαλισμενοι) αλλα καθολου χρησιμοι. Ο Κασιδοπουλος ηταν και στον Πειραια. Ο μονος λογος που το αγορασα νομιζω ειναι επειδη ειμαι λιγο ρομαντικος.

Ο λογος που θελω να του δωσω μονο 20% περισσοτερη ιπποδυναμη με φιλτροκουτι και εξατμιση (αντε και ενα μηχανικο καρμπυρατερ) ειναι επειδη ειναι κατι που μπορω να το κανω και μονος μου. Αλλαγη κινητηρα σημαινει και πιο πολλα λεφτα/χρονο.

Προς το παρον ειμαι στο εξωτερικο αλλα θα ειμαι στο Γαλατσι τον Μαϊο, οσοι πιστοι προσελθετε να βοηθησετε σε οποια εργασια χρειαστει

GEORGIOS_XYNOS
08-03-06, 23:18
Που στο εξωτερικο εαν επιτρεπεται?
Εαν εισαι σε καλο μερος να μας φερεις και κανα καλουδι!!!!
Σωστος Γιωργο?
Με το αζημιωτο φυσικα.....
Λεει μια παροιμια: το ενα χερι νιβει το αλλο και τα δυο το προσωπο....

alimonos
08-03-06, 23:36
ναι ναι και κανα δυό πληρωμένα χέρια να γεμίσουν το κοντέϊνερ !!!!! χαχαχαχαχαχαχαχα

PARIANOS
09-03-06, 00:22
ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΝΤΑΣ ΤΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΑΥΤΗ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΠΕΜΒΩ.....ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΕΣ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΜΑΣ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΥΠΟΜΟΝΗ ΜΕ ΤΟ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΚΟΥΜΠΑΡΑ ΠΟΥ ΑΠΕΚΤΗΣΕΣ ΚΑΙ ΣΥ ΟΠΟΩΣ ΕΧΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΕΔΩ ΓΙΑ ΝΑ ΡΙΧΝΕΙΣ ΤΑ ΟΜΟΡΦΑ ΕΥΡΟΠΟΥΛΑΚΙΑ ΣΟΥ....ΓΙΑΤΙ ΓΙΑ ΚΟΥΜΠΑΡΑ ΠΡΟΚΕΙΤΕ ΟΠΩΣ ΔΙΑΠΙΣΤΩΝΩ ΚΑΙ ΓΩ ΠΟΥ ΕΧΩ ΜΠΕΙ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΚΑΙ ΡΙΧΝΩ ΛΕΦΤΑ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΔΕΝ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΑΚΟΜΑ.....ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΟ ΓΙΩΡΓΟ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ 2ΤG ΠΟΥ ΑΠΟ ΟΤΙ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΘΑ ΤΟ ΒΑΛΕΙ ΠΡΩΤΟΣ ΑΠΟ ΜΕΝΑ.....Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΙΑ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΣΤΟ "ΚΟΥΜΠΑΡΑ ΣΟΥ" ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙΣ ΜΕ ΤΑ Κ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΤΟ ΓΙΑΤΙ...ΠΕΣ ΟΤΙ ΒΑΖΕΙΣ ΤΑ WEBERIA ΒΑΖΕΙΣ ΚΑΙ ΜΙΑ ΕΞΑΤΜΙΣΗ ΚΑΙ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙΣ....ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΙΡΟ ΑΦΟΥ ΕΧΕΙΣ ΓΝΩΡΙΣΕΙΣ ΠΟΛΛΑ ΑΤΟΜΑ ΑΠΟ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΒΡΙΣΚΕΣΑΙ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΚΑΙ ΣΕ ΠΑΕΙ ΒΟΛΤΑ ΜΕ ΕΝΑ "ΚΟΥΜΠΑΡΑ" ΠΟΥ ΤΟΝ ΚΕΙΝΕΙ Ο ΔΙΑΣΗΜΟΣ ΠΛΕΟΝ ΚΙΝΗΤΗΡΑΣ 4ΑGE.....ΘΑ ΤΟ ΒΓΑΛΕΙΣ ΤΟ ΜΟΤΕΡΑΚΙ ΣΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟΥ ΒΑΛΕΙΣ ΦΩΤΙΑ ΝΑΙ Η ΟΧΙ????ΕΠΕΙΔΗ ΜΕ ΠΗΓΑΝΕ ΜΕ STARLET ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΒΟΛΤΑ ΚΑΙ ΠΑΡΑΛΙΓΟ ΝΑ ΤΟ ΒΓΑΛΩ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΠΡΙΝ ΑΚΟΜΑ ΒΑΛΛΩ ΤΟ ΑΛΛΟ ΜΟΤΕΡ....

ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΙΓΑ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ
ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΕΣ ΣΤΟ COROLLACLUB

endurasKE-30
09-03-06, 09:07
Οντως που στο εξωτερικο???
Υπαρχουν κανα δυο τρελλοι ΚΕ-30 στο εξωτερικο μπορει και να ειστε μαζι.
Και το ονομα σου ποιο ειναι???
Κυριακος.

fanatikoske30
09-03-06, 19:00
Δημητρης απο το Σουονζη, Μεγαλη Βρεταννια. Παιδια απο'μενα οτι θελετε, αν βρειτε κατι στο ιντερνετ ή στο ebay, πειτε μου και το κανονιζουμε. Οχι τιποτ'αλλο, αλλα θα χρειστω και εγω καποια βοηθεια οταν επιστρεψω.

Λοιπον επι του σημειου... δεν θελω να αλλαξω κινητηρα. θελω τον υπαρχον και να του κανω τροποποιησεις χωρις να τον κατεβασω. Και για να εχουμε καλο ερωτημα, με τα Weber και την εξατμιση τι θα καταφερω (εκτος απο θορυβο) σε ιπποδυναμη;

Εχω ενα ψυγειο απο το ΕΕ80, ξερει κανεις αν ταιριαζει στο ΚΕ30; Το σχημα ειναι εντελως διαφορετικο το ξερω, αλλα ισως να θελει αλλαγη συντομα.

Επισης, ξερει κανεις πως γινεται η αλλαγη χρωματος στην αδεια; θα μου παρουν λεφτα στο Υπουργειο ή οχι;

Επιτελους καταφερα και εβαλα φωτο.

fanatikoske30
09-03-06, 19:23
Φωτο του Corolla μου.

Nikos
09-03-06, 19:28
fanatikoske30 καλως ηρθες στην παρεα μας

GEORGIOS_XYNOS
09-03-06, 22:16
Δημητρης απο το Σουονζη, Μεγαλη Βρεταννια.

Ωραια το εκανες το λαθος σου!!!
Λοιπον, διαβασε οτι γραφει εδω μεσα και σε αφορα, οταν κατεβεις το Πασχα Αθηνα βγες για καφε με τα παιδια (Κυριακο, Βαγγο και Πανο) και οτι χρειαστεις και δεν βρισκουν αυτοι το εχω εγω.
Αρα απλα θα περιμενεις την Ανασταση του Κυριου!

Τωρα απο Swansee κατι θα υπαρχει, αληθεια τι σπουδαζεις εκει?

fanatikoske30
09-03-06, 22:34
Δε σπουδαζω, σπουδαζα φωτογραφια για δυο χρονια οταν ηρθα, τωρα εχω εγκατασταθει και εχω κανει οικογενεια.

Παλαια Ιαπωνικα εδω πολλα δεν εχει οπως ειπα. Αν τωρα θελει κανεις καποιο ανταλακτικο μοντερνο για βελτιωση ευχαριστως. Τα Corolla που εχουν μεινει ειναι απο το ΕΕ90 (αντε και το ΕΕ80) και μετα, για τα υπολοιπα, οσο πιο παλαιο, τοσο πιο σπανιο.

GEORGIOS_XYNOS
09-03-06, 22:47
Καλα ρε Δημητρη, εχεις κανει οικογενεια στην Αγγλια και πηρες αυτο το κουβαδακια για Ελλαδα?
Δημητρη αρχιζω και πιστευω οτι υπαρχουν και πιο τρελοι απο μενα και στεναχωριεμαι...
Τελος παντων καλως ηρθες, καλως μας βρηκες, και καλως να περασεις με την παρεα μας. Και μην, προς Θεου, μας παρεξηγησεις για τιποτα σε οτι λεμε, γελιο απλα βγαζουμε για να σπασουμε την ρουτινα και να περασουμε καλα!
Ολοι μια παρεα ειμαστε, ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΥΣ ΤΡΕΛΟΥΣ ΤΟΥ ΚΕ30!. Για τους υπολοιπους εδω μεσα δεν εκφερω γνωμη ουτε μου επιτρεπεται να ασχοληθω, αυστηρη διαταγη του μοντετορα μου (Jimmys the lifter), μαντρωμενος στο κλουβι ΚΕ30!!!

corolla1975
10-03-06, 01:21
Δημητρη welcome! μηπως να κανουμε παραρτημα στην Αγγλια???
πραγματικα ΚΕ 30 6 χρονια που είμαι Αγγλια δεν εχω δει. Μονο ενα datsun120 ειχα δει καποτε.

Παντως Δημητρη το αμαξι σχετικα σε καλη κατασταση δειχνει θελει ομως να του αφιερωσεις χρονο και δουλεια. Γωγο καταλαβαινω την απογοητευση σου μια ελπιδα να ειχαμε αλλο ενα λευκο ΚΕ30 χαθηκε. Σιγουρα τωρα μια αλλη ψυχη με πρασινο (ονοματα δεν λεμε) θα το εχει χαρει πολυ. :lol:

GEORGIOS_XYNOS
10-03-06, 10:54
Μια αλλαγη χρωματος σε λευκο δεν βλαπτει,ισα ισα τονιζει τις καμπυλες!!!!

endurasKE-30
10-03-06, 11:19
Σιγουρα τωρα μια αλλη ψυχη με πρασινο (ονοματα δεν λεμε) θα το εχει χαρει πολυ. :lol:

Χαρηκα για ποιο λογο ομως?
Ιδιο χρωμα ηταν και το δικο μου!
Ετσι που λες Δημητρη.
Πρασσινο ηθελε ο πατερας μου αλλα θα καθυστερουσε 4 μηνες να ερθει και ετσι πηρε το μουσταρδι που ηταν διαθεσιμο.
Εγω ηρθα να διορθωσω τα πραγματα και το εβαψα ενα πανεμορφο πρασσινο μεταλλικο British Racing Green. Θα το δεις και απο κοντα και θα μου πεις Δημητρη οταν κατεβεις.

fanatikoske30
11-03-06, 01:08
Corolla1975 που εισαι στην Αγγλια αν επιτρεπεται; Το μονο ΚΕ30 που εχω δει ηταν ενα του 1979 στο ebay σε σχετικα καλη κατασταση για τον βροχερο Βρεταννικο καιρο. Θα το επαιρνα αν ειχε ΚΤΕΟ και δεν ηταν το facelift μοντελο.Πριν χρονια ειχα δει και ενα Liftback πρασινο το οποιο ηταν 99% σαπιο.

Παρολιγο να παρω ενα διπορτο απο την Ολλανδια περυσι. Ημουν ετοιμος να κλεισω αεροπορικο εισιτηριο, μεχρι και ασφαλεια για το αμαξι ειχα κανονισει. Ο τυπος που το πουλουσε ομως μου τα μασησε στο τελος. Το club εκει ειναι πολυ δραστηριο.

Λοιπον, ποιο καλο παιδι θα μου λυσει την απορια τωρα. Η αλλαγη χρωματος στην αδεια κυκλοφοριας περιλαμβανει και καποιο τελος/παραβολο ή κατι σχετικο στο Υπουργειο; Τι αλλο χρειαζεται, μηπως κανα τιμολογιο; Αν εγω το βαψω μονος μου τους νοιαζει; Ποιος ξερει ποσα κιλα μπογια θα χρειαστει για ολοκληρο το αμαξι εξωτερικα;

Αν μου το απαντησετε αυτο μετα θα πουμε για αναρτησεις. Και μετα, αφου το φτιαξω τζιτζι, θα ξεκινησω το αλλο μου προτζεκτ.

GEORGIOS_XYNOS
11-03-06, 01:11
πας στο Μηχανολογικο, πληρωνεις ενα παραβολο (παλια ηταν 5 χιλιαρικα) και σου βγαζουν νεα αδεια με το νεο χρωμα πανω.
Παει αυτο παμε στα επομενα θεματα

GEORGIOS_XYNOS
11-03-06, 01:14
με το πινελο βαφη δεν ξερω, μπορει να εισαι και πλουσιος στην ποσοτητα, μπορει και τσιγγουνης, κανα δυο τενεκεδακια πιστευω παντως πως θελει με πιστολα.
Αλλα εαν ειναι να το βαψει με πινελο αστο ετσι καλυτερα.

SavvasKE35
11-03-06, 08:11
Αν μου το απαντησετε αυτο μετα θα πουμε για αναρτησεις. Και μετα, αφου το φτιαξω τζιτζι, θα ξεκινησω το αλλο μου προτζεκτ.


γεια σου. Χαρας στο κουραγιο σου και σενα. Ολα καλα και ωραια. αλλα αυτο το τελευταιο τι το ηθελες? Για να τελειωσει ενα προτζεκτ θελει μηνες-χρονια. Εκτος αν ειναι ηδη τζιτζι.
Οι περισσοτεροι δεν εχουν τελειωσει τα προτζεκτ τους, και μαλλον δεν θα μπορεσουν να το κανουν λογω 1002 απροσμενων "καρικων φαινομενων".
Ναι, να ασχοληθεις μερες με το οχημα σου, αλλα μην προβλεπεις ποτε θα τελειωσει γιατι θα τρελαθεις.
Και οταν λεμε ενα αυτοκινητο οτι τελειωσε, αυτο ειναι σχετικο. Για μενα μπορει να ειναι με πασαλειματα, και για σενα με λεπτομερεια, ολες οι βιδες καινουργιες ανοξειδωτες.
Εχεις αγορασει απο τον joones ανοξ.βιδες? αστο καλυτερα! 1,2Ε ενα ενα Μ10 κοχλιας-γκροβερ-περικοχλιο αυτασφαλιστο.
Παρε καμια 25 να εχεις! καταλαβες?
Δεν φωναζω......αγαπαω!

corolla1975
11-03-06, 11:21
Κυριακο οσο αναφορα το χρωμα ημουν σιγουρος πως θα χαιροσουν που δεν ειναι ασπρο μονο και μονο για να την πεις στο Γωγο. Αλλα υποστηριζω την αποψη του Γωγου πως το ασπρο χρωματακι θα τονιζε τις καμπυλες! Τι να λεμε τωρα χρωμα εργοστασιου.


fanatikoske30 βρισκομαι στο Cambridge. αυτο στο ebay το ειχα δει και εγω ενα θαλασσι ηταν (απαραδεκτο χρωμα!).

Καλη επιτυχια στο project εχεις βρεθει στο forum με τους ειδικους για οποια πληροφορια αλλα μην αφησεις αυτους τους μεταλλαγμενους να σε επιρεασουν πολυ! :lol:

fanatikoske30
11-03-06, 13:03
Σαββα εχεις δικιο δε λεω. Το τελειομενο προτζεκτ του ενος ειναι ατελειωτο για καποιον αλλο. Να το βελτιωσω υπερβολικα δεν προκειται, αλλα οσο καιρο παρει και αναλογα με τα οικονομικα βεβαια. Αν κερδισω το λαχειο το φτιαχνω σε κανα-δυο εβδομαδες, οπως εχουν τα πραγματα τωρα, κανα-δυο χρονακια!

fanatikoske30
11-03-06, 13:14
Με πινελο βαφη; Εχω δει μερικα και ειχαν γουστο. Σκεφτομουν με ρολο να το περασω κανα ρελιεφ οπως εκαναν τα ταβανια πριν χρονια να μπορω να ξυνω και την πλατη μου οταν βγαινω απ'εξω!!!!!!

Με πιστολι θα γινει, ειδικος δεν ειμαι αλλα ο πατερας μου ειναι με βαφες παρολο που δεν ειναι φανοποιος. Εχω και χωρο προσωρινο με ολα οσα χρειαζονται. Μονο για κατι ψιλο-μπαλωματακια / στοκαρισματα θα παει στο μαστορα.

Στην Ελλαδα τωρα κανουν κολλησεις με MIG ή TIG ή ακομα με την παραδοσιακη ηλεκτροκολληση;

fanatikoske30
11-03-06, 13:19
Corolla1975 στο Καιμπριτζ που εισαι τι οδηγας αν επιτρεπεται; Vauxhall ή Ford, αν εχεις κλασσικο τοτε θα ειναι το Morris Minor!!!!

corolla1975
11-03-06, 15:54
Corolla1975 στο Καιμπριτζ που εισαι τι οδηγας αν επιτρεπεται; Vauxhall ή Ford, αν εχεις κλασσικο τοτε θα ειναι το Morris Minor!!!!


αχχχχ με αυτο το Morris Minor με χτυπησες στο ευαισθητο σημειο μου! η καλυτερα να ελεγες κανενα MGB του 1965.

Βασικα φτωχος διδκατορικος φοιτητης ειμαι και η υποτροφια δεν φτανει για αμαξι. Με ποδηλατο κυκλοφορω εδω (δεν θελω γελια!) οπως και ολος ο κοσμος στην πολη. Ειδικα αν κινεισαι στο κεντρο της πολης το αμαξι δεν συμφερει.
Ασε που αυτοι οι Αγγλοι σε ολα αναποδοι ειναι πως να οδηγησεις! (εδω γελαμε ελευθερα!)

SavvasKE35
11-03-06, 17:34
Στην Ελλαδα τωρα κανουν κολλησεις με MIG ή TIG ή ακομα με την παραδοσιακη ηλεκτροκολληση;


Φυσικα και εχει και MIG , TIG. Υπαρχουν κατι λαμαριναδες φιλε. Κεντανε, πιστεψε με. Ετσι προεκυψαν οι χιλιαδες μαιμουδες στους δρομους. Μακρια απο μας.
Ο ελληνας πανω στο "ζορι" του να μπαλωσει-πουλησει ενα αυτοκινητο εγινε ο καλυτερος λαμαρινας - μαζι με τους τζαμαικανους στην γερμανια συμφωνα με τις τελευταιες δημοσκοπησεις - στην ευρωπη.

fanatikoske30
11-03-06, 19:23
Corolla1975 με το ποδηλατο εισαι μια χαρα μου φαινεται στο Καιμπριτζ. Αν το'χεις ψαξει εδω, η ασφαλεια μπορει να ειναι και τριπλασια απο την αξια ενος πολυ φτηνου αυτοκινητου (£200-£300). Ασε που στα ΚΤΕΟ εδω δεν παιζουν αλλα ουτε λαδωνονται. Μη μου πης οτι σ'αρεσει το Morris Minor θα τρελλαθω! Triumph Herald ενταξει αλλα το Minor το μονο καλο που εχει ειναι η υποστηριξη στα ανταλλακτικα και το κλαμπ, γιατι απο σχεδιαση νομιζω υστερει λιγακι. Και τι σπουδαζεις αν επιτρεπεται; Αν καμμια ωρα θες να'ρθεις καμμια βολτα δυτικα εις τας Ουαλιας πες μου να βρεθουμε.

fanatikoske30
11-03-06, 19:27
Σαββα οταν λες μαϊμουδες αυτοκινητα, εννοεις αυτα που ηταν δυο (ενα μπροστινο μερος και ενα πισω) και τα εχουν κολλησει για να τα κανουν ενα;

corolla1975
11-03-06, 20:36
Παντως αυτο δεν το βρισκω ασχημο.

Το εχω ψαξει με ασφαλειες εδω στην Αγγλια. Γενικα πολλα τα εξοδα να συντηρεις αμαξι εδω.
Παναγιωτης

GEORGIOS_XYNOS
12-03-06, 00:35
Ρε αδερφια, γιατι τυρρανιεστε?
Παιρνεις το ωραιο αμαξακι σου απο Ελλαδα, βγαζεις και μια πρασινη καρτα που την ανανεωνεις καθε εξαμηνο, και εισαι Θεος.
Εγω οδηγουσα στην Αγγλια ενα Renault Clio Diesel αριστεροτιμονο με γαλλικες πινακιδες ενος συμπατριωτη μου που ηταν μονιμως σουρωμενος, (ημουνα ο πρωσοπικος οτυ οδηγος καθωτι δεν πινω σταγονα) εβγαινα φωτογραφιες σε ολες σχεδον τις καμερες των δρομων, και δεν πληρωσε ο τυπος ποτε. Ξερετε γιατι?
Εαν δεν ειναι στην συνθηκη της Σενγκεν μια χωρα δεν μπορει να σου στειλει κλησεις στην χωρα σου!!!!
Και οταν μας σταματουσαν οι μπατσοι εγω μιλουσα ελληνικα, ο Γαλλος γαλλικα, ο Πορταγαλλος τα δικα του και ο Βελγος ξερνουσε. Βλεπαν και τις γαλλικες πινακιδες και μας παρατουσαν στον δρομο και εφευγαν τρεχωντας......
Ελπιζω να σας ελυσα το προβλημα με το αυτοκινητο, αλλος κανεις??

fanatikoske30
12-03-06, 16:49
Γιωργο δεν ειναι τοσο απλο. Η Ευρωπαϊκη Ενωση πιεζει στο να μπορει η κληση που εκδιδεται σε ξενη χωρα να στελνεται στην χωρα που ανηκει το αυτοκινητο. Στην Γαλλια εχω ακουσει, αν οδηγας ξενο αυτοκινητο πληρωνεις την κληση επιτοπου. Αν φερεις αμαξι απο το εξωτερικο στην Μ Βρεταννια, πρεπει να το περασεις ΚΤΕΟ (περνιεται και με ξενες πινακιδες). Εδω τα ΚΤΕΟ δεν λαδωνονται και οι επισκευες ειναι ακριβες. Ασε που αν καταλαβουν οτι τ'αμαξι ειναι στη χωρα πανω απο 6 μηνες την εβαψες, λεμε αν. Η φτηνοτερη λυση ειναι αυτοκινητα παμφτηνα της ταξεως των 100-300 ευρω με τελη και ΚΤΕΟ ηδη πληρωμενα για ενα χρονο. Αν περασει το ΚΤΕΟ την επομενη χρονια εχει καλως, ειδαλως το πετας. Το πρωτο μου αμαξι εδω ηταν ενα Uno του '86, 100 ευρω!!

GEORGIOS_XYNOS
12-03-06, 21:52
Δημητρη ψαγμενο απο Γαλλο ειναι το θεμα σου λεω!!!!
Αυτη τη στιγμη ο δικος μου δουλευει στην Αγγλια και εχει ενα Peugeot με γαλλικες πινακιδες.
Δεν ελεγχονται τα αυτοκινητα εντος Ευρωπης, εδω σταματησανε να τα ελεγχουνε στα ΣΥΝΟΡΑ ΜΑΣ ΜΕ ΤΗΝ ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ!!!!!
Οταν λεω γινεται σημαινει γινεται, στην Αγγλια η φαλακρα μου καταζητειται, μονο αυτο σου λεω!!!!!! :lol: :lol: :lol: :lol:
Σενγκεν ΔΕΝ θελαν οι νησιωτες, καλα να παθουν, σου λεω ειναι ψαγμενο!!!
Ξερεις την αγαπη του λαου μου για τους Αγγλους!!!!!

fanatikoske30
14-03-06, 14:00
Λοιπον, περιμενω ακομα απαντηση στο ερωτημα μου. Με ενα διπλο καρμπυρατερ και μια ελευθερη εξατμιση τι παραπανω ιπποδυναμη θα βγαλει ενα 3Κ μοτερ;
Εχουμε να πουμε για αναρτησεις μετα!

GEORGIOS_XYNOS
14-03-06, 14:11
Θα ανοιγει καλυτερα, λιγουλακι, τιποτα παραπανω, 1? 2? 3? 4?αλογα?
αντε και με μια αυστηρη διαιτα να χασεις καμμια 30 κιλα και να πηγαινει ακοομα καλυτερα.
:lol: :lol: :lol:

Κρ61 ποια η γνωμη σου?
Διαβασε απο την αρχη τι ζηταει ο φιλος μας και πεστου.

kp61
14-03-06, 19:32
μετατροπων συνεχεια

για τα αρνητικα δεν θελω να αναφερθω σε ονοματα
αλλα το βεβαιο ειναι οτι κανεις σε μοτερ 3κ η και 4κ δεν ανεβηκε πανω απο τα 100hp
ποσο μαλλον 130
το 1981 82 και 83 τα σταρλετ του cup ειχαν δεν ειχαν 90 με 100hp
πολλα τα παραδειγματα εχω τεστ του βαρβουζανη, βελτιωνε 12 σταρλετ για αγωνες,
ακομα και της επισημης αντιπροσωπιας δηλ. του κασιδοπουλου δεν ηταν παραπανω
και τελος του αθανασουλα( πρωταθλημα ελλαδος τοτε) 90hp
θελω να τονισω οτι το δυναμομετρο δειχνει οτι θελουμε να δειξει.....

και το συμπερασμα
φιλε, η γνωμη μου ειναι να μην αγγιξεις το μοτερακι σου
μονοδρομος η αλλαγη κινητηρα με 4κ η 5κ για ελαφρου τυπου μετατροπες η 2tg και 16v για αλλα κολπα... σε αυτα θα σε φωτισει ο kos ξυνος
αν παραμεινεις σ αυτη την εκδοση η μονη ενναλακτικη ειναι καπακι απο sr
λιγο συμπιεση ακομα και 2 aisan μαμα

Υ.Γ. η τσεπη εχει το τελευταιο λογο....
τι ειπα το ατομο παλι...

GEORGIOS_XYNOS
14-03-06, 20:09
Οχι τι ειπες, αλλα τελεια τα ειπες.
Το συστημα φιλτρο, καζανακι ξαναλεω δεν κανει τιποτα αλλο απο θορυβο. Για καρμπ πρεπει να βρεις αυτο που μπαινει πανω στα 4κ εισαγωγης, που εχουν πολλες εξοδους για λαστιχακια (καμμια 10αρια υποπιεσεις για αγνωστου τυπου συνδεσεις ωστε να ηταν εντος ιαπωνικων προδιαγραφων) να τις φιμωσεις ολες πλην 2 για τον λογο οτι το δευτερο εχει λιγο μεγαλυτερη πεταλουδα απο το πρωτο και οταν ανοιξει θα λες: "ωχ κατι ενιωσα ρε!!!! πεταει το εργαλειο"
Ετσι ενιωσα και εγω αλλα τιποτα αλλο. Μια καλη ρυθμιση γυρω στα 3 μονοξειδιο και θα πηγαινεις καλυτερα με ενα ελαφρυ κανο ντουμανι να βγαινει απο πισω. Φυσικα θα παιξεις λιγουλακι με αβανς, πειρακια θα προσπαθεις να σκοτωσεις, ηλεκτρικο ζιγκλερ θα φορας αλλα και παλι οταν το σβηνεις οι αναποδες θα πανε συννεφο επειδη τοδινες στο προηγουμενο φαναρι, καρα τα αλλα καταναλωση μεσα στην πολη στα 9,5 λιτρα, και εξω στα 7. μεγιστη ταχυτητα τα 140 με ουριο ανεμο ψιλοκατηφορια.
Με δυο καρμπς σε συστημα 3κ-Β γνωστος απο τα μικρα SR, αν βρεις τετοιον κινητηρα εβγαζε 80 αλογα. ο δικος σου 6οκατι. η διαφορα τους? Συμπιεση και διαφορετικος εκκεντροφορος. Και 4Κ να βαλεις στα ιδια εισαι. με 4ΚU ομως (χωρος καυσης ενοτς πιστονιου) βγαζεις 75 αλογα. Με 5Κ παλι 75 αλλα με παραπανω ροπες. Με 7Κ τα ιδια με Θεεικες ροπες. Καποιος τρελος παλιατζης μου ζητουσε πριν κανα 3μηνο 700 Ευρο για να δωσει εναν τετοιον κινητηρα.
Τα 2 καρμπς του 3κΒ πριν 2 μηνες τα πληρωσα 100 ευρο: εισαγωγη, εξαγωγη και καρμπς μεσα στο χωμα.
Αυτα ξερω αυτα σου λεω τιποτα αλλο δεν εχω να προσθεσω.

fanatikoske30
14-03-06, 21:01
H ιδεα του 3Κ-Β νομιζω ειναι η καλυτερη, δεν θα επηρεαστει και η γνησιοτητα του αυτοκινητου και τα 80 αλογα με το ελαφρυ σκαρι του αμαξιου θα μου ειναι υπεραρκετα.
Αν πχ βρω ενα καπακι και τα διπλα καρμπ. απο ενα 3Κ-Β θα ταιριαξουν στο δικο μου η καλυτερα να βρω ενα μοτερ για ολοκληρη αλλαγη; Ο 3Κ-Β ειναι με το αυτοματο βεντιλατερ;

Και ας περασουμε επιτελους στις αναρτησεις. Λιγο πιο χαμηλα και λιγο πιο σκληρα τα θελω. Αγωνες δεν θα κανω να θελω τα σουπερ κρατηματα ουτε πολυ χαμηλο το θελω αλλα ουτε και να ρυθμιζεται. Θελω απλα να γινει λιγο πιο ασφαλες για συχνες μετακινησεις. Στα νιατα μου ακουγα πολλα καλα λογια για τα ΚΟΝΙ. Τι αλλο παιζει σε κοστος παραπλησιο του συμβατικου για αναρτησεις και αν χρειαστει ελατηρια;

kp61
14-03-06, 22:40
φιλε ξυνε
εισαι μια μαζοχτρα και εσυ.....

φιλε φανατικε
μη σκεφτεις φανατικα...
σκεψου τι θες να κανεις;
τι θες να δωσεις;
και ποσο θα το κρατησεις;

sorry για το σχολιο που θα κανω αλλα
σ αρεσει αυτο το οχημα ;
το γουσταρεις, να στο πω ετσι;
η απλα ειναι το μεταβατικο σταδιο για μια g6 η zou zou

GEORGIOS_XYNOS
14-03-06, 22:43
και κατι που ενδιαφερει του εκκεντρομοντιφικατορες

ΜΕ ΑΓΑΠΗ!!!

The Oldcorollas FAQ
An FAQ dealing with KE1x to KE7x Toyota Corollas
Supplement to http://groups.yahoo.com/groups/oldcorollas


There are two stock camshaft profiles. The first is found in Sprinter motors with twincarbs (K-B, 3K-B), it's an 18-58 (256 degrees). The second is found in all other K motors with solid lifters, and is a 16-50 (246 degrees) with 0.338" intake valve lift and 0.356" exhaust valve lift.

The camshaft is modified by grinding the lobes, you don't have to buy a new cam when you want different valve openings.

There are many, many aftermarket cam grinds available for these motors. Here are some popular ones:

Tighe 112: 20-60, 260 degrees, 0.423" valvelift (probably the best for torquey street use, 7000rpm peak power)
Tighe 104: 25-65, 270 degrees, 0.423" valvelift (stage 3 grind, Doug uses this cam, I use the same spec grind with less lift)
Camtech 609: 33-64/72-32, 277/284 degrees, 0.435" valvelift (this is Stewart's cam, peak power 8000+rpm)
Waggott 605: 21-61/63-19, 262 degrees, 0.347"/0.343" valvelift (stage 1 grind, Alex uses this one, peak power 6500rpm)

ΘΕΟΔΩΡΟΣ1
26-12-09, 18:26
Γειά σας παιδιά!
Έχω τα 40άρια WEBER και ψάχνω την πολλαπλή εισαγωγής για να τα βάλω. Η μηχανή μου είναι η 1.6L 2T-ST (τώρα έχει επάνω τα δύο διπλά AISAN).
Μήπως έχει κανένας υπόψιν του πού μπορώ να την βρώ;

Ευχαριστώ!

KOSTAS_KE35
26-12-09, 19:32
εδω εχει .http://www.brdracing.com/2tc_3tc_intakes.htm

ΘΕΟΔΩΡΟΣ1
26-12-09, 23:55
Ευχαριστώ πάρα πολύ!!!!
Κοιτάω τώρα το site!!!!

seliniotis_sr
26-01-10, 09:34
ΚΑλημέρα......Να ρωτήσω και εγώ......
Έχω στο σπίτι μου 'ενα ''5κ'' σπασμένο....!!Θέλει σίγουρα ένα μπιστόνι....άρα επισκευή..!!Αξίζει να το φτιάξω....;;Δηλ υπάρχουν ανταλακτικά και αν ναι πώσο θα μου πάνε πάνω κάτω...;4 μπιστόνια σίγουρα ελατήρια μέταλα.και σέτ κεφαλής...!Μόνο τα ανταλακτικά με νοιάζουν...ρετιφιέ έχω γνωστό.....και μηχανικός είναι ο πατέρας μου.....που κάπος θα τον πείσω πάλι να ασχοληθεί με την ρόλλα..!!

Edessaios
26-01-10, 20:35
http://cgi.ebay.com/ebaymotors/Toyota-5K-Forklift-engine-rebuild-kit-gas_W0QQcmdZViewItemQQhashZitem2c5293bffdQQitemZ19 0363975677QQptZMotorsQ5fCarQ5fTruckQ5fPartsQ5fAcce ssories

Εδώ φίλε μου έχει ένα κομπλέ κιτ για ανακατασκευή 5Κ κινητήρα.Βγαίνει περίπου στα 400 Ευρώ κοντά......:ouch

Κι εγώ τον ίδιο κινητήρα έχω στην γριά......Για την ώρα ακόμα καλά πάει..... :)

seliniotis_sr
26-01-10, 22:20
http://cgi.ebay.com/ebaymotors/Toyota-5K-Forklift-engine-rebuild-kit-gas_W0QQcmdZViewItemQQhashZitem2c5293bffdQQitemZ19 0363975677QQptZMotorsQ5fCarQ5fTruckQ5fPartsQ5fAcce ssories

Εδώ φίλε μου έχει ένα κομπλέ κιτ για ανακατασκευή 5Κ κινητήρα.Βγαίνει περίπου στα 400 Ευρώ κοντά......:ouch

Κι εγώ τον ίδιο κινητήρα έχω στην γριά......Για την ώρα ακόμα καλά πάει..... :)
Ευχαριστώ φίλε μου......!!Πολλά τα λεφτά νομίζω.....!!Αν θέλει τόσα..καλύτερα να μαζέψω λίγα παραπάνω...να βάλω ένα 4age να τελειώνω..!!

Intruder
27-01-10, 09:18
να βάλω ένα 4age να τελειώνω..!!

Αυτο ειναι λιιιιιιιιγο σχετικο!!!!! για να βαλεις αυτο το μοτερ θες να φτιαξεις:

1. βαση μηχανης χειροποιητη
2. αλλο σασμαν
3. αλλα ρευματα αν το βαλεις χωρις εγκεφαλο
4. ρευματα και ηλεκτρικη τρομπα αν το βαλεις με εγκεφαλο
5. φρενα (αυτο μπορει και να το "φτιαξεις" με ενα μεγαλυτερο σεβρο για λιγο)

και αυτα ειναι η αρχη!!!!!!

φιλε μου μακαρι να το φτιαξεις οπως θελεις αλλα τα λεφτα δεν θα ειναι
"λιγα παραπανο" θα ειναι αρκετα!!!!!!!

GEORGIOS_XYNOS
27-01-10, 11:31
Αυτο ειναι λιιιιιιιιγο σχετικο!!!!! για να βαλεις αυτο το μοτερ θες να φτιαξεις:

1. βαση μηχανης χειροποιητη
2. αλλο σασμαν
3. αλλα ρευματα αν το βαλεις χωρις εγκεφαλο
4. ρευματα και ηλεκτρικη τρομπα αν το βαλεις με εγκεφαλο
5. φρενα (αυτο μπορει και να το "φτιαξεις" με ενα μεγαλυτερο σεβρο για λιγο)

και αυτα ειναι η αρχη!!!!!!

φιλε μου μακαρι να το φτιαξεις οπως θελεις αλλα τα λεφτα δεν θα ειναι
"λιγα παραπανο" θα ειναι αρκετα!!!!!!!

αψογος !!!! και λιγα σου ειπε.
και θα συνεχισεις να ριχνεις
η καλυτερη λυση για σενα ειναι ο 5κ, φτιαξτον απ την αρχη να τον εχεις για μια ζωη, εχει τα ιδια αλογα με εναν 4κ αλλα παραπανω ροπη.

GEORGIOS_XYNOS
27-01-10, 11:34
Ευχαριστώ φίλε μου......!!Πολλά τα λεφτά νομίζω.....!!Αν θέλει τόσα..καλύτερα να μαζέψω λίγα παραπάνω...να βάλω ένα 4age να τελειώνω..!!
Τα λεφτα που σου ειπε ο Εδεσσαιος ιναι μονο τα ανταλλακτικα του κινητηρα. ολη η ανακατασκευη θα βγει στ τελος με τα εργατικα το λιγοτερο χιλιαρικο.
το οτι ειναι παλιο το κε30 δεν σημαινει οτι οι εργασιες του ή τα ανταλλακτικα του ειναι πιο φτηνα.
Η εργασια ειναι εργασια και κοστολογειται με τις εργατωρες και οχι την παλαιοτητα.

johnboy
27-01-10, 11:37
αυτο ισχυει γενικα, αλλα στην περιπτωση αυτη ισχυει οτι

Μόνο τα ανταλακτικά με νοιάζουν...ρετιφιέ έχω γνωστό.....και μηχανικός είναι ο πατέρας μου.....που κάπος θα τον πείσω πάλι να ασχοληθεί με την ρόλλα..!!

Intruder
27-01-10, 13:19
μα johnboy για αυτο ειναι καλυτερα να κρατησει τον 5κ!!!!
αν βαλει τον 4age θα εχει τρεξιματα μονος του ο μηχανικος δεν το βαζει!!!
εχει πολυ μετατροπη το θεμα!!!! απο τις βασεις μεχρι και το ψυγειο του νερου!!!
(και μιλαω απο προσωπικη εμπειρια με πατερα μηχανικο και συνεργειο δικο μας!!!)

Συν οτι ο ξυνος μιλαει και κοστολογει γενικα και περιφεριακα ανταλλακτικα που σιγουρα θα χρειαστει κατα την ανακατασκευη του μοτερ!!!!

johnboy
27-01-10, 20:01
μα συμφωνουμε! με δεδομενο οτι το κοστος περιοριζεται στα ανταλλακτικα και γω πιστευω πως αξιζει η ανακατασευη του 5κ, γι αυτο τον λογο πρωτα απο ολα.

endurasKE-30
27-01-10, 23:24
Το πλεον σημαντικο που δεν ειπατε η μαλλον δεν ρωτησατε το παλικαρι ειναι αλλο.
Τι θελει να παρει απο το αμαξι του.
Αν θελει να εχει κατι "μαμα" φτιαχνει το 5Κ.
Αν θελει δυναμη που θα καταλαβει θα βαλει το 4AGE.

Το κοστος εφοσον εχει τον πατερα του μεσα στα πραγματα θα ειναι πολυ λιγοτερο απο οσο θα του εβγαινε κανονικα.
Ειτε στην μια ειτε στην αλλη περιπτωση.

ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΑΧΑΣ
28-01-10, 23:19
αξιζει να το φτιαξεις φιλε μου γιατι το μοτερ τα λεει...:fierydevil

seliniotis_sr
29-01-10, 06:50
Καλημέρα...!!
Καταρχάς ευχαριστώ που ασχοληθήκατε και μου απαντήσατε...!!
Λοιπον το ξέρω ότι η μετατροπήγια 4age θα κοστίσει''πολύ'' και όχι ''λιγο'' παραπάνω αλλα πιστεύω δεν συγκρίνεται σε καμία περίπτωση με τον 5κ..!!
Τώρα....το αμάξι το έχω για καθημερινο και που που και που παίζω και καμιά ''κολιά΄'' όπου μπορώ...και πιστεύω ότι με το 5κ θα μου είναι αρκετό για αρχή για την χρήση που το θέλω..!!
Απλά με προβληματίζει το πόσα Ευρά θα είναι πάνω κάτω τα ανταλακτικά.....γτ βρίσκω 5κ και με 300Ε αλλά χωρίς να ξέρω κατάσταση..!!Έχει επισκευάσει κάποιος πρόσφατα τέτοιον κινητήρα ή γενικά κινητήρα''κ'...;;
Ευχαριστώ..!!'

seliniotis_sr
01-02-10, 21:08
Λοιπόν νασας ξανακουράσω..;;
2Τ-Β VS 5Κ.!!
Λοιπον βρίσκω πολλές φορές 2τ πολύ φτηνό να δουλεύει..!!
Αξίζει καθόλου ή καλύτερα να φτιάξω τον 5κ που έχω...;
Σίγουρα μεινέκτημα είναι ότι ξεχωρίζει ενώ ο 5κ είναι ίδιος με αυτόν που έχω....και νομίζω είναι και πιο βαρύς..!!
Ευχαριστώ..!

GEORGIOS_XYNOS
02-02-10, 08:12
Ο 2τ βγαζει 90 αλογα και περισσοτερη ροπη, ο 5κ 75.

Για τον 2τ θελεις και σασμαν τ50 (με την κοντη ουρα διοτι με την μακρια πρεπει να μετακινησεις την τρυπα του τουνελ, απο οπου βγαινει ο λεβιες, προ τα πισω).

Πρεπει ή κανεις υδραυλικο τον συμπλεκτη σου ή να μετατρεψεις την χελωνα του Τ50 να χρησιμοποιει τον μηχανικο συμπλεκτη.

Θες αλλες βασεις κινητηρα.

Αναλογα απο που τον βρηκες τον κινητηρα 2τ θελει πιθανον να μετατρεψεις την γκαζιερα των καρμπς για να συνδεθει με το συρματοσχοινο του γκαζιου σου.

Και ναι ο 2τ ειναι κατι κιλα πιο βαρυς...αλλα και η δυναμη του περισσοτερη.
Και το κορολλα εβγαινε με κινητηρα 2τ και ειχε τον κωδικο ΤΕ31, μπορεις να το κανεις ιστορικο με αυτον τον κινητηρα.

ΘΕΟΔΩΡΟΣ1
04-02-10, 14:24
εδω εχει .http://www.brdracing.com/2tc_3tc_intakes.htm
Φίλε Κώστα!
Έκανα τρελλή πατέντα και χρησιμοποίησα το αξονάκι που είχαν τα carbs που μου έστειλες και για να το δουλέψω με το συρματόσχοινο....έκανα ένα μικρό αξονάκι σε μηχανουργείο.....8α το βγάλω φώτο να το δείς....σήμερα τα έκανα όλα....το έβαλα και μπροστά και πλέον έχω ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΠΕΤΑΛΙ ΓΚΑΖΙΟΥ...!!!!
Σε λίγο θα βάλω και photos.....

Ευχαριστώ πολύ!!!!!!!

KOSTAS_KE35
04-02-10, 14:56
σου εκαναν τα πραγματα που σου εστιλα ? περιμενα και εγω να μου πεις μεσω πμ αλλα ειχα κανει βλακεια εγω και γιατι ειχε γεμιση 100% τα 100% τα μηνυματα μου και δεν μπωρουσα να λαβω μην το ειδα αλλα καπος καθηστεριμενα το θεμα ειναι οτι εκανες δουλεια.

ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΑΧΑΣ
26-03-10, 22:42
Τι μπορω να κανω στην Corolla μου? Ειναι 1.300cc και εχει 90ps λογου καρμπιλατερ... αν καποιος ξερει απο κε30 να μου πει...

KOSTAS_KE35
26-03-10, 23:16
για σου φιλε μου τη ακριβος θελεις να κανεις στο αμαξι σου?

Janakas
27-03-10, 01:22
Ναι, οντως! Θες να το δυναμωσεις?

Edessaios
27-03-10, 13:54
1300 και 90 ίππους; Τι μοτέρ φοράς;

madvinegar
27-03-10, 15:03
Αν θυμαμαι καλα, 1300cc με 87 ιππους ηταν το μοτερ 2e-fe το 12βάλβιδο που φορουσε η ΕΕ80 DX. Ισως το φορουσε και η ΚΕ70.

Απλα επειδη ειχαν προβληματικο καρμπυρατερ (με εμβολα) το αλλαζανε με καποιο καρμπυρατερ απο starlet που εχε πεταλουδα (κλαπέ).

GEORGIOS_XYNOS
28-03-10, 19:51
1300 και 90 ίππους; Τι μοτέρ φοράς;
και εγω περιεργος ειμαι.........πολλα τα αλογα......

Edessaios
29-03-10, 13:19
Η 4Κ που είναι 1300 έβγαινε σε δύο εκδόσεις με 60 και 65 ίππους. Η 4Κ-C έβγαζε 58 ίππους και η 4Κ-U έβγαζε 75 ίππους αλλά ήταν μόνο για την Ιαπωνική αγορά.

Edessaios
29-03-10, 13:21
Αν θυμαμαι καλα, 1300cc με 87 ιππους ηταν το μοτερ 2e-fe το 12βάλβιδο που φορουσε η ΕΕ80 DX. Ισως το φορουσε και η ΚΕ70.

Απλα επειδη ειχαν προβληματικο καρμπυρατερ (με εμβολα) το αλλαζανε με καποιο καρμπυρατερ απο starlet που εχε πεταλουδα (κλαπέ).

Η ΚΕ70 δεν φόρεσε σε καμία αγορά παγκοσμίως κινητήρα 2Ε.

madvinegar
15-04-10, 09:41
O 1300αρης που φοραει η ΚΕ70 τι κωδικό έχει?

endurasKE-30
15-04-10, 10:11
Τα μοτερ που αναφερει πιο πανω ο Πετρος.
4Κ σε διαφορες εκδοχες.

madvinegar
15-04-10, 10:28
Θνξ Κυρ. Νομιζα πως ΚΕ70 και ΕΕ80 φορουσαν το ιδιο...

endurasKE-30
15-04-10, 11:51
Εκει εγινε η αλλαγη σε αξονα κινησης Μαικ και μαζι αλλαξαν και μοτερ.

rockie
27-04-10, 02:27
καλησπερα.
θα ηθελα να σας κανω μερικες ερωτησεις αν γνωριζει κανεις.
τον τελευταιο καιρο ψαχνω για μηχανη και επειδη βρηκα κατι θελω να ρωτησω,η μηχανη 1600 που ειχε η celica η νυχτεριδα τι κωδικο εχει?και ακομη κανει σε SR?επιπλεον το 5αρι σασμαν απο το SR θα ταιριαζει πανω σε αυτην την μηχανη ή θα πρεπει να βρω αλλο?και τελος πως το βρισκεται αυτο το μοτερ?αξιζει?
γενικα δεν θελω πολλα αλογα αυτην την στιγμη αλλα να ανεβω λιγακι απο το μοτερ της μανας του και να πηγαινει λιγο πιο ξεκουραστα και καθοτι ειμαι ασχετος απο μηχανες θελω την γνωμη σας.
ευχαριστω πολυ!

KOSTAS_KE35
27-04-10, 17:43
απο οτι ξερω η νυχτεριδα φωρουσε 2tb 1600 8v μεδυο διπλα καρμπς κανει σε κε35 και για να μπει το 5αρι σαζμαν θα βαλεις την χελωνα του 2τβ και θα κανεις και μια πατεντα μπρωστα στις βασεις τις μηχανης για να ερθει 5 με 10 ποντακια μπρωστα η μηχανη .εγω παντος θα σου προτινα 4age 16v

NikiforosGT
27-04-10, 17:51
http://mitilini24.gr/?p=271

Τι έχει αυτός πάνω ρε παιδιά και λέει τόσα άλογα και με τέτοιας αξίας???

Janakas
27-04-10, 19:24
Θα σου ελεγα οτι φοραει μοτερ απο Ts αλλα στη φωτο εχει εναν 4Α!!!
Μηπως ειναι μουφα η αγγελια?

Intruder
28-04-10, 04:37
οχι η αγγελια ισχυει κανονικα!!
το πουλαει 8,000 € ο τυπος
το sr αυτο για οποιον θυμαται ηταν του αγγελου απο την χιο.........
οι λεπτομεριες περισσευουν.......

endurasKE-30
28-04-10, 16:32
Τωρα το εχει ο Θοδωρης απο την Μυτιλινη!
Καλο παλικαρι και φιλαρακι!
Το μοτερ ειναι ΟΛΟ TODA και ειναι αλυσσοπριονο πραγματικο!!!
Ριχνει σε πολλα δυνατα αμαξια!

Intruder
28-04-10, 16:49
Τωρα το εχει ο Θοδωρης απο την Μυτιλινη!
Καλο παλικαρι και φιλαρακι!
Το μοτερ ειναι ΟΛΟ TODA και ειναι αλυσσοπριονο πραγματικο!!!
Ριχνει σε πολλα δυνατα αμαξια!

κυρ το σαββατοκυριακο που περασε ημουν εκει!!!
το ειδα απο κοντα και μιλησαμε!!
το αμαξι οντως ριχνει πολυ ξυλο!!!!!!!!!
αλλα δεν μου αρεσε το ντυσιμο μεσα στην ταπετσαρια που ειναι κοκκινο!!!
γουστα ειναι αυτα......

NikiforosGT
28-04-10, 17:23
Ποιος Χιο? ποιος Μυτιλήνη???? στην Χιο έχω ξαδέρφια είχα πάει το summer 2008 και το 2007 νομίζω και Μυτιλήνη, νομίζω κάπου το έχω πετύχει το αμάξι! φοβερό το εργαλείο! και μιλάμε και για τρελές μπάντες! και μόνο που μου θυμίζει DUKES το αμάξι το πάω με τα 1000!!!! ΧΑΧΑΧΑΧΑΑΧΧΑΧΑΧΑΑΧΑΧΧΑ

rockie
20-07-10, 02:31
εχει βαλει κανεις σε ΚΕ30/35 στροφομετρο?εννοω να εχει φερει καλωδια για στροφομετρο μπροστα?
γιατι το δικο μου ΚΕ35 ειναι χωρις στροφομετρο και καποια στιγμη το σκεφτηκα να βαλω και ρωτησα εναν που ασχολιοταν με κοντερ και μου λεει δεν συμφερει.
το εχει κανει κανεις?ή ξερει κανεις αν θα κοστισει πολυ ολη αυτη η διαδικασια?ενταξει δεν μιλαμε για το οργανακι με τις στροφες αλλα τα καλωδια.

endurasKE-30
20-07-10, 13:00
20 λεπτα απο τον χρονο σου θα σου στοιχησει η ιστορια αυτη.
3 μετρα καλωδιο και μερικα ται ραπ για να το στηριξεις στην πλεξουδα του αυτοκινητου που περναει απο τον καθρεπτη.
Παλμο θα παρεις παο την αντισταση του ντιστριμπιτερ.

rockie
20-07-10, 20:24
ευχαριστω πολυ!!
οποτε απο οτι καταλαβαινω δεν ειναι τιποτα το σημαντικο.
οταν εχω χρονο θα προσπαθησω να το κανω.

Edessaios
22-07-10, 14:44
Δες εδώ στο δικό μου ΚΕ36 πως έχω βάλει το στροφόμετρο.......
Όπως τα λέει ο Κυριάκος όυτε μισή ώρα δουλειά δεν είναι.....

seliniotis_sr
22-07-10, 15:21
Εμένα ο παλιός ιδιοκτήτης το έχει βάλει στην θέση του ρολογιού αλλα μερικές φορές ανεβοκατεβένει μόνο του....
Μάλλον κάπου θα έχω διαρροή...;
Μου το κάνει πολύ σπάνια όμως...
http://i597.photobucket.com/albums/tt53/seliniotis_sr/09072009319.jpg
Η φώτο είναι παλία...όταν το είχα πρωτοπάρει...!

rockie
29-09-10, 02:32
μια ερωτηση να κανω για οποιον γνωριζει.
βρηκα αμορτισερ kayaba ασημενια για corolla sr,πιο κοντα απο τα μαμα και πιο χοντρα,και θελω να ρωτησω αν γνωριζει κανεις με την τοποθετηση τους αν θα αλλαξει οδηγικη συμπεριφορα το αμαξι προς το καλο ή το χειροτερο?

seliniotis_sr
29-09-10, 16:58
μια ερωτηση να κανω για οποιον γνωριζει.
βρηκα αμορτισερ kayaba ασημενια για corolla sr,πιο κοντα απο τα μαμα και πιο χοντρα,και θελω να ρωτησω αν γνωριζει κανεις με την τοποθετηση τους αν θα αλλαξει οδηγικη συμπεριφορα το αμαξι προς το καλο ή το χειροτερο?

Λ¨ες αυτά στο car του Βασίλη..;;
Μίλησα και εγώ μαζί του...!!
Κάνουν στο δικό μας..!!
λίγο πιο σκληρά απο τα δικά του είναι..!
Εσένα τι εχει..;
Παίζει και να τα πάρω και εγώ..!!!

rockie
29-09-10, 19:22
ναι γιαννη αυτα λεω!
τα ειδα και εγω και οχι οτι πολυψηθικα αφου το αμαξι δεν το κυκλοφορουμε τωρα αλλα πιο πολυ ρωτησα για να πληροφορουμε και να παιρνω ιδεες για πιο μετα αν ειναι κατι.
τι εχει πανω δεν θυμαμαι,θα δω αν ειναι

rockie
26-10-10, 20:11
καλησπερα.
γνωριζει κανεις αν στο ke35 χωραει ο 3sge?
μιλαω για κινητηρα σαν της φωτο,λογικα πρεπει να ειναι 1η γενιας με τα 160 αλογα,αν κανω λαθος διορθωστεμε.
το αν χωραει εννοω χωρις κοψε-ραψε.
και αν χωραει γενικα η μετατροπη σε κατι τετοιο ξεφευγει σε κοστος απο εναν απλο 4age ή πανω κατω ειναι τα ιδια πραγματα?
http://img264.imageshack.us/img264/2439/engineo.jpg

KOSTAS_KE35
26-10-10, 20:17
τα παντα μπαινουν παντου με λιγη προσπαθια με λιγο σφηρι λιγο τροχακι :lol:

rockie
26-10-10, 20:23
σε κοστος ομως σε σχεση με τον 4age 16v τι συμφερει?
δεν ρωταω για το ολο πακετο μηχανη-σασμαν αλλα μονο για την μετατροπη του να μπει μεσα το μοτερ.
δεν λεω για ακριβες ποσο που θα ζητησει ο μηχανικος φυσικα αλλα ποιο απο τα δυο εχει πιο πολυ παιδεμα στο να μπει αρα και να κοστισει παραπανω?

seliniotis_sr
26-10-10, 23:25
Νομίζω ότι έχει τα ίδια "προβλήματα" με τον 20 βάλβιδο με το τρισιμπιτέρ και τνη αντλία νερού...
τώρα δεν ξέρω λεπτομέρειες.....
Ρώτα ρε kanoneris τον γιάννη που το πουλάει...!!

rockie
26-10-10, 23:32
ρωτησα γιαννη αλλα μου ειπε οτι χωραει και παραξενευτικα γιατι περιμενα να ακουσω πως δεν χωραει,τουλαχιστον χωρις κοψιμο ή οτιδηποτε αλλο, και απλος ηθελα να σιγουρευτω αλλα απο οτι βλεπω δεν παιζει να χωραει με κανονικο τροπο

seliniotis_sr
25-11-10, 22:37
Παιδιά....
Πλέον έχω άλλο ένα κορολάκι ΚΕ35...με 3κ-β αυτήν την φορά, κα 5άρη σασμάν...
Τι ξέρουμε για το μοτεράκι αυτό..;
Έχει αυξημένη συμπίεση ξέρω(10.5/1....?), και 2 κάρμπ....
Αυτές είναι οι μόνες διαφορές...;
Κάποιος μου είπε και εκκεντροφόρο.....Παίζει..;
Παντος τραβάει πολυ καλύτερο απο το 3κ-Η, και στροφάρει πολύ παραπάνω....
Τι υποδύναμη έβγαζαν αυτά...;
75 νόμιζα, αλλά στο ίντερνετ είδα απο 74 μέχρι 98, ανάλογα το site...
Συγνώμη αν έγινα κουραστικός...απλά είχα κάποιες απορίες ..!

endurasKE-30
26-11-10, 09:53
77 αλογα στις 6,600!!!

seliniotis_sr
26-11-10, 10:13
77 αλογα στις 6,600!!!

Μάλλιστα...
δεν είναι κακά...., σε χεση με το άλλο που είχε 58(νομίζω.)
Για να δούμε......και στον δρόμο όταν το κινήσω περισσότερο γιατί θέλουν ρύθμισμα τα κάρμπ και μπερδεύει τώρα..!!

captainl
26-11-10, 20:55
πανευκολο να το ρυθμισεις !!! αν θες βοηθεια πολυ ευχαριστως να σε βοηθησω μιας και εχω και εγω τα ιδια αλλα σε 5κ και εχω φαει αρκετες ωρες πανω τους.....:fierydevil

seliniotis_sr
27-11-10, 00:42
πανευκολο να το ρυθμισεις !!! αν θες βοηθεια πολυ ευχαριστως να σε βοηθησω μιας και εχω και εγω τα ιδια αλλα σε 5κ και εχω φαει αρκετες ωρες πανω τους.....:fierydevil

Θα ξανα ασχοληθώ πάλι αύριο.....
Πιστεύω να τα πετύγχω.....αλλίος θα θέλουν καθάρισμα...
Δεν ξέρω, θα δείξει.....
Το αμάξι πνίγεται απο ρελαντί μέχρι 2.000 r.p.m μάλλον λόγο πολύ αέρα...
¶ύριο θα ψαχτώ λίγο που θα έχω χρόνο..

rockie
31-12-10, 03:13
γνωριζει κανεις αν θολομπαρα απο ae86 κανει σε ke35?

endurasKE-30
31-12-10, 20:07
Ταιριαζει απλα θα πρεπει να ανοιξεις μια νεα τρυπα στην βαση της μπαρας γιατι δεν καθεται στην μια απο τις τρεις.
Ευκολο.

rockie
31-12-10, 20:41
Ταιριαζει απλα θα πρεπει να ανοιξεις μια νεα τρυπα στην βαση της μπαρας γιατι δεν καθεται στην μια απο τις τρεις.
Ευκολο.


ευχαριστω πολυ κυριακο!
δεν εχω βρει κατι αλλα το ειχα απορια επειδη ειχα δει μια αγγελια.

endurasKE-30
31-12-10, 21:42
Να εισαι καλα συναδλφε!
Απο ΑΕ86 φοραει και το δικο μου.
Αν δεν εχεις βαλει σε συμβουλευω να βαλεις.
Θα δεις διαφορά!

rockie
31-12-10, 21:45
ναι το πιστευω οτι θα δω διαφορα.
εδω με 2ασφαλειες στο καπω εβαλα και ειδα διαφορα αφου πια ουτε κουνιεται ουτε θορυβο κανει.
εχεις να προτεινεις ομως κατι συγκεκριμενο απο θολομπαρες ή ολες κανουν την δουλεια τους?

endurasKE-30
31-12-10, 22:09
Ολες ειτε ειναι CUSCO ειτε Νο ΝΑΜΕ κανουν την ιδια δουλεια οποτε μην την πατησεις με το ονομα-μαρκα.

Αυτο που πρεπει να προσεξεις ειναι να ειναι αλουμινενια ωστε να αντεχει μεν εφελκυσμους αλλα σε περιπτωση ΣΚΟΡΔΑ ΣΚΟΡΔΑ ΜΑΚΡΥΑ!!!!!!!!!!!! να μην μεταφερει και στον αλλο θολο την δυναμη αλλα να σπαει η να στραβωνει.

Προς θεου μακρυα απο κατι κατασκευες με νεροσωληνες κλπ κλπ!!!!

rockie
07-01-11, 20:47
αν μπει πισω αξονας απο celica TA60 σε ke35 θα φανει διαφορα?
μιλαω κυριως για το φρεναρισμα που αν δεν κανω λαθος και το ΤΑ60 ταμπουρα εχει αλλα νομιζω πιο μεγαλα?:question

captainl
07-01-11, 23:00
Καλησπερα!!!

Ναι θα εχει διαφορα αλλα οχι μονο στα φρενα! αν βαλεις και το διαφορικο θα αλλξει και το βημα σου! Απο φρενα ειναι μεγαλυτερα αρα και καλυτερα μιας και υπαρχουν σχεδον 100 κιλα διαφορα απο αμαξι σε αμαξι!

rockie
28-01-11, 02:38
καλησπερα!
μηπως εχει κανεις σχεδια για το που πιανουν οι βασεις για roll cage σε ke35?
εκανα μια γρηγορη αναζητηση στο σιτε αλλα δεν βρηκα κατι.

george..DK
31-01-11, 00:23
φιλε και εγω ειχα ψαξει μια φορα και μονος που παιζει να σε βοηθησει λιγο ειναι ο κωστας απο κρητη δεν θυμαμαι το name του εδω αλλα εχει βαλει αυτος μπαρες και ξερει....στο δικο του κε35 ....
να μας πουν και ποιος ειναι τα παιδια εδω θα ξερουν..

rockie
31-01-11, 01:00
ναι γιωργο βρηκα καποιες φωτο του κωστα και ειδα μερικα σημεια που πιανουν αλλα ελεγα μηπως υπερχε καποιο σχεδιαγραμμα να σου δειχνει.
εγω πιο πολυ το σκεφτομαι οχι για κατι ετοιμο αλλα για κατι φτιαχτο δικο μου αν μπορεσω και αν ειναι ευκολο φυσικα.

KOSTAS_KE35
01-02-11, 22:31
για σας παιδια το ρολλ μπαρ που εβαλα στο αμαξι το εφτιαξα εγω πηρα μετρα πανω κατω και στην μεση πηρα την σωληνα την πηγα σε κουρμπαδορο ,κουρμπαριστηκε και κολιθηκαν τα κοματια πανω με tig απο την μεση και μπροστα ειναι βιδοτο απο εκει που πανεπανε μπρωστα η σωληνες .κανονικα γιανα κανεις ενα σωστο ρολλ μπαρ πρεπει να κανεις βασεις πυργους εκει που θα βιδοσουν κατω στο πατωμα και στους θολους , τωρα αν το αμαξι το θες και για καθημερινη χρηση θα σου προτινα να μην βαλεις πολλ μπαρ στο αμαξι ειναι επικυνδηνο γιατι καταλαβενης τη εχεις να παθεις αν χτυπα ξυλο εχεις καπια εξωδο τρακαρισμα η ακομα και μια λακουβα στον δρομο και δεν φορας το κρανος δεν παιζουμε με αυτα

george..DK
03-02-11, 02:23
σωστος φιλε κωστα.και εγω μιας και θα το βγαζω μονο λιγες στιγμες οπως κανενα αγωνα και δεξιοτεχνια οταν το φτιαξω τοτε..θα φτιαξω ενα απλο ρολλ μπαρ περισσοτερο για εμφανισει και λιγοτερο προστασια μιας και δεν εχω σκοπο ποτε να το φτασω στα ορια του γιατι γινετια κυρια τωρα καταλαβαινεις.
μου αρεσει οπως το εχεις κανει και αν μπορεσεις καμμια μερα βαλε καμπωσες φωτο πως πιανουν μπροστα και δειξε μας να δω πως μπορω νατο κανω και εγω στις ακρες κυριως που πιανει...θα ειμαστε υποχρεοι...ευχαριστω.

rockie
07-06-11, 04:29
ο 7k ξερει κανεις ποσα αλογα ειναι?
ψαχνοντας βρηκα πως ειναι 1.800cc με 80hp αλλα ειχα μια συζητηση και καποιος μου ειπε πως ειναι 120αλογα,ισχυει κατι τετοιο?
και ακομη 7k ειναι ευκολο να βρεθει ως μοτερ ή ειναι λιγακι απιθανο?

TmNemesis
07-06-11, 09:37
ο 7k ξερει κανεις ποσα αλογα ειναι?
ψαχνοντας βρηκα πως ειναι 1.800cc με 80hp αλλα ειχα μια συζητηση και καποιος μου ειπε πως ειναι 120αλογα,ισχυει κατι τετοιο?
και ακομη 7k ειναι ευκολο να βρεθει ως μοτερ ή ειναι λιγακι απιθανο?


The 1.8 L (1,781 cc) 7K was first introduced in 1983.Output was 80 hp (60 kW) at 4600 RPM and 103 ft·lbf (139 N·m) at 2800.Was available with a 5 speed manual & 4 speed automatic transmission. Available in both fuel injected and carburetted configurations, the 7K produces much more power and torque compared to the other K engines however it is a lot less 'rev happy' due to having such a large stroke.7K is available in KR42 Townace SBV vans (1997- 2007) using a large G52 5 speed gearbox.

rockie
08-06-11, 04:37
The 1.8 L (1,781 cc) 7K was first introduced in 1983.Output was 80 hp (60 kW) at 4600 RPM and 103 ft·lbf (139 N·m) at 2800.Was available with a 5 speed manual & 4 speed automatic transmission. Available in both fuel injected and carburetted configurations, the 7K produces much more power and torque compared to the other K engines however it is a lot less 'rev happy' due to having such a large stroke.7K is available in KR42 Townace SBV vans (1997- 2007) using a large G52 5 speed gearbox.


χμμ ναι...αυτα διαβασα και εγω και εδω αναφερει οτι ειναι 80 αλογα αλλα μου φανηκαν λιγα εφοσον ειναι 1.800cc αυτος,αλλα για να το λεει κατι παραπανω θα ξερουν:mrgreen:
η ολη μου απορια ξεκινησε για το αν μπορω να βρω καποιο μοτερ ιδια αλογα με τον 4age 16v με λιγοτερα χρηματα και λιγοτερες μετατροπες,αφου λογικα ο 7k δεν θελει αλλο σασμαν και μπαινει πανω αμεσως και χωρις βασεις μοτερ οπως θελει το 16ν,γιατι πιστευω οι τιμες τους ειναι τσιμπημενες και ο καθενας ζηταει οτι θελει...αλλα απο οτι φαινεται θα κανουμε υπομονη μεχρι να βρεθει κατι καλο σε 4age να το σβουριξουμε και εμεις λιγο:ANGEL

rockie
19-08-11, 03:17
το corollaki τωρα στα κρυα θα θελει μπαταρια οποτε λεω να βαλω κατι μεγαλυτερο για να το εχω και για το μελλον.
ξερει κανεις μεχρι ποσα Α μπορω να βαλω μεγιστο ωστε να λειτουργει σωστα και το δυναμο?

endurasKE-30
19-08-11, 09:17
Μια 55αρα η 60αρα και θα εισαι κομπλε! Απλα δε θα καθεται 100% σωστα στην βαση της αλλα δεν εχει θεμα. Χωρο εχουμε!!!

Intruder
19-08-11, 10:24
αχχχχ.. KE-30......!!!!

nasos
13-09-11, 23:18
ααχχχχ--ΚΕ_30!!! +++++++++++++1

endurasKE-30
20-09-11, 11:04
Ρεμαλια!!!!!!!!!
Που ειναι οι δικες σας ρε?

seliniotis_sr
21-09-11, 23:43
Ρεμαλια!!!!!!!!!
Που ειναι οι δικες σας ρε?

Του Βαγγ, μεταμορφώνεται στα Χανιά, ώς προς πολλά θέματα...

endurasKE-30
22-09-11, 11:40
Στα Χανια? Την πηρε ο Κωστας?

KOSTAS_KE35
22-09-11, 12:09
οχι ρε δεν την πειρα εγω εδω δεν εχω χρονο να φτιαξω το δικο μου θα παρω και αλλο.

endurasKE-30
22-09-11, 12:50
Χαχαχαχα!!!!!

rockie
20-11-11, 18:19
Γνωριζει κανεις αν τις πορτες του ke35 μπορω να τις ανοιξω στην μεση ετσι ωστε να τις μονωσω και να προσπαθησω να περιορισω τον θορυβο που κανουν οταν τις κλεινω?Ουσιαστικα δηλαδη αν η πορτα ειναι τρια κομματια που μπορω να τα ανοιξω(εξωτερικη πλευρα-τζαμι-εσωρερικη πλευρα) ή οχι
Εχω αλλη μια πορτα για να κανω δοκιμες αλλα την λυπαμαι να την χαλασω αν τελικα δν μπορω να την ανοιξω:o
Να και η πορτα και το εσωτερικο κομματι που θελω να ανοιξω:

KOSTAS_KE35
20-11-11, 19:42
μην την ανοιξης θα την χαλασεις!!και αν υπαρχη μια περιπτοση να ανοιξη θα γινει αχρηστη και θα θες στοκαρισματα βαψιματα .

rockie
20-11-11, 20:02
μην την ανοιξης θα την χαλασεις!!και αν υπαρχη μια περιπτοση να ανοιξη θα γινει αχρηστη και θα θες στοκαρισματα βαψιματα .

Σε ευχαριστω πολυ!
Αυτο φοβομουν οτι θα την χαλασω ειτε αυτην ειτε τα λαστιχα στις πορτες και αντε να την κλεισεις...
Μολις μου γλυτωσες μια πορτα:mrgreen:

endurasKE-30
21-11-11, 09:55
Οτι δεν ανοιγεται χωρις να καταστραφει ειναι δεδομενο.
Αυτο ομως δε σημαινει πως δε μπορεις να την φτιαξεις.
Βγαλε γρυλους κλειδαριες κλπ και απο τα ανοιγματα που σου δινει μπορεις να βαλεις πισοχαρτο αλλα και να την ψεκασεις με σπρευ πισσας.
Το εχω κανει στις δικες μου και πραγματικα δεν εχουν σχεση με πριν.

rockie
21-11-11, 21:12
Ετσι εκανα σημερα την πορτα του οδηγου και οντως δν κανει πλεον αυτο τον θορυβο οταν την εκλεινες που βαραγαν τζαμια και οι δρομοι των τζαμιων με την λαμαρινα,ειχε φυγει μια ροδελιτσα για αυτο βαραγε,την περασα και με σπρεϊ,αλλα πισοχαρτο δν εχω βαλει να πω την αληθεια

manoliske30
20-12-11, 12:43
Καλημερα θα ηθελα την βοηθεια σας .Σημερα πηγα στην εφορια να παραλαβω τις πινακιδες μετα απο αρση ακινησιας και να πληρωσω τα τελη κυκλοφοριας.Μου ειπαν οτι δεν ειχαν χωρο και της εδωσαν για καταστροφη πως μπορω να μαθω απο το μηχανολογικο αν τυχον υπαρχουν ακομα?Σας παρακαλω οποιος γνωριζει κατι επι του θεματος ας βοηθησει ....ευχαρισω εκ των προτερων

rockie
20-12-11, 22:45
Καλημερα θα ηθελα την βοηθεια σας .Σημερα πηγα στην εφορια να παραλαβω τις πινακιδες μετα απο αρση ακινησιας και να πληρωσω τα τελη κυκλοφοριας.Μου ειπαν οτι δεν ειχαν χωρο και της εδωσαν για καταστροφη πως μπορω να μαθω απο το μηχανολογικο αν τυχον υπαρχουν ακομα?Σας παρακαλω οποιος γνωριζει κατι επι του θεματος ας βοηθησει ....ευχαρισω εκ των προτερων

Οι πινακιδες απο οτι ξερω διαγραφονται αν εχουν περασει πανω απο 6μηνες,αν εχουν καταστραφει πρεπει να κανεις καποιες διαδικασιες για να τις βγαλεις με καποιο μικρο χρηματικο ποσο.

george..DK
27-12-11, 03:05
μετα απο ενα χρονο καταστρεφονται αν δεν πας να τις παρεις...τωρα για να μαθεις που εχουν παει και ενα εχουν καταστραφει...καλυτερα μην ασχοληθεις.....
πηγαινε παρε αλλα νουμερακια και θα εισαι πρωτος....

NIKOS ke30
22-05-13, 12:46
σσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσ